simca9342 simca9342 komentáře u knih

Hejkálek ze starého lesa Hejkálek ze starého lesa Zuzana Nováková (p)

Co se stane, když se v liščím doupěti čerstvě narozených lišek objeví neidentifikovatelné stvoření? Teda aspoň ze začátku. Neznámý tvor chodí po lese a místních se vyptává, kdo vlastně je . Přijde na to chytrý noční pták. Z anonyma je najednou hejkal, který nebrečí, ale hejká :)
Krátké příběhy o tom, jak poznává les a svět kolem sebe.

29.01.2024 5 z 5

Co se stalo na výletě: Najděte si vlastní příběh Co se stalo na výletě: Najděte si vlastní příběh Doro Göbel

Kdo hledá najde aneb já to musím
ještě trochu potrénovat :)
Tisíce způsobů jak tuto tenkou knihu využít s dětmi nebo klidně sami najdete svým zrakem a mírnou dávkou fantazie. Kniha vypadá jako bez děje. Tak mi aspoň po minutě divání připadala. Po chvíli ( dobře... trvalo mi to trochu déle) jsem však přišla na skryté otázky vyplývající z barevných stránek přeplněných nejrůznějšími věcmi. Ty slouží ke tvorbě nekonečných otázek, jejich hledání a zodpovězení.

29.01.2024 5 z 5

Jak se bydlí se strašidly Jak se bydlí se strašidly neznámý - neuveden

Přečtená před lety.
Vítejte na souboji rodin. Rodina P vs. rodina Z. Hlavní cena: celoživotní pobyt na na zámku. Bez strašidel. Ale konkurence z druhé rodiny strašidla jsou. V tom je ten háček. Žijí v sídle už několik staletí, ale určitě jim to nestačí. Zatím se těm čtyřem podařilo každého zájemce vylekat k smrti, ale na jednoho intelektuála s mobilem nonstop u ucha jsou krátcí. Stanou se z Oskara, Julie a strašidlácké holčičky Violety kamaradi?
A z kocoura Myšoně a myší kostřičky zvířecí parťáci?

28.01.2024 5 z 5

Střechy Paříže Střechy Paříže Katherine Rundell

" Pamatuješ si, co chceš, aby byla pravda."
Sophie, která nedávno oslavila narozeniny, si na maminku pamatuje moc dobře. Nikdo včetně slečny Eliotové z úřadu a jejího současného opatrovníka - nadšeného čtenáře a člena Státního Úřadu pro péči o dítě - Charlese Maxima jí nevěřil. Posledně zmiňovaná osoba jí našla zabalenou v pouzdře na cello uprostřed francouzského průlivu.
Sophie byla zvláštní snad už odmala. Projevovalo se to různě. Od častého rozbíjení talířů po uvažování dospělého člověka.
V devíti hrála na cello, které milovala její mamka. Kde cvičila? Na střeše domu.
Dvanácté narozeniny jsou ty nejšílenější. Aspoň pro ní. Kromě toho, že ochutná whiskey, odjede s Charlesrm do Paříže. Teda vlastně uteče, protože podle ne moc přívětivého dopisu měla být odebraná a umístěná do dětského domova.
Útěk před sociálkou nebo honba za tajemstvím vlastní rodiny?
Vyberte si...

27.01.2024 5 z 5

Čertice Trucajda Čertice Trucajda Helena Lehečková

19 pohádek se skrytým tématem lásky k naší zemi. Texty sloužící k pobavení a zahnání nudy ze světa neexistujících tvorů. Strašidla, ježibaby a jiná stvoření malým čtenářům ukazují čeho jsou schopní. V jejich případě úplně všeho. Od propálené lavice po uspořádání mejdanu ve mlýně.
Krátká vyprávění jsou napsaná slovy, kterým někdy nemusí rozumět starší čtenáři, natož malé děti. Stručný slovník slouží k vysvětlení těžších pojmů dnes už moc nepoužívaných, např. pohledávka nebo šlamastyka.

