Tyna_Pav Tyna_Pav komentáře u knih

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Moje úplně první detektivka v životě, no ale já jsem nadšená teda! Myslím, že si od autorky určitě ještě něco dalšího přečtu.
Na začátku se na prvních cca 70 stranách pozvolna představují postavy a jejich složité vztahy. Na to jsem si musela udělat malý taháček, abych se v tom vyznala :D no ale pak uz mě to neskutečně vtáhlo do děje a byla jsem vždycky naštvaná, když jsem knihu musela odložit. Až do konce to bylo napínavé a nepředvídatelné, tedy alespoň pro mě. Opravdu jsem si knihu užila, zhltla jsem ji během 4 dnů. Doporučuji.

07.08.2022 5 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Moje třetí kniha od Klevisové (čtu je na přeskáčku, ale nevadí to ničemu) a pecka! Tahle se mi snad líbí nejvíc. Prostředí malé vesnice a koňských závodů bylo skvělé. Klevisová umí nádherně vymyslet složitý příběh založený na lidských vztazích a tajemstvích, která jsou s nimi spojena.

28.12.2022 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Brilantní, vtipné. Takové vysvětlení komunismu pro děti. Pro mě až moc do očí bijící, ale pro cizince, jejichž státy nemají komunistickou minulost, to může být dobré okýnko do socialistické politiky. Moc nových myšlenek mi to nedalo, ale za přečtení to stojí.

04.04.2023 5 z 5

Léto s kovbojem Léto s kovbojem Jaromíra Kolárová

Jejda tak to bylo boží. Film je jeden z mých oblíbených, ale nikdy jsem moc nechápala jak to vlastně měla Doubravka s tím Bobou nastavené a tak. Díky knize jsem pochopila ty vztahy a připomněla si tento krásný příběh.

11.07.2024 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Já jsem asi od legendární Agathy Christie očekávala víc, ale jako dobré to bylo, to bezpochyby. Rozhodně zajímavý a neotřelý námět. Sama jsem se i dost bála.

17.04.2023 4 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Od J. K. Rowling jsem očekávala víc. Postava Cormorana mi vůbec nesedla. Ne že by mi vyloženě vadil nějakým povahovým rysem, ale prostě tlustý, chlupatý, zanedbaný chlap bez peněz a bez nohy není úplně nejlepší hlavní postava. Jeho depresivní myšlenky a utápění se v lítosti mě tam otravovalo. Bohužel většina knihy byla slabý průměr, nebo mě nudila. Až posledních cca 150 stran to za něco stálo. A to píšu jako velký fanda tvorby JKR, ale prostě tohle mi přišlo jako krok vedle... Mám doma ještě druhý díl, časem určitě šanci dostane, tak doufám, že to pak bude o něco pozitivnější čtení.

14.02.2023 3 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Velké překvapení! Obálka mě moc nenadchla a podle anotace jsem si říkala že to buď bude fakt super, nebo úplně strašný. Ale nečekala jsem, že mě to tak moc chytne. Atmosféra knihy je taková záhadná, tajemná. Některé části jsou předvídatelné, některé mě naopak velmi překvapily. Příběh se mi ale líbil a už v půlce knihy jsem si objednala další díly protože jsem věděla, že čekat prostě nevydržím:D fakt mě to bavilo moc, bylo tam i dost intrikaření a to já v knihách ráda, no zkrátka moc doporučuji :)

04.10.2023 4 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Pocitově asi o maličko slabší než jiné detektivky co jsem od Klevisové četla. Většina postav mi byla nesympatická, což ale asi souvisí s volbou prostředí, ve vedení úspěšného seriálu asi pravda nenajdete moc empatie a hezkého chování, takže to dávalo smysl. Jinak příběh skvělý, musím vypíchnout fakt dobře rozjetý začátek knihy, která rozvíjí hned několik témat a dějových linek, které postupně spějí k rozřešení.

17.08.2023 4 z 5

Červená, bílá a královsky modrá Červená, bílá a královsky modrá Casey McQuiston

Rozhodně jedna z nejlepších knih, které jsem letos četla! Fakt to miluju. Užila jsem si to od začátku až do konce. Představovala jsem si to podle anotace dost jiné ale výsledek předčí moje očekávání. Je to opravdu extrémně příjemné čtení, vtipné, oddechové, ale není tam taková ta předvídatelná jednoduchost/hloupost, která mi u většiny romantických oddechových knih vadí. Opravdu mě to moc bavilo, Henry si získal i mé srdce :D

21.06.2023 5 z 5

4,5*

Půl hvězda dolů je za gramatické chyby a chyby v překladu.
Jinak bombastická jízda. Jsem potterhead, takže to pro mě bylo must-read a bylo to skvělé. Přesně takové, jaké jsem od Toma čekala. Už roky ho sleduju na instagramu a jeho charisma je nekonečné. V této knize navíc ukázal i skvělé vypravěčské schopnosti, vtip a velký kus sebe, který doteď byl tak nějak skrytý. Většina knihy je velmi příjemné oddechové pohodové čtení ze zákulisí natáčení a jeho života. Na konci se věnuje i temnějším stránkám svého života. Ten konec bych klidně rozepsala i víc, ale chápu, proč to tak neudělal. Mně se kniha líbila moc a jsem si jistá, že se k ní ještě vrátím.

