Slavomír53 Slavomír53 komentáře u knih

Odstřelovačství a příprava odstřelovačů k boji Odstřelovačství a příprava odstřelovačů k boji Grigorij Fjodorovič Morozov

Ako správne napovedá názov knihy, obsahuje priamo v poli uplatniteľné postupy presunu, maskovania a streľby. Kniha prečítateľná za jeden deň dá veľa i poľovníkom či vojskových alebo policajným odstreľovačom. Knihu vrelo odporúčam.

Dovolím si pravopisnú poznámku: hoci je v slovenčine spisovne ostreľovač, vojenský pojem znie odstreľovač. Ostreľovať môžete z dela či samopalu nejaké miesto, ale odstreliť niečo, to je jednorázová záležitosť, preto je odstreľovač.

04.10.2022 5 z 5

Výuka taktiky na plastickém stole Výuka taktiky na plastickém stole kolektiv autorů

Stručná knižočka oboznamujúca čitateľa s výučbou taktiky na stole. Určite by si mali po jednom kuse zadovážiť rôzne skupiny od skautov cez miestne domobrany až po ľudí venujúcich sa ukážkam niekdajších bojov. Veľmi zaujímavé čítanie. Nejde iba o odťažité poučky – v knihe nachádzame i vzorové úlohy, ktorými sa môžeme v rámci skupiny preverovať a zdokonaľovať sa v taktickom zmýšľaní.

04.10.2022

Moje dobrodružství na zvědách Moje dobrodružství na zvědách Robert Baden-Powell

Túto knihu vrelo odporúčam každému slovenskému rodoľubovi a vlastencovi. Pre naše podmienky (a po našich dejinných skúsenostiach) nepostrádateľná kniha. Pán Baden-Powell bol naslovovzatý odborník: povyzvedať, stratiť sa prenasledovateľom, oboznámiť svoju stranu (vojsko, záškodníkov...) so zistenými poznatkami a dopomôcť tak k víťazstvu. Táto kniha bola teda pochopiteľne zakazovaná: predstavte si, že niekam vpadne cudzia mocnosť, a tretina domáceho obyvateľstva čítala túto knihu – to sa môže uchvatiteľ rovno otočiť na päte.

04.10.2022 5 z 5

Manuál pro vedení zimní války Manuál pro vedení zimní války kolektiv autorů

Obrovský kus práce odviedol prekladateľ pri zosúlaďovaní dvoch nemeckých pôvodín do jedného českého vydania. Kniha naozaj na rozdiel od tých nemeckých nepostráda ucelenosť a dobre sa číta. Hoc rady a postupy spísané v tejto knihe nacisti zhŕňali narýchlo, nejde o veci od stola, ale o bojové skúsenosti pretavené do textu – skúsenosti, za ktoré zaplatil životom bezpočet nemeckých a sovietskych vojakov.

Zaujímavá recenzia od Mareka Chlíbeka je na jutube dostupná ako MANUÁL pro vedení ZIMNÍ VÁLKY.

04.10.2022 5 z 5

Ženijní příručka německé armády Ženijní příručka německé armády neznámý - neuveden

Keď som začal čítať, myslel som, že do príspevku v databáze kníh uvediem, že ju odporúčam iba vojskovým ženistom, historikom či ľuďom venujúcim sa ukážkam bojov z druhej svetovej vojny. Ale kniha ma veľmi milo prekvapila, a určite ju ocenia aj domáci majstri a ľudia zdržujúci zdržujúci sa v lese. Naozaj veľmi zaujímavá kniha.

Kniha o rytířství Kniha o rytířství Geoffroi de Charny

Ako uviedol príspevok predo mnou, naozaj nadčasová kniha. Niektoré časti spojené s cirkvou a vierou sú dnes možno neudržateľné, ale inak bol pôvodca tejto knihy naozaj vzorom čestného a poriadneho rytiera, rovného chlapa. Odporúčam predovšetkým súčasnej omladine, mladým slovenským junákom. Prekladateľ takisto odviedol poctivú prácu.

03.10.2022 5 z 5

Proglas Proglas Konštantín Filozof

Vydanie z roku 2021 obsahuje tak pôvodné znenie proglasu, ako aj preklad (hoc nie doslovný) do slovenčiny a macedónčiny. Obsah je samozrejme zaujímavý nielen z náboženského, ale predovšetkým z dejepisného hľadiska. Prekladateľ neprekladal doslovne, a словѣн preložil, pridŕžajúc sa čs. slavistickej školy, ako Slovien (namiesto významového prekladu Slovan/Sloven či prepisu výslovnosti v podobe Slovän), no i tak si toto dielo zasluhuje 5/5, pretože obsahuje pôvodný text nie v ťažko čitateľnom druhopise (fotografia prameňa), lež v prehľadnom prepise. Vrelo odporúčam.

