valda valda komentáře u knih

Džbánek pohádek Džbánek pohádek Zuzana Nováková (p)

Soubor lidových pohádek a říkadel ze Slovácka. Kniha působí zvláštním dojmem. Je plná podivných psychedelických LSD obrázků. Zajímavé je, že i některé pohádky jsou pojaty trochu zvláštně, takže se vlastně obrázky ke knize hodí. To ale neznamená, že by celkové vyznění knihy bylo nějak špatné. Dohromady se jedná o celkem zdařilý soubor těch klasických lidových pohádek, jenom trochu okořeněný o takové zvláštní tajemno.

14.01.2014 4 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Dětství, strejda Prošek se psem Holanem, rybaření na Berounce, ale hlavně podnikavý tatínek, se kterým měl Ota trochu složitější vztah, vzhledem ke své osobní spíše umírněnosti. Oproti Otovi byl tatínek trochu časovaná bomba, zato si ale dovedl snad v každé sebeabsurdnější situaci poradit. Do toho válka, židovství, komunisti, starostlivá maminka, bráchové, atd... Z toho, co jsem od Pavla četl, je Smrt krásných srnců asi nejcelistvější, protože jednotlivé povídky jsou spojovány Otovým tatínkem. Kniha byla také zfilmována: http://www.csfd.cz/film/4978-smrt-krasnych-srncu/. Rozhodně stojí za to vidět i film, protože obsahuje spoustu scén, které jsou skvělé, a přitom v knize vůbec nejsou.

27.12.2013 5 z 5

Fenomenální včely - Biologie včelstva jako superorganizmu Fenomenální včely - Biologie včelstva jako superorganizmu Jürgen Tautz

Jestli kniha http://www.databazeknih.cz/knihy/ilustrovane-vcelarstvi-65781 odpovídá na otázku JAK se o včely starat a JAK se samy včely chovají. Tak tuhle knihu bych doporučil jako pokračování, protože odpovídá hlavně na otázku PROČ se tak chovají. Superorganismus včelího roje je popsaný do všech možných detailů podle nejnovějších vědeckých pozorování. Ale hlavně je vše popsáno čtivě a prokládáno spoustou obrázků a fotografií. Knihu bych rozhodně doporučil komukoliv, co rád čte populárně naučnou literaturu. Vůbec není potřeba být včelař. Ale pokud si jí přečtete, tak zaručuji, že až příště někde uvidíte lítat včelu, tak už to pro vás nebude jenom nějaké náhodné poletování obtížného hmyzu, ale budete mnohem více rozumět tomu, proč se včela chová zrovna takhle.

17.12.2013 5 z 5

Spasitel Duny Spasitel Duny Frank Herbert

Kniha se odehrává 12 let po vítězství Paula Muad´Diba s pomocí fremenů nad svými nepřáteli. Konečně se stal božským imperátorem, byl to ale krvavý džihád. Pomalu se proti němu chystá spiknutí. Jaké role v něm budou mít dcera Sesterstva Irulán, kterou si vzal jenom z politických důvodů. Paulova fremenská milenka Chani, která nemůže otěhotnět. Sestra s božskými schopnostmi Alia, narozená v plném vědomí. Paulův věrný pomocník Stilgar. Ctihodná matka Bene Gesseritu, která je nyní uvězněná. Navigátor Edric, podivné stvoření Gildy. Uvidí Paul v pavučině budoucností, jaký je úkol ghola vytvořeného z těla Paulova dávného přítele Duncana Idaha? Dokáže se Paul srovnat s tím, že se z chlapce, který chtěl pro svůj rod zachránit Arrakis před Harkonneny, vlastně stal mnohonásobně strašnějším vládcem než byl kdokoliv v historii?
Druhý díl Duny je takový hodně komorní. Jak píše Leprikon, skoro v něm není děj. Frank Herbert se zaměřil dost na psychologii postav, a jejich vlastní niterné boje se sebou samým. Je fakt, že první díl mě bavil víc, tohle je taková trochu mezihra, kde se toho moc nestane. Každopádně jsem si ale potvrdil, že Herbert byl opravdu génius, protože pořád je kniha o několik levelů dál než většina ostatní sci-fi. A i když se rozhodně nejedná o jednoduchou četbu, tak se to čte pořád naprosto skvěle a už se těším na další díl.

