Ulala Ulala komentáře u knih

Kokain Blues Kokain Blues Kerry Greenwood

Trochu jiné, ale velká fantazie autorky se nedá popřít. V knize je snad vše co by tam být nemělo a také vše co by měla detektivka obsahovat. Že je to bláznivě uspořádané a zcela přehnané - no a co ? Proč si jednou nepřečíst "červenou knihovnu" v detektivním žánru. Když se slečna naučila od mistrů prát se, tančit, řídit závodní auto a v dalším díle i letadlo a ještě k tomu má peníze, tak proč by nemohla řešit bláznivé případy. Další díl si určitě přečtu.

04.08.2019 3 z 5

Přítelkyně smrti Přítelkyně smrti Bernhard Aichner

Dexter v ženské podobě? Jeff Lindsay měl svůj styl, který je diametrálně odlišný od Bernharda Aichnera, podobnost příběhu se však nabízí a také se o Dextrovi zmiňuje Blumová ve vzpomínkách na svého manžela. Z knihy vybírám zkráceně pouze to, co mně zaujalo a co od nejrůznějších příběhů očekávám – v této knize je to osobnost člověka, který je poznamenán dětstvím stráveným v pohřebním ústavu a toužící po něze a lidském citu. Když to Blumová nalezla, tak ji to opět někdo krutým způsobem vzal. Ve světle zjištění jejího manžela se rozhodla reagovat způsobem, který je pro řadu z nás neadekvátní, ale je to její volba a Bernard Aichner tu volbu popsal velmi zajímavě a čtivě. Zneužívání, brutalita činů, kterých jsou schopni „obyčejní“ lidé pouze proto, že mohou, na druhé straně brutalita činů, které spáchala Blumová v konfrontaci s láskou, pohodou a něhou, které prožívala v manželství, je při nejmenším motivem k zamyšlení. A krátké věty? …ty pouze dodávají příběhu spád.

09.05.2019 4 z 5

Vrahova modlitba Vrahova modlitba Ariana Franklin (p)

Nějak se mi nechce věřit, že je to poslední díl. Bohužel autorka již další nenapíše. Ráda bych viděla další osudy celé "rodiny", ale co se dá dělat. Na druhé straně nám autorka ( i když velmi skromně) alespoň poodhalila život v Sicílií v době rostoucí moci katolické církve. Ráda celou sérií doporučují budoucím čtenářům.

10.04.2019 4 z 5

Dům na Baker Street Dům na Baker Street Michelle Birkby

Viktoriánská doba nepřála ženám samostatně myslícím a projevujícím se veřejně. Proto je tento námět tak neotřelý. Autorka skvěle uchopila své hlavní postavy, dvě, respektive tři ženy, které se vyskytují blízko geniálního detektiva a jeho přítele a jejich snahu pomoct těm, které Holmes odmítl. Popis situací, osob, vztahů tvoří skvělý náhled do viktoriánské ho Londýna a také trochu jiný pohled na "domácnost" Sherloka Holmese. Skvělá oddechovka a určitě jsem ji zařadila do knih u kterých pečlivě sleduji vydání dalšího dílu.

20.01.2019 4 z 5

Mitfordské vraždy Mitfordské vraždy Jessica Fellowes

Kniha mně "neurazila" ani nenadchla. Dobré oddechové čtení. Když se mi dostane do ruky pokračování, tak si ráda přečtu osudy rodiny Mitfordových, jejich guvernantky Louisy a jejího vztahu k novopečené posile Metropolitní policejní služby Guyovi.

05.01.2019 3 z 5

Když vyleze pavouk Když vyleze pavouk Fred Vargas (p)

Autorka je mistryni nepředvidatelných příběhů. Tento patří samozřejmě mezi ty velmi dobré. Několik časových linií, které se prolínají, několik příběhů, které na sebe navazují, podtrhují neobvyklost metod komisaře Adambsberga. Tentokrát bez pomoci majora Danglarda s jeho vynikající paměti a spíše s "klacky, které mu hází pod nohy". Mám ráda styl psaní autorky a určitě budu pokračovat v čtení dalších příběhů.

01.09.2018 5 z 5

Uteč rychle a vrať se pozdě Uteč rychle a vrať se pozdě Fred Vargas (p)

Zajímavé spojení současnosti a historie. Názorná ukázka toho, jak historické události - v tomto případě morové rány - mohou ovlivnit myšlení současného člověka. Samozřejmě s neutuchající podporou médií. Propracování historických faktů je hodno autorčina vzdělání. Propletenec událostí začínající v roce 1918 návratem hadráře Émila z první světové války končí v současnosti několika vraždami, které jsou zakončením boje o majetek. Jako vždy u této autorky tak jednoduché to není. Rozuzlení případu je na komisaři Adamsbergovi a jeho týmu.