26.01.2024 5 z 5

Kocourek, který měl rád déšť Kocourek, který měl rád déšť Henning Mankell

(SPOILER) Recenze na tuto knihu vznikla o pár dní
později po dočtení knihy , protože jsem téma odchodu kocourka musela zpracovat nejdříve osobně...
Také splňuje 20. Téma zdejší výzvy- kniha, ve které se někdo ztratí.

Příběh o tom, že když některé z domácích mazlíčků zemře nebo se nevrátí domů, dá se to dětem vysvětlit jiným způsobem. Zaprvé proto, že malé děti takové věci buď nechápou vůbec nebo by to, že se jim už nikdy nevrátí jejich mazlíček bylo hodně traumatizující.
To se stalo také Lukasovi, který oslavil šest let, je tedy z něho už školák a zodpovědný kluk. Dostal v krabici malé kotě. Uhlík, jak ho podle zbarvení pojmenoval nespal jen v botě , ale kam vlezl, zůstal. Pak bylo těžké jej hledat, ale společně s mamkou ho vždycky našli. V osudový den nebyl nikde m nalezení. Nepomohla konverza, která Uhlíka vždy hned přivábila ani lístečky s oznámením o ztrátě kocoura. Nevrátil se . Tatínek řekl, že se Uhlík nachází v Deštivém království. Lukas se takovou mokrou zemi vydal hledat. Ve snech si povídal s tou černou kuličkou, ale už ji nikdy nepatřil.
Ráda bych řekla konec dobrý, všechno dobré, ale to patří k jiné knize ...

25.01.2024 5 z 5

Děda kamnář a toulavý Pecivál Děda kamnář a toulavý Pecivál Klára Smolíková

Příběh o tom, že pokud nejede proud , vždy existuje náhradní řešení.
" Vytrháme z podlahy parkety a spálime ji."
Huguv nápad není o nic lepší než ten můj :) Kromě života při svíčkách mě napadá ukrást někde náhradní zdroj elektřiny :)
Ale zpět k recenzi : dva sourozenci Hugo s Natálkou budou po dobu opravy a zpětnému nahození elektřiny (ve vesnici, kde bydlí) na pár dní u dědy . Sami bez rodičů. Hurá! Kdo by odmítl?
Navíc babička je s kamarádkou v lázních, takže si užijí s dědou zrzavým kocourem Peciválem dost legrace . Kromě toho děda se sousedem něco tajně chystá...

19.01.2024 5 z 5

Kdopak se tu chechtá? Kdopak se tu chechtá? Jens Poschadel

Rozpoznat emoce není pro žádného z nás jednoduché. U zvířat a toho, co cítí teprve ne. Několik desetiletí se o to snaží vědci, ale svět zvířat je složitý.
Tady najdete aspoň základní přehled lidských emocí a srovnání toho , jak se projevují u zvířat. Zvířata vše dávají najevo způsobem sobě vlastním - ukazují pohyby těla. Zatím se nenaučila mluvit :)

První čtení První čtení Vlasta Blumentrittová

Představa byla jiná a realita po otevření taky . Myslela jsem, že v knize si přečtu jednoduché texty na odlehčení od válečné literatury, ale že to bude až tak primitivní jsem nečekala. Jde o slabiky , první slova , opakování abecedy pro ty nejmenší až po krátké a jednoduché texty pro předčítání s rodiči. Ilustrace krásné.

16.01.2024 5 z 5

Lidské tělo: fascinující průhled do funkcí našeho těla Lidské tělo: fascinující průhled do funkcí našeho těla Peter Abrahams

Od kůže přes krevní oběh po základní informace o našem těle.
S touto knihou se na nás lidi podíváme průřezem dalo by se říct 3D brýlemi.
Při otočení stránky je možné spatřit nejen tenké vlasečnice, ale přesnou stavbu respirační soustavy .
Vhodná nejen pro malé děti, ale také pro zvědavé dospělé se zájmem o vše, co se biologie týče.

