ujira ujira komentáře u knih

Dokonalá smrt Dokonalá smrt Helen Fields

Helen Fields se zdokonaluje v sérii Dokonalých...doufám, že to bude pokračovat.

25.12.2021 4 z 5

Ani sami bohové Ani sami bohové Isaac Asimov

Velmi dobře napsané sci-fi o paralelních světech a civilizacích a vzájemné závislosti. Neměli bychom se chovat tak, jakoby jen nám Vesmír patřil.

22.12.2021 4 z 5

Obnažená příroda Obnažená příroda Erri De Luca

Poznání při restaurování sochy vede k pokoře a z příležitostného restaurátora a horského vůdce se tak stává spolutvůrce. Poznává nejen práci nadaného sochaře, ale skrze dílo i sebe sama. Horal nalézá moudrost, poučení a přátelství u rabína a katolického kněze a pochopení lidské a božské oběti. Zajímavá, poetická, umělecká četba.

20.12.2021 4 z 5

Muži v ofsajdu Muži v ofsajdu Karel Poláček

Laskavě popsaná náruživost, láska k fotbalovému oddílu a fotbalu, mne zcela neznalého ignoranta tohoto sportu přiměla díky vtipnému jazykově dobře vybavenému autorovi vzít tento sport a fandovství na milost.

17.12.2021 3 z 5

Apage Satanas! Apage Satanas! Vlastimil Vondruška

Zase jedna z vydařenějších páně Vondruškových historických detektivek. Mělo to šmrnc, zajímavý námět a také rozdělení pátračských úloh bylo nezvyklé.

13.12.2021 5 z 5

Ze světa lesních samot Ze světa lesních samot Karel Klostermann

Laskavé čtení o drsném životě v pohraničí na Šumavě, o obyčejných lidech žijících v lesích, lesnících a jejich rodinách, ale též o drsných pytlácích. Krásná čeština vykresluje dokonale postavy zasazené do majestátné, tvrdé, nádherné přírody.

09.12.2021 4 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Současná britská kriminální literatura díky autorce pokračuje úspěšně ve stopách A. Christi, zločinec i vyšetřovatel jsou dobře napsané postavy, téma lehce mrazí, příběh je napínavý až do konce.

08.12.2021 5 z 5

Údolí Údolí Bernard Minier

Tentokrát trochu chybí šťáva, příběh se vleče, vylézají noví a noví podezřelí, ale jen děj prodlužují a zneužívání dětí pro kriminální činy manipulativní dětskou psychiatričkou působí dost vykonstruovaně. Jenže psát o zločinu stále zajímavě nelze.

05.12.2021 3 z 5

Rothschildova flaška Rothschildova flaška Petr Šabach

P. Šabach psát umí(uměl), i když tohle téma je trochu vycucané kdovíodkud, přesto to má styl a hlavně se projevuje jak umí pracovat s jazykem. Audiokniha načtená p. Táborským celý příběh posunula o stupeň výš.

03.12.2021 4 z 5

Dopisy vnučce Dopisy vnučce Jiřina Šiklová

Moudrá babička, krásné dopisy, podnětná zamyšlení udávající směr dospívajícím a hledajícím.

01.12.2021 5 z 5

Na cestě k domovu / Auf dem weg nach Hause Na cestě k domovu / Auf dem weg nach Hause Karel Klostermann

Syrové a krásné zároveň, povídky o cestách domů ze syrové a krásné Šumavy.

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

Ještěže mezi námi žijí tyto solitéry, ještěže se je podařilo autorovi vyzpovídat a zprostředkovat nám jejich pohled na to, co je pro jejich život důležité. Obohacují společnost tím, že nás nutí se zamyslet nad smyslem a náplní žití.

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Horší než červená knihovna, celou dobu jsem čekala nějakou gradaci děje, něco nepředpokládaného, něco zajímavého, teprve v závěru autorka zachránila této knize reputaci nastolením otázky ,,co je pravda,,. Ale jinak docela ztráta času.

28.11.2021 2 z 5

Bizarní povídky Bizarní povídky Olga Tokarczuk

Některé povídky lepší, některé méně vydařené. Celek je zajímavým souborem současné polské povídkové tvorby.

25.11.2021 3 z 5

Trhačka zubů Trhačka zubů Franz-Olivier Giesbert

Takový trochu horší pokus napsat ,,Stoletého staříka ,, v sukni, ale aspoň so člověk místy vtipně zopákne francouzskou a americkou historii a autor pokračuje po Himmlerově kuchařce s další ,,happy,, hrdinkou.

22.11.2021 3 z 5

Solaris Solaris Stanisław Lem

Už dávno vím, že polský spisovatel S.Lem patří k několika autorům sci-fi, kteří jsou na špici tohoto žánru. Protože nejsem skalním čtenářem sci-fi, poslouchala jsem knihu v audioverzi a mohu jen potvrdit, že fantazie Lema je nepřekonatelná a navíc jeho jazyk tak bohatý, celý námět tak neotřelý - pokus o navázání spojení mezi člověkem a neobvyklou bioformou na vzdálené planetě, která je z hlediska lidského nemožná, ale přesto ovlivňuje lidskou psychiku. Doporučuji.

19.11.2021 4 z 5

Navzdory básník zpívá Navzdory básník zpívá Jarmila Loukotková

Vynikající historický román od skvělé české autorky.

14.11.2021 5 z 5

Odbornou stránku nehodnotím, nicméně je to podnětné čtení až na poslední část, to pro homo sapiens nevyznívá moc nadějně.

13.11.2021 5 z 5

Portnoyův komplex Portnoyův komplex Philip Roth

Celý román je jedna židovská anekdota. Humorné a sarkastické čtení z 60.let o čem jiném než,,sexu,,? A občas probleskne nějaké moudro. Moje první setkání s Philipem Rothem a hned výzva.

10.11.2021 4 z 5

Augustin Zimmermann Augustin Zimmermann Zuzana Kultánová

Velmi mne překvapila mladá autorka, která se pustila do tragické historické novely a depresivní námět zpracovala bohatým jazykem a postavy vykreslila syrově, ale plně a krásně.

09.11.2021 4 z 5