TaLu TaLu komentáře u knih

Dračí cejch Dračí cejch Ilka Pacovská

Hanka se díky práci pro ochránce dostane opět na nové místo. Tentokráte ji do školy v Pasteku následuje Sváťa a tak si čtenář vynahradí jeho malou aktivitu v předchozí knize. Díky úžasné fantazii autorky jsem se s radostí ponořila do objevování dalšího světa a dobrodružného vyučování. Hanka se naučí mnohé další dovednosti. Mimo jiné tvarování kamenů. Postupně se komplikuje i dozor nad spolužačkou, která si zahrává s nebezpečnými praktikami přivolávání. Dozvíme se, co obnáší přijetí dračího cejchu. Do boje v závěru knihy zasáhne i nový Hančin opeřený přítel. Napínavý díl plný akce a poznávání nového. V ohrožení je Hančin bratr jednorožec.

06.04.2021 5 z 5

Renčín 99 Renčín 99 Vladimír Renčín

Ty dvě postavičky s hořko- vtipným komentářem každý zná.
Dnes jsem prolistovala ( znovu) a zaujal mě tento:

Chcete ten provaz zabalit, nebo se pověsíte hned ?

Tak nevím, nevím, co to o mně a o současné době vypovídá :o)

14.12.2020 4 z 5

Porodní bábou navždy Porodní bábou navždy Patricia Harman

Tentokráte se autorce zápletkou nepodařilo navodit tak kouzelný efekt, jako tomu bylo v předchozích dílech série. Nebo mi ta zápletka ( jít do války, nejít do války) prostě nepřišla tak silná a lidská. Vlastně nevím. Setkání s postavami předchozích knih bylo milé, kniha se vlastně dá díky tomu číst i samostatně. Určitě to chtělo více porodů a méně dohadování o povinnosti bojovat. Dobrodružné chvilky s medvědem nebo divokými psy jsem slupla jako malinu a poté si užívala opět pomalejšího popisného tempa. Celkově je to ale stále velmi příjemné čtení a určitě bych uvítala i další díly.
Druhá světová válka vzala hlavní hrdince mnohé známé a přátele a dokonce v určitém smyslu i manžela. Její touha vybojovat tento boj je chvílemi velmi lidská , ale někdy působí křečovitě, hlavně ve chvílích kdy sebe sama ujišťuje o tom, že vzhledem k minulosti odbojářky, je bojovnice. Zajímalo by mě, jak by tato doba byla popsána z pohledu největší přítelkyně sestřičky Becky, která měla tentokráte minimum prostoru. Třeba v dalším díle, na který se budu navzdory komentáři určitě těšit. Odpočinkové a milé čtení je to stále.

11.11.2020 4 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

S naprostým klidem dám plné hodnocení. Už je to nějakou dobu, co jsem měla možnost číst první díl, a přečtené knihy se snažím nesrovnávat. Ano, je to podobné, ale když jsem se během čtení příběhu dusila smíchem, aby si o mě doma nemysleli, že mi chřipka vlezla na mozek a stejně jsem se neudržela a smála se chvílemi nahlas, tak ráda to hodnocení zvednu. Ono tolik knih není, u kterých se můžeme svobodně rozesmát. Příprava tatínka k proslovu svatebčanům, kde apeloval na to, aby se naučili šetřit, neměla chybu. Jediné nad čím opravdu přemýšlím, je to, jak autor vždy vyzraje na GDPR ??? Každá kniha mívá v záhlaví, že podobnost s osobami je čistě náhodná, což určitě o těchto knihách neplatí. Nu - nevím, napadá mě jediné, že zmiňované osoby mají procenta z tržeb :o)) Ovšem v případě královské anglické rodiny to asi neobstojí...takže otázka zůstává .

