vendylein vendylein komentáře u knih

V jednom zapadlém koutě galaxie V jednom zapadlém koutě galaxie Becky Chambers (p)

Já tu Chambersku prostě zbožňuju! Málokteré sci-fi, ve kterém vystupuje vlastně jen banda emzáků, dokáže být tak lidské. Teda... pokud by slovo lidské mělo jiný význam, žejo.
Zkrátka Becky Chambers vás pohladí po duši, vrátí vám víru v lidství a naději, že to s naším světem (ve smyslu vesmíru) nejde všechno totálně do kopru. A já asi opláču, že série Poutníci v tomhle jednom zapadlém koutě galaxie končí.

17.07.2022 5 z 5

Dvacet dopisů příteli Dvacet dopisů příteli Světlana Josifovna Allilujeva

Dopisy příteli Světlany Allulijevy poodhalují soukromí Stalina a jeho rodiny. Jasně, není to objektivní, ale to z podstaty ani nemůže. A pokud se zajímáte o dějiny Ruska a Sovětského svazu, je tohle poměrně zajímavý pohled. I proto, že autorka dopisy psala ještě před svou emigrací do USA, deset let po Stalinově smrt.
Já mám verzi z roku 1998 a tam teda škoda spousty chyb.

31.01.2022 4 z 5

Gideon Devátá Gideon Devátá Tamsyn Muir

Co říct ke Gideon Deváté... Je nabitá vtipnými hláškami i akcí, fascinující magií lomeno vědou a panoptikem obskurních postav, které si nelze neoblíbit. Autorka přeskakuje mezi fantasy, sci-fi, hororem a detektivkou jako by se nechumelilo a celé to koření dialogy, za které mám chuť jí vlepit hudlana (a na tomto místě nutno vyzdvihnout překladatelku Alžbětu Lexovou).
Pravda, rozjezd je náročnější na zorientování se. A konec... Nu, řekněme, že nemám ráda konce, kde padouch vysvětluje, proč je padouch a jak to všechno udělal. A navíc... (modří vědí).
Královsky jsem se bavila od první stránky až po tu poslední a Gideon Nav si zamilovala.

25.10.2021 5 z 5

Den sedmý Den sedmý Jü Chua

Už autorův román Žít! mě celkem rozsekal. Dnu sedmému se to podařilo taky, i když méně. Říká se, že před Smrtí, jsme si všichni rovni. A co když ne?
Dojemné, čtivé, smutné a místy i veselé - nebo spíš úsměvné - čtení o obyčejných lidech, kteří jsou v Číně až na tom posledním místě. I po smrti...

25.08.2021 5 z 5

S pokorou a nadějí S pokorou a nadějí Becky Chambers (p)

Chamberska je prostě autorka, která ve vás dovede vzbudit pocit že to s lidstvem není zas tak špatné. To si cením, její knihy jsou hřejivé a rozhodně je lze doporučit i těm, kdo "nemusí" sci-fi. Protože tahle sci-fi jsou hlavně o lidství. A to, že se odehrávají na jiných planetách a kosmických lodích je v podstatě jen zajímavá - pro mě fascinující - kulisa.

05.08.2021 5 z 5

Podobenství o rozsévači Podobenství o rozsévači Octavia Estelle Butler

Hrůzné, tísnivé, strhující. Vize budoucnosti, kde klimatická krize a s ní spojené sucho přispěla k totálnímu rozpadu společnosti. Velmi aktuální, prorocké, řekla bych.
Mám ale i několik ale... která jsou nicméně dána spíš mými očekáváními po přečtení předmluvy knihy a toho, co jsem o ní slyšela. Čekala jsem víc k tématům novodobého otroctví, rasismu a postavení žen ve společnosti. Ne že by to tam nebylo, ale nepůsobilo to na mě až tak palčivě. Každopádně jako ateistce a bývalé studentce PřFUK se mi velmi zamlouvá, to jak Lauren pojímá Boha :)
Nelze nezmínit skvělý překlad Petra Kotrleho a nádhernou obálku.

05.08.2021 4 z 5

Warren XIII. a prokleté třináctiny Warren XIII. a prokleté třináctiny Tania del Rio

Warren je nejvíc, pobaví a dojme. Děti i dospělé - ověřeno mnou a synovci.
Skvělý, chytrý, akční, čtivý příběh, úžasné ilustrace a celkové vypravení knihy (ano, už od prvního dílu uvažuju, že si nechám Warrena vytetovat) a hlavní hrdina, kterého nejde nemilovat. Láska prostě...

29.07.2021 5 z 5

Nesmrtelnost Nesmrtelnost Pao-šu (p)

Pro fanoušky trilogie Vzpomínka na Zemi je to fajn návrat k příběhu, nicméně obzvlášť poslední část s Dravci a Lovci šla už tak nějak mimo mě, nebavila mě a celkem jsem se v ní ztrácela. Závěrečná pointa mi vyvolala úsměv na tváři, to zase jo. Jinak je to teda vcelku průměrné sci-fi, zcela bez ceny pro někoho, kdo původní trilogii nečetl (případně četl a nějak zvlášť nežral).

