stavlamich stavlamich komentáře u knih

Ztracené příběhy Ztracené příběhy John Flanagan

Hraničářův učeň nekončí! Tahle knížka se mi četla skvěle, líbilo se mi rozdělení na jednotlivé povídky, které byly vždycky o něčem jiném, ale přitom se tam objevovaly stejné motivy, typické pro sérii Hraničářův učeň. Přátelství, dobrodružství, odvaha, nebezpečí. Líbí se mi, jak se to všem tak hezky uzavřelo - Will s Alyss, Horác s Evanlyn, Halt s lady Paulinou, Gilan s Jenny... Tak to má být. Jsem zvědavá na dvanáctý díl. ^^

06.01.2019 4 z 5

Po operaci kolena - domácí cvičení a rehabilitace Po operaci kolena - domácí cvičení a rehabilitace Kateřina Honová

O svých problémech s kolenem (koleny) jsem se už určitě zmiňovala mnohokrát. Naštěstí jsem teď hodně aktivní, což jim asi prospívá, ale stejně čas od času bolí. V téhle knížce jsem se dozvěděla, že možná řadu věcí dělám špatně nebo bych je mohla zlepšit. Což bych ráda. Takže svůj účel splnila a já jen doufám, že mě něco jako operace kolene nikdy nepotká. :)

05.01.2019 4 z 5

Československé legie v Rusku Československé legie v Rusku František Emmert

Moc hezká publikace, vážně vydařená. Viděla jsem fotky, které naprosto netuším, kde autor vyhrabal. Tak detailní pohled na legie jsem ještě nikdy neměla. Ale zároveň nemám z knihy pocit přesycení informacemi, bylo tam toho skutečně tak akorát. Jen doufám, že si toho budu co nejvíc pamatovat pro případ, že bych si první světovou vylosovala u maturity (otázka 21).
František Emmert je skvělý autor, jeho tvorbu mám ráda. Trochu mě štve, že moc neřeší čárky, ale asi jsem jen trochu puntíčkář a ''běžný člověk''se nad tím nepozastaví

05.01.2019 5 z 5

Můj život Můj život Marcel Reich-Ranicki

Nezapomenutelná autobiografie německého literárního kritika, který prožil dvacáté století se vší jeho krásou i krutostí. Četlo se to skvěle, byť mi občas chvíli trvalo, než jsem obsah dokázala strávit. Zjistila jsem, že o německé literatuře dvacátého století skutečně vůbec nic nevím a že své mezery musím v blízké době napravit. A zároveň jsem zjistila, že Marcela Reich-Ranického obdivuji a že bych si ve skrytu duše přála strávit život podobnou činností, jako on. Totiž s knihami a s lidmi, s nimiž se o knihách mohu bavit. :)

04.12.2018 5 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Když jsem si Sophiinu volbu kupovala v Levných knihách, činila jsem tak jen proto, že jsem si ji chtěla přečíst na doporučení pár přátel, navíc byla na maturitním seznamu. Když jsem si na knížku brala referát na hodinu literatury, říkala jsem si, že to v pohodě přečtu za víkend a že vím, do čeho zhruba jdu. Jenže jsem nevěděla. Zprvu jsem netušila, co se to děje, jakým směrem se bude příběh ubírat a co mě všechno čeká. Ani ve snu by mě nenapadlo hledat tu několik dějových rovin - nejen Sophiino vyprávění o životě před Osvětimí a pak. Klíčovou roli tu hraje také Stingo, který snad představuje samotného Styrona, a který prožívá všechno to, co patří k mládí jednoho introvertního intelektuála a snílka. A Nathan - tak skvělý a přitom tak specifický, že za tím musí něco být. V knize je úplně všechno - bolest, láska, touha, ztráta, zklamání, sex, drogy, alkohol, psychické problémy, společenská témata, otázky rasy a vyznání, spousta hudby a kulturní drobností, odlišností mezi Severem a Jihem, mezi minulostí a budoucností, mezi mužem a ženou, mezi těmi, kteří prošli Osvětimí a těmi, kteří ne. Je to silné, má to všechno. Je to dlouhé, ale uteče to poměrně rychle, když se začtete. Nakonec jsem sice potřebovala o týden delší dobu, než jsem si původně myslela, ale rozhodně toho času stráveného s takovýmhle románem nelituji. Jen škoda, že to dopadlo tak smutně. I když - jak jinak to mohlo skončit?

03.12.2018 5 z 5

Temný cypřiš Temný cypřiš Agatha Christie

Juchů, poslední knížka do Čtenářské výzvy 2018 přečtena! :)
Temný cypřiš mám ráda, i když mi to vždycky přišlo dost děsivé, myslím v seriálové podobě.