Pan Baf Pan Baf Joyce Dunbar

Výzva se daří, přečtené knihy se ze mě sypou, jen aby to tak zůstalo :)

Tentokrát jde hned o první téma, kdy je hlavní postava milovník koček. V tomto případě je lepší napsat pořádaného rošťáka. Černý kocour, který už podle pověry přináší smůlu je u Aničky moc rád. Ale ještě radši je, když může strašit kohokoliv v jakoukoli sezónní dobu. Odtud ta jeho přezdívka...
Baf!

15.01.2024 5 z 5

Jak vycvičit draka - Celý příběh o mně a Bezzubkovi Jak vycvičit draka - Celý příběh o mně a Bezzubkovi kolektiv autorů

Přečteno v knihovně.
Hodnocení knihy i filmu:
Vikingové jsou jiná rasa- neohrožení mořeplavci, ale taky silní bojovníci, miluji jídlo, pití a souboje.
Jedním z nich je Škyťák. Ten se ale vymyká všem představám a příručkám o vikinzích. Hubený , schopný hned se vzdát. Ne však pro jeho slabost, ale pro svobodu jiných. Bezzubka a další tvorové ukážou těm, kteří by dali nevím za co za jakékoliv zabité zvíře na kontě, že s draky lze žít normální život pokud žijete na ostrově Blpu.

Kniha je rozdělena na tři části, každá část jeden díl filmu. Jediným záporným bodem pro knihu je její zkrácenost a vynechání mnoha bojových scén z filmů, ale jde o knihu v sekci dětská beletrie, tak tam je to pochopitelné.

Hvězdy nad Berlínem Hvězdy nad Berlínem Sarah Matthias

Jako další kniha v letošní výzvě opět s tématem války, ale splňující dvě témata z té loňské: téma zakázané lásky a boji za lidská práva.

"Byla na nás tvrdá naše máti. Říkávala, že anděl smrti sedí v první řadě při každém vystoupení a čeká na sebemenší uklouznuti. "
Připomělo mi to přezdívku nejšílenějšího " lékaře" - Josefa Mengeleho.
Příběh lásky dvou lidí odlišného jazyka a tradic začíná vzpomínkami. Max, nyní už starý děda, měl vždy strach z jedné věci. Sejít schody a z temnoty vytáhnout léty zaprášený kufr. Pokud se tak stane, kufr mu připomene jeho minulost a dívku, kterou mu vzala válka . Se slzami v očích vzpomíná na to, co bylo.

Setkání Lili - kočovné Romky, mladé dívky s havraními vlasy budoucí cirkusantky a mladého Němce - studenta, který o několik dní později nastoupí do Hitlerjugend, bylo zpočátku stydlivé a ze strany obou rodin snad navěky nepřijatelné, ale s přibývajícími nařízením proti Romům a jejich kočovného života, začíná sílit a vzdorovat proti zlu. Říká se, že láska je silnější než smrt. V tomto případě to bohužel neplatí. Podivné seznámení nad prorockými kartami začalo v maringotce a táhlo se napříč cirkusovým světem. Ten nad Židy a Romy jako byla Lili držel ochranou ruku. Ne však do konce války .

Na knize oceňuji propojení dvou rozdílných kultur, obálku, která budí dojmu, že čtení bude zábava, ale není to tak a romská slova v průběhu celého příběhu.

Henry + Zoe = Velké trable Henry + Zoe = Velké trable Andy Jones

Chtěla jsem zařadit jako knihu do letošní výzvy s tématem, kde si postavy povídají přes internet , ale tuším, že v knihovně najdu lepší.

Pěkný a odpočinkový humorný příběh. Události, které se ale v knize děly, popis ,kde zanechal nastávající svou žlutou tekutinu mi byl nejen nepříjemný
a nechutný včetně scény dalšího páru v posteli. Navíc bych jako autorka takové scény do žádné knihy nedávala. Maximálně obsadila do filmu, ale do knihy kterou si mohou přečíst i čtenáři na druhém stupni základky rozhodně ne. Odradilo mě to od čtení dalších knih autora.
K příběhu moc není co dodat snad jen, že jsem polovinu příběhu o dvou hlavních postavách, kde každý měl ze začátku svého partnera/ partnerku a pak nevěděl, co vlastně od života chce přeskakovat kvůli výše zmíněným scénám.
Kniha, když opravdu nemáte co číst.

