Slavomír53 Slavomír53 komentáře u knih

Staroruská čítanka Staroruská čítanka Světla Mathauserová

Kniha, ktorá na našom trhu nebude asi nikdy prekonaná. Ba dokonca i zápis Slovänov je zachovaný v pôvodnej podobe, nie ako v mnohých súčasných ruských vydaniach. V knihe sú texty i na pobavenie, i letopisy, i riekanky, i čo-to o čaroch. Naozaj obsiahla práca, vhodná tak pre ukrajinistov, rusistov i rusínistov.

Jediná chyba na s. 629: správny zápis je Россiйская грамматика, s jednou bodkou nad i.

Zdravie a výživa ľudí 1 Zdravie a výživa ľudí 1 Ján Keresteš

Neviem, ako prvé, no druhé vydanie (rozdelené na dve časti) rozhodne ocení každý čitateľ zaujímajúci sa o zdravú výživu. Občas si niektoré pojmy treba gugliť, ale inak knihu vrelo odporúčam i neodborníkom. Samozrejmosťou sú prehľadné tabuľky a grafy.

Motto pána Keresteša: Bryndza je mikrobiálny fenomén Slovenska.

Ako sa liečiť rastlinami Ako sa liečiť rastlinami Blahoslav Hruška

Pôvodcom knihy je vzdelaný lekár MUDr. Blahoslav Hruška, ktorý pri liečbe chorých využíva pôvodné liečenie bylinkami. Kniha je naozaj prehľadná a pekne spracovaná. Pri bylinke sú choroby, ktoré je schopná liečiť či aspoň zmierniť, a k tomu je uvedený i postup prípravy danej bylinky. Táto kniha výborne dopĺňa knihy staršieho vydania s týmto zameraním. Vrelo odporúčam.

21.10.2022 5 z 5

Kapitoly z ruských dějin 18. století. Geneze a vývoj ruského impéria Kapitoly z ruských dějin 18. století. Geneze a vývoj ruského impéria Radomír Vlček

Opäť ma vysokoškolské skriptá milo prekvapili. Text sa číta ľahko a je naozaj obsažný. Okrem chronicky známych skutočností o Petrovi I. či Kataríne II. sa človek dostane k zaujímavým premisám a neraz prekvapujúcim súvislostiam. Na svoje si sčasti prídu i záujemcovia o Vojsko záporožské. Knihu vrelo odporúčam.

21.10.2022 5 z 5

Fyzická příprava příslušníků Specnaz Fyzická příprava příslušníků Specnaz kolektiv autorů

Prv, než sa pustíte do knihy Výcvik průzkumníků Specnaz, prečítajte si túto knihu. Pri niektorých odstavcoch a názorných obrázkoch si človek uvedomí, že aj vyslúžilec či príslušník špeciálnej jednotky je iba človek: to, čo mnohí poznáme z dedinského života, príp. čo ešte poznajú z mesta tak tridsiatnici a starší, to je tu ukazované ako postup príslušníka Specnaz. Pozor, ide iba o pár takých častí, napr. pri prekonávaní prekážky či skoku do jamy, kedy prosto nie je možné vymyslieť nič lepšie, než čo robili po stáročia naši predkovia. Ale z 99 % bol pre mňa obsah knihy obohacujúci. Vrelo odporúčam nielen vojakom, ale aj záujemcom o parkur či prosto živo pohyblivý spôsob života.

18.10.2022 5 z 5

Spomienky a svedectvo Spomienky a svedectvo Karol Murín

Opis knihy z pera Milana Stanislava Ďuricu končí slovami: „...buď vďaka dr. Karolovi Murínovi za toto jeho SVEDECTVO! Bez neho boli by sme citeľne chudobnejší.“ Onen nevyjadrený podmet „my“ v danej vete predstavuje tak širokú verejnosť, ako aj odborných bádateľov. Ide o naozaj obsiahle svedectvo, pretože o sebe podáva pán Murín iba útržkovité správy, akoby mimochodom, a celá kniha je tak naozaj o človeku, ktorý bol 6 rokov jeho priamym nadriadeným.
Kniha vyšla prvýkrát v Kanade. Jej druhé vydanie, prvé na Slovensku, vzniklo v roku 1991, keď mnohí čakali, že nútené prepisovanie dejín zostalo v období spred ´89.

