ujira ujira komentáře u knih

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

(SPOILER) Červená knihovna s válečnou tématikou, kterak německá krásná mladá odbojářka zachrání amerického výsadkáře a spolu porazí smrt i Hitlera a po válce,, bude svatba,,. Knihu bych asi odložila, jako audioknihu jsem doposlouchala i když dramatizace působila mírně pateticky.

09.11.2021 2 z 5

Český ráj Český ráj Jaroslav Rudiš

Dávám 4 hvězdičky, za námět, styl psaní, neotřelý jazyk a vypocený a téměř dokonalý vhled do mužského světa.

05.11.2021 4 z 5

Rozhovory s katem Rozhovory s katem Kazimierz Moczarski

Skvělá historie faktu, ani po válce neskončily absurdně dramatické situace, jako sdílení vězeňské cely okupantem a odbojářem.

04.11.2021 5 z 5

Doppler Doppler Erlend Loe

Mnoho rezonujícího a absurdního se odehrává v útlé norské novele. Je třeba vydat se novou cestou. Sžít se s lesem, samotou, potomstvem a losy, jen tak být sám sebou a být k smíchu i k politování.

04.11.2021 4 z 5

Poslední kabalista z Lisabonu Poslední kabalista z Lisabonu Richard Zimler

Dobře napsané, historicky uchopitelné ze zajímavého prostředí, tajemné, místy napínavé.

26.10.2021 4 z 5

Vykladačka smrti Vykladačka smrti Ariana Franklin (p)

Nabízí se srovnání s podobnými historickými romány (Ranhojič ,Poslední kabalista z Lisabonu), ale bohužel tato kniha mě zaujala nejméně, autorka velmi fabuluje, málo se zabývá tím, zda děj románu a konání hrdinů bude věrohodné historicky i psychologicky. To už knihy páně Vondruškovy(detektivky historické) jsou na vyšší úrovni.

26.10.2021 2 z 5

Liščí žena - Mýty a legendy sibiřských národů Liščí žena - Mýty a legendy sibiřských národů Ondřej Pivoda

Zajímavé jsou legendy, ale málo čtivé. Plusem jsou informace o etnických skupinách a jejich způsobech života.

23.10.2021 4 z 5

Omerta Omerta Mario Puzo

Oproti Kmotrovi mnohem méně čtivá, i když s opět zajímavým tématem přerodu tradičních mafiánských praktik a vrůstání do normální společnosti.

20.10.2021 3 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Musím uznat, že je to velmi dobrý příběh, dojemný a romantický, přesto nepůsobí povrchně a sladce. Postavy jsou propracované a vyzrálé. Autorka navazuje na dobrou pověst anglických autorek moderního rodinného románu.

19.10.2021 5 z 5

Přístav Tarascon Přístav Tarascon Alphonse Daudet

Docela vtipné čtení.

13.10.2021 3 z 5

Nic není pravda a všechno je možné Nic není pravda a všechno je možné Peter Pomerantsev

Velmi dobré a zajímavé postřehy, příběhy a studie z různých částí ruské společnosti. Autorovi se podařilo pozvednout pokličku a nakouknout do ruské politické kuchyně, stejně tak do života okrajových typů ruské společnosti. Společnosti žijící v absurdní pseudodemokratické, postkomunisticko- oligarchické , tragické grotesce.

13.10.2021 5 z 5

Kreutzerova sonáta Kreutzerova sonáta Lev Nikolajevič Tolstoj

kniha nutí promyslet téma sexuality, soupeření, vztahu mezi mužem a ženou.

13.10.2021 5 z 5

Setkání Setkání Viktor Fischl

Příjemné postřehy, krásné vzpomínky na zajímavé lidi z péra mistra českého jazyka.

12.10.2021 5 z 5

Šálek čaje v polostínu Šálek čaje v polostínu Alexandr Kliment

Poslouchala jsem poezii prokládanou zajímavou hudbou, pan Kliment píše něžnou, niternou a moudrou poezii.

12.10.2021 5 z 5

Strach a svoboda: Jak nás změnila 2. světová válka Strach a svoboda: Jak nás změnila 2. světová válka Keith Lowe

Čtenářsky suchá, obsahově bohatá kniha. Novinářský styl, mnoho podnětů, ale nepřináší/alespoň pro mne/vizi.

06.10.2021 3 z 5

Hastrman Hastrman Miloš Urban

Zaujalo mne zejména prolínání ekologické červené nitky, lidové mystiky a zvyků, v příběhu hastrmana. Velmi neotřelé téma vzdávající hold vodě, napsané košatým jazykem. Méně mne zaujala druhá část o současné neschopnosti společnosti ochránit krajinu a vodu.

03.10.2021 5 z 5

Český snář Český snář Ludvík Vaculík

Je to kniha určená k poslechu, sluší ji audioverze, ostatně autorova tvorba fejetonistická není určena ke čtení v ústraní. Zajímavější ji činí dokumentace doby a života disidentů, nechybí ji hořkosladká filosofická moudrost a obyčejné postřehy ze života.

30.09.2021 4 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Jeden z lepších trillerů v americkém stylu, sice nepřekonatelný vyšetřovatel, hrdina, prezidentova poslední naděje, ale jinak zajímavé téma.

28.09.2021 4 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Tento autor mne nezaujal. Kromě velkého množství brutality velmi nudné.

25.09.2021 2 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Ačkoli jde o román z koncetráku a podle skutečných událostí, neladí v něm autorčina idealizace a důraz na romantickou linku hrdinů navzdory osudu a okolnostem. Jistě se našli židé, kteří měli vůli přežít za každou cenu a navrch hromadu štěstí, ale tohle postrádá věrohodnost a působí tak, že se to vlastně dalo přežít a lidé tam si navzájem pomáhali a Němci nebyli nelidské zrůdy.

21.09.2021 4 z 5