09.01.2024 3 z 5

Plyšová veš Plyšová veš Hana Hlavínová

"Vikendovka"

Jedna z těch, které jsem otevřela loni a dočetla letos, protože mě děj moc nebavil a já chtěla strávit konec roku v lepší knižní společnosti.
K příběhu: ze začátku jsem myslela, že příběh nedočtu. Navíc kniha budila dojmem, že není napsaná od začátku a příběh působil useknutě Dívala jsem se jestli kniha nebyla poničena vandalem, který by vytrhal pár stran. Měla je všechny.

Příběh ženy, která si svůj život nemá problém řídit pevnou rukou. Vše včetně své práce redaktorky bere humorně. V jejím životě taky není vše úplně dokonalé. Dokazuje to pár věcí, např. soužití s matkou, která ve své skoro třicetileté dceři vidí pořád malé dítě, rodinných návštěv, z toho u jedné z nich doslova přežít kvůli sourozenců přitahujícich neštěstí jako magnet a mnoho dalšího. Když Jitka zjistí, že je těhotná, cesta životem teprve začíná...

07.01.2024 4 z 5

Matýsek a Majdalenka – báječné čtení pro nejmenší Matýsek a Majdalenka – báječné čtení pro nejmenší Marie Kšajtová

Kniha do zdejší výzvy- téma 8. Kniha s podtitulem. Zároveň jde o první knihu přečtenou v tomto roce .

Komiks a krátké příběhy v jednom o dvou malých skřítcích Matýskovi a Majdalence, kteří společně prožívají v Písmenkově, kde bydlí různá dobrodružství. Třeba najdou sněhulákovi rodinu, kouzelný hrneček jim uvaří na co budou mít chuť a mnoho dalšího.
Mladší čtenáři je jistě mohou znát z časopisu Báječná školka.

Co mi ale přijde zvláštní a pro děti chápání doslova ve smyslu dej hned je scéna , kdy pes chytne do huby koláč letící z okna. Dítě to může pochopit tak , že pes koláče může jíst a to, co jedí lidi taky . Ale nesmí. V průběhu by to mělo být nějak vysvětleno, ale chápu, že kniha byla určena pro ty nejmenší, které takovým věcem ještě nerozumí.

Věra, Nika a sedm babiček Věra, Nika a sedm babiček Ivona Březinová

"Z pravěku"
Žít v neúplné rodině může mít dopad na dítě, protože mu může chybět druhý rodič, ale také to může být někdy zábava pokud potkáte někoho, kdo je na tom úplně stejně.
Věra a Veronika, spolužačky, každá má jednoho rodiče a rozhodnou se ty své dát dohromady. Proč má jedna rodina sedm babiček?

V lednici je medvěd V lednici je medvěd Marie Kšajtová

"Z pravěku"
Přátelství chlapce a medvěda, který žije na neobvyklém místě. U nich doma v lednici.

Sbohem, ztracený vojáčku Sbohem, ztracený vojáčku Adele Geras

"Z pravěku"
Kouzla vidí jen děti, mají nejen velkou představivost a fantazii, ale vnímají věci svým pohledem na svět.
Malá Nell v domě, kam se s rodiči nedávno přistěhovala zažije téměř pohádkový příběh s hračkou používanymi před lety, tím, co by se dnes dalo označovat za sběratelský kousek. Obyčejný cínový vojáček a smutný příběh.

01.01.2024 5 z 5

Tajný finty oblíbených holek Tajný finty oblíbených holek Amy Ignatow

"Z pravěku"
Rádoby sešit a v něm zápisky, vzkazy a tipy jak sbalit kluka.Tohle byl nápad Lýdie a Julie, které si vzájemně radily jak získat toho pravého. Zkoušely vše od lektvarů po vlastní zkrášlování. Výsledky k přečtení v tenké knize.