19.10.2013 5 z 5

Na plný plyn Na plný plyn Jeremy Clarkson

Jeremy Clarkson je jeden z těch tří moderátorů nejznámějšího pořadu o autech Top Gear. Úspěch tohoto pořadu spočívá v tom, že Jeremymu došlo, že nikoho nezajímají nějaké nudné recenze vozů a popis jejich parametrů. Proto v každém díle vezmou nějaké nejnovější a hodně drahé auto a vyjedou s ním driftovat na okruh. Což doprovázejí užaslým: "Whoaaa, to je to nejlepší auto, které jsem v životě řídil!!" A nebo si s ním jedou zahrát fotbal. V mužské skupině diváků, to potom vyvolává podobné pocity, jako když se ženy dívají na pořad Sama doma.
Nejsem zase nějaký veliký fanda Top Gearu, tak jsem od téhle knihy moc nečekal. Obsahuje sloupky, které Jeremy psal do Times kolem roku 2007 a každý recenzuje nějaké auto. Trochu jsem se bál, že bude plná recenzí aut. Ale naštěstí je plná naprosto nekorektního Jeremyho humoru. Kdy probere kromě motoristikcých témat, manželku, rasové menšiny, politiky, válku v Iráku a nevím co všechno další a pak třeba napíše pár vět o tom, jaká je to auto kraksna. Samozřejmě je to takový ten britský cynický humor, spočívající v tom, že všichni jsou tragičtí idioti, jenom autor je sice taky idiot, ale o trochu menší. Jeremy je ale navíc hodně trefný a přímý, takže zábavný. Pokud máte rádi macho humor, tak doporučuji. Jinak oceňuji i překlad, který skvěle padne na styl Jeremyho vyprávění. Slova jako debžot, už jsem dlouho nikde neviděl :-)

30.09.2013 5 z 5

Legenda H + Z - První cesta Legenda H + Z - První cesta Jiří Hanzelka

Na propagační cestě Tatrou kolem světa by zas nebylo nic tak neuvěřitelného. A takových lidí, co cestovali kolem světa, bylo podle mě v i v roce 1947 celkem dost. Proč se ale zrovna tihle dva stali nejznámějšími cestovateli, kteří se mohou v klidu postavit např. vedle Emila Holuba? Myslím, že z četby tohoto výboru jejich díla, to lze dobře pochopit. Cestování Hanzelky a Zikmunda byla totiž fakt velká věc, a tihle dva ve své době prostě byli o kus dál než většina tehdejších cestovatelů. Nejen, že napsali spoustu knih, nafotili tuny materiálů, využívali různé tehdejší moderní technologie, natočili kilometry filmu, pro které museli na zádech tahat kamery do vyhaslých i činných sopek, v bažinách i pralesích.. Průběžně ale stihli vést spoustu korespondence s lidmi, kteří je podporovali a vytvářet pravidelný pořad v rádiu. To je sice hodně, ale uměli taky poutavě psát o všech zážitcích, které v průběhu cesty prožili. Jejich vypravování rozhodně nechybí napětí. Ale má taky další rozměr. Na mě působilo hlavně hodně moderním a svěžím, ale přitom velmi inteligentním dojmem. Připadali mi, jako dva skvěle připravení geekové, kteří když je potřeba tak seženou zmenšenou uříznutou lidskou hlavu, aby s domorodci v Amazonii natočili tajemný obřad tsantsa. Se stejnými domorodci, o kterých by jiný cestovatel psal, jako o lovcích lebek, ke kterým je možné se přiblížit pouze s armádním oddílem za zády. Jindy se zase nebojí vydat natáčet probuzenou sopku. Nebo cestu na Kilimandžáro, o které by někdo v té době psal, jako o expedici provedené jako oběť za povznesení lidstva, píšou trochu jako o výletu do Krkonoš se dvěma přítelkyněmi, které v té době zrovna potkali. Proto myslím, že knihy Hanzelky a Zikmunda, neztrácejí po šedesáti letech nic ze zábavnosti. Naopak se v nich dají i objevit zajímavosti, na které se dnes již zapomnělo. Určitě si přečtu i 2. díl.

