Teckovana Teckovana komentáře u knih

Zrod moderného Japonska Zrod moderného Japonska Ian Buruma

Byl to takový rychlokurs moderní japonské historie s důrazem na období Meidži, Taišó a první polovinu vlády císaře Hirohita. Pro pokročilé japanology tu asi mnoho nového nebude a s některými dílčími závěry je asi možné polemizovat, ale celkově se mi kniha zdála výstižná, dobře napsaná a přínosná.

08.11.2022 5 z 5

Quijote Quijote Salman Rushdie

Po Zlatém domě pokračuje Rushdie další brilantní analýzou současné Ameriky, která je tentokrát příběhem maličko naroubovaná na Cervantesa. Někdy je autor vtipný a sarkastický, občas popouští uzdu fantastice, někdy se objeví i dojemná nebo filozofická pasáž, ale nejčastěji nám ukazuje postmoderní tvář. Každopádně je to velké vyprávění o malých narcistních lidech a jejich problémech s vzájemnou komunikací. Autor ani k stáru neztrácí drive. :-)

01.08.2022 5 z 5

Co všechno věděla Maisie Co všechno věděla Maisie Henry James

Je to sice příběh z předminulého století, ale příliš nezestárl. Jen ten "mravní cit" už u výchovy dnešních dětí nebude tak akutní téma. :-)
Filmová adaptace příběhu z roku 2012 docela dobře vystihla základní linku a témata knihy, která i dnes stojí za přečtení.

28.04.2022 4 z 5

Muž sedmi sester Muž sedmi sester Jaroslav Havlíček

V rámci Havlíčkova díla jde o hodně bizarní a netypickou knihu, kterou asi není možné brát příliš vážně. Obsahově mi příliš nesedla, ale po formální stránce je rozhodně obdivuhodná.

28.12.2021 4 z 5

Chryzantéma a meč: Vzorce japonské kultury Chryzantéma a meč: Vzorce japonské kultury Ruth Benedict

Stále zajímavý studijní materiál. Pokud chce někdo aspoň trošku porozumět Japoncům a jejich myšlení, určitě by neměl tuto zásadní knihu vynechat.

29.09.2021 5 z 5

Ženy aj muži, zvieratá Ženy aj muži, zvieratá Richard Pupala

Dobře napsané krátké povídky ze života, které stojí za přečtení. Bonus pro mě, že autora zajímá a baví entomologie.

11.08.2021 4 z 5

Cesty božstev. Otázky interpretace náboženství a nacionalismu v moderním Japonsku Cesty božstev. Otázky interpretace náboženství a nacionalismu v moderním Japonsku Jakub Havlíček

Kniha má velmi zajímavé téma a obsahuje mnoho odkazů na prameny k dalšímu studiu, ale je to kniha vhodná spíš pro studenty politologie nebo religionistiky než pro potěšení zvídavého laika.

11.08.2021 3 z 5

Vzpomínky ledního medvěda Vzpomínky ledního medvěda Jóko Tawada

Moderní dějiny z pohledu tří generací ledních medvědů. Není to kniha pro masový vkus, protože vše líčí z perspektivy zvířat a pokouší se přiblížit jejich vnímání lidského světa přemýšlivým čtenářům. Taková filozofie bez antropocentrického ukotvení je hodně zvláštní, ale stojí za to. Nejvíc mě pobavila pasáž, kdy v ZOO vysvětluje medvědice ušatá malému Knutovi, že je "kawaii" a co to znamená. :-)

13.06.2021 4 z 5

Vlčí růže Vlčí růže Katja Kettu

Katja Kettu se tentokrát vydala docela daleko mimo své rodné Finsko, oblíbené Laponsko a nevyzpytatelné Rusko. Příběh poloviční indiánky a jejích rodičů se odehrává nedaleko Velkých jezer a maličko poodkrývá odžibvejskou mytologii, osudy některých finských přistěhovalců i křivdy, kterých se na obou skupinách žijících vedle sebe v rezervaci dopouštěli ostatní. Není v tom prakticky žádná indiánská romantika, ale určitě to stálo za přečtení.

07.05.2021 4 z 5

Rostliny naší přírody štětcem Anny Skoumalové a perem Lubomíra Hroudy Rostliny naší přírody štětcem Anny Skoumalové a perem Lubomíra Hroudy Lubomír Hrouda

Kniha se snaží postihnout příliš mnoho cílů najednou, což se jí ne úplně daří. Přilákat botanické nadšence na ilustrace se snad docela povedlo, i když v takovém případě by to chtělo mnohem větší formát stránek, kde by barevné obrázky vynikly lépe. Jenže autoři asi nechtěli stvořit pouze obrazovou publikaci, chtěli spíš vytvořit knihu populárně naučnou. Pokud jde o profesionální botaniky, nic nového jim kniha nepřináší, protože klíč k určování zde nenajdou, popisné texty jsou příliš kusé a výběr je zaměřen jen na nejběžnější a nejnápadnější druhy. Pro úplné laiky tato kniha taky moc není - vzhledem k hmotnosti a objemu si nedovedu představit, že by si ji někdo nosil s sebou pro určování rostlin v terénu. Je mi trochu líto promarněné příležitosti. Tím, že se míjí s hlavními cílovými skupinami čtenářů, je celkem jisté, že popularity dodnes žádaných "Našich květin" nikdy nedosáhne.

