Terva Terva komentáře u knih

Silou svého zraku Silou svého zraku Tim Powers

Od tohoto spisovatele jsem četl již tři knihy. Tato je celkem logicky čtvrtá.
Těšil jsem se na ní, ale oproti třeba "Stáčení temného piva", je "Silou svého zraku"
velmi těžká kniha a ve své druhé polovině se stává ponurou a smutnou.
Upírský román o tak trochu jiných upírech jsem málem nedočetl.
Pokud si chcete umění tohoto spisovatele vychutnat doporučuji knihy:
Brány Anubisovy nebo již zmíněné Stáčení temného piva.
Rozhodně nezačínejte tímto románem.

19.04.2015 3 z 5

Kruté stroje Kruté stroje Ondřej S. Nečas (p)

Bez soucitu, bez morálky,
bez pudu sebezáchovy.
Proti všem.

Docela se divím malému hodnocení. Není sice zas tak malé, ale 75% (11.září 2017) je málo.

Při tom Ondřej Nečas vymyslel velmi dobrý příběh. Takového biologického Terminátora který místo střelných zbraní používá vše ze svého okolí. V tomto případě vše, co najde na stavbě nebo v domácnosti – a že je toho dost. Jen škoda, že svůj výtvor nenechal pořádně vyřádit. Takový Vincenc si to třeba i přál – cituji – je to naše dítě, tak ho nechte. Bude sranda....

Všechny základní postavy (Felix, Vincenc, Walter a Klaudie) mají opět celkem vyrovnaný podíl na ději. Každá kapitola obsahuje paralelní příběh, který se ke konci spojí. Nic složitého, dobře se to čte a má to napětí, humor, krev, smrt i sliz.

Malá ochutnávka:
Trojka tam jde ztuha, postěžoval si Vincenc.
Zkus používat spojku, poznamenal Walter.
Ta je pro žabaře. Hele, je to stejně dobrý, že na tom makáme spolu. V a W. Jako Voskovec a Werich.
Jo, nebo Volkswagen, odsekl Walter – Jedeš po chodníku!

Pár odkazů na České legendy (V a W.), nějaké to varování (používaní mobilů dokáže oblbnout), krásní mořští tvorové (craspedacusta sowerbyi) a spousty domácích mazlíčků (Mikrovlnka, vysavač, let lampa a další)

CITÁT - Az budes mezi zivymi, ozvi se.

Ze slizu mořského tvora jsem vyškrábnul devět citátů a vlepil je panu Nečasovi do profilu.

13.09.2017 5 z 5

Město mrtvých Město mrtvých Jiří Pavlovský

Život je výrobek určený k promarnění,
nakonec po vás stejně nic nezbude
a budete zapomenutý. Jenom další jméno na náhrobku.......

Toto je pokračování knihy „Magie pro každého“
Felix a jeho parta jdou po stopě pohřbeného muže. Jejich cesta je zavede až do vesnice, pardon, městečka, které není na žádné mapě Čech.

Opět velmi povedený příběh, plný černého humoru, ironie, smrti, démonů, chodících mrtvol a ještě mnohem víc.
Brutalita stoupá a krev přetéká. Naprosto nádherná je scéna s kombajnem – to jsem tleskal.

V příběhu je opět plno odkazů na české legendy, herce, hudbu a na známá rčení ještě známějších lidí. …........Nejezte žlutý sníh.

Není snad ani třeba připomínat, že je zde zmíněno i pivo. Někde kolem 135 strany se můžete napít.

Postavy Felixe, Vincence, Waltra a Klaudie se mi začínají zavrtávat pod kůži a žerou mě zevnitř.

Malá ochutnávka:
Felix Jonáš zastavil auto. „Jdu s nimi hodit řeč“. Klaudie, pojď se mnou.
Proč Klaudie? Ohradil se Vincenc.
Protože s ní budeme vypadat jako normální pár na dovolené. S tebou a Waltrem jako skupina homosexuálních psychopatů....