23.11.2019 5 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Příběh Sohie se mi líbil více, než první díl. Je možné, že je to umístěním děje do New Yorku. Hlavní hrdinka přijíždí do Brooklynu se zlomeným srdcem. Nachází postupně nová přátelství i lásku. Nenáročná letní oddechovka. Zpestřením série je popis míst. Pozor, u těchto knih člověk nabírá váhu, ale zase pochopíme, že když milujeme jídlo, tak to není nic špatného. Udivilo mě, jak dlouho se vyrábí v Americe dorty. Musejí mít nějaké jiné konzervanty. Já mám raději, když upečený dort hned sníme. Jiný kraj, jiný mrav. Další díl si po čase ráda přečtu.

21.08.2023 4 z 5

Poslední absolvent Poslední absolvent Naomi Novik

Kouzla nechávám přísně na stranách fantazy příběhů, kde mi nevadí. Ve druhém pokračování je trochu moc popisů právě kouzel, jejich postupů, lektvarů, strategií a plánování. Na druhou stranu se není co divit, když se hrstka lidí rozhodne, že vyjde ze své ulity, kam je zahnaly tři roky snahy o zachování vlastní existence, a hledá se způsob záchrany. Galadriel nepolevuje ve vtipném, mnohdy velmi černém humoru, brání se sílícím emocím spojeným s Orionem a s přáteli, protože si uvědomuje, že s prohlubujícími se vztahy se snižují její šance na přežití toho všeho, co si pro ní škola připravila!
Nebo je to vše jinak? Přijde včas na to, co se jí budova pokouší říci?
Množství osudů, spousty jmen. A za každým jménem příběh.
Strhující finále nedává čtenáři vydechnout a emoce vybuchují ve vlnách.

Pořekadlo "já tě prostě žeru" je v této sérii naprosto reálné!

11.04.2023 5 z 5

Kdo dostane pusu Kdo dostane pusu Jarmila Dědková

Jeden z nejněžnějších a přitom nepřeslazených příběhů o první lásce, co jsem četla. Udivilo mě, jak má autorka nízké hodnocení. Její příběhy jsou poutavé a určitě mají co sdělit i současným dívkám. Doporučuji.

12.07.2022 5 z 5

Zrzka v nesnázích Zrzka v nesnázích Radka Zadinová

Autorka zpracovává jednoduchou formou nelehká témata.
Tentokráte se malé čtenářky ( i mnohem větší), dozvědí o pocitech dívky po rozchodu rodičů. Příběh se odehrává na několika místech a v různých vztazích, protože dívka je ve střídavé péči.
Nové situace, kamarádi, pocity.
Milující rodiče se snaží jak to jen jde, a také je tu babička, která vysvětluje a poskytuje zázemí. A pes. Pro radost i pro starost všem zúčastněným.
Myslím, že mnohé děti v podobné situaci jsou na tom hůře.

04.07.2022 4 z 5

Svatá Ludmila Svatá Ludmila Oldřich Selucký

Kniha může sloužit jako první seznámení s příběhem Ludmily a Václava. Na několika stranách je stručně a docela poutavě vylíčen život kněžny Ludmily, která byla natolik "lidu milá", že vzápětí po své násilné smrti byla uctívána jako svatá. Ilustrace jsou zajímavé. Babičkám ke čtení klidně doporučím. Vždy mě naplňuje úžasem, že moje jmenovkyně se stala babičkou panovníka Václava, kterého vychovávala. A zároveň byla babičkou Boleslava - vraha. Takže obracet se s prosbou o pomoc při výchově dětí a vnuků k naší české světici je hodně osobní záležitost. Blízká v radosti, blízká v těžkostech.

11.01.2022 4 z 5

Mefisto Mefisto Tess Gerritsen

Tajemné, plné temnoty. Žije zlo mezi námi jako něco skutečného, nebo se zlých skutků dopouštějí jen a jen lidé ? Názory oblíbených postav jsou různé. A ještě si několik z nich velmi komplikuje vztahy. Sérii doporučuji číst postupně, protože právě vývoj ve vztazích tam je. Já četla tak, jak se mi podařilo sehnat jednotlivé díly, snad se mi v budoucnu podaří přečíst si vše znovu. Určitě to stojí za to.