09.06.2018 4 z 5

Smrt má vůni inkoustu Smrt má vůni inkoustu Vilém Křížek

Zajímavé a docela mně potěšila úroveň a styl autora. Zklamání se nekonalo. Rakousko-Uhersko je období, které je notoricky známé z péra různých autorů, ale neuškodí se podívat na toto období i z jiného hlediska a to z pohledu tak trochu jiného detektiva, jak sám Elias Sattler říká. Těším se na pokračování, které autor avizoval v doslovu.

20.05.2018 5 z 5

Zloděj duší Zloděj duší Christian Jacq

Komentář začnu otázkou: Proč ne? Příjemná povídka, rychle přečtená a obsah doplňuje moje chabé znalosti starověkého Egypta. Souhlasím s názorem, že by jedna nebo dvě knihy stačily, ale ráda si přečtu i čtvrté pokračování. Spojení "starých pověstí Egypských" a detektivního pátrání je zajímavá kombinace, a ....a zde přichází ta otázka....proč ne? Je to něco jiného, je to příjemné, je to zajímavé a určitě to stojí za přečtení.

21.10.2017 4 z 5

Návrat mistra Návrat mistra František Niedl

Zdálo se mi, že poslední díl měl trochu menší náboj. Neubralo to však celé trilogii na "přitažlivosti". Určitě si přečtu i jiné knihy autora.

01.10.2017 5 z 5

Kruté časy Kruté časy Ian Manook (p)

Knihu jsem přečetla jedním dechem a musím se přiznat, že dostala přednost před práci na zahradě, kterou jsem měla naplánovanou v době dovolené. Měla bych říct…hanba, ale stálo to za to. První díl mně hodně zaujal a jak jsem zjistila, že vyjde další pokračování, neváhala jsem se zakoupením. Myslím, že jsem udělala dobře, protože je to kniha, ke které se ráda vrátím. Mongolsko je země, kterou většina z nás nezná. Přiblížení jejich kultury nás obohatí. Zajímavé zvyky, krásná příroda, historie i současnost a na pozadí toho všeho zápletka, která by mohla být i uvěřitelná. V tomto díle se autor přesouvá i do Francie. Co víc si přát. Kdyby vyšel nový díl, určitě neujde mé pozornosti, i když komisař Jerúlderger byl odvolán. Doufám, že autor neskončil tímto druhým dílem.

18.08.2017 5 z 5

Ebenová loutna Ebenová loutna Panagiotis Agapitos

Velmi propracované, zajímavé = slova, která mně napadla po přečtení knihy. Docela se mi kniha líbila. Je vidět, že autor vychází ze svých znalostí Byzantské říše a rozpracovává detektivní příběh na pozadí historických událostí. Zdá se mi však, že ve snaze přiblížit reálnou situaci tehdejší doby, rozpracoval přespříliš témat, z nichž některá dokončil jen v náznacích. Snad to byl pouze záměr a další pokračování volné trilogie vyjasní situaci. Těm, kteří se chystají číst tuto knihu, vřele doporučuji, ale nejdřív se seznamte s doslovem a vysvětlivkami. Kdo nezná historií Byzantské říše, bude v pojmech a funkcích hlavních postav, ztracen. Další pokračování si určitě nenechám ujít i když Robert van Gulik to není.

13.08.2017 4 z 5

Dívka o půlnoci Dívka o půlnoci Katarzyna Bonda

Katarzyna Bonda mně mile překvapila. Začátek knihy byl pro mě trochu zmatený, výčet informací, na které jsem si neuměla udělat názor. Neuměla jsem si představit další pokračování knihy, a protože nerada v příbězích předbíhám, to znamená nečtu závěr, netušila jsem, co přijde. Překvapení nastalo, až jsem se při čtení dostala do doby blízké dnešní. Autorka začala rozvíjet nastíněná fakta, a to způsobem čtivým, zajímavým a realistickým. Myslím, že po zásluze dávám pět hvězdiček a další pokračování mně určitě bude zajímat.