Znovu musím napsat, jak se příběh rychle čte. Pan spisovatel Jiří Pavlovský se nezdržuje nudným tlacháním a své postavy neustále postrkuje do finále. Furt se něco děje, příběh nemá nudná místa a naopak přibilo akce, již zmíněné krve a i několik postav navíc se krásně zaplete do přehledného zmatku.

CITÁT - Tenhle les byl evidentně satanista.

Do profilu mistra Pavlovského jsem nenávratně pohřbil několik citátů.

Pokud bude série pokračovat tímto směrem, máme se na co těšit. Já tedy jo, a už čtu další příběh, který dostal název „Kruté stroje“ a napsal jej Ondřej S. Nečas.

11.09.2017 5 z 5

Tomb Raider: Archivy S.1 Tomb Raider: Archivy S.1 Dan Jurgens

Jsem Lara Croft, mám ráda vzrušení a vzácné artefakty.
Někteří si myslí, že na světě není nic, co bych nedokázala najít.
Mají pravdu.

Po nedávné „konzumaci“ Indiana Jonese, je dobré udělat trochu změnu. Proč furt koukat na muže a hady, když můžu koukat na ženu a ...vnady.
Tak jsem si koupil tuhle bibli o rozměrech 33x23 cm. Což znamená asi 400 stran nádherných kreseb, vynikajících hlášek, spousty akce, lehce sexu a hafo dobrodružných výprav, kde jde o život.
Ale jak jsem již několikrát řekl a napsal – povídky mají své klady a zápory. Naštěstí u těch komiksových to někdy zakryje nádhera kresby a umění barvy. I tady to není výjimkou. Některé povídky jsou úžasné a stoprocentní umělecké dílo a ty další povídky jsou jen kresby s celkem odfláknutým scénářem.
Na některých příbězích mi vadilo jak se Chase Carver neustále sexuálně vnucuje Laře. Někdy to bylo až trapné. Kazilo mi to příběhy.

Co mě naopak velmi potěšilo a na co se dá koukat stále, je galerie obálek. Obsahuje 28 velmi magických a nádherných kreseb. Lahoda pro čtenářovo oko.

Jako bonus je na konci této obrovské knihy přidán příběh Tomb Raider z roku 1996, který byl vůbec prvním příběhem Lary Croft na papíře. Vyšel v britském časopise Mean Machines.

Jako celek je to prostě nádhera. Vím, sem tam to trochu pokulhává, ale výsledek je chvalitebný.

Musím upozornit, že jsem všechny povídky ohodnotil skoro nezávisle na kresbě. Statisticky tedy hodnotím knihu, jako celek.
Čtyři hvězdy celkově jsou toho důkazem.

Povídky jsou samostatně ohodnocené takto:

Maska medusina ****

Dávná budoucnost *****

Zásah ***

Šangri-la ***

V džunglích Hondurasu ****

Krajní meze **

Tomb Raider *

Ke všem povídkám jsem vložil obsah, krátký komentář, citát, malou ochutnávku a hodnocení.
Vše je v sekci POVÍDKY.

Přeji příjemné čtenářské a umělecké zážitky. Ta kniha za to opravdu stojí.

14.06.2017 4 z 5

Indiana Jones omnibus: Další dobrodružství - kniha první Indiana Jones omnibus: Další dobrodružství - kniha první Archie Goodwin

Dobyvatelé ztracené archy ***

Tedy na to, že tam píšou – OFICIÁLNÍ KOMIKSOVÁ ADAPTACE FILMU STEVENA SPIELBERGA – chybí tam celkem dost věcí z filmu. Vlastně skoro ty nejlepší filmové scény tu nejsou. Jsem hodně zklamaný.
Má to však své kouzle, rychle se to čte a kresba taky ujde.

