veriszv veriszv komentáře u knih

Digitální minimalismus Digitální minimalismus Cal Newport

V knize je spoustu zajímavých tipů a myšlenek, ale podle mě taky i spoustu takové té omáčky navíc, bez které bych se obešla. Ale určitě má kniha co předat a něco si v ní najde každý...

22.12.2020 4 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Nečtu a ani se nikdy nedívám na horory, toto byl můj první v životě. A taky nemám ráda upíry, prostě mě to nebaví, ale tuším, že za to může můj pokus podívat se před několika lety na Stmívání - nedala jsem ani jeden díl a probudilo to ve mě odpor k upírské tematice. Ale tohle bylo jiné (kupodivu ????), a když jsem se po chvíli začetla, dokonce mě to fakt bavilo! Příběh je psaný z pohledu několika postav, formou jejich deníků a dopisů, což mám v knihách opravdu ráda. Je tu skvělá atmosféra i jazyk, velice se mi líbila ta dobová zdvořilost a slušnost všech postav. Navíc je to napínavé a promyšlené, takže pokud vás tohle klasické dílo doposud minulo jako mě, určitě mu dejte šanci, i pokud vám nesedí horory nebo upíři!

22.12.2020 4 z 5

Jediné pravé lásky Jediné pravé lásky Taylor Jenkins Reid

Není to žádná (omlouvám se) “blboromanťárna” jak jsem čekala. Mělo to hloubku, a to u těchto knih většinou už fakt nepředpokládám. Takže jsem byla příjemně překvapená.
Autorka má opravdu pozoruhodný styl vyprávění. Kniha je to poměrně krátká, ale i přesto, že autorka pokrývá celkem dlouhý časový úsek, nic nechybí a všeho je tam tak akorát. Navíc skvěle zvládla psychologii postav a práci s emocemi. Bylo to uvěřitelné a člověk přemýšlel i nad svým životem. Těším se na další autorčiny knihy!

10.10.2020 4 z 5

Manžela jsem nezabila Manžela jsem nezabila Liou Čen-jün

Tahle kniha mi dala zabrat... Né, že by byla špatná, ale myslím si, že pro plné docenění této knihy je potřeba mít nějaké povědomí nejen o čínském prostředí, ale i o východní literatuře a kultuře. Rozhodně jsem ráda za doslov Zuzany Li, která alespoň tak, jak se v tak krátkém prostoru dá, osvětlila některé reálie a odkazy v knize.
Kniha na mě byla až příliš dlouhá, uvítala bych, kdyby byl příběh kratší, kdyby v něm bylo méně jmen a kdyby se některé věci tolikrát neopakovaly. Tato kniha určitě nesedne každému, ani mě moc nesedla, ale jak jsem psala na začátku, je to podle mě hlavně tím, že pro svoji neznalost reálií a východní kultury nedokážu tuhle tragikomickou satiru náležitě ocenit.
Pokud si mám z knihy něco odnést, je to to, že pokud se snažíme udělat druhým peklo ze života, spíš si často zničíme ten svůj...

03.09.2020 3 z 5

Šťastně až do smrti Šťastně až do smrti Anna Ekberg

Tohle se mi fakt líbilo. Skvěle vykreslená psychologie postav, pohrávání si se čtenářem, originálně zpracované jinak už celkem ohrané téma. Jediné co mi příliš nesedělo bylo, že je příběh vyprávěn detektivem, který do toho ještě tak trochu motá svůj příběh, to bych asi vynechala, ale naštěstí tam jeho kapitol nebylo mnoho.
Pokud hledáte nějakou oddechovku, tohle za mě jo.

03.09.2020 4 z 5

Praskliny Praskliny Klára Vlasáková

Tolik rozporuplných pocitů jsem z knihy dlouho neměla. První polovina byla hrozně zajímavá, ohromil mě styl psaní autorky a obdivovala jsem kolik je v tom reflexe aktuální doby, i když to místy působí jako vzdálená budoucnost, tak naopak někdy má člověk pocit, že je to popis aktuální situace. Kniha se dotýká spousty témat - změn klimatu, depresí, ztráty zaměstnání, zadluženosti, traumat z dětství....
Jenže někde v půlce už mi to přišlo tak nějak pořád dokolečka a bez nějakého vyústění. Na začátku jsem cítila úzkost, padala na mě trochu depka, soucítila jsem s postavama, ale potom už to ve mě nevyvolávalo žádné emoce. Prostě příběh plynul až do konce v podobném duchu a stejným tempem. Nevím, jestli bych dočetla v papírové podobě, ale díky naprosto úžasné interpretaci audioknihy, o kterou se postarala Tereza Dočkalová, jsem to zvládla.
Počin je to nicméně velice zajímavý, takže jestli máte chuť na něco originálního, skvělým jazykem napsaného a nebudete očekávat velkou akci, mohlo by se líbit :)