28.09.2013 5 z 5

Šumava Šumava Josef Erhart

Kniha fotografií ze zajímavých míst Šumavy. Většina je černobílých. Fotografie jsou pěkné, ale nejedná se o nic převratného. Ke každé fotografii je jen krátký popisek a kromě úvodu a překladu do několika jazyků neobsahuje kniha nic dalšího. Je zajímavé porovnávat, jak se krajina od roku 1973 změnila hlavně přičiněním kůrovce a cestovního ruchu. Naštěstí, i když je kniha z doby vrcholné normalizace, tak fotografie obsahují dohromady pouze několik komínů.

13.08.2013 3 z 5

Simpsonovi: Komiksové extrabuřty Simpsonovi: Komiksové extrabuřty Bill Morrison

První díl souborného vydání komiksů o rodině Simpsonových, které začaly vycházet v roce 1993.
Simpsonovi do 13. série patří mezi moje nejoblíbenější seriály a do nedávna jsem nevěděl, že zároveň se seriálem pravidelně vychází i komiks, který obsahuje úplně jiný děj.
Se seriálem se ale první 4 čísla nedají moc srovnávat. Jsou to takové slabší díly z prvních sérií. Ale musím uznat, že "poetika" seriálu je zachována a navíc se autoři nebojí vymýšlet a do komiksu přidávat spoustu různých hříček a parodických narážek. Tak jsem zvědavý, kam se to v dalších číslech posune.

17.07.2013 3 z 5

Josef Kalina - Písek mezi zuby Josef Kalina - Písek mezi zuby Dalibor Janek

Josef Kalina je obrovská dakarová legenda. Po 25 letech působení se rozhodl společně s Daliborem Janekem sepsat svoje vzpomínky. Už před revolucí jezdil s Karlem Lopraisem v Tatře jako navigátor, takže má spoustu zkušeností. Dakar je opravdu naprosto šílený závod, je zábava sledovat, jak se v průběhu toho čtvrtstoletí vyvíjel, a co všechno je při něm možné zažít. Nechybí popisy soubojů mezi LIAZem a Tatrou, které vlastně pokračují dodnes. V obou týmech Kalina působil. Nejprve jako navigátor Karlu Lopraisovi a potom v KM Racing teamu. Kalina sype historky o tom, jak jeli úplně nesmyslně Dakar nejtěžším autem v historii, tzn. Tatrou 8x8. Jak skvěle jezdil v dřevních dobách upravený hasičák nebo moderní speciál Tatra Puma. K čemu jsou v poušti důležité dámské kalhotky od Vietnamců, jak fungovaly tzv. šlapadla, nebo kolik váží náhradní kolo. Zároveň ale nenechá na nikom nit suchou a rozhodně se nerozpakuje vyprávět o tom, jaký byl bordel ve vedení LIAZu, který zkrachoval, a Tatry, kterou zachránil až stát, odkud Kalinu taky několikrát vyhodili. Takže pokud vás aspoň trochu zajímá tenhle bláznivý závod, ve kterém lidi nejprve celý rok shánějí miliony, zastavují domy, aby se potom za ty peníze mohli nechat zavřít na dva týdny do automatické pračky, tak opravdu doporučuji.

30.06.2013 5 z 5

Válka světů a jiné příběhy z neskutečna Válka světů a jiné příběhy z neskutečna Herbert George Wells