Ikony z Ikammanenu ****

Jedna z těch povedených povídek v této sbírce. Vtipná, dobrodružná a pěkně kreslená. Příběh by však mohl být propracovanější. Zdá se mi odfláknutý scénář.

Ďáblovo sedlo *****

Nejlepší povídka ve sbírce.
Scénář, barvy, kresba – prostě paráda.

Stonehenge ****

Tohle by možná stálo za zfilmování. Dobrý příběh na kterém mi vadila jen jedna věc. Vyvrcholení a konec příběhu. Věřím však, že by si s tím Steven Spielberg poradil po svém, že jo pane Lucas?

Noční můra v klubu! **

Všiml jsem si nádherné kresby. Je to přímo umělecké dílo.
Leč vše okolo za moc nestojí. Odfláknutý scénář, jehož děj mě nebavil.

Afrika volá! *****

Také velmi povedený příběh. Nemohu si však představit filmové zpracování – to mi nejde.
Uchovám si tak v paměti knižní umělecké dílo plné akce, humoru a lásky.

Zlatá bohyně. **

Celkem hrůza. V první kapitole nazvané Xomecovi dobyvatelé jsem se lekl, jak bych to řekl, až příliš dětské jednoduché kresby. Druhá kapitola je lepší a skoro mi připadá, že kreslíři Dan Reedovi někdo pomohl.

Čtvrtý hřeb *****

Dobrá povídky. Jedna z těch, která nekončí devastací, ale spíš mírem.

Tak že: Sečteno podtrženo – celkem 30 hvězd : děleno osmi povídkama = 3,75.

................................Zaokrouhleno na krásné 4 ****..................................

V sekci povídky u této sbírky najdete okomentované a ohodnocené všechny příběhy.
Přeji příjemnou četbu a pastvu pro oči.

02.05.2017 4 z 5

Návrat do budoucnosti III Návrat do budoucnosti III Craig Shaw Gardner

Tohle je vrchol příběhu. Parádně napsaný scénář, perfektně zahrané Michaelem J. Foxem a Christopherem Lloydem. Co to má na těch botách za indiánský nápis? Nike? DeLorean tu prošel obrovskou přestavbou a tím se zdá, že cestování časem je jen o čase než o nemožnosti. Parádní zakončení celé trilogie.

15.11.2015 5 z 5

Lovci Lovci František Kotleta (p)

Já zase takové nadšení nesdílím. Superpadouši jsou z jednoho těsta, jako superhrdinové a navíc vytvořeni v jedné "dílně". Je tak jen na nich, zda budou na špatné nebo dobré straně zákona. Ačkoliv mají jasně danou stranu, není tu nikdo, kdo by ji třeba nechtěl. I nějaké to šokující ukončení tu chybí. A tak tu je jen sám Petr Mlejnek, proti všem. Jediná Zevla je postava, která právě mohla vytvořit to šokující zakončení. Jinak za ty kozy dávám čtyři hvězdy, protože Zevla je ....tak zpět, ani za ty kozy - tak jen tři hvězdy. Nejhorší byl dovětek od Martina Fajkuse, tolik chvály jsem už dlouho neslyšel a nečetl. Mám tak pocit, že sám Fajkus je....tak opět zpět - že sám Fajkus nepsal toto prohlášení v Paříži, jak tvrdí, ale v nějaké díře nazvané Bruntál, kde ho Kotleta připravuje na svou další autobiografickou knihu s názvem Nemalé problémy malého fíkuse.

23.07.2015 3 z 5

Satanská bible Satanská bible Howard Stanton Levey

Čtenář si musí vybrat, to co mu sedí a to, čemu věří. Satanisté to budou oslavovat, křesťané to budou zakazovat. Já to přečtu a půjdu na pivo. Vlastně je to metafora, já to už přečetl a to pivo jsem si dal také. A pozor na osmý klíč !!!!!