02.04.2021

Jak plyne čas Jak plyne čas Petr Hrbáč

Veršované zápisky z toulek jednoho brněnského botanika a japanofila po různých místech Japonska. Výsostně japonská sbírka s krásnou grafickou úpravou.

07.03.2021 4 z 5

Návod k použití světa Návod k použití světa Nicolas Bouvier

Polská škola literární reportáže měla určitě nějaké vzory a inspirátory. Nicolas Bouvier určitě mohl být jedním z nejvýznamnějších, protože se vždy na svých cestách snažil porozumět místním lidem. Pro současné zájemce o "orientální" země bude tato kniha přínosná a zajímavá i po více než 50 letech od jejího vzniku, přestože se politická situace v této turbulentní oblasti už mnohokrát změnila.

27.12.2020 5 z 5

Listiny Aspernovy Listiny Aspernovy Henry James

Z dnešního pohledu je to román o střetu práva na soukromí s právem na informace o významných osobnostech. Zásadní otázkou je, kam až je možné zajít pro získání soukromé korespondence slavného básníka. Je přípustné přitom riskovat zničení života jiného "bezvýznamného" člověka? Henry James jako citlivý humanista a chápavý pozorovatel lidských slabostí nikoho nesoudí, přesto kniha vyznívá poměrně jednoznačně. Napínavá četba poučná nejen pro novináře a literární vědce.

01.12.2020 5 z 5

Nástup Východu?: Eseje Nástup Východu?: Eseje Tanja Dückers

Pěkný sborník esejů na téma současnosti a blízké budoucnosti střední a východní Evropy. Nejzajímavější jsou asi ty dva na konci - Halyna Kruk a její analýza Ukrajiny a Alexandra Salmela o Finsku, Slovensku a Evropské unii. Je docela zajímavé, že z šesti zde zastoupených autorů je pět žen a jen jeden muž. :-)

07.08.2020 4 z 5

17 dní v Japonsku aneb postřehy ze života na jiné planetě 17 dní v Japonsku aneb postřehy ze života na jiné planetě Miroslav Stejskal

Tyto knižně vydané zápisky z cesty do Japonska jsou zhruba na úrovni turistického blogu, jakých na internetu najdete spoustu. Text spočívá v kombinaci povrchních postřehů a pseudofilozofických úvah. Autor doporučuje před cestou do Japonska shlédnout dva filmy - Geiša a Poslední samuraj, což myslím o jeho erudici říká vše.
Doprovodné fotografie také nejsou příliš oslnivé a hlavně k nim nejsou žádné orientační popisky. :-(

02.08.2020 1 z 5

Mezi nebem a zemí Mezi nebem a zemí Antonín Líman

Doplněk pro Krajiny japonské duše - eseje o literatuře, filmu, mýtech a rituálech. Může posloužit jako úvod pro japanologická studia, ale zaujme i laické čtenáře.

17.06.2020 5 z 5

Rumunsko - krajina na hranici Európy Rumunsko - krajina na hranici Európy Lucian Boia

Kniha, která přehledně a srozumitelně shrnuje pohnuté rumunské dějiny, současný stav a letmo i vyhlídky do budoucna. Pokud chcete vědět o Rumunsku víc než většina cizinců, Lucian Boia vám poskytne dobrý základ.

04.06.2020 5 z 5

Říkal jsem mu Kravata Říkal jsem mu Kravata Milena Michiko Flašar

Krátká ale trefná sonda do soudobé japonské společnosti. Hlavní hrdinové se snaží být platnými členy společnosti, ale vůbec se jim to nedaří. Tlak okolí může být někdy tak silný, že může člověku sebrat chuť žít. Jediné, co mi v textu docela vadilo, je naprosto nezvládnutý přepis japonských termínů a jmen do češtiny.

23.05.2020 4 z 5

Generácia P Generácia P Viktor Pelevin

Kniha, která poodkrývá svět reklamy, drog, ruské politiky a zasvěcených, kteří hýbou světem. Trošku divoká jízda ruskými devadesátkami, která asi nebude po chuti běžným čtenářům.

06.05.2020 4 z 5

Rostliny cestovatelky Rostliny cestovatelky Émilie Vast

Výborná názorná pomůcka pro malé zahradníky a botaniky a určitě se z ní poučí i dospělí. Ilustrace zaujmou precizností v detailech a zvláštním stylem připomínajícím staré rytiny.

28.04.2020 5 z 5