18.10.2022 5 z 5

Komando 52: Najšpinavšie operácie SIS Komando 52: Najšpinavšie operácie SIS Peter Tóth

Naozaj veľmi podarená kniha. Rovnako ako pôvodcu predchádzajúceho príspevku ma srdilo, že spisovateľ neuvádza mená, hoc ich vie. Ale inak napísané na úrovni, a očividne človekom, ktorý nevie o týchto veciach iba z novinových článkov. Pre záujemcov o 90. roky povinné čítanie.

17.10.2022 5 z 5

Záhada masakry v Katyni: Katyň - lož, ktorá sa stala históriou Záhada masakry v Katyni: Katyň - lož, ktorá sa stala históriou Grover Furr

V knižnom katalógu vydavateľstva Torden bola na II. polrok 2020 pripravená kniha Katyn: lož, ktorá sa stala históriou, a ako spisovatelia boli uvedení Elena Prudnikova a Ivan Čigirin. Napokon vyšla kniha o Katyni, ktorej opis sa začína názvom napokon nevydanej knihy. Nuž, každá kniha má svoj príbeh...

Medzinárodný súd v Norimbergu medzi nacistické zločiny vraždu Poliakov v Katyni nezahrnul: predstavitelia ZSSR na súde ani nepípli, nevzniesli žiadne námietky. Sedeli tichučko a šúchali nohami súc radi, že sa Katyni nikto nevenuje. Škodoradostne by sa smiali, keby vedeli, že ešte o viac ako polstoročie budú ľudia, ktorí budú vinu hádzať na nacistov.

2. augusta 1993 členovia komisie Hlavnej vojenskej prokuratúry RF okrem iného napísali: Všetky zhromaždené podklady tohto prípadu jednoznačne preukazujú, že v apríli a máji 1940 bolo 14 522 poľských vojnových zajatcov [...] spolu s 7305 Poliakmi [...] popravených zastrelením pracovníkmi Ľudového komisariátu vnútorných vecí (NKVD) na základe príkazu politbyra Ústredného výboru Všezväzovej komunistickej strany /boľševikov/.

A pre niektorých... Aj Putin označil za vinníkov NKVD a Beriju, lebo ani človek ako on by netvrdil, že v Katyni vraždili Nemci, lebo by bol vysmiaty, keďže pre také tvrdenie žiadnych dôkazov nieto. Naopak, odtajnené sovietske dokumenty jasne dokazujú, že vraždili Sovieti.

16.10.2022 odpad!

Tisíc slovenských ľudových piesní Tisíc slovenských ľudových piesní Jozef Pavlovič

Zatiaľ neprekonané dielo. Pri niektorých piesniach by som, pravda, privítal skôr dohľadanie pôvodného nezospisovneného znenia, ale i tak 5/5. Opäť jedna z kľúčových kníh na slovenskom trhu a opäť beznádejne vypredaná. Šikovne zvolená väzba i papier: kniha sa skvie na poličke sťa rodinný klenot.

Vstávajte vlastenci Vstávajte vlastenci Ján Bienik

Kiež by si túto knihu prečítali všetci učitelia dejepisu, zemepisu, vlastivedy, občianskej náuky, slovenčiny... Obávam sa však, že dielo si našlo svojich čitateľov skôr niekde inde, a k mnohým učiteľom sa nedostalo. Naozaj rozumne a prehľadne členený obsah, zmysluplná postať. Vrelo odporúčam učiteľom i rodičom.

„Vy učitelia ste v prvej línii boja.“

13.10.2022 5 z 5

Keď nám nebolo do spevu: Osudy operného speváka a jeho rodičov za komunizmu v exile (1944 – 2018) Keď nám nebolo do spevu: Osudy operného speváka a jeho rodičov za komunizmu v exile (1944 – 2018) Juraj Hurný ml.