01.07.2020 4 z 5

Divočina Divočina Cheryl Strayed

Tuhle knihu jsem měla rozečtenou neskutečně dlouho. Některé pasáže mě bavily a četla jsem je jedním dechem, další zase ne a ne přelouskat...
Bylo to moje první putování Pacifickou hřebenovkou, nicméně autorka v knize mimo cestu neustále řeší i svoji minulost a důvody, proč se vlastně na putování vydala. Právě to neustálé zabíhání do minulosti mě moc nebavilo, a i když to autorka neměla lehké, tak mi to přišlo pořád dokola to stejné. Naopak popis cesty a zážitků byl parádní a přesně takový, že se vám chce hodit batoh na záda a okamžitě vyrazit. Cheryl mi moc sympatická nebyla, ale rozhodně ji obdivuji za její odvahu a odhodlání. Takže mám trochu rozporuplné pocity...

04.06.2020 4 z 5

Život ve dvou Život ve dvou Nicholas Sparks

Tahle mi zlomila srdce tak, jak to umí jedině Sparks. Nejprve jsem si říkala, že tohle bude asi nějakej jeho slabší kousek, protože se to dost vleklo. Myslela jsem, že budu pozorovat nesnesitelnou, manipulativní mrchu, chlapa, co si nedokáže dupnout a rozpad jejich manželství na 500 stránkách. Ale Sparks nezklamal a jako vždycky do toho zamíchal všechno... Dlouho se mi nestalo, abych někoho v knize nesnášela tak, jako Vivien z téhle ústřední manželské dvojice. Pokud začnete číst a bude vám to připadat zdlouhavý, tak vydržte, rozjede se to. Každopádně jsou tu do detailu rozebrány vztahy všeho druhu. Takže když vydržíte ten zbytečně dlouhej rozjezd, tak pak už je to Sparks, jak ho známe.

28.04.2020 4 z 5

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

Příběh je originální, skvěle vystavěný, s myšlenkou a bez hluchých míst. Na mě to bylo teda hooodně kruté, takže pokud jste slabší povahy, tak to s váma asi zamává jako se mnou.
Trochu mi na začátku chybělo ukotvení příběhu v čase a prostoru, ale vynahradila mi to propracovaná psychologie postav. Oceňuju originální nápad s řečí květin, který jsem v jiné knize asi zatím nečetla.

02.04.2020 4 z 5

Myslím si, že finské podivno určitě není pro každého. Já jsem jím ovšem nadšená! Kokršpaněl, ztracené deštníky, Facebook, tajné chodby, Filmový průvodce životem, proplétání současnosti, minulosti a prapodivných snů. Zkrátka jiná pravidla hry, než je v knihách běžné. Navíc oceňuju nápad s alternativním koncem. Já měla konec končící slovem nejfilmovější a byla jsem spokojená, přišel mi zkrátka víc... no...filmovější.

04.02.2020 4 z 5

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

8 zajímavých osobností, autorovy skvělé otázky, hodně zajímavých myšlenek, spousta nových pohledů na zažité věci, soužití s přírodou a navíc? Doplnění o nádherné fotografie Johany Pošové, tuhle knížku prostě chcete mít doma! Já se k ní budu určitě vracet.

04.02.2020 5 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Zajímavá povídka...ilustrace krásně dokreslují příběh...