Wells a Verne, zakladatelé žánru sci-fi. Verne ve své tvorbě na mě působil vždycky jako takový chladný vizionářský strojní inženýr, se zálibou v zeměpisu. Naproti tomu je Wells "lidštější". Hodně mi jeho styl připomínal Karla Čapka. Takovým žurnalistickým způsobem se rozepisuje o neuvěřitelných událostech, zároveň se nejspíš zajímá taky o fyziku. Oproti Čapkovi mě bavil víc.
První část knihy je soubor povídek na různá fantastická témata. Někdy docela zábavných. Druhá část, Válka světů, kdy Marťané napadnou zemi, je dost vážnější, ale taky se dají najít místa, kdy se autor nejspíš trochu pousmál. Myslím, že celý děj působí na svou dobu velmi autenticky a přesvědčivě. Wells umí čtenáře vtáhnout do děje. Některé pasáže jsou velmi povedené, a kdyby mi někdo řekl, že knihu napsal nějaký současný béčkový autor post-apokalyptických románů, tak bych ani chvíli nepochyboval. Ale přece jenom jsou to začátky, takže kromě pár částí je to i celkem nuda. Třeba mi přišlo zbytečné, že autor podrobně popisuje každou ulici a vesničku, kudy Marťani postupují.

13.08.2012 4 z 5

Kmotr Mrázek III - Válka kmotrů Kmotr Mrázek III - Válka kmotrů Jaroslav Kmenta

Závěrečný díl trilogie o Františku Mrázkovi. Oproti druhému dílu se nejedná zase o pouhý přepis odposlechů, a tak mi tenhle díl přišel zábavnější. Taky je o dost obsáhlejší než předchozí díly. Z větší části se kniha věnuje Mrázkově vraždě, rozhovorům s lidmi, se kterými souvisela. Dozvíme se hodně o Krejčířovi, Pitrovi, Bakalovi, Babišovi, a ostatních lidech, kteří vedou tenhle stát.

29.07.2012 4 z 5

Vládce snů Vládce snů Roger Zelazny

Charles Render je Tvůrce, neuroparticipant. Pomocí speciálních technologií vytváří pro své pacienty sny, spíše virtuální reality, kde je možné dělat cokoliv. Potká Eileen Shallotovou, která se chce stát také neuroparticipantkou, ale je od narození slepá. S Charlesovou pomocí Eileen poprvé pozná, jaké to je vidět. Samozřejmě se to ale zkomplikuje.
Jedna z Zelazneho prvotin. Kniha je hodně komorní, na Zelazneho nezvykle je to téměř čistá scifi. .Kromě pár různých prostřihů k Charlesově rodině, kamarádům, se jedná vlastně jenom o interakci Charles a jeho pacientka. Trochu mi to připomínalo Blade Runnera, protože je to hodně o psychologii. Bylo to asi ve scifi oblíbené téma druhé půlky 60. let. Celkově je příběh trochu chaotický, plný různých podivných prostředí vytvořených Tvůrcem, filosoficko-psychologických úvah apod. Zelazneho styl je sice už jasně čitelný, ale celé mě to nějak nezaujalo. Myslím, že námět je na krátkou povídku a konec nepřináší nic moc zajímavého, a nebo jsem to prostě nepochopil.

29.06.2012 3 z 5

Cuba Libre Cuba Libre Petr Horký

Petr Horký s Miroslavem Náplavou jsou světaznalí cestovatelé, kteří všude byli všechno znají. No a teď zrovna byli pětkrát na Kubě, tak o tom samozřejmě napsali třísetstránkovou knihu a natočili DVD, aby měli peníze na další cestování. Tahle kniha nijak nevybočuje z obrovského množství podobných. Skládá se z esejů, ve kterých střídavě oba autoři popisují některé zážitky, rozjímají nad kubánskými ženami s doutníkem v ruce a sklenkou kvalitního rumu, apod. Oproti klasickým cestopisům se liší v tom, že nejde ani tak o cestování, jako o pokus o popsání atmosféry Kuby. Nejedná se ale o nic závratně zajímavého, nebo snad vtipně zábavného. Zároveň se to čte docela dobře, a pokud nemáte po ruce nic lepšího, tak jako taková ochutnávka Kuby asi celkem funguje. Hodně věcí z historie a kultury je vysvětleno, takže se nebude ztrácet ani někdo, kdo o Kubě nic neví. Taky je kniha plná fotografií a obsahuje docela dobře udělaného průvodce, s tipy na zajímavá místa, která se vyplatí na celé Kubě navštívit.

