Vidlička Vidlička komentáře u knih

O dracích a lidech O dracích a lidech Tereza Kadečková

Takže, draci nejsou šmakovití, spíš meddědovití, a potřebovalo by to, aby si to autorka po sobě znovu přečetla. Jednání, city a inteligence postav se mění na každý stránce dvakrát, děj je příšerně naivní, plnej nelogičností a děr a rozuzlení je takový vycucaný z prstu. Jakýs takýs poselství to má, ale nic převratně filozofickýho. Oceňuju jedině, že postavy se moc neserou se zabíjením protivníků a obejde se to bez obvyklého patetického několikastránkového žvanění.
Nemám se ráda, když píšu takovéhle komentáře, protože sama napíšu tak maximálně vzkaz, že jsem šla pro mlíko, ale načteno už přece jenom něco mám.
Knížka nemá vlastně žádnou přidanou hodnotu a ilustrace jsou jak ze Smolíkovejch...

08.09.2024 2 z 5

7.9.1836 - Ferdinand V.: Poslední pražská korunovace 7.9.1836 - Ferdinand V.: Poslední pražská korunovace Milada Sekyrková

Trochu jsem se bála, že to bude jen dost nudný popis průvodů a ceremonií, a i když i ty se tam samozřejmě nachází, knížka obsahuje i spoustu jiného. A přesně jako los pode mnou, i já se dozvěděla spoustu zajímavostí.
Mě nejvíc z jistých důvodů upoutal seznam předmětů zakoupených císařským párem a jejich doprovodem na výstavě pořádané Jednotou ku povzbuzení průmyslu v Čechách, včetně částek za balné, které se někteří vystavující nebáli nakouřit ani svému králi!
Jen na můj vkus autorka moc vyzdvihovala Ferdinandovu zaostalost, ačkoliv má v pramenech Hollerovu knihu, kde on toto relativně přesvědčivě vyvrací.
Nakonec docela príma zajímavé čtení!

28.08.2024 4 z 5

Pásla koně na betoně Pásla koně na betoně Milka Zimková

Má se psát o tom, co znáš. A že Milka zná svoje pappenheimské!

Moc jsem se bála, jako třeba u pátera Knoxe, že si přečtením knižní předlohy "zkazím" své dva zamilované filmy, ale opak je pravdou. A dokonce i když nejsem milovnicí "ženských témat", tahle sbírka povídek mě posadila na prdel. Tady není ani zrnko smyšlenek, tady je jen život, život, život. A to pěkně tvrdý. Takže prostě život.

Knížka mi trochu připomněla Želary, takže komu se líbily, ať zpozorní.

Dostala jsem se pouze k českému překladu, ale ačkoliv bych si to raději přečetla ve slovenčině, považuju ho za více než nápaditý. Bylo použito českých východních nářečí v zastoupení za ty slovenské východňarské, takže je i neznalec na jistější půdě, z jaké oblasti a prostředí daná postava asi pochází.

Takže dost řečí, knížku řadím do zlatého fondu Vidliččiny knihovničky a jdu si potisícé pustit oba filmy!

28.08.2024 5 z 5

Klíč je ve výčepu Klíč je ve výčepu Patrik Ouředník

Tak hlavně se těch hospod (předpokládám) dalo projít daleko víc. Chápu, že se dřívější špeluňky houfně rekonstruujou a lidová poezie z ajnclíků mizí, ale těšila jsem se prostě na daleko víc hlášek, proto jen tři...

Já doporučuju Modrou Vopici...

"Sedláček je svině skurvená --- Zkurvená! Píše se "z"! --- Změna stavu, vole"
A pak, že pravidla pravopisu nikdo neovládá!

"Zde by měly kvést růže"
Poetiku lze nalézt všude, ne že ne.

30.05.2024 3 z 5

Co si vaše kočka doopravdy myslí? Co si vaše kočka doopravdy myslí? Sophie Johnson

Boxujou dva kočičáci u plotu a řvou na sebe: "Sám seš adoptovanej!"

Jako hodně jsem se pobavila! Mňoukové maj oproti anotaci na kresbách správně hrbatou hlavu. No a ty kecy jsou naprosto pravdivý. Mňau.

28.05.2024 4 z 5

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

Je fascinující, že v podstatě nejde poznat, že povídky byly napsány před šedesáti lety (nebavíme se o mobilech, jo!). Lidi se prostě nemění - to je objev, co?!
Můj první Kundera, ale asi i poslední. I když užitečně nitrozpytující, chytré a leckdy hodně vtipné, na můj vkus přece jen moc psychologické a to mě moc neba.

28.05.2024 4 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Je mi nesmírně žinantní dát čemukoliv od pana Čapka jen jednu, ale nedá se nic dělat. Celé je to příšerně naivní a patetické. Ale přičítám to tomu, že se jedná o drama a navíc poměrně rané autorovo dílo.