08.06.2015 4 z 5

Tarzan. 1. díl, Syn divočiny Tarzan. 1. díl, Syn divočiny Edgar Rice Burroughs

Velmi stará záležitost, která se ale krásně čte i dnes. Nemalý podíl na úspěchu této ságy má i ilustrace Zdeňka Buriana. Sešity jsou jimi téměř prošpikované.

04.06.2015 5 z 5

Vikingové Vikingové Gilles Ragache

Jo, jo a zase jo, Vikingové jsou borci a borci jsou i ti, kteří dali do kupy tuto knihu. I když nejtenčí kniha ze série, obsahově je nejsilnější.

02.06.2015 5 z 5

Perunova krev II. Perunova krev II. František Kotleta (p)

Bruntálský řezník František Kotleta vyplodil ze svého řeznictví pět flákot za čtyři roky.
A nutno dodat, že jedno mleté maso je lepší než druhé.
Perunova krev je již druhá kniha z této série.
Těmto dvou unikátům předcházela trilogie Bratrstvo krve.
Všech pět kusů vřele doporučuju, Je to nářez.

A pak jsem to uviděl.
Kousek nade mnou, v místě, kde se lidské tělo měnilo na zvířecí......
......měl Jastarica umístěno své pohlavní nádobíčko.
Nikdy v životě mě nezajímalo, jakým způsobem se rozmnožují ještěrky, ale i tak mi bylo jasné,
že tenhle kousek je stoprocentní součást jeho lidské stránky......
.....Kopanec do koulí přece musí bolet i božského bastarda, no ne?

Nožem jsem mu přesekl páteř a změnil tak Boha na dva polobohy.......

Už mohu umřít, slyšel jsem jednoho z nejmocnějších slovanských bohů říct slovo "kurevsky"

25.05.2015 5 z 5

Noční výprava Noční výprava Stephen King

Tak tohle je v úvozovkách nejhorší příběh ze série Zelená míle. Nějak moc mě to nevtáhlo a byl jsem rád, když jsem se přelouskal na samý konec. Závěr je na dosah ruky........

28.04.2015 4 z 5

Strážci zákona Strážci zákona Richard Bachman (p)

Sice je Beznaděj lepším příběhem než Strážci zákona, ale hodně záleží, který příběh si přečtete jako první. A já volil nejdříve Beznaděj. Knihy jsem koupil s tím dvojbalením a nikde nebylo napsáno, která je která.

28.04.2015 5 z 5

Running Man Running Man Richard Bachman (p)

Tento příběh se mi nezamlouval a vlastně skoro mě nebavil. Teprve Paul Michael Glaser vytvořil z této celkem slabé knížky kultovní záležitost. A ano, i Arnold Schwarzenegger se pod tím podepsal. Za zmínku stojí informace, že obálku nakreslil Petr Bauer, který toho má ve své dílně od Kinga a pro Kinga nepočítaně. Má velmi poutavé a krásné kresby. Laser to s ním vyhrál.

28.04.2015 4 z 5

Temná věž Temná věž Stephen King

Chtěl jsem dát za pět, ale bohužel, konec příběhu mě celkem nas...naštval a vůbec se mi nelíbil. Vědět to, tak posledních dvacet stránek ani nečtu.

