soukroma Online soukroma komentáře u knih

Ebenová loutna Ebenová loutna Panagiotis Agapitos

Nepodařilo se mi začíst: autor je sice odborník na byzantskou kulturu, ale není romanopisec. Kostrbatý, podivně poskládaný děj, málo napínavý, s přehršlí postav s převelice složitými jmény a tituly. Za něco může asi taky překlad, např. nechápu, jak by byzantské poselstvo v 9. století mohlo jezdit v "dostavníku".

29.08.2019 2 z 5

Ztracená tvář (11 povídek) Ztracená tvář (11 povídek) Jack London

I po stu letech stále opravdu dobré povídky z drsného severu kolem Yukonu, krom dvou z námořnického prostředí:
+Ztracená tvář - z drsného životního příběhu k ještě drsnějšímu konci, ale s jakou pointou! - velmi překvapivé 80%;
+Svědomitost - velmi "čapkovské" - co safraporte bylo v tom vaku?, "Myslím, že jsem byl poněkud nedbalý"...90%
++Jen rozdělati oheň - vynikající, tak děsivé a mrazivé, jak jen může mrznutí při 107 stupních pod nulou být, když nováček neposlechl zkušené; jiskřička přesto (hrdinu) zahřála: "Zmrznutí není tak zlé, jak lidé myslí. Je mnoho daleko horších způsobů smrti." 100%
+Ten Skvrna - humorné, nebýt to o psovi jako pracovní síle v drsné divočině: "Možno, že jako mnozí lidé, jež znám, byl příliš chytrý než aby pracoval. Nedivil bych se, kdyby nás všechny přelstil svým rozumem. Snad přišel k úsudku a rozhodl, že dostati sem tam nějaký výprask a při tom nic nedělat je daleko lépe, než pracovati stále a bez výprasku." 90%
-Zlatý Lesk - romantika střižená hororem (povětrnice stižena za trest šílenstvím), jako z aljašského života 60%
+Zmizení Marka O'Briena - docela vtipné - jak jedna pitka zamotala hlavy všem v aljašském táboře a jak nejpotrefenější došel k obrácení, v Kalifornii 70%
-Portoptukův nápad - taková indiánská legenda ze severu 50%
+Neočekávané - hodně dobré - komorní psychothriller v aljašské chatě 80%
-Válka - nic moc, nezapůsobilo, i když pointu jsem snad zachytila 60%
+Pod plachetní střechou paluby - ano, už před sto lety mohl gentleman o dámě pronést, že je prase - oprávněně, pod obdivuhodnou slupkou to byla stvůra každým coulem 70%
+Kotníky - pěkně nepěkný příběh z tropických vod - ten zloduch z toho vyšel ještě dobře, když si postižený o něj otloukl kotníky na ruce 70%
-Konec příběhu - přehnaně (melo)dramatické, vzdálené realitě ve vícero směrech 50%

Pozn.: koukám, že nové vydání si vystačilo s pouhými čtyřmi povídkami, škoda - ještě že jsem si mohla přečíst prastaré - stoleté - vydání, kde jich bylo podstatně víc (a dokonce lepší)

25.08.2019 4 z 5

Princezna a piráti Princezna a piráti John Maddox Roberts

Metella jsem chvíli nečetla a návrat mě potěšil: nechtěl do Galie za Caesarem, tak se octl na druhém konci impéria, na Kypru, který Řím uzmul Egyptu. Přitom se tam při svém pověření vymýtit piráty (už konečně, Pompeiovi se to definitivně nepodařilo) setkává s duchaplnou a vzdělanou šestnáctiletou princeznou Kleopatrou (znal ji z Alexandrie jako malou holčičku).
Autor už má trochu lehčí styl psaní než v úvodních dílech série, čtivější i občas vtipnější, přitom dostatečně historicky, zeměpisně, politicky a kulturně informativní, takže se jen tak mimochodem mj. dozvídáme nejen o aktuální situaci v Římské říši, ale i o vývoji politiky republiky, pěkně v kontrastu s egyptskou monarchistickou vládou.
Líbilo se mi to všechno, krom podivného přepisu latinských jmen jako Klodius, Klaudie...
Titul a naneštěstí hlavně obálka vůbec knize nesvědčí - jakoby lákala na nějaký komiksový/dobrodružný příběh pro děti a mládež...