02.10.2022 5 z 5

Příručka pro partyzány Příručka pro partyzány kolektiv autorů

Mnohé rady sú dnes už nepoužiteľné (zborka a rozborka nepoužívaných zbraní, práca s niektorými výbušninami...), no inak ide o úchvatné dielo, ktoré svojho času veľmi pomohlo záškodníkom v ZSSR, a následne aj záškodnícky bojujúcim zoskupeniam po celom svete. Po vojenskej i dejepisnej stránke nepostrádateteľné dielo.

02.10.2022 5 z 5

Příručka pro partyzány: Bojový manuál Rudé armády pro záškodnický boj s nacisty Příručka pro partyzány: Bojový manuál Rudé armády pro záškodnický boj s nacisty Lester W. Grau

Knihu ocenia nielen ľudia zaujímajúci sa o prežitie v prírode, ale aj záujemcovia o dejiny ZSSR. Jednu hviezdu uberám, lebo ide o skrátené vydanie: v plnom rozsahu vyšlo ako Příručka pro partyzány. https://www.databazeknih.cz/knihy/prirucka-pro-partyzany-491550

02.10.2022 4 z 5

Partyzánská válka Partyzánská válka Ernesto Che Guevara

Pojem partizánska vojna zahŕňa veľmi širokú paletu spôsobov boja. Partizánska vojna na Slovensku (1944), na Ukrajine (UPA) či v Afganistane sa od tej kubánskej priepastne odlišuje (podnebie, zahraničná podpora, miestne pomery, obyvateľstvo...), a čitateľ to vďaka tejto knihe môže pochopiť, a vojnu na Kube lepšie poňať. Samozrejme obsahuje kniha zaujímavé rady a postrehy aj pre ľudí, čo sa radi zdržujú v lese (hoc aj bez zbraní). Naozaj výborná kniha.

02.10.2022 4 z 5

Sprievodca po pietnych miestach Banskej Bystrice Sprievodca po pietnych miestach Banskej Bystrice Milan Lichý

Pôvodcov príspevkov v knihe je celkovo 11. Každý sa venoval svojej oblasti. Krypty pod kostolmi, katolícky, evanjelický a židovský cintorín, chránené stromy na cintorínoch, urnový háj, vojnové hroby, pamätníky... Zoznam významných osobností pochovaných v meste, k tomu fotka ich náhrobného kameňa i krátky životopis. Naozaj výborná pomôcka pri potulkách Banskou Bystricou. Odporúčam.

28.09.2022 5 z 5

Ruský jazyk a spoločnosť v revolúčnom a sovietskom období Ruský jazyk a spoločnosť v revolúčnom a sovietskom období Ľubomír Guzi

Chyba hneď v názve knihy ma takmer odradila, ale dal som tomu šancu. Fakulty a iné vysokoškolské pracoviská vydávajú neraz dosť odťažité práce, ktoré mimo univerzitnej pôdy postrádajú uplatniteľnosť. Táto medzi ne nepatrí, ide o odbornú spisbu na úrovni, vhodnú i pre neodborníkov. Vrelo odporúčam. Zaujal ma rozbor Leninovej reči a jeho kult osobnosti v Rusku a ruštine, jeho doslova nenávistné prejavy tvarujúce budúce zriadenie v ZSSR a jazykovú kultúru.

28.09.2022 5 z 5

Dejiny kráľovského mesta Banská Bystrica. Na základe poverenia predstaviteľov mesta napísal v rokoch 1896 – 1922 Emil Jurkovič Dejiny kráľovského mesta Banská Bystrica. Na základe poverenia predstaviteľov mesta napísal v rokoch 1896 – 1922 Emil Jurkovič Emil Jurkovič