08.12.2021 4 z 5

Dračí oko Dračí oko Sarwat Chadda

Krásné zakončení série. I když druhá polovina Soumraku strážců nedosáhla na výbornou a strhující první polovinu, stále to bylo velmi dobré dobrodružné vyprávění. Nejvíce se mi líbilo nové vytváření symbolů, kde mladí hrdinové završili svoji cestu se svými spirituálními zvířaty. Velmi ráda si přečtu i další osudy přátel, pokud někdo ze spisovatelů naváže dalšími díly. Doporučuji. Škoda, že nečetlo více uživatelů. V rámci žánru je málo tak dobrých knih. Když se knihy nedostanou do širšího povědomí, tak pak nikdo nebude podobné knihy vydávat, a to by bylo opravdu škoda !

27.10.2021 4 z 5

Jak myška snědla měsíc Jak myška snědla měsíc Petr Horáček

Myška se trápí, protože si myslí, že snědla kus měsíce, ale jak každý ví.....měsíc se sníst nedá. A dobří kamarádi nás nenechají v trápení samotné. Nádherné ilustrace ! Jako vždy. Kniha je zajímavá i překládanými a vyříznutými stránkami. Pro nejmenší je o to zajímavější.

03.03.2021 5 z 5

Utajená léta Utajená léta Barbara Hannay

Příjemně plynoucí příběh několika generací odehrávající se v Austrálii a Anglii. Dramatickými a dobrodružnými zvraty si prošli hlavně prarodiče, kteří se seznámili za druhé světové války a během ní se ocitli i v divoké džungli, obklopeni nepřítelem.
Současná linka příběhu je spíše romancí, a celkově kniha nabízí odpočinkové chvíle.
Staré dopisy inspirovaly hrdinku k pátrání po minulosti, takže se kniha hodí do Čtenářské výzvy.
Obálka hezky vystihuje atmosféru knihy.

29.01.2021 4 z 5

Už mě vidíš? Už mě vidíš? Sharon J. Bolton

Detektivka plná zvratů, mrtvých, atmosféry Londýna. Dalo by se říci, že nemám co vytknout. Určitě patří v rámci žánru k dobrým knihám. Já osobně jsem si ani trochu neporozuměla s hlavní hrdinkou. Poměrně brzy jsem si říkala, jak to asi bude...a bylo. Místy kniha vykazuje překotné tempo a vzápětí zvolní až moc a ztrácí se v popisech. Četla jsem neobvykle dlouho. Další díl si ale klidně přečtu.

06.12.2020 4 z 5

Dítě v mlze Dítě v mlze Martin Goffa

V poutavém příběhu tentokráte hlavní hrdina Miko sáhne na dno svých psychických sil, když dojde k vyšetřování případu uneseného dítěte, z kterého je obviněn jeho bývalý kolega. Hezké vzpomínky střídají nemilosrdná fakta přítomnosti. Opět jsem obdivovala lidskost a opravdovost i hlubokou znalost prostředí. Jak to ten Miko dělá, že se vždycky k něčemu připlete ? Jen tak dál, ať máme možnost číst další a další případy.

12.04.2020 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Jedna z knih v mém "vnitřním" seznamu.
Prostě jsem věděla, že ji chci přečíst.
A to přesto, že podobná témata ( léčitelství, esoterika) nejsou mými oblíbenými tématy.
Podle mne lidé velmi často otevírají dveře, o kterých ani trochu netuší, kdo, nebo co, jimi projde.
Tato kniha však byla psána jako životní příběh.
Příběh o lidech, o ženách, které díky svému přesvědčení trpěli pro svou odlišnost v minulém režimu a vlastně v mnoha jiných režimech také.
Ono se na jednom místě píše, že bohyně vždy platí za své nadání těžkým údělem v životě. Že jejich moc je vždy draze vykoupena. A to platilo o těch, co se skrze své dary rozhodly pomáhat i o těch, co se nezdráhaly naopak škodit.
Z tohoto důvodu hodnotím tuto knihu, která místy připomíná hodnověrný studijní materiál, vysoko. Praktiky bývalého režimu v době normalizace mi připomněly, že vše jiné a odlišné se neslučovalo s linií Strany, a bylo tedy násilně potlačováno.
Škoda, že máme tak krátkou paměť.
Snad nám tato kniha připomene cenu svobody, tak jako mně.
Velké uznání autorce, která ve svém mládí dokázala napsat tak čtivý a propracovaný román.
Doporučuji !