23.08.2019 5 z 5

Císař 1: Brány Říma Císař 1: Brány Říma Conn Iggulden

Prvotní nadšení poněkud ustoupilo, děj se věnuje ve větším než nutném rozsahu postavám zřejmě veskrze fiktivním (v historické poznámce na závěr se o nich autor buď nezmiňuje nebo výmysl přiznává - kamarád Marek, cvičitel Renius, otrokyně Alexandrie; Marcus se na konci knihy identifikuje jako skutečná osoba) a celé je to trochu podáno až moc jako dobrodružné vyprávění.
Vstupy z městské a republikánské politiky nebyly až tak záživné, jak jsem očekávala po přečtení následujících dvou výborně podaných knih trilogie (právě pro ně jsem byla nadšená, že sice zpětně, ale přesto ji konečně zkompletuji). Zde si autor prostě povětšinou dětství a mládí Caesarovo (a Markovo) vymyslel a barvitě vykreslil. A vůbec nechápu, proč změnil i třeba historické příbuzenské vazby (Marius jako strýc z nesprávné strany vůči Caesarovi). 75%

20.08.2019 4 z 5

Kobold Kobold Radka Denemarková

Ech, zkusila jsem poctivě z obou stran, ale tohle pro mne nebude.

15.08.2019 1 z 5

Profesorské hrátky Profesorské hrátky David Lodge

Nemám slov, kniha záhy odložena jako zcela nečitelná (od autora zůstávají pro mě čtiví jen a pouze o čtvrtstoletí starší Hostující profesoři).

14.08.2019 1 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Škoda slov - v obou směrech...

22.07.2019 1 z 5

Listy z Ameriky Listy z Ameriky Henryk Sienkiewicz

Velmi zajímavé, překvapivé postřehy, moc pěkný styl. Ale protože mi nějak při objednání knihy ušlo, že je ve slovenštině, nemám z ní zážitek úplný (spousta slov je pro mě nová, tj. jsou zastaralá a/nebo moje znalost slovenštiny zastarala za těch několik desetiletí od rozdělení). Třeba by se více líbila rodilému mluvčímu?

17.07.2019 4 z 5

Breaking News Breaking News Frank Schätzing

"Tálib zamyšleně zavrtí hlavou. "Vy nás nemůžete porazit, Tome."
"Jak si tím můžete být tak jistí?"
"To je prosté. Vy milujete život." Amanulláh se usměje. "My milujeme smrt."

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

"Takhle to končí vždycky. Pokaždé, když má člověk co do činění s přísně věřícími. Jednají s tebou s dobře míněnou blahoskloností, jako když nejsi dospělý. Šest a půl milionu let, co má člověk pozorovací schopnost, ví, že jablko padá dolů. Ale když se Bohu zlíbí, bude padat nahoru. Bájesloví, kterému zbožní lidé urputně věří. Ty poznáš, že existuje tisíc důvodů být alespoň skeptický, ale oni zůstávají neomylní. Usmívají se a vědí všechno lépe. Chceš s nimi diskutovat, a oni na tebe vyrukují s blbinou, že tě Bůh i přesto miluje.
Jako když narazíš s rozběhem do matrace."

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

To bylo pár úlovků ze začátku knihy, protože moc daleko jsem se nedostala. Příliš mnoho témat, míst a lidí (pro mne povětšinou nepříliš lákavých), navíc ve velmi dlouhé periodě, a navíc ještě novinářská linka. Jak mám autora ráda, tak tohle jsem odložila.

11.07.2019 2 z 5

Dotyk Dotyk Mark Sennen

Nevím, čím by se měl tenhle thriller vymykat současnému "bestsellerovému" trendu: na začátku se vynoří magor traumatizovaný zneužíváním z dětství a divné sexuální zločiny. Do třetiny se nic dalšího nestalo, vyšetřování a postava inspektorky nic přínosného nepřinesly, takže nebyl důvod tyhle ohavnosti číst dál...