25.07.2021 3 z 5

Imaginární přítel Imaginární přítel Stephen Chbosky

Dočetla jsem asi do třetiny a knihu odložila. Přitom se mi četla dobře, je napínavá, postavy jsou dobře napsané... Ale prostě mě to nechytlo. Jako bych to už všechno četla nebo viděla. Možná, že by mě v dalších částech autor něčím originálním překvapil, ale prostě jsem neměla chuť to zjišťovat.

30.06.2021 2 z 5

Drood Drood Dan Simmons

Tenhle Simmons určitě nepatří k nejlepším. A rozhodně ne k mým oblíbeným. Prokousávala jsem se těžce. Otázkou je, nakolik za to může Simmons a nakolik překlad a redakční práce. Obojí by totiž mohlo být lepší. A kdyby Simmonse jeho redaktor donutil text trochu proškrtat, taky by to nebylo od věci :D
Nicméně... knihu bych nedoporučila lidem, co chtějí akci, horor, detektivku. Místy je to fakt nuda. Ale! Tahle kniha je velmi zajímavým pohledem na osobnosti Charlese Dickense a Wilkieho Collinse a jejich vztahu. Jak už to tak Simmons krásně umí, nebudete vědět, co je realita a co je fikce, budete googlit, dohledávat a žasnout.
Obrazy Londýna, jeho opiových doupat a chudinských čtvrtí, jsou velmi sugestivní.
A pointa vám nejspíš bude tak nějak jasná už před koncem, ale stejně se budete muset usmívat nad tím, co Simmons dokáže v té své hlavě zkonstuovat...

30.06.2021 3 z 5

10 rande naslepo 10 rande naslepo Ashley Elston

Boží oddechovka, na vánoce jak dělaná. Vystoupila jsem s ní dost mimo mou normálně komfortní čtecí zónu a rozhodně nebyla zklamaná. U některých vtípků jsem se smála nahlas. Tahle knížka je takové pohlazení, které přečtete na dva tři zátahy. Jasně není to nic extra, od začátku tušíte, jak to dopadne, ale i takové knihy jsou občas třeba. A tuhle můžu jen doporučit.

13.12.2020 4 z 5

Děti nacistů Děti nacistů Tania Crasnianski

Kniha má zajímavé téma, ale bohužel zpracování je dost tristní. (Nápad jistě dobrý, provedení... doplňte sami).
Ač autorka uvádí, že čerpala z mnoha zdrojů, je kniha poměrně povrchní, názorově černobílá. Ale to bych jí asi i odpustila, pro základní orientaci v tématu by mohla být přínosná. Odpustila bych nejspíš i množství překlepů typu že někdo zažívá šťastné cíle místo šťastných chvil. Jenže...
Ona je bohužel zmršená i po faktické stránce. Pokud na jedné stránce autorka píše, že Gudrun Himmlerová opustila nemocnici v Bethelu, kde žila po válce se svou matkou, v roce 1952, trochu bije do očí, že o dva odstavce dál uvádí, že se Gudrun v roce 1950 přestěhovala do Mnichova... Takových zmatků/ zmetků je v knize nemálo a pro mě tím pádem ztratila na důvěryhodnosti :(
Ve finále je to prostě takový nazibulvár. Na první pohled vyvolá dojem senzace, je povrchní a plný nesmyslů :(

10.12.2020 1 z 5

Balada mrtvého světa Balada mrtvého světa Alžběta Bílková

Těžko se mi komentuje kniha od autorky, se kterou mám to štěstí se osobně znát a kamarádit. Nedokážu tím pádem být úplně objektivní, ALE!!! Bětce jsem po přečtení prologu Balady psala, že jsem zapomněla dýchat. Což je fakt. Fantasy svět, který autorka stvořila mě vtáhl, obývají ho velmi zajímavá stvoření :)
Romantické linky nějak zvlášť nepotřebuju, ta v Baladě mě bavila, dialogy mezi hrdiny mají jiskru a spád.
Přála bych si do Starého světa proniknout hlouběji, dozvědět se o něm víc, tak snad dojde na nějaké to pokračování.

10.11.2023 4 z 5

Co se stalo Veronice Co se stalo Veronice Tereza Nováková

Veronice, respektive Tereze Novákové, bych nejraději dala 3 a půl hvězdičky. Není to na 4, nejsou to ale ani 3. Text je velmi čtivý, moderní, svižný, je na něm znát autorčina zkušenost se scénáři - prostě to před sebou vidíte v živých barvách. Tereza Nováková nepotřebuje rozvláčné popisy, aby skvěle vystihla situaci.
Na druhou stranu mi Veronika bohužel nijak zvlášť nepřirostla k srdci, byť je text velmi krátký, často jsme se přistihla, že se ztrácím v postavách, ději i posloupnostech.

21.08.2023 3 z 5

10 rande naslepo 10 rande naslepo Ashley Elston