21.04.2015 4 z 5

Predátor omnibus. Kniha druhá Predátor omnibus. Kniha druhá John Arcudi

Zde je seznam povídek, které tato kniha, o 360 stránkách, obsahuje. Doplnil jsem i malý obsah - ..........VELKÁ HRA.......... Kresba Evan Dorkin, scénář John Arcudi. Jde o přistání Predátora v okrese Cibola v Novém Mexiku a jeho střetnutí z Navažským indiánem Enochem Nakaiem, který slouží v armádě USA. V druhé části této povídky se Navaho a Predátor střetnou v souboji na život a smrt. Vše se odehrává na území, které Navaho zovou " Yéiitsoh bedit ninigheezh ". Doslova přeloženo " Tam, kde se spekla krev nepřátelského Boha ". ..........PRAVDA PRAVDOUCÍ.......... je druhá povídka, kterou černobíle nakreslil Rob Walton a napsal ji opět Jonh Arcudi. Krátký příběh se odehrává v Everglades v srpnu roku 1926. Povídka třetí nese název : ..........RASOVÁ VÁLKA.......... Příběh napsal Andrew Vachss a nakreslil jej Jordon Raskin a Lauchland Pelle. Odehrává se na několika místech v minulosti a současně v roce 1990. Navštívíme Keňu, Arizonu, Ilinois a Angolu, místa, která spojuje jedna událost. Tou je lov predátorů a Predátorů. Skupina pěti lidí se snaží chytit živého Predátora....no uvidíme. ..........MĚSTSKÝ LOV.......... Povídka č. 4 je příběh z Manhattanu z roku 1947. Napsal ji Charle Moore a nakreslili ji hned dva lidé, a to D. Alexandra Gregory a Scott Fischer. Predátor zde likviduje místní mafii. Povídku pátou ..........MASAKR V TWO - WITCH MESA.......... nakreslil Howard Cobb a napsal Terry Laban. Jedná se o pokračování příběhu o Navažském indiánovi Enochu Nakaiovi. Tentokráte je to vyprávění jeho dědečka o setkání z Predátorem. ..........VETŘELCI ZE ČTVRTÉ DIMENZE.......... Šestý příběh zní nePredátorsky, ale v tomto příběhu se jedná o název filmu ke kterému potřebujete speciální brýle aby jste viděli vetřelce ve filmu. Do filmového studia a auto kina si zaskočí zalovit i Predátor, který je bohužel odhalen díky těm speciálním brýlím. Příběh nakreslil Jim Somerville a scénář má Jerry Prosser. Sedmá a poslední povídka nese název ..........1718.......... nakreslil ji Igor Kordey a napsal Henry Gilroy je o setkání pirátů s Predátorem na Guinejském pobřeží. Zde po střetu s piráty dostává náš Predátor od svrženého pirátského kapitána jednu trofej. Jedná se o " křesadlovku " s nápisem Rafael Andolini 1715. Je to přesně ta zbraň, kterou dostává komisař Michael Harrigan ve filmu Predátor 2.

19.04.2015 4 z 5

Země bez zákona Země bez zákona Jindřich Rohlík

Mé první setkání se spisovatelem Jindřichem Rohlíkem a jsem spokojen.
Příběh je mixem westernu a fantasy.
Nebudu prozrazovat děj, vřele doporučuji k přečtení.
Jen se nenechte překvapit, protože kniha má sice 270 stránek,
ale od strany 234 následuje ukázka z nového připravovaného románu.
Proč to tam je ví jen Bůh a Rohlík.
Jen pár citací:

Posledních pět mil pak byla krajina tak pustá, jako kdyby žádné zvíře jménem člověk ani nikdy neexistovalo.

Když žijete pro budoucnost, vždycky je čeho se bát.

19.04.2015 3 z 5

Nemoáry Nemoáry Martin Moudrý

Tak jsem druhou knihu ze série Grafomág od Martina Moudrého nedočetl.
Po velmi dlouhé době jsem nedočetl knihu a to už je co říci.
Nešlo to. A tak silně jsem se snažil zařadit Moudrého mezi své oblíbené České spisovatele.
Asi někde okolo 250 stránky jsem zjistil, že mě to nebaví. Knihu jsem zavřel a už se k ní nikdy nevrátím.
O dalších knihám Martina Moudréhu budu moudře a velmi dlouze uvažovat. Tento rok si však žádnou nekoupím.
Je mi to líto, ale tvrzení, že jeho největším vzorem je Jiří Kulhánek je zavádějící. Nešahá mu ani po kotníky.