04.08.2017 5 z 5

Prokletý hrob Prokletý hrob Christian Jacq

Krásná povídka a dovolím si s některými názory na knihu nesouhlasit. Staré pověsti české známe asi všichni a proč se proto nepoučit od znalce Egypta o pověstech, které se možná skrývaly za zdmi pyramid. Láska, boj se zlem a s démony, lidé toužící po moci...to vše jsou znaky pověstí, které mohly být alespoň v náznacích někde zaznamenány pro další generace poddaných. Měla bych ještě říct, že jako ve většině pověstí vše dobře skončilo, ale to nevím a proto už vytahuji další pokračování.

06.07.2017 4 z 5

Vyzvědačka Vyzvědačka Paulo Coelho

Autor bravurně uchopil téma "největší vyzvědačky" světa, kterou odsoudili pravděpodobně za nic. Pohledem samotné Maty Hari a pak jejího advokáta odhaluje stěžejní momenty jejího života, jejího odsouzení a pak i popravy. Stručný, podložený fakty příběh je napsaný velmi citlivě a samozřejmě čtivě. Je vidět, že Paulo Coelho příběh chtěl napsat a zhostil se toho velmi dobře.

05.07.2017 4 z 5

Sběratel dýmek Sběratel dýmek Katja Kettu

Úžasné, dlouho jsem nečetla tak propracované povídky. Provázanost jednotlivých postav mně uchvátila. Jazyk jak hovorový, tak přísně naturalistický byl velkým plusem. Pochvalu musím vyslovit za překlad z finštiny.

24.06.2017 4 z 5

Černé světlo Černé světlo Peter May

Jednotlivé série příběhů autora nelze srovnávat. Trilogie z ostrova Levis je bezkonkurenční. Čínské thrillery s doktorkou Margaret a čínským detektivem Li poodhalují politické i lidské „zákoutí“ Číny. Akta Enzo jsou příběhem jedné rodiny, kde hlava rodiny, bývalý patolog Macleod se pustil do řešení nevyřešených vražd. Teď nevím, zda prvoplánovým měl být příběh rodiny nebo řešení vražd. Oboje autor prolíná v jeden celek, a to celek velmi čtivý. Osudy členů rodiny jsou předzvěstí dalších dílů. Nemluvě o tom, že několik vražd je nutné ještě dořešit. Určitě si nenechám ujít další pokračování.

02.05.2017 4 z 5

Záhada mrtvých nohou Záhada mrtvých nohou Fred Vargas (p)

Kultivovaný jazyk, zajímavý příběh, zápletka až ze záhrobí. Po nalezení 17 uřezaných končetin jsem se nestačila divit, jak se příběh začal odvíjet. V jedné chvíli jsem si říkala: co sis to pořídila za knihu, to je přece fikce, to nemá s detektivkou nic společného. Tento názor však trval krátce. Po pár dalších kapitolách jsem zjistila, že je to příběh, který skvěle využívá historické pověsti. Možná vyšetřovací metody nesplňuji parametry současného vyšetřování ale neotřelý postup kapitána Adamsberga, majora Danglarda a jejich kolegů má něco do sebe. Je to něco jiného a velmi pravděpodobně si přečtu i autorčiny další knihy.

05.03.2017 4 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Čtivá knížka s humorem. Docela pěkný obraz toho, jak jedno rozhodnutí může změnit životy lidí a o tom to asi mělo být. A závěr ? Takový už je život. Něco se vrátí do starých kolejí, něco pokračuje v nových a něco končí.

07.01.2017 4 z 5

Oběť Oběť Arnaldur Indriðason

Ráda objevuji detektivky z různých části světa. Autoři při líčení zápletky většinou poodhalí řadu zvyklostí místních lidí, historii té či oné země a tím neustále poznávám něco nového. Zejména autoři, kteří se dříve zabývali novinařinou, jsou velmi dobrými vyprávěči. Stejné to bylo i u Arnaldura Indridasona. Sice mi od začátku dělalo problém zapamatovat si místní názvy a jména, ale to pouze do doby, než jsem si na ně zvykla. Je to prostě jiná část světa. Hlavní hrdinka Elinborg krok po kroku odhaluje pozadí zločinu a mezi tím odhaluje místní poměry na Islandu. Příběh není založen na spoustě krvavých obětí, což mi vyhovuje, ale na pozvolném a systematickém rozplétání propletence vztahů ať již z minulosti, nebo ze současnosti. Knihu čtenářům doporučuji a dávám zasloužených pět hvězdiček. Už jsem začala číst další knihu stejného autora a myslím, že bude stejně dobrá.

19.11.2016 5 z 5