veriszv veriszv komentáře u knih

Z popela Z popela Alex Schulman

Tři bratři, matčin popel a stará chata, kde strávili část ne moc šťastného dětství.
Rodinný příběh, který je neveselý a tne hluboko do živého…

O odcizení mezi nejbližšími, o tom, že nejvíc bolí slova, která nikdy nebyla vyřčena. A o tom, že vztahy jsou křehoučké, stejně jako my sami. O rodičovství, sourozencích a taky o tom, že občas nedokážeme dát lidem okolo sebe to co potřebují, i když bychom moc chtěli.

Kniha je výjimečná svým uspořádáním. Střídání kapitol minulosti a přítomnosti, která jde navíc pozpátku? Skvělý! Vytvořilo to neuvěřitelnou dynamiku!

Jedno velké wow, které v knize nastane mi sice došlo až moc brzy, ale vůbec mi to nezkazilo dojem z knihy. Naopak jsem to možná všechno vnímala víc intenzivně.
Schulman je zkrátka pan vypravěč a umí skvělé charaktery, které jsou neuvěřitelně plastické a máte pocit, že tam jste s nima, což teda ne vždycky úplně chcete, protože je z toho místy dost úzko.

Celé jsem to přečetla na dvakrát, protože nešlo přestat. Myšlenka, kterou kniha nese je skvělá, i když každý si v ní asi najde něco svého. Tento příběh ve mě bude zkrátka rezonovat ještě nějakou dobu.

07.07.2022 4 z 5

Tvář vody Tvář vody Guillermo del Toro

Aneb další divnokniha, kterou jsem poslouchala a nebýt toho audia, snad bych ji i odložila…

Mohlo by to být fajn čtení, kdyby to nebylo tak ukrutně pomalé a ukrutně se to nesnažilo obsáhnout všechny křivdy světa.
Je tady ukázka všech utlačovaných menšin, co vás napadnou: handicapovaná němá Elisa, její soused homosexuál, její kolegyně černoška, utlačovaná žena v domácnosti, která už nechce být závislá na svém manželovi, navíc to celé má ještě ekologický podtón.
Rozdělení na dobro a zlo je vám naservírované na stříbrném podnose a označené do dálky svítícími reflexními páskami. Celé to potom působilo černobíle a jednoduše.
Navíc to dost tlačí na pilu a snaží se moralizovat kde se dá, což netvrdím že je špatně, ale nemám ráda, když se to dělá až tak prvoplánově a až tak okatě.
Poslední hřebíček byla potom romantická linka, která byla hrozně rychlá a tím pro mě úplně nereálná a vlastně z toho udělala pohádku.

Dost mě to mrzí, protože ten námět byl podle mě skvělej, jen to zpracování mě zkrátka neoslovilo…

07.07.2022 2 z 5

Není úniku Není úniku Taylor Adams

Není úniku byl jeden z těch super akčních thrillerů, u kterého opravdu naprosto vypnete myšlenky, což byl taky důvod, proč jsem se do thrilleru pustila, takže jsem byla spokojená, protože splnil co jsem potřebovala.

Nicméně já osobně mám radši takové ty pomalejší thrillery, kdy vás autor dlouho vodí za nos. Tady jsme se na můj vkus až příliš rychle dozvěděli, kdo je pachatel, a potom to bylo o tom úniku… Navíc hlavní hrdinka místy působila trošku jako superhrdina...

Každopádně pokud máte tento typ akčních thrillerů rádi, tak si ho dejte, mohl by se vám líbit.

07.07.2022 3 z 5

Ticho a vřava Ticho a vřava Nihad Sirees

Pro mě velké překvapení!
Neměla jsem vlastně žádná očekávání, ale kniha byla skvělá!
Děj odsýpá, i když to vlastně celé spíš stojí na myšlenkách než na ději.
Skvěle vykreslená až mrazivá atmosféra totalitního režimu s popisem všech jeho praktik a postupů.
Otevřený konec mi nevadil, ale upozorňuju, že tam je, protože ne všichni jsou milovníci nedokončeného.
Pokud chcete do nějakého takového režimu nahlédnout, tohle zkuste!