06.05.2024

Adrian Mole – léta u kapučína Adrian Mole – léta u kapučína Sue Townsend

Adrian mě provází skoro celým životem a krásně mi sňal klapky z očí, co se týče skutečného života v Anglii. K tomu se pokaždý, ale skutečně pokaždý když ho čtu (a že už pohodněkrátý), nehorázně nachlámu. Díky Sue!!!

Tentokrát jsem objevila tuhle větu: "Oč dál ještě může lidstvo pokročit k debilitě? Už teď jsme u dna."

10.01.2024

TMBOOK TMBOOK TMBK (p)

Chytí se za nos ten, komu bylo šlápnuto na kuří oko!

Humor je to novinový, tudíž za pár let lehce po expiraci, ale to nijak nesnižuje srandu, kterou jsem si při čtení užila. Koláže a nekorektní humor já moc ráda, tudíž 5*.

10.01.2024 5 z 5

Svatý Xaverius, Newtonův mozek Svatý Xaverius, Newtonův mozek Jakub Arbes

Filozofická a sociální poselství v romanetovém hávu. Leckde lehce rozvláčné ale také napínavé a ve své době jistě originální. Chvílemi sice trochu přeháněná, ale medle překrásná a košatá soudobá čeština. Těch přechodníků! Mňam.

10.12.2023

Přemysl Otakar I. Přemysl Otakar I. Josef Žemlička

Vyčerpávající práce. Velmi srozumitelně je vysvětlena hlavně ohromná změna společenského a hospodářského zřízení, které se odehrávalo v této době, z ranně feudálního na vrcholně feudální, a co všechno z toho nejen pro Přemysla Otakara I. ale i jeho zemi a lid vyplývalo.
Kromě bohatě ozdrojovaných faktů se dozvíme i pár decentních perliček z kuloárů, fotografická příloha vše doplňuje. Co mi chybělo, byla příloha s rodokmeny.
Čemu jsem se naopak zasmála bylo mnou oblíbené nazývání "dojčlandu" - celou knihu se hovořilo o "Němcích". Člověk už to málokdy slyší...
No, a vzhledem k roku vydání knihy, počítám že byla psána už nějakou dobu předtím, se textem line ještě trošku socialistický tón, ale tuto úlitbu autorovi s klidným srdcem odpouštím, protože jinak je kniha excelentní.
Doporučuju.

23.11.2023 5 z 5

Lov Lov Stanisław Lem

Jó, jó, povídky Standa holt umí! Líbí se mi jeho nenápadné stranění robotům v případě jejich vzpoury.

Magie pro každého Magie pro každého Jiří Pavlovský

Vtipné, netrapné, pro kulhánko-absťákem trpící čtenáře jako dělané. Ale už to tak vypadá, že z tohohle žánru nějak odrůstám, tak ještě špekuluju, jestli se do dalších dílů vůbec pustím...

Moc geografie v 21. století Moc geografie v 21. století Tim Marshall

Stejně zajímavé jako autorův předcházející výběr geografických oblastí. O něco méně tragičtější mapky, ale stejně bych předpokládala, že když se tam mluví o nějakém průlivu bo městě, že bude zakresleno, aby furt člověk nemusel, himl hergot, třímat v prackách ten zpropadenej mobil!

Mají chobotnice duši? Mají chobotnice duši? Sy Montgomery

Mno, o chobotnicích jsme se dozvěděli sotva, co by se za přísavku vešlo, zato o Sy, Anně, Winstonovi, tamté, tamtom a támhlenctom už víme oceány životních příběhů... Příšerně přeslazené, ble. Přečíst se to dalo, ale za mě jen dvě mořské hvězdice.

01.09.2023 2 z 5

Arcižár Arcižár Eoin Colfer

Autor měl draka, ale na rozdíl od Oslíka se ho bál použít. Já teda mít draka, co kalí vodku a ujíždí na Flashdance, tak by se děly sakra věci! A ne se jenom slintalo nad ubohoučkym miloučkym Petardičkou... Ale pár hlášek tam bylo, takže hezký tři.

28.08.2023 3 z 5

Matoucí encyklopedie Matoucí encyklopedie Saša Gr.

Tyhlety ptákoviny miluju. Tyhle zdánlivý blbosti ale vyžadují sakra chytrost, rozhled, životní zkušenosti, a vrozenou dávku šílenosti. Prostě asi jako bych to psala já! :-P
Taky je znát autorův opravdu, ale opravdu velký obdiv k panu profesorovi, paní hraběnce a trapičovi rybek Vágnerovi, vegetariánům, ženám a podobným položkám.
Celé je to krásně nekorektní, dokonale ilustrované a nadmíru zábavné! Doporučuju!

