Torgal Torgal komentáře u knih

Už jen Titus Už jen Titus Mervyn Peake

Gormenghast v tejto knihe už len vrhá tieň na myseľ hlavného hrdinu na jeho potulkách svetom, ktorý je obývaný snáď ešte bizarnejšími postavičkami ako tento legendárny hrad. Bez jeho múrov a známych postáv, ktoré ho obývajú je ale zážitok z knihy len polovičný. Čitateľ je vykorenený podobne ako Titus, ktorý sa len bezcieľne potĺka podivnými krajmi. Fanúšikom prvých dvoch dielov by som možno dokonca doporučil túto knihu vynechať, obsahovo aj náladou je im veľmi vzdialená. Z celkového vyznenia knihy je totiž citeľný ťažký zdravotný stav autora, ktorý pri jej písaní bojoval s Parkinsonovou chorobou. 6-/10

18.05.2015 3 z 5

Světová válka Z Světová válka Z Max Brooks

Kniha napísaná veľmi pútavým spôsobom nazerajúca na svetovú zombie apokalypsu z mnohých, často originálnych a veľmi zaujímavých uhlov. Bohužiaľ sa jej nevyhli pasáže, ktoré rozbíjajú realistický pohľad a svojou klišé naivitou pôsobia mimoriadne rušivo (japonské kapitoly). Záver knihy mi už potom prišiel odbitý, o zvrate v bojoch a ceste za víťazstvom som sa dozvedel omnoho menej ako som chcel. 7+/10

03.03.2015 4 z 5

Člověk obojživelník Člověk obojživelník Alexandr Romanovič Běljajev

Hrozne primitívne, neskutočne skratkovité. Vo svojej dobe mohla byť kniha prijímaná lepšie, ja ale hodnotím z pohľadu súčasného (dospelého) čitateľa. Ku kladom by som zaradil len to, že sa to číta fakt rýchlo a (na dnešné pomery) odvážne zakončenie romantickej príbehovej línie. 4-/10

03.03.2015 2 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Kniha sa zlepšuje od začiatku do konca. Spočiatku je nudná, ale keď pretrpíte prvých 100 strán sa potom od nej tak ľahko neodtrhnete. Brownov štýl je písania je prinajlepšom priemerný, ale vie si udržať pozornosť čitateľa a gradovať napätie. Je tam síce pár logických prešľapov a v závere to neuveriteľnosťami priam preteká, ale číta sa to veľmi dobre. 8/10

03.03.2015 4 z 5

Kniha ztracených pověstí I. Kniha ztracených pověstí I. J. R. R. Tolkien

Jediný text pôvodom od Tolkiena, ktorý som prečítal len raz a aj to s vypätím všetkých síl. Sčasti za to môže nepodarená väzba a nekvalitný papier, sčasti preklad, ktorý sa nedrží prekladov iných publikácii zo Stredozeme, ale predovšetkým je to kvôli prehnane akademickej dikcii textu, činiacej ho veľmi ťažko stráviteľným. Kto by si knihu zaobstaral kvôli novým príbehom bude sklamaný, lebo tu nájde len genézu textov známych zo Silmarillionu. Táto kniha nie je pre fanúšikov, ale pre fanatikov hladujúcich po každom detaile o vzniku ich modly. Pre všetkých ostatných je jednoducho príliš nezáživná. 5+/10

03.03.2015 3 z 5