Tajemství hedvábného vějíře Tajemství hedvábného vějíře Lisa See

Jedna z těch knih, které člověka obohatí nejen o poutavý příběh jednoho přátelství, ale i o spoustu zajímavých informací.
Kniha, která otevírá čtenáři ženský svět Číňanek, plný bolesti a krutého zacházení.
Velké téma je zde svazování ženských chodidel, což je takové utrpení, o kterém se moc dobře nečte a člověku se nad tou zbytečnou bolestí spíš tají dech. Ale je zde poodhaleno i tajemství ženského písma a nebo třeba hierarchie a tradice v čínské rodině.
Jazyk je místy až poetický a je to takové pomalé vyprávění, které nevím jak by se mi četlo, ale v podobě audioknihy se mi poslouchalo velmi dobře.
Pokud vás zajímá čínská kultura a chcete do ní trochu více nahlédnout, tak tuhle knihu určitě zkuste.

Marokánka Marokánka Christine Mangan

Temný příběh o manipulaci, vydírání, podezírání a toxickém vztahu, v jehož vyprávění se střídají Alice a Lucy, skáče se z přítomnosti do minulosti a zase zpátky, a vy přemýšlíte, které dívce máte vlastně věřit.
I přesto, že je autorčin styl psaní dost pomalý, natolik se mi líbil, že mi to vlastně ani nevadilo. Začetla jsem se hned od prvních pár stránek.
Příběh je zasazen do horkého a prašného Maroka, což bylo velice originální, ale klidně bych uvítala ještě větší důraz na prostředí, protože si myslím, že určitě mohlo být využité trochu víc. Vztahy mezi jednotlivými postavami byly taky trochu povrchní a jednotlivé zvraty potom nepůsobily takovým efektem, jakým by mohly.
Celkově se mi ale tento znepokojivý příběh líbil. Námět “komu mám vlastně věřit” mě prostě pořád baví. A i když potenciál nebyl vyždímán úplně do plna, tak si myslím, že kniha stojí za přečtení.

09.01.2022 3 z 5

Zrádné mlhy Zrádné mlhy Katherine Arden

Tahle kniha se ke mně dostala úplnou náodou. ale jsem za to moc ráda, protože tohle byla opravdu skvělá atmosferická jednohubka!

Kniha o jedenáctileté Olivii, je plná strašáků na poli, duchařských historek ze staré knihy a jednoho školního výletu na starou farmu. Autorka má úžasný styl psaní a ta atmosféra, kterou tu vytvořila je neskutečná!

Navíc jsem si opravdu oblíbila Olivii i jejího tátu a i v tak krátkém příběhu mi stačili přirůst k srdci.

Jediné co mi trochu nesedělo bylo chování jedenáctiletých dětí, kteří se chovali opravdu vyspěle a s rozmyslem, takže za chvíli zapomenete, že jsou to takto malé děti, ale spíš vám přijde, že jsou dospělí.
Proto musím říct, že i když je kniha pro věkovou kategorii 8-12, já bych to v 8 asi nedala a fakt bych se bála. Ale co já vím, jak statečné jsou nebo nejsou dnešní děti…

Horory nečtu ani se na ně nedívám, ale tahle hororová atmosféra byla fajn. Sice mě trochu mrzí, že jsem knihu nečetla až na podzim, když za oknem pršelo a já měla zapálený svíčky, ale užila jsem si to i tak a přečetla ji během pár hodin, což o něčem svědčí!
PS: Je to sice první díl série, ale určitě se dá přečíst samostatně!

Exit West Exit West Mohsin Hamid

Mistrovsky uchopené téma migrace, problém s asimilací v novém prostředí, nepřijetí, strach z neznáma a jakási snaha o definování domova a toho, co ho vlastně tvoří...

Spousta témat, která jsou ale i v nevelkém rozsahu knihy skvěle zvládnutá, navzájem se prolínají a žádné není upozaděno. Navíc je ještě všechny stmeluje vztah dvou hlavních postav, který je kvůli událostem, kterými musel projít o dost složitější než běžné vztahy.

Autorův strohý styl vyprávění, kombinace magického realismu v podobě kouzelných dveří a aktuální téma, dělají z knihy opravdu mimořádně zajímavé dílo.
Za mě opravdu velké překvapení a silný příběh, který ve mě bude ještě nějakou dobu rezonovat. Takže knihu jen a jen doporučuju!

09.01.2022 5 z 5

Mám tě ráda, nemám tě ráda Mám tě ráda, nemám tě ráda Jo Watson

Od knížky dostanete přesně to, co čekáte. Jednoduchý příběh, romantickou zápletku, vtipné momenty, a i když víceméně ničím nepřekvapí, tak je to v rámci žánru super čtení, které se nebojím doporučit.