26.06.2019 2 z 5

Železná spravedlnost Železná spravedlnost Louis L'Amour

Začátek mě moc nezaujal, další zápletka je ovšem napínavá detektivka. Kdo za tím vlastně všechno je? A to už se mi líbilo moc.

24.06.2019 4 z 5

Noemovo dítě Noemovo dítě Éric-Emmanuel Schmitt

Pěkný příběh, obávala jsem se klišé pronásledování Židů za války, ale tady se jde i v dostatečně epickém příběhu mnohem dál: víra (dvě náboženství - Židé pořád čekají, rozdíly a spojnice, rozhodování), láska, zodpovědnost, život... a smysl života - tady sběratelství (Noe jako první sběratel, to mě dostalo). 90%
Četla jsem v souborné knize, po Oskarovi, který se mi jevil až příliš jednoduchý - hrající na jedinou strunu vyluzující dojímavý zvuk.

12.06.2019 5 z 5

S kotvou na čepici 2 S kotvou na čepici 2 Jan Malý

Dobré čtení, zajímavý život, spousta zážitků vlastních i cizích (profesních od 50. let, z dětství z doby válečné): jako milovnice všeho od vody si nemůžu nechat ujít nic mořského, přístavního a lodního, ale jako suchozemec se musím občas smířit i s "malou" vodou (bez despektu, vždyť i Labe dokáže taky ne-pěkně vyvádět...) a vnitrozemskou plavbou, zde především na trase Ustí nad Labem -Magdeburg (občas až Hamburg).
Kupodivu mi učarovala ale už úvodní pasáž historie autorových předků, kde se objevuje Labe jen jako součást scenérie a o lodích zatím není ani zmínka; to mě obohatilo nejen místně, dějepisně, ale i jazykově (netušila jsem třeba, že Marjánka je odvozena z Marie Anna, neznala jsem význam ratejny a vazbu na rataje). Bylo to velmi pěkně napsané a samo o sobě by to vystačilo na pěkný generační až válečný román. V dalších částech se mi pak nejvíc líbily Hamburské přístavy i hrůzná plavba před záplavovou vlnou roku 1962.
Autor má skutečně dar slova, píše čtivě, zajímavě a nebýt občasných hrubek, což jde nakonec vždy na vrub vydavateli, nedá se tomu nic vytknout. Jen to celé možná opravdu mohl být pěkný román, takhle se pár věcí opakuje, některé vzpomínky/zážitky jsou kratičké a trochu vytržené z kontextu (ale zase takoví lodní psi nebo dřeváky měli svoje kouzlo). Škoda, že nebyly vysvětleny všechny loďařské termíny, např. boksír/boksírák, hegr. 90%

08.06.2019 5 z 5

Okamžik pravdy Okamžik pravdy Steve Berry

Pro mě jedna z nejslabších: jediná jednoduchá dějová linka, něco málo odhalující nezasvěceným, ale pro mě to bylo prostě málo. Paradoxně mne na tom zaujal ne King, ale Hoover (ještě chvíli a udělají z něj malého? Stalina, nebo ještě někoho horšího - asi byl vážně děsivý a hrozně nebezpečný, ale FBI a Americe vládl železnou prackou a držel všechny pod krkem papírovými osobními spisy plnými tajemství v době, kdy to asi všichni potřebovali - ale na praktiky STB, Stasi, KGB a spol. to přeci jen snad nedotáhl).

03.06.2019 3 z 5

Einsteinovo proroctví Einsteinovo proroctví Robert Masello

Celkem zajímavé připomenutí všech významných jmen, která na konci války prošla Princetonem a/nebo se v Americe podílela na vývoji atomové bomby. Děsná doba dosud probíhající konvenční války a děsivé obavy vizionáře Einsteina z úplně jiného rozměru potenciálního termonukleárního válečného konfliktu.
Historické pozadí tedy kniha stručně poskytuje (což by mi celkem stačilo, ale přeci jen podrobněji a do větší hloubky), ale mysteriozní příběh (i když ho nemusím) byl hodně slabý - něco jako náznak otevření jedné prastaré Pandořiny skříňky, čímž se otevřela cesta ďábelského zla do světa...Ale to už snad nastalo mnohem dřív, nebo ne?