Jedna z obsiahlejších kníh vydavateľstva. Prílohu tvorí CD tenora Juraja Hurného. Zaujímavé čítanie – predovšetkým pre mňa nové údaje o zahraničnom živote Slovákov. Vývrati tu zostávajú všetci, lebo prežívať ako tak sa dá pod každým zriadením, a Slováci ako repa sú vraždení, väznení a vyháňaní. Žiaľ, platí to dodnes.

13.10.2022 5 z 5

Poznámky: Denník vojnového zajatca 1916-1917 Poznámky: Denník vojnového zajatca 1916-1917 Géza Haynik

Maďarsko-slovenské vydanie maďarsky napísaného denníka pomaďarčeného Slováka Gézu Haynika, ktorý ako dôstojník rakúsko-uhorskej armády bojoval proti Rusku a dostal sa do zajatia. Naozaj jedinečné postrehy silno veriaceho evanjelika. Je až zarážajúce, ako dobre sa mal v ruskom zajatí príslušník rakúsko-uhorskej armády, navyše Neslovan (poživeň, správanie...). Vrelo odporúčam.

„Ruské jednotky ustupujú s červenými vlajkami a na nich čítať tento nápis. Nech žijú Nemci!“

Gorily v podsvetí Gorily v podsvetí Gustáv Murín

Zaujímavý pohľad do divokých 90. rokov, navyše veľmi čítavo podaný. O Žaluďovi, o osude gorilích manželiek po smrti gorily, o vybavovaní si účtov, o (ne)rozvrstvení zločineckých skupín. Odkazy na pramene sú samozrejmosťou. Naozaj vrelo odporúčam.

Z Tisovho boja Z Tisovho boja Štefan Polakovič

Nič nedokáže o režime Hlinkovej slovenskej ľudovej strany vypovedať výrečnejšie než autentické pramene, ktoré po sebe sám zanechal. Takto sa začína opis knihy, ktorá je voľne dostupná v kníhkupectvách, a ktorú zostavil historik Anton Hruboň: dielo nesie názov Ľudácka čítanka. Ide o pravdivý výrok, ktorý sa dá po menšej úprave uplatniť na akúkoľvek osobnosť, stranu, hnutie, noviny... Ak chceme teda skúmať Jozefa Tisu, nemožno sa vyhýbať jeho vlastným výrokom odzrkadľujúcim jeho zmýšľanie a svetonáhľad. Netreba zbytočne riešiť (ak to zrovna nie je cieľom nášho výskumu) kto a za akým účelom knihu Z Tisovho boja vydal (viď prvé a druhé vydanie): kľúčovým je pre náš výskum len a výhradne obsah tejto knihy. Ide skrátka o prvotný prameň. Knihu vrelo odporúčam, pretože mnohé myšlienky z knihy sú (žiaľ) nadčasové.

Súc bádateľom, hútal som, či bol Tiso prvorado katolík, alebo Slovák. Jeho vlastné slová dávajú jasnú odpoveď. A to na viacerých miestach knihy, nedvojzmyselne a jasne: Slovák.

Dovolím si odporučiť aj druhé vydanie, lebo vychádza presne v tom znení, v akom vyšlo prvé vydanie. A tak si príde na svoje aj milovník tradičnej slovenčiny: Nech nevydá slnko svojich teplých lúčov, a zo sveta [...] stal by sa v tom okamihu cintorín. (Drobné rozdiely v znení vznikli asi vplyvom redakcie, a nie prepisovateľa: napr. 30 000 namiesto 30.000.)