Dívka pod hladinou Dívka pod hladinou Andrew Mayne

Dívka pod hladinou sklízí recenze s příchutí zklamání, protože všichni čekali Šelmu a ona to Šelma není...
Já jsem ale spokojená, sice uznávám, že styl vyprávění autora je opravdu jiný, než v jeho předchozích knihách, a že vědecké pasáže, které i mě v Šelmě moc bavily, tady chybí, ale i Dívka pod hladinou má podle mě co nabídnout.
Hlavní hrdinka Sloan pracuje jako policejní potápěčka a celá kniha se tak odehrává ve velice atraktivním a originálním prostředí, na moři a pod hladinou. Příběh je akční má spád a napětí, zkrátka ideální čtení, pokud chcete něco oddechovějšího. Navíc mě hodně bavila i chemie mezi všemi postavami. Víceméně to byli všichni sympaťáci a dost jsem si je během čtení oblíbila. I proto doufám, že i přes tolik zklamaných reakcí bude Andrew Mayne pokračovat dalším dílem.

08.01.2022 3 z 5

Šinrin-joku: Japonské umění lesní terapie Šinrin-joku: Japonské umění lesní terapie Qing Li

Šinrin-joku, umění lesní terapie, v doslovném překladu lesní koupel.
Kniha přesně pro mě, čtení pro potěchu duše, doplněné krásnými fotkami.
To, že je nám lidem v přírodě nejlíp, podvědomě víme. To, že je to pro nás přínosný, taky víme. V této knize je to navíc vše vědecky podloženo.
Spousta zajímavostí a informací o tom, proč bychom si lesů a stromů měli vážit, obklopovat se jimi a zajímat se o to, co se s lesy děje.

28.06.2021 5 z 5

Piková dáma Piková dáma Alexandr Sergejevič Puškin

Nenajdete tu žádné dějové kličky ani odbíhačky, prostě jedna příběhová linka. Ale i když mám u povídek občas pocit, že jim něco chybí, a že by jim slušelo alespoň pár vět navíc, tady mi nechybělo nic. Bylo řečeno vše. Tajemná atmosféra, skvělá myšlenka!

28.06.2021 3 z 5

Možná jednou Možná jednou Colleen Hoover

Pokud hledáte knihu, která je romantická, místy vtipná, místy smutná a navíc neuvěřitelně čtivá, tohle je ona. Nevím jak to ta Colleen dělá, že jsou její knihy neodložitelné...
I když oceňuju, že Colleen zahrnuje vždy nějaké vážnější témata, tak na můj vkus možná svým postavám nakládá někdy až moc a na mě to potom působí až trochu neuvěřitelně. Prostě až moc smůly na jeden život, ještě když se pak v jejích knihách potkají takový smolaři dva nebo tři, je to na mě už asi trochu přestřelené. U této knihy se k té neuvěřitelnosti navíc přidává velká vyspělost a rozumnost všech zúčastněných postav. Všichni skvěle komunikují, všechno si vždycky vyříkají, jsou naprosto zodpovědní, chápaví a neuvěřitelně ohleduplní. Takže jo, je to krásná ukázka ideálního řešení konfliktu, ale zase to na mě působilo trochu neuvěřitelně. Nicméně v rámci žánru to odpouštím...
Autorka skvěle vystihla vnitřní boj emocí hlavních hrdinů. Navíc je kniha vyprávěna ze dvou pohledů, Sydney a Ridge, a to já miluju! A obdivuju, jak napsala klučičí pohled. Všechny postavy jsem si tu zamilovala a bavilo mě s nimi chvíli bydlet.
Ke všemu je to navíc propleteno hudbou a doplněno o texty a soundtrack.
Takže jo, já jsem si tuhle knihu i přes těch pár věcí užila a určitě to nebyla moje poslední Colleen.

Kouzelníkův únik z reality Kouzelníkův únik z reality Lars Vasa Johansson

Žádné náročné čtení, spíš taková pohádka pro dospělé s originálním příběhem a milým humorem.
I když se jedná o klasický příběh, kdy se hlavní postava potýká s různými nástrahami a jeho největší úkol je změnit sám sebe, je to vlastně neokoukané a neotřele pojaté.
Pokud máte náladu na něco milého, co obsahuje toulání se po magickém lese, určitě doporučuju tento únik z reality

Kdo zabil Snížka? Kdo zabil Snížka? Petra Soukupová

Pokud bych měla říct jednu autorku, která umí psát o dětech a pro děti, řekla bych určitě Petru Soukupovou. Jak ta umí vystihnout dětskou duši, to je neskutečný!