24.11.2018 4 z 5

Vánoce Hercula Poirota Vánoce Hercula Poirota Agatha Christie

Jak já mám Agathu Christie ráda! Co víc - Vánoce Hercula Poirota patří k mým nejmilejším případům. Vždycky mi to přišlo geniální. Ne že by snad jiné případy, které Poirot vyřešil, nebyly stejně tak geniální, ale tenhle je prostě můj opravdu oblíbený. Asi bylo lepší zvolit načasování čtení už teď na listopad, protože v prosinci by mi to možná zkazilo vánoční náladu. Pokud tedy nějakou budu mít, momentálně mám pocit, že žádné Vánoce ani nechci. :D :)

18.11.2018 5 z 5

Rozlet - příběhy Milana Kroupy Rozlet - příběhy Milana Kroupy Josef Čermák

Jsem ráda, že jsem si tuhle knížku konečně přečetla. Ležela mi v knihovně strašně dlouho, od té chvíle, kdy u nás na gymnáziu Milan Kroupa a Josef Čermák byli. Bylo to příjemné a inspirativní, i když se musím přiznat, že mi především Milanův vztah k ženám opravdu vadil. Nicméně nikdo není dokonalý. Pravopisné nedostatky knize asi odpustím, přihlédnu k věku autora. Bylo to hezké, takové průměrné, ale proč ne. Příběh ze života. A můžu si alespoň odškrtnout knížku ze Čtenářské výzvy na Databázi knih. ????

12.11.2018 3 z 5

Audience / Protest / Vernisáž Audience / Protest / Vernisáž Václav Havel

Nechápu, jak se to stalo, že jsem se k vaňkovkám nedostala už dřív. Já, sluníčkářka. Nicméně jsem ráda, že teď jsem měla příležitost. Nedokážu říct, která ze tří jednoaktových her mě zaujala nejvíc. O každé by se dalo dlouze přemýšlet a debatovat. Ale popravdě Vernisáž mi přijde asi nejaktuálnější.

04.11.2018 5 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Murakami píše podivně. Trochu jako Kafka, říkám si někdy. Ale zároveň z té knihy nejsem až tak v depresi. Možná mi ještě nedocvaklo, o čem tenhle dost morbidní, krátký a zvláštní příběh ve skutečnosti byl. O podivné knihovně. O tom, že poznání je dost žádané zboží. O samotě. O strachu. O čem ještě? Stručné, ale tak nějak murakamovsky obsažné. A pěkné ilustrace, to se musí nechat. :)

01.11.2018 4 z 5

Osud jednoho Čecha Osud jednoho Čecha Ilona Borská

Tohle byla velice silná a zajímavá kniha, ke které bych se bez čtenářské výzvy určitě nikdy nedostala. Kniha, v níž se jedna z postav jmenuje jako vy. Doktorka Vlasta di Lottiová, která se víc objeví až na konci. Na smutném konci života Františka Hodíka, truhláře, který se stal učitelem a něco po sobě zanechal. A nemělo by se na něj zapomenout. Stejně jako na řadu jiných osob(ností) z dějin. Bylo to místy obtížné čtení, ale vždy naplňující.

01.11.2018 5 z 5

Nejistý zítřek Nejistý zítřek Avery Williams (p)

Spoiler!
Uch. Ech. Takže, co na to říct? Ze začátku mi to přišlo všechno hrozně zmatené, protože jsem si nepamatovala první díl. Jenže pak to bylo pořád takové bláznivé a podivné a far-fetched. Serafina, které je přes 600, se chovala, jako by jí nebylo ani těch šestnáct, co měla mít v Kaileyně těle. Hrála si s chudákem Noahem, důvěřovala každému a zároveň každého podezřívala, místo toho, neuvažovala vůbec logicky ani takticky ani racionálně ani jakkoliv jinak. Vážně asi nejsympatičtější mi byl Cyrus, kterého, chudáka, nakonec nezabila, ale zavřela do blázince. WTF. No nic. Potenciál tu byl, ale chtělo to dost jiné zpracování. Ale tak aspoň jsem si u čtení oddechla a zabývala se v myšlenkách úplně jinými věcmi, než které mě v realitě trápí.