14.11.2017 3 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Za pět hodin přečteno :) Přesně jak píše v doporučení Milan Lasica: "lahkým perom o vážnych veciach" ! :) Těším se, až se ke mě dostanou další knihy pana Hartla :)

29.12.2016 5 z 5

Espressologie Espressologie Kristina Springer

Knihu jsem přečetla během pár hodin. Čtivá se super nápadem, ovšem hodně předvídatelná. Myslím, že by se z nápadu dalo vytěžit víc. Ale skvělá oddychovka obzvlášť pro milovníky kávy

11.04.2016 3 z 5

Kaktus Kaktus Sarah Haywood

Pokud hledáte nějakou fajn oddechovku, která není plytká, sáhněte po kaktusu!
Je to čtivé, najdete tu pár zajímavých zvratů a zkrátka si u toho odpočinete.
Kniha má navíc příjemnou audioverzi, kterou má na svědomí má oblíbená Dana Černá.

09.06.2024 3 z 5

Soumrak Soumrak Jessie Cave

Kniha o ztrátě, o smutku, o zaseknutí v čase poté, co život protne tragédie.
Napsáno velice citlivě, niterně, dostane se vám to pod kůži. Je poznat, že si autorka podobnou ztrátou sama prošla.
Kniha mě i přes velkou tíživost neuvrhla do deprese, a i přesto, že bolest stékala po každém slově, nakonec jsem uviděla společně s Ruth naději.
Stylem psaní mi to vzdáleně připomnělo Sally Rooney, i když tato kniha byla určitě více přístupná.
Za mě doporučení, jen pokud teď máte nějaké těžší období, možná to nechte na dobu, až bude veseleji.

03.06.2024 4 z 5

Všude samí lháři Všude samí lháři Shari Lapena

Autorka píše příběhy, co mě zamotají do sousedských a rodinných vztahů a pustí mě až na konci.
Je to vždycky trochu podobný? Ano.
Je to vždycky přitažený za vlasy? Ano.
Vadí mi to? Ne.
Vím, co mám čekat, a přesně to co čekám, dostanu.
Všude samí lháři se první dvě třetiny tvářilo podobně. Ale na můj vkus jsme se všechno dozvěděli až moc brzo, a tak mi zkrátka tento příběh padl do noty asi nejmíň ze všech autorčiných knih.
Nicméně samozřejmě, že už se těším na další!

15.05.2024 3 z 5

Díky, grazie, merci Díky, grazie, merci Julien Sandrel

Tahle kniha má opravdu krásný námět. Později působí trochu překombinovaně, nicméně autor v závěru píše, že se volně inspiroval životy svých prarodičů.
Také je zde patrná jistá rozdrobenost nebo jakási povrchnost příběhu, která je podle mě dána hlavně rozsahem, protože kniha má pouze 270 stran, ale stane se tam toho opravdu hodně.
Nicméně i přes mé výhrady je to kniha, která mě bavila, pohltila a pustila až na konci. Gině i její vnučce Chloé jsem moc fandila a prožívala s nimi jejich osudy.
Několikrát jsem u knihy slzela a dozvěděla jsem se i několik věcí z historie, o kterých jsem netušila.
Je to kniha u níž mi bylo hezky a takové já teď zrovna potřebuju. Pokud taky chcete potěšit duši, dobrodružství s Ginou můžu doporučit.

26.04.2024 3 z 5

Bludiště Bludiště Jeff Lemire

Jeff Lemire skutečně umí s člověkem a jeho emocemi zamávat. V Bludišti mě dohnal až k slzám
Tohle mě pohltilo, vrhlo mě to do středu bludiště všech emocí a společně s Willem jsem hledala cestu ven.
Ač je to celé dějově trochu předvídatelné, autor to kompenzuje dokonalým zpracováním, kresbou, jednotlivými náměty a jejich dokonalým propojením.
Spojení svetru, bludiště, tetování, ztráty, truchlení, ulic města, rutiny co drží při životě, zatoulaného psa a nové naděje je dokonalá.
Jeff Lemir je prostě král komiksu!

13.04.2024 5 z 5

Zkouška rájem Zkouška rájem Adam Sternbergh

Osamělá chata v lesích není úplně originální námět, nicméně autor ho doplnil o spoustu zajímavých a neotřelých prvků, které mě bavily.
Kniha se četla velice dobře a stránky mi mizely pod rukama. I přesto bych ocenila větší gradaci napětí.
Daisy ani Craig mi nebyli moc sympatičtí, a tak se mi příběh prostě nedostal pod kůži tak, jak bych si u thrilleru představovala.
Nicméně jako kniha, u které člověk na dva večery vypne, proč ne?

11.04.2024 3 z 5