06.06.2023 5 z 5

Garfield - zatmění Slunce Garfield - zatmění Slunce Jim Davis

"Masivní tělesa ovlivňují tvar časoprostorového kontinua!"

Tak to jsem ráda, že konečně taky něco ovlivňuju! Zato Garfield (pro mě se začíná stávat jedním z největších filozofů všech dob) ovlivňuje naše životy naštěstí už hódně dlouho!

J: Tam venku je velký, nádherný svět.
G: Dávám přednost tomu malému hnusnému tady.

G: 25 let na téhle planetě, a co jsem vykonal? ... Absolutně NIC!
J: Co znamená ten spokojený úšklebek?
G: Promiň, skromnost mi nedovoluje...

J: Čtvrtky jsou moc daleko od začátku týdne, ale ne dost blízko k víkendu. ... Čtvrtky jsou jen na obtíž. ... Měl jsem ti dát jméno "Čtvrtek".
G: Pro tebe "pan Čtvrtek".

25.05.2023 5 z 5

Jazykové jednohubky Jazykové jednohubky Jan Táborský

Jéžiš, jak já se nasmála! Přísahám, že mi u haldy článků tekly normálně slzy, jak jsem se chlámala. Miluju češtinu, strašně ráda si hraju s písmenkovou polívkou a čtu si přesně tenhle typ zajímavostí. Celou dobu jsem tak trochu srovnávala autora s géniem češtiny Pavlem Eisnerem a špekulovala, jestli mám dát taky plnej počet, a došla jsem k závěru, že si to Honzik zaslouží. Protože má k češtině stejně láskyplný a obdivný vztah a umí k ní přistoupit s velkým humorem, stejně jako právě mnou adorovaný Pavel Eisner.

Zajímavostí, kterými se čeština jen hemží, jsou tisíce. Mě utkvěly třeba původy názvů světadílů, českých měsíců či planet. Zoo že není zkratka ale odvozenina řeckého slova s významem živočich. Nebo že existují pangramy (věty, ve kterých použijete všechna písmenka abecedy daného jazyka) - třeba jeden z našich zní "Příliš žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy" - to je prostě úžasný. Nebo že Karel Čapek děl: "Tisíciletá minulost protéká každým slovem. Děláme něco velkolepě starého a historického, když mluvíme česky." No, nebudu dál spoilerovat, sami si jistě najdete desítky dalších obočozvedačů.

Taky jsem zjistila, že nutně potřebuju dokoupit spoustu slovníků, protože třeba ten Jungmannův výkladový nabízí takové perly jako vysvětlení slova fňukat: "founěti se zmítáním při tom pysků a huhňáním, připlakávati, kuňkati, kuňhati".

Článeček je také věnován oblíbené T9, která umí napáchat taky lecjaké piškuntálie. Třeba když se snažíte napsat "dvakrát měř, jednou řež" a vyjde vám "dvakrát ODS, jednou sex". Příklady, které se staly vám, vřele doporučuju do diskuze.

A nakonec si neodpustím opsat vám jeden celý příspěvek, který pojednává o mých oblíbených přeslechnutích, s kterými jste žili celé dětství a až poměrně nedávno vám někdo otevřel oči a vám to pozbouralo trochu dětství, ale já se tomu nemůžu vynasmát a do diskuze k téhle knížce napíšu pár mých a prosím i vás, ať se tam podělíte i s těmi svými. A teď už poslední slovo ponechám autorovi a tímto děkuju jemu i ilustrátorovi, který dodal knížce svými hlody věneček třešniček na dort!

Okibača a zajíček Sven Jansen

Jako děti jsme občas něco slyšeli tak trochu jinak. Já jsem například měl za to, že v "Prší, prší" se zpívá "pojedeme nanuka". Zdálo se mi to sice poněkud zvláštní, ale už tehdy jsem osvíceně tušil, že v písňových textech se nějaká ta odchylka od běžné řeči snese.
Nedávno jsem si na toto téma udělal malou anketu. Ukázala, že ve světě přeslechů hraje významnou roli jistý Okibača ("černo, Okibača ovečky zatáča") a zajíček Sven Jansen ("zajíček Sven Jansen sedí sám, sedí sám"), svou slávu si vydobyl i horolezec Boriš z naší hymny ("Boriš umí po skalinách").
Taková přeslechnutí už mají mimochodem i své jazykovědné označení. Nazývají se mondegreens, a to podle přeslechnutí novináře Jona Carrolla, který místo "They have slain the Earl of Moray and laid him on the green" slyšel "They have slain the Earl of Moray and Lady Mondegreen".

30.03.2023 5 z 5

Pac & Pussy Pac & Pussy Albrecht Smuten

Existenciálně nihilistické kočičky mi neskutečně sedí. Máme stejné názory i náhled na svět. A Pac taky nemá rád pondělí stejně jako Garfield.

02.01.2023 5 z 5