Hodiny Hodiny Agatha Christie

Agatha mě znikdy nezklame. Vím, co mám čekat a přesně to vždycky dostanu. A ani Hodiny nejsou výjimkou!

Pojídačka hříchů Pojídačka hříchů Megan Campisi

Tohle je kniha, která nade všechno vyniká svojí atmosférou. Ta je tíživá, nepříjemná a člověku prostě u čtení není dobře...
Nicméně příběh je napsaný jednoduše, chytne vás jeho napětí a spád.
Moc mě bavil popis alternativní Anglie, prostředí příběhu i intriky u královského dvora. Společně s atmosférou a originálním námětem tak vytvořily obrovský potenciál, který ale mohl být využitý daleko lépe.
Největší problém jsem měla s hlavní hrdinkou, která byla hrozně nevýrazná a prostě tak nějak plochá. Navíc mi přišlo, že to měla možná až trochu moc jednoduché, vždycky se dostala tam, kam potřebovala. Všechno jí prošlo, všechno jí rychle došlo...
Nicméně pokud vás láká historický román s nádechem detektivní zápletky, který vás pohltí svojí atmosférou, zkuste to. Za mě takový lepší průměr.

28.06.2021 3 z 5

Bezhvězdné moře Bezhvězdné moře Erin Morgenstern

Knihu jsem poslouchala jako audioknihu. Bylo to moje první setkání s autorkou, ale naprosto jsem se zamilovala a hned objednala Noční cirkus.
Ale pozor tahle osmnácti hodinová plavba určitě nebude pro každého.
Je to příběh spousty světů. Najdete tu světy pod světem pod světem bez výraznějších kontur, rámce a pravidel. Dlouho tu není řečeno nic jasně a vlastně se to pořád jen zamotává. Smysl to sice dávat začne, ale až za hodně dlouho a sama nevím, jestli bych to vydržela v psané formě, jako audio jsem si to ale neskutečně užila.
Pokud ale rezignujete na to, že musíte všemu rozumět a necháte se unášet tím kouzelným jazykem plným metafor, který je sice próza, ale vlastně jsem z něj měla místy pocit, že je to poezie, možná si tuhle plavbu užijete.
Je to příběh v příbězích až mi bylo občas líto, že všechny ty příběhy nebyly využity naplno a ač byly důležité, dělaly jen podklad pro ten příběh hlavní. Pro příběh, kterým čtenáře provede Zachary Ezra Rawlins, panáček, který se spíš nechá unášet než aby sám něco inicioval, ale i tak jsem si ho oblíbila.
Bezhvězdné moře je zkrátka kouzelné, pro všechny milovníky pomalých vyprávění. Pokud se vám bude líbit styl psaní a snesete tu přemíru možností, kterým se tenhle příběh může unášet, mohlo by vás taky nadchnout

22.03.2021 5 z 5

Tamařino souhvězdí Tamařino souhvězdí Anna Musilová

Ač je kniha určena primárně pro mladší cílovku než jsem já, vůbec mi to nevadilo. S Liv, hlavní postavou, jsem se dokázala ztotožnit v mnoha věcech. Protože, kdo se nikdy nehledal? Kdo se nezamýšlel nad tím, kým vlastně je a kam chce směřovat?
Autorčin styl mi neskutečně sedí, dobře se četla už Černooká, ale tohle je jinej level. Práce s jazykem je opravdu úžasná a já měla tendenci si nějaké ty věty i podtrhávat a vypisovat. Navíc je vše popsáno velice citlivě a nenuceně. Všechno do sebe přirozeně zapadá.
Tamařino souhvězdí bylo moc milé překvapení, někdy se k němu vrátím a těším se až Anna Musilová zase něco napíše.

04.02.2021 4 z 5

Atómové návyky Atómové návyky James Clear

Jako takhle, nedozvěděla jsem se nic přelomového. Jen jsem si víc zracionalizovala důvody, proč se mi nedaří něco změnit nebo u plánované změny vydržet. A dostala jsem pár zajímavých tipů. Nic úplně převratného tedy asi nečekejte, ale pokud se snažíte něco změnit a nejde vám to, mohla by vám kniha pomoct uvědomit si kde děláte chybu a přenastavit vaše systémy.

04.02.2021 4 z 5