19.04.2015 1 z 5

Pro své sny Pro své sny Masaši Kišimoto

Stavitel mostů Tazuna je ještě pořád naživu.
Boj neskončil.
Naruto, Sasuke a Sakura mají další úkol......

Varování pro nováčky. Kdo nemá načteno nebo nakoukáno Asijských kung-fu komiksů, knih a filmů, bude určitě skeptický k hned prvnímu úkolu v této knize. Lezení po stromech bez rukou a jen s pomocí své čakry jen tak někdo nebude chápat. Tak jen klídek, je to součást příběhu. Divili byste se, ale tato část dělá potíže i zkušeným nindžům. Naivní Naruto to ovšem bere jako hračku, ale jen do té doby než spadne na držku.

Malá ochutnávka:
Dup. Dup. Dup. Žuch. Ťuk. Jauvajs!!!

Opět je to hravé, akční a srandovní dobrodružství při kterém jde samozřejmě i o život.

Citát: Ještě nenastal čas ho zabít.

Opět tu najdeme Masaši Kišimotova bonusové přídavky. V jedné z nich se například přiznává, že postava Sasukeho se stala jeho nejoblíbenější postavou z hlediska charakteru. To zjistit Naruto, nevím, nevím, jak by pan spisovatel a kreslíř v jedné osobě, vůbec dopadl.

A nejhorší přiznání z úst tvůrce mě naštvalo. Já mám rád kvalitní kresbu, ale Naruto je jen prostě kresba. Není špatná, ale není nic extra. Tvůrce se tu přiznává, že musel ubrat tahy, protože Naruto vychází v Japonsku každý týden a on nemá čas na detaily. Tady je zakopaný pes. A taky jeden z velkých důvodů, proč možná nikdy žádné knize v této sérii nedám plný počet hvězd. Kresba je základ kresleného příběhu a je jedno zda je to Komiks nebo Manga.

27.11.2017 3 z 5

Zápisník smrti 11 Zápisník smrti 11 Tsugumi Ohba

Co máš v plánu, Bože...?
...Ne, nebudu pochybovat o jeho vůli.....
...On je vševědoucí, já jen vykonávám jeho rozkazy...

Musím konstatovat, že tohle je zatím nejhezčí barevný obal v této sérii. Už jenom kvůli Rjúkovi.
S těmi uvnitř knihy už je to horší. Ne, nezhoršila se kresba, jen když se na scéně objeví Near, jsou skoro všechny kresby přepsané písmem. Možná už bylo lepší vložit mezi kreslené stránky jednu psanou. Nejen, že to zakrývá ty dobré kresby, ale mnohdy písmo splývá s kresbou a nejde moc dobře přečíst.

Přibývá nových pravidel v zápisníku. Už mám pocit, že zápisník je přeplněn pravidly.
Kam se tam vejdou?
Bylo-li jednou do zápisníku zapsáno jméno oběti a příčina i okolnosti jeho úmrtí, dotyčná osoba zemře i v případě, že bude zápisník mezitím zničen, spálen a podobně.

I když můžeme Rjúka vidět na několika celostránkových kresbách, před začátkem kapitol, bohužel, uvnitř se s ním moc nesetkáme. Jeto už skoro jen o souboji lidí a Smrtonoši jsou „odstraněni“.

Co se mi naopak velmi líbilo, je začátek kapitoly nazvané „Mozaika“. Představte si, že je tu několik stránek úplně beze slov – Paráda, konečně ticho :-)

Těsně před dočtením této knihy mi odpadl úvodní tvrdý list přebalu. Vlastně už je to u této série skoro tradice a já mám při ruce lepidlo na krabice. Toliko ke kvalitě vazby.

Obsahově je to napínavější než předešlá kniha, opravdu jsem až do samotného konce byl v napětí, jak to dopadne. Nebylo to špatné, pár dobrých kreseb a teď už jen hurá na další knihu. Konec je na blízku.

20.11.2017 3 z 5