30.11.2022 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Moje druhá kniha od Klevisové, a sakra, musím si přečíst asi všechny. Její styl psaní je mi opravdu příjemný, většinu času je to pohodové čtení ze sympatického prostředí obohacené o detektivní pátrání.
Zápletka není předvídatelná, rozuzlení bylo uvěřitelné, dokonce i způsob jakým český detektiv přicházel k informacím a jaké měl motivy k vyšetřování mimo zemi svého působení mi přišlo dobře vysvětleno. Samozřejmě bych namítla, že asi málokterý obyvatel zapadlých norských vesniček mluví tak dobrou angličtinou, ale co já vím, že?
Jediné, co mi trochu lezlo na nervy byly poměrně často se vyskytujicí předtuchy a tušení... myslím, že by se to obešlo i bez nich.

01.11.2022 5 z 5

Nádraží Perdido Nádraží Perdido China Miéville

Tak tohle bylo šílené.

Na začátek uvedu, že jsem svět Bas Lagu vzala trochu pozpátku, první jsem totiž četla Jizvu a teď teprve tohle. Z těchto dvou knih se mi více líbila Jizva - příběh mi přišel zajímavější, možná budu trochu srovnávat.

K autorovi - obecně můžu říct, že obdivuju překladatele, kteří se upíšou k tomu překládat jeho knihy. Jako to je maso :D
Dále- v Jizvě mi ještě tolik nevadilo, že autor nevysvětluje, tady už mě to občas štvalo. Na druhou stranu se pak v některých pasážích podle mě úplně zbytečně patlá, ruší to akci, nudí to.
Autor se dále vyžívá v popisech nechutností. Jizva tak nechutná nebyla, ale u Nádraží Perdido už toho na mě bylo místy fakt moc. Celou dobu číst jak všichni páchnou a hrabou se ve výkalech, jako pardon... nevím, já chápu že ne každé místo voní po jahodách, ale tohle bylo už trochu moc.
Co mám u autora dále jako velkou poznámku s vykřičníkem je úplná neschopnost vyjádřit emoce. Na to by se upřímně měl snad radši vykašlat, protože číst o tom, jak někdo "šílel žalem" a mít to popsané stejně jako když popisoval co snídal... to prostě nešlo dohromady. Postavy jsou jaksi bez emocí, respektive on je tam autor nějak vepíše, ale pořád je to strašně suché. Souvisí to pak asi i se sympatičností postav, o nějakém vytvoření si vztahu k postavě se asi mluvit nedá, což je u skoro 700 stránkové knihy škoda.

No a samotné Nádraží Perdido - prvních 250 stran pro mě byla nuda. Nic se pořádně nedělo. Pak se konečně něco dít začalo a bylo to lepší, ale ten začátek byl hrozný. Kniha mě sice šíleně bavila, ale současně kdykoliv jsem ji měla otevřít, tak jsem si hledala důvody proč to nedělat, vzbuzovala ve mně prostě hodně protichůdné vnímání. Po přečtení ale můžu říct, že za přečtení to asi stojí, byť další knihu od tohoto autora teď v plánu nemám (musím si odpočinout od toho smradu a hnusu:D)

A poslední věc - PROČ PROBOHA KNIHA O 668 STRANÁCH NEMÁ OBSAH? Jako to mi hlava nebere a lezlo mi to na nervy úplně celou dobu.