26.10.2018 3 z 5

Písečníci a bludný asteroid Písečníci a bludný asteroid Václav Dvořák

Tohle je vážně skvělá knížka. Můžu prozradit, že stojí za to. Je to příběh trochu podobný tomu o Harry Potterovi, ale ve své podstatě se od něj liší a pokud spíš než na kouzla věříte na pokrok technologií, vážně si to přečtěte. Více napíšu v recenzi na blogu. A doufám, že budou další díly. :)

15.10.2018 5 z 5

Fabrika Fabrika Kateřina Tučková

Tohle bylo rozhodně zajímavé čtení. Nebýt výzvy na Databázi knih, asi bych se k téhle knížce nikdy nedostala. V Brně jsem byla jen jednou v životě, takže pro mě bylo občas dost těžké zasadit si jakoukoliv zmínku k současnému stavu města. Ale i tak se Kateřině Tučkové - skvělé spisovatelce, jak jsem se už dvakrát přesvědčila - podařilo sepsat poutavý příběh, vtáhnout do děje a přitom přiznat, že si to vlastně z velké části vymyslela, protože historie prostě mlčela. Dala bych pět hvězdiček, ale zase neposadilo mě to na zadek, jen to byl příjemný literární (respektive historický) objev. A jsem z toho, jak Offermannovi dopadli, nějaká smutná.

15.09.2018 4 z 5

Srovnávání, zabiják vašeho sebevědomí aneb Jak se srovnat sám se sebou Srovnávání, zabiják vašeho sebevědomí aneb Jak se srovnat sám se sebou Katarína Szabados Filasová

To jsem přesně potřebovala vědět! :)

15.08.2018 5 z 5

Prima sezóna Prima sezóna Josef Škvorecký

Nejdřív jsem si pořád říkala, že už jsem na to stará, že pro to nemám moc pochopení. Ale bavilo mě to, protože to byla oddechovka. Sice se tam mnohem míň prolínala historie (v porovnání se Zbabělci), ale zase je to kratší a takový hodně hudební a tak nějak smutně veselý. Je mi Dannyho někdy až líto. Ale vlastně všech, co jsou takoví... A Alena, ta mi byla ze všech těch holek asi nejsympatičtější. Škoda, že jsem to nečetla třeba dva nebo tři roky zpátky, ale i tak jsem ráda, že jsem si to přečetla. Lepší někdy než nikdy.

11.08.2018 4 z 5

Obléhání Macindawu Obléhání Macindawu John Flanagan

A zase se budu opakovat, když napíšu, že je mi líto, že jsem neobjevila tuhle sérii dřív. Ale bacha, začíná to být i pro dospěláky, Will s Alyss se několikrát políbili a vyznali si lásku! :D ♥

19.07.2018 5 z 5

Nositelé dubového listu Nositelé dubového listu John Flanagan

Od posledního přečteného dílu jsem úplně zapomněla, jak je tahle série skvělá. Možná spíš pro mladší čtenáře, ale přece. Plná hrdinů a zároveň různorodých postav, plná dobrodružství a vlastně i vtipná. Nezdráhám se dát pět hvězdiček, možná trochu nadhodnocuji, ale co. :)

15.01.2018 5 z 5

Osudové okamžiky Československa Osudové okamžiky Československa Karel Pacner

Tahle knížka byla skvělá, tak moc nabitá informacemi a zároveň plná otazníků, na které budu ráda i nadále hledat odpovědi. Původně jsem ji četla, protože jsem doufala, že tam najdu nějaké zmínky o oligarchii pro svou seminární práci. Nakonec jsem tam z tohohle oboru tolik nenašla, ale dozvěděla jsem se i tak milion nových věcí o Československu. Obzvlášť oceňuji kapitoly o letech 1968, 1989 a 1992, protože o těch jsem toho opravdu věděla jen pomálu, protože to se moc nikde neprobírá - osoby, které to zajímá, zřejmě ty poslední události zažily. No, pro mě to neplatí, jsem mladší než knížka sama. Úsměvný byl závěr aneb co nás čeká do budoucna, ale to je tak vždycky - s odstupem už si vůbec neuvědomujeme, jak jsme co kdy předtím vnímali.

Těším se na další dějepisné čtení v tomhle roce. Opravdu vážně uvažuji o studiu historie, i když je to možná pozice bez atraktivně ohodnoceného uplatnění. Ale pracovat s těmito informacemi je prostě nepopsatelný zážitek.

08.01.2018 5 z 5

Okres Kladno na prahu nového milénia aneb Kladensko a Slánsko v roce 2000 Okres Kladno na prahu nového milénia aneb Kladensko a Slánsko v roce 2000 Libor Dobner

Pěkná publikace, až na gramatické a faktické chyby. To neexistují už editoři a korektoři?

20.12.2017 3 z 5