32 cm vysoká, 23 široká, na každej strane malým písmom po dva stĺpce textu = rozsiahla a obsiahla práca. Napriek tomu, že bola dokončená pred storočím, ide o odbornú spisbu s množstvom odkazov pod čiarou (väčšinou na prameň). Kniha sa nachádza v ochrannom obale z tvrdého papiera. Strany knihy nie sú biele, ale žltkasté, a hoc nejde o kriedový papier, je cítiť, že je akostný. Takže tak obsah, ako i prevedenie knihy na 100 %. A v neposlednom rade treba vyzdvihnúť prácu, ktorú odviedol pri preklade z maďarčiny doc. Mgr. Imrich Nagy, PhD., učiteľ Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Čo sa zohnateľnosti týka, nemôžem sa nevyjadriť. Ľudia, čo sa snažia si knihu kúpiť asi poznajú príbeh vydania a rozobratia nákladu, a aby som sa vyhol ohovárke a nactiutŕhaniu, nebudem tu opakovať inde už zverejnené a následne mazané obvinenia vtedajších mestských úradníkov. Kniha bola pred asi dvoma rokmi ponúknutá za 300 € v jednom antikvariáte a po minúte bola fuč. Ja som sa k nej dostal iba v knižnici, ale domov sa brať nedá, lebo to by ju asi pár priekupníkov už nevrátilo. Naozaj kniha, ktorá by si zaslúžila dotlač, a naozaj by bol záujem (podobne ako pri mnohých iných nezohnateľných slovenských knihách).

25.09.2022 5 z 5

„Keď prišli Rusi...“. Denník kňaza z prechodu frontu v Banskej Štiavnici v roku 1945 „Keď prišli Rusi...“. Denník kňaza z prechodu frontu v Banskej Štiavnici v roku 1945 Martin Lacko

Uzučká knižočka, po stránke výpovednej hodnoty však obsiahle dielo. Nezdieľam s pôvodcom denníka jeho vierovyznanie, no nehľadiac na to mi kniha dala ako Slovákovi veľmi veľa.

„Také dni Štiavnica nezažívala od tatárskeho plenu. A vraj iné mestá sú na tom ešte horšie.“
„Umrela, veď boli na nej dvadsiati vojaci!“

24.09.2022 5 z 5

Denníky a spomienky vojakov z východného frontu 1941–1944 Denníky a spomienky vojakov z východného frontu 1941–1944 Martin Lacko

Spomienky slovenských vojakov. Ide o výborný prameň pri snahe o pochopenie zmýšľania slovenského vojaka nasadeného v záujme nacistických zločincov do boja proti boľševickým zločincom. Výborné čítanie.

24.09.2022 5 z 5

Denníky a spomienky z východného frontu 1942 – 1944 Denníky a spomienky z východného frontu 1942 – 1944 Martin Lacko

24.09.2022 5 z 5

Môj útek zo sovietskeho koncentráku Môj útek zo sovietskeho koncentráku Ladislav Stanislav

Som presvedčený, že každého zaujme pútavo podaný príbeh v podobe pamätí človeka, ktorý ako držiteľ nemeckého vyznamenania bojoval v povstaní proti Nemcom, bol odvlečený do sovietskeho koncentráku, a ujsť na Slovensko mu pomohli vojaci Ukrajinskej povstaleckej armády (UPA = banderovci). Vrelo odporúčam.

Za mrežami a ostnatým drôtom Za mrežami a ostnatým drôtom Martin Lacko

Naozaj silné verše slovenského učiteľa, ktorý odieval najčestnejšiu rovnošatu (odev politického väzňa). Uvedomoval si, že Slováci sú samobytným národom, nezdráhal sa v slovenskom duchu viesť jemu zverenú mlaď, a tak bol podobne ako mnoho iných Slovákov s nálepkou ľudáka, buržoázneho nacionalistu a separatistu poslaný na prevýchovu.

Obe nohy dolámané,
z hlavy krv mu vyviera
a kamarát bez pomoci
v hĺbke bane umiera...

24.09.2022 5 z 5

Náš zápas o samostatnosť Slovenska (1945-1992) Náš zápas o samostatnosť Slovenska (1945-1992) Ivan Štelcer

Jeden z mnohých (neznámych) silných slovenských príbehov je sprevádzaný veľkým množstvom fotografií osôb, plagátov i listín (napr. Štelcerove podobizne od škôlkara po väzňa). V porovnaní s inými pamäťami vydanými v tomto vydavateľstve ide o rozsiahle dielo (okrem väčšieho počtu strán i malé písmo). Nie ľahké, no obohacujúce čítanie.

Bohovia nesmú zomrieť Bohovia nesmú zomrieť Miroslav Pius

Ak ste z Tekova a ste verný bohom svojich predkov, túto knihu si musíte prečítať. Pán Pius na základe archeologických nálezov, písomných prameňov a ústnej ľudovej slovesnosti podáva naozaj jedinečné svedectvo o bájosloví a starej viere pod Slovenskou bránou a v širokom jej okolí. Pričom jednotliví bohovia sú zasadení do širších európskych súvislostí (Perún, Veles, ich germánske náprotivky).