Čo napísala o odsúdení Štefana Polakoviča Jewish Telegraphic Agency je vyhľadateľné v digitalizovanej podobe ako Pro-nazi Slovak, Now in U.s., Sentenced to 20 Years Imprisonment by Bratislava Court, preklad dostupný na https://www.databazeknih.cz/autori/stefan-polakovic-79211

06.10.2022 5 z 5

Vojenské dějiny Československa - Díl I. Vojenské dějiny Československa - Díl I. kolektiv autorů

Na knihe sa podieľali mnohí historici, ktorí boli náchylní k výkladu dejín v duchu marxistického dejepisectva, čo citeľne znižuje čitateľnosť a niekedy priamo výpovednú hodnotu diela. Na druhej strane dávam 5/5, pretože takéhoto súhrnného diela sa v našich podmienkach ešte pár desaťročí nedočkáme, a v dôsledku výučby dejepisu na Slovensku už upadli mnohé udalosti a osobnosti do zabudnutia. Majúc doma takéto súhrnné dielo, má človek možnosť zistiť, že vôbec k nejakej udalosti došlo, a následne si k nej môže vyhľadať príslušnú spisbu či pramene (hoc niektoré úseky dejín sú zastúpené iba pár vetami a strašne skreslene, pochopiteľne z dôvodu cenzúry: vpád maďarských boľševikov na Slovensko 1919, účasť SR na východnom fronte, SNP, rejdy banderovcov...).

04.10.2022 5 z 5

Dejiny Slovenska. I, (do roku 1526) Dejiny Slovenska. I, (do roku 1526) Richard Marsina

Na knihe sa podieľali mnohí historici, ktorí boli náchylní k výkladu dejín v duchu marxistického dejepisectva, čo citeľne znižuje čitateľnosť a niekedy priamo výpovednú hodnotu diela. Na druhej strane dávam 5/5, pretože takéhoto súhrnného diela sa v našich podmienkach ešte pár desaťročí nedočkáme, a v dôsledku výučby dejepisu na Slovensku už upadli mnohé udalosti a osobnosti do zabudnutia. Majúc doma takéto súhrnné dielo, má človek možnosť zistiť, že vôbec k nejakej udalosti došlo, a následne si k nej môže vyhľadať príslušnú spisbu či pramene. Za zmienku stojí i skutočnosť, že z tejto 6-zväzkovej práce doteraz citujú historici i novinári.

Mizející Slovácko Mizející Slovácko Jan Bartoš

Moravské Slovensko je už na Moravě jediným krajem, kde se ještě nosí kroj a kde dosud zachovávají staré, svérázné zvyky.

Krátke príbehy, ktoré pôvodca knihy zažil nám približujú dávny slovenský kraj. Príjemné čítanie, no zároveň smutné, ak čitateľ vie, čo sa so Slováckom stalo. Ach, šohaji slovácki, čo že z vás zostalo...

Výcvik průzkumníků Specnaz Výcvik průzkumníků Specnaz neznámý - neuveden

Jedna z najhrubších kníh vydavateľstva Ozbrojtese.cz – a zároveň jedna z najzaujímavejších. Rozsiahla obrazová príloha zdarne dopĺňa text a kniha tak môže byť používaná priamo pri výcviku (skauti, domobrany, nadšenci...). Prieskum mestskej zástavby, bažiny, lesa... Knihu vrelo odporúčam ľuďom venujúcim sa príprave na prežitie v sťažených podmienkach (lebo prežitie je boj).

04.10.2022 5 z 5

Základy vojenské topografie Základy vojenské topografie Vladimir Vasiljevič Urgačov

Až donedávna som mal o topografii prečítanú iba jednu čs. knihu, hoc tiež zameranú na vojaka a jeho činnosť. Táto kniha ju predčila. Samozrejme, kniha nenahradí výučbu topografie vo vojsku, ale kto k takému niečomu prístup nemá, nič lepšie ako túto knihu nezoženie (na slovenskom a českom trhu).

04.10.2022 5 z 5

Taktika a boj lyžařských jednotek Taktika a boj lyžařských jednotek neznámý - neuveden

Nie rozsiahla, no zato obsiahla kniha. Mnohými postupmi sa riadili ešte slovenské horské jednotky, jestvujúce na Slovensku krátko po rozpade ČSSR. Knihu ocenia i civilní vrchári, ak v zime zvyknú používať bežky a presúvať poživeň, tovar na trh či iný náklad. Knihu pre slovenské podmienky vrelo odporúčam.