08.06.2012 3 z 5

Asterix I-IV Asterix I-IV René Goscinny

První díl souborných vydání legendárního francouzského komiksu o dvou Galech. O malém důvtipného Asterixovi a bodrém Obelixovi. Společně s druidem Panoramixem, který umí uvařit nápoj síly, a malým Obelixovým pejskem Idefixem, bydlí v jediné vesnici na severu Francie, která ještě odolává Caesarovým vojskům. Kromě stavění menhirů a pojídání divočáků si oba hrdinové musí poradit s římskými legionáři, najít Panoramixovi nový zlatý srp, vypořádat se s Góty a najít barda dřív než začne zpívat Caesarovi.
Komiksy o Asterixovi jsou prostě klasika, měl jsem je rád jako dítě, a překvapivě mě baví i teď. Pořád je to strašná sranda, a podle mě se baví nejenom děti, ale i rodiče, protože Goscinny umí skvěle využít prostředí starověku a děj má i velký přesah v tom, že obsahuje spoustu narážek na historii. Samotného mě překvapilo, že mě komiks baví stejně jako v dětství. Jinak o Asterixovi existuje i několik celovečerních kreslených a hraných, více či méně povedených filmů. PS: Obelixi, ty né, né.. Přece sám dobře víš, že si jako malý spadl do kotle. :-)

04.05.2012 5 z 5

Alois Nebel: Na trati Alois Nebel: Na trati Jaroslav Rudiš

Oproti předchozí trilogii se jedná o soubor krátkých povídek, které vycházely v Reflexu. Platí prakticky vše, co jsem napsal o předchozích. Výpravčí Alois Nebel nyní žije se svou družkou Květou a synem v Bílém Potoce, zažívá různé veselé i smutné příběhy v tomhle zapomenutém kraji Sudet. Nadává na Pražáky, se svým kamarádem Wachkem, co kupuje od poláků kazety nejnovějšího hitu Z polských ložnic 3, chodí do nádražky na pivo, atp. Z příběhů je pořád cítit taková zadumaná atmosféra Jeseníckých hor. Pokud jste měli rádi předchozí díly, tak se vám určitě tento taky bude líbit. Tentokrát kniha navíc obsahuje o dost víc textu.

13.04.2012 3 z 5

Tři sestry - 25 let ve 25 obrazech plus 150 ďábelských fotografií Tři sestry - 25 let ve 25 obrazech plus 150 ďábelských fotografií Radek Diestler

Kniha vydaná k 25. výročí kapely Tři sestry mapuje její historii formou vyprávění zajímavých příhod a událostí, které se za ty roky kolem kapely udály. Navazuje na předchozí titul Hlavně, že je večírek, aneb 15 let Tří sester v 15 obrazech. Tu jsem nečetl, ale z úvodu jsem pochopil, že v knize k 25. výročí je navíc oproti předchozímu textu těch dalších 10 let. Musím říct, že prvních 15 let mi přišlo o dost zábavnějších než zbývajících 10, ale to bylo dáno i tím, že to bylo divočejší období. Jak autor přiznává, teď už jsou Tři sestry spíš taková zábava na klíč.
Každopádně je text napsaný čtivě a zábavně, i když trochu punkově, takže s rychlým tempem. Autor se snaží opravdu o lineárnost a detailnost, ale hodně věcí prostě není vysvětlených, tak se u některých pasáží chytají snad jenom členové kapely, nebo fanoušci, co přečetli celé forum na internetových stránkách. Z historie se dozvíme opravdu hodně, autor je asi kamarád od členů kapely, tak text obsahuje i spoustu jejich připomínek. Vše je doplněno spoustou vtipných fotografií. Na konci je taky nějaký ten faktografický seznam. Myslím, že takhle nějak by kniha k výročí kapely měla vypadat.

02.03.2012 4 z 5

Italové – Xenofobní průvodce Italové – Xenofobní průvodce Martin Solly

Útlý průvodce Itálií a hlavně pohled na Italy jako národ. Podle názvu jsem čekal trochu drsnější rozebírání Italů. Jedná se spíš o takový soubor lehce ne úplně politicky korektních postřehů o italské kultuře. V knize je všechno taky podáno takovým velmi jednoduchým stylem, asi jako byste dali dohromady několik krátkých článků z nějakého Top Cool časopisu pro muže. Taky mě trochu iritovalo časopisecké zvýraznění a opsání některých vět. Jako nápad mi to přišlo dobré, série obsahuje např. taky Česko od jiných autorů. Italská verze téhle toaletní literatury by ale snesla více zábavnosti.