22.11.2022 3 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Upřímně si nadávám, že jsem se do čtení této knihy vůbec pouštěla. Kniha, která tě především při dočítání posledních 50 stránek totálně psychicky rozloží, ale nic víc ti nedá. Chápu, že jsou podobné knihy poslední dobou velmi oblíbené, Hvězdy nám nepřály to započalo a tohle je další pokračování, ale nechápu proč. Je to jako se sama dobrovolně rozhodnout pro psychické zhroucení. Takže ano - brečela jsem jako želva, ale nic zajímavého mi to nedalo. Že si mám vážit svého života vím a měli bychom to vědět všichni, ale pokud je tohle citové utrpení nejdostupnějším prostředkem uvědomění, tak jsme opravdu smutná generace.
Hlavní hrdinka mě už od začátku vytáčela svojí jednoduchostí a pokud autorce připadá normální, aby žena ve 26 letech neměla ani nic vystudováno, procestováno, propracováno či prožito a byla ve skutečnosti úplně k ničemu, tak teda nevím, kde žila. O jejím šestiletém vztahu který už od začátku vypadal jako krok vedle ani nemluvím. A její odpověď na všechno: "To není fér." tomu jen odpovídá.
Takže za mě dvě hvězdy s velmi odřenýma ušima a příslibem, že do ničeho podobného už znovu nejdu.

17.07.2016 2 z 5

Stín Stín Adam Przechrzta

Top! Celá série mě neuvěřitelně bavila, někdy byla náročnější na udržení pozornosti v rámci množství postav, různých intrik a co se zrovna řeší, jelikož se většinou řeší x věcí současně. Ale fakt to byla skvěle užitá jízda, autora dávám do oblíbených a doufám, že od něj bude do češtiny přeloženo i něco dalšího. Jinak první a třetí díl se mi líbily o něco víc než druhý, ale celá série si drží tempo a kvalitu, možná to bylo jen osobním rozpoložením. Doporučuji pro všechny, kteří mají rádi akci, magii, intriky, politiku.

10.03.2024 5 z 5

Přání Přání Nicholas Sparks

Kniha měla všechno, romantiku, napětí, přesah, zajímavý příběh. Občas to bylo sladké, občas smutné, ale tak to bývá. Já si to užila, moc mě to bavilo, příběh byl silný, na konci jsem i trochu brečela, ale nebyla to citová vykradačka typu Než jsem tě poznala, to vůbec. Já fakt nemám co vytknout.

20.12.2023 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

První polovina mě fakt strašně nebavila, pak se to rozjelo a konečně jsem se chytla, konec mě už bavil hodně. Moc se mi líbil jazyk, jakým je kniha psaná, nádherně dokresloval atmosféru doby. Pan Bennet byl od začátku nejsympatičtější postavou a tou také zůstal.

01.08.2023 3 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Jo Nesbø

(SPOILER) Druhý díl se mi líbil více než první. Hlavní hrdina byl sympatičtější a více pochopitelný. A hlavně - SPOILER - to dopadlo dobře. To mi u prvního dílu chybělo. Jinak to bylo napínavé, dobře se to četlo, pár hezkých zvratů.
Dle komentářů některých to bylo moc křesťanské, no mně to první půlku knihy připadalo spíš jako sranda ("Budeš se smažit v pekle!") a pak už mi to vůbec nepřišlo tak šílené. Po dočtení knihy mám takový krásně hřejivý pocit, že to dopadlo přesně, jak mělo. A postava Knuta je prostě boží :D

08.11.2022 4 z 5

Srdcerváči. Kniha 5 Srdcerváči. Kniha 5 Alice Oseman

Skvělý! Návrat k takové pozitivnější atmosféře - Srdcerváči jak je máme rádi. Kluci chtějí posunout jejich vztah o level výš, Nick vybírá vysokou školu, ale jejich láska je pořád top. Líbí se mi, že je zde více Tori.

05.05.2024 5 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Čekala jsem něco jiného a tohle mě trochu zklamalo. Myslela jsem že ten vývoj bude víc postupný a zajímavější, jenže on od samého počátku byl Snow extrémní sobec a hajzl, pouze se chvilkově nadchl pro iluzi lásky. Lucy Gray byla napsaná skvěle.

31.10.2023 3 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Tak tohle bylo skvostné. Většina knih ve mně vyvolá pocit, že si s nimi chci zalézt do teplíčka a pít horkou kávu, čaj nebo čokoládu. Tato kniha ve mně však vzbudila větší chuť žít a k jejímu čtení jsem prostě potřebovala pít prosecco :D tak asi tolik k atmosféře nablýskaného života slavné hvězdy.

Musím souhlasit s komentářem pode mnou- kniha byla tak realistická a popis Evelin tak důvěryhodný, že jsem měla chuť googlit si ji a po skončení knihy si pustit nějaký z jejích filmů. Můžeme jen doufat, že se kniha dočká filmového zpracování, protože za to určitě stojí.

Doporučuji každému. Co ještě můžu vypíchnout je to, že i když kniha není veselé čtení, jelikož popisuje řadu problémů a ztrát, tak i přesto to vlastně stále je příjemné číst. Což je obdivuhodné. Rozhodně mám v plánu si přečíst od autorky i něco dalšího.

28.06.2023 5 z 5