19.07.2016 4 z 5

Případ šíleného tambora Případ šíleného tambora Jaromír Jindra

Velmi příjemné překvapení. Svižný děj, zajímavé postavy a krásně vykreslená atmosféra první poloviny sedmnáctého století. Zápisky budějovického kata ukazují na nelehké a nenáviděné povolání. Přesto kat nevzbuzuje jen odpor, ale také respekt a bázeň. Když mělo město kata, byla to určitě výsada. Na začátku příběhu jsme svědky vyvraždění rodiny. Vraha známe, ale další nitky příběhu udržují čtenáře v napětí. Boží mlýny v tomto případě melou opravdu pomalu. Zaujalo mě vymáhání přiznání útrpným právem, moc se s hledáním spravedlnosti tenkrát nezdržovali.

11.09.2023 5 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Opětovné čtení je dar vidět barvy, které nám napoprvé unikly.
Zaměřila jsem se na emoce, myšlenky, úvahy, postoje a souvislosti.
Vychutnala si posun v chování postav.
Prošla znovu s husí kůží rozpojením.
Jsem moc ráda, že před druhým dílem mě napadlo přečíst znovu díl první.

19.06.2023 5 z 5

Královna rebelů Královna rebelů Lynette Noni

Rozhodně velmi zajímavé prostředí. Vězení, kam se ze všech koutů různých království svážejí zločinci, ale i nevinní, kteří se k něčemu jen připletli. Sledujeme osudy mladé vězeňské ranhojičky a postupně odkrýváme to, co se jí a její rodině stalo. Začíná řádit záhadná epidemie, do vězení přichází netradiční dozorkyně a tajuplný vězeň. Podaří se Kivě udržet naživu sebe i ty, na kterých ji záleží? Přežije kruté zkoušky vzduchem, ohněm, vodou a zemí? Závěrečný zvrat mi vyrazil dech, do té doby jsem si říkala: "Jo, dobrý je to" a pak jen zalapala po dechu !

28.05.2023 4 z 5

Magie havranů Magie havranů Margaret Rogerson

Opravdu nechápu to velmi nízké hodnocení. Autorku jsem si zamilovala už v předchozích knihách a říkala jsem si, že přece není možné, aby napsala něco vyloženě špatně, byť by šlo o prvotinu.
Děj je zasazený opět do originálního světa ! Fantazii má paní spisovatelka bezbřehou. Země jara, léta, podzimu a zimy, ze všech koutů lezou příšery, víly rozhodně nejsou roztomilá stvoření, spíše prohnilé bytosti s posedlostí po umění. Hlavní hrdinka, nadaná malířka se pohybuje v jejich blízkosti odmalička. A princ je za dveřmi, jenže nehrozí ztráta střevíčku, jde o život.
Příběh je podle mne určený pro mladší čtenáře, kteří už opustil svět pohádek, ale stále by tam chtěli patřit alespoň občas. Takže vlastně je určený všem, babičky nevyjímaje. Pohádky možná někdy zdánlivě kloužou po povrchu, ale vždy měly v sobě ostře pojmenované zlo, touhu po dobru, čisté lásce a věrném přátelství.
Obálka opět nádherná!
Mě se kniha opravdu líbila. Dostala jsem zrovna tolik kouzla, aby byl můj den jiskřivější a život živější.

02.05.2023 5 z 5