14.02.2012 3 z 5

My tři a já My tři a já Vlasta Redl

Prvotina Valašského básníka, rockera a renesančního člověka Vlasty Redla. Jedná se o soubor krátkých povídek a úvah, které se většinou týkají cest, které hudebník podniknul po celém světě se svými dvěma kamarády z branže Slávkem Janouškem a Jaroslavem Samsonem Lenkem.
Není to ale tak úplně cestopis. Autor sice začne mezipřistáním v Hong Kongu, ale většinou stejně skončí v zamyšlení nad smyslem existence, či nějakou slovní hříčkou, nebo básničkou co ti tři vymysleli. Z jiných zamyšlení se zase může čtenář dovědět, jaká je Vlasta romantická a křehká duše.
Redl patří mezi moje oblíbené hudebníky, ale asi nejsem úplně fanda povídek a jiných krátkých textových útvarů. I když je autor někdy vtipný, nebo napíše něco zajímavého, tak mě kniha nějak moc neoslovila.
Takže pokud máte rádi krátké vtipné úvahy, tak si přidejte hvězdičku. A pokud jste fanatický fanda Vlasty Redla, tak si přidejte další.

05.02.2012 3 z 5

Bílý Potok Bílý Potok Jaroslav Rudiš

Komiksový příběh bývalého výpravčího Aloise Nebela z malého nádraží někde v sudetských Jeseníkách, z doby někdy těsně před revolucí. Alois je takový podivín, který má rád dráhu a její řád, ale nemůže vykonávat své povolání, protože někdy vídá v mlze podivné věci.
Jedná se o první díl trilogie, podle které vznikl i celovečerní film, ten jsem neviděl, a prý se děj docela liší od původní komiksové verze. Na Bílém potoku se mi líbila povedená atmosféra Jeseníků, taková depresivní, melancholická, tajemná, taky ten kraj trochu znám. Jinak mě ale příběh nijak moc nezaujal. Komiksy jsem měl rád jako dítě, Čtyřlístek, Kačeři, Želví ninjové, Asterix, to byla prostě klasika, ale teď už mi tenhle formát moc nic neříká. Stejně tak dnešní vlna amerických filmů na motivy komiksových hrdinů jde až na výjimky úplně mimo mě. Takže nějaký fanda komiksů by možná hodnotil výš.

05.01.2012 3 z 5

Sekáč Sekáč Terry Pratchett

Auditoři rozhodnou, že Smrť má svou vlastní osobnost, a tak dostane padáka. Musí se tak vrátit na zem, kde se uchýlí na statek staré slečny Zahořalé a poznává tak, jaké je to být smrtelný. Protože Smrť nepracuje, tak z nejstaršího mága, Rumpála Žičky, který se tešil na pohřeb, se stane nemrtvý a dostane se tak do společnosti Nového začátku, plného různých zombií, upírů, vlkodlaků bubáků a podobně. Taky se začne hromadit životní síla, což se začne projevovat objevováním se různých podivných věcí, jako jsou například skleněné koule se sněhem uvnitř a podobně.
Tahle kniha je takový Pratchettův průměr, nemůžu říct, že bych se v nějakých pasážích nudil, ale neobsahuje ani nic moc příliš zábavného. Čte se to dobře, prolínají se dvě roviny, Smrť jako Vílém Klika vs. vesničani, a Rumpál Žička s trošku praštěnými mágy z univerzity v Ankh-Morporku, ke kterým se přidá ještě parta z Nového začátku a médium, paní Bochánková se svou dcerou, Ludmillou, která se mění ve vlka. Tyhle dvě roviny jsou dobrý základ a z knihy, čiší, že autora psaní bavilo, jenom tomu k dokonalosti prostě něco chybí.

20.11.2011 4 z 5