03.06.2019 3 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Zcela jiný Nesbø, škoda, že jsem to nemohla číst zcela nezaujatě, nezatížená HH. Ale snažila jsem se: první půle zbytečně balastní, druhá půle velmi noir akční až parodická (ale bez toho se tématika krádeží uměleckých děl snad ani neobejde). Hotový filmový scénář. Druhá půle by mi úplně stačila, ale to by zase asi autorovi na celou knihu nevystačilo.

28.05.2019 4 z 5

Případ zvědavé novomanželky Případ zvědavé novomanželky Erle Stanley Gardner

Klasika, detektivní příběh odhalující i leccos z 30. let v Americe. Krátké, soustředěné, na dnešní poměry ale přeci jen nudné.
Nicméně doporučuji přečíst aspoň něco ze série všem, kdo se snad s Perry Masonem a spol. nesetkali jinde než v tom posledním TV seriálu, který je ukázal nezajímavé, v důchodovém věku, řádně poznamenané životem: ve skutečnosti je Perry štramák středního věku a Della mladice k nakousnutí, zatímco Drake se vždy pomačkaně přiklátí na svých dlouhých nohách a jeho obličej je směšně komický, s vypoulenýma očima.
Mason je inteligentní, zkušený i akceschopný právník, ale vždy se pohybuje striktně v mezích zákona, které svými činy ovšem skoro brousí.

27.05.2019 4 z 5

Odlesk Boží slávy Odlesk Boží slávy Romain Sardou

Pro mě nepříjemně nečekaná srážka záhy se sci-fi částí zásadně doprovázející historický děj:
"Svatá pouť začínala. Milión poutníků letěl přes celou Galaxii na Zemi původu.
Svatá pouť začínala. Osmdesát tisíc poutníků se vydalo na cestu do Svaté země."
I přes občas zajímavé časté citace z nejrůznějších děl mne to tedy odradilo (příznivce sci-fi nejsem a souvislosti jsem nepochopila). Dolistovala jsem nakonec, kde mě navíc zarazil Epilog, tedy pouhá citace - bez jakéhokoli komentáře - dvou stran z Flaubertova Pokušení sv. Antonína. Totální nepochopení.

26.05.2019 2 z 5

Trofej Trofej Steffen Jacobsen

Drsné, po všech stránkách: děsivý úvod, pak dlouhé přešlapování na místě ze dvou různých úhlů (vyšetřování najatého bývalého vojenského policisty a policejní detektivky částečně na vlastní pěst - však se ta samostatnost policistce náležitě vymstila) a pak velká akce.
Jednoho už ani nepřekvapí, že se něco takového děje; zvířata už nestačí perverzní zajímavosti, tak co třeba lidi, a adrenalinové trofeje jsou rázem dostupné...za nemalý obnos, pokoutně, ale to jen zvyšuje zájem psychopatických zainteresovaných. "Pohrávali si s tlačítky ve strojovně přírody." Tady se ti bohatí a mocní ještě míchají s pravidelnými účastníky nedávných drsných válek na všech kontinentech, kde už viděli úplně všechno, lecčehos se i aktivně zúčastnili, a po návratu jim doma ten děsivý adrenalin kupodivu tak nějak schází... Hrůza hrůz. Chladnokrevní zabijáci vymodelovaní v nejhorší destinaci Afghánistánu a nudící se boháči mající už vše, děsná partička. Třešničkou na dortu ovšem bylo, kdo jim to vlastně zatrhl a zprostředkovaně jim všem zatnul tipec ...

25.05.2019 4 z 5

Goldstein Goldstein Volker Kutscher

Nebavilo: strašidelně dlouhé (téměř neudržitelně tlustá kniha), příběh Alex mě vůbec nezaujal, Gereon pro mě pořád nemá žádné pevné tvary a kouzlo, to už se přesněji vytvaroval spíš Goldstein, a do toho ta děsná doba... Mně se tahle série prostě nelíbí a po dvou dílech mám až dost. Seriál jsem nesledovala.

24.05.2019 3 z 5