vikaa vikaa komentáře u knih

Myši - Každému jednou dojde trpělivost Myši - Každému jednou dojde trpělivost Gordon Reece

Bravurně napsaná psychologická sonda do duše dospívající dívky, která se pro svoji poddajnou a neútočnou povahu stala obětí šikany. Se stupňujícím napětím jsem sledovala proměnu matky a dcery z šedivých ustrašených myší v divoké všeho schopné kočky a musela jsem jim chtě nechtě fandit. Knihu nejde odložit, dokud před sebou nemáte poslední přečtenou stránku.

17.10.2014 4 z 5

Sašenka Sašenka Simon Sebag-Montefiore

Už dlouho jsem nečetla knihu, od které bych se nemohla odtrhnout a která by přitom obsahovala tolik zajímavých informací o životě v Rusku po pádu cara a o Stalinových čistkách. Třetí část knihy, kde mladá historička pátrá po osudu odsouzené Sašenky je podle mého názoru nejnapínavější. Pátrání v archívech v porevolučním Rusku nebylo jednoduchou záležitostí a i dodnes jsou některé archivní materiály pro obyčejné smrtelníky běžnou úřední cestou nedostupné. Kniha nám nenásilnou formou přibližuje život a zvyky nové ruské "šlechty", která přestože žije v přepychu a sluní se v přízni Stalina, neví dne ani hodiny, kdy se něčím znelíbí a bude smetená z povrchu zemského. V téhle době muselo být velmi těžké žít v Rusku téměř pro kohokoli...

13.09.2014 5 z 5

Utopená Utopená Lenka Chalupová

Na detektivky moc nejsem a v podstatě je vůbec nečtu. Kniha se ke mně dostala čirou náhodou a měla jsem ji přečtenou za 2 dny. I když jsem něco správně předvídala, kniha mě přesto udržovala v napětí a charaktery postav byly dobře vykresleny. Moc pěkná česká detektivka.

03.09.2014 4 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Od Kinga toho mám načteného docela málo. Ke knížce mě přivedl film, na který mě "donutila" koukat moje dcera. Úžasný zážitek - jak film, tak i kniha. V knize je bravurně rozepsána psychologie postav a mě se kniha přece jen líbila o něco víc. Uvěřitelný příběh (tu uvěřitelnost na Kingovi žeru) o zlu a dobru a o věcech mezi nebem a zemí. Jediné co vím je, že bych se nikdy nechtěla v žádné roli ocitnout na Zelené míli!!!

15.07.2014 5 z 5

Deník Ellen Rimbauerové - Dům v růžích Deník Ellen Rimbauerové - Dům v růžích Joyce Reardon (p)

Knížka mě uchvátila především pohledem na dobu, kdy dámy byly "skutečnými" ženami a muži "pravými" muži. Je zajímavé si o této době přečíst z pohledu ženy, která chtěla být natolik šťastná, že svému štěstí obětovala jak víru v boha, tak i lásku, etiku a morálku. Nakonec skončí sama v "živém" domě, který jediný pro ni znamená všechno, po čem kdy toužila - bezvýhradnou lásku...Jinak pro ty, co shání stejnojmennou knihu od Kinga - King napsal pouze scénář k filmu a příběh nikdy nepřevedl do knižní podoby.

26.03.2014 4 z 5

Dům vzpomínek Dům vzpomínek Barbara Wood

Jsem milovnice návratů do minulosti a prolínání dvou časových rovin. Miluju zvláště Erskinovou, ale Dům vzpomínek Woodové se mi taky moc líbil. Vždycky už jsem se těšila, až popadnu knížku a budu sledovat společně s Andreou zajímavé a mnohdy tajemné a nečekané osudy jejich předků z dědečkovy strany.

15.12.2013 5 z 5

Co přináší řeka Co přináší řeka Nancy Cato

Životní osud ženy umělkyně, která strávila svůj život na řece a řeka se stala jejím domovem a láskou. Delia Gordonová byla jednou z mála samostatných a emancipovaných žen své doby, zažila dvě světové války a druhá světová válka ji vzala syna. Delia byla zkoušena mnoha ranami osudu, přesto si uchovala do pozdních let radost ze života a touhu žít...

12.12.2013 4 z 5

Nanynka a Málinka Nanynka a Málinka Betty MacDonald

Půvabná knížka, která mě a mou dceru v dětství minula. Teď se mi dostala do rukou a já se začetla a moc jsem se bavila:-) Takové knížky prostě opravdu můžu. A až jednou budu mít třeba vnučku, určitě si na ty "dvě holčičky" uděláme čas...

15.11.2013 4 z 5

Pollyanna Pollyanna Eleanor H. Porter

Této knížce nelze nic vytknout, možná jen to, že ve vydání z roku 2005, který obsahuje oba díly, jsou hooodně malá písmenka, což ztěžuje čtení ( nemám zrovna ostříží zrak). Při čtení jsem se ponořila do příběhu a slibovala jsem si, že také začnu hrát Pollyanninu hru na radost. Kdyby ji hráli všichni lidé na zemi, tak by svět byl o moc radostnější místo. Je to knížka, kterou schovám do knihovny a čas od času ji vytáhnu, abych si nezapomněla hrát a aby si nezapomněly hrát moje děti a děti mých dětí.....

10.11.2013

Přežít s vlky Přežít s vlky Misha Defonseca

Mně se kniha až tak věrohodná nezdála, ale když jsem ji četla, věděla jsem už, že to není skutečný příběh. Na druhou stranu buďme rádi, že to malé děvčátko nemuselo celou tuhle hrůzu zažít. Dobrý marketinkový tah nebo podvod???? Stejně hodnotím 4 hvězdama - knížka mě opravdu bavila a možná jsem si jí užila víc, když jsem věděla,že se jedná o fikci.

16.04.2013 4 z 5

Můj první čtenářský zážitek s Kingem a opravdová bomba. Psychologická sonda do hlavy a duše malé Trishy se autorovi neobyčejně vydařila - věřila jsem Trishe nejen každé slovo, ale každou myšlenku.Přesně takhle se to opravdu mohlo stát......Jenom mě mrzelo, že jsem knížku přečetla tak brzo. Hltala jsem příběh a čekala,kdy už malá Trisha konečně dojde mezi lidi a zachrání se.

04.03.2013 5 z 5

Svetr k Vánocům Svetr k Vánocům Glenn Beck

Kniha mě zaujala především svou opravdovostí. Přála bych Eddiemu ten šťastný konec jeho příběhu, přála bych všem dětem milující rodiče,prarodiče a moře lásky.Bohužel ne všichni mají v životě tak velké štěstí. Příběh o vánočním svetru mi připomíná příběhy v knihách typu Slepičí polévka pro duši a pro mě opravdu takovou léčivou polévkou čtení bylo.

10.01.2013 4 z 5

Princ a Skřivánek Princ a Skřivánek Valja Stýblová

Tahle knížka se mi moc líbila,i když jsem ji koupila pro dceru a četla ji až v pozdějším věku.

16.08.2012 4 z 5

Raquel: program celkové krásy a tělesné zdatnosti Raquel Welchové Raquel: program celkové krásy a tělesné zdatnosti Raquel Welchové Raquel Welch (p)

Cvičební blok, který Raquel navrhuje cvičit denně mě doprovází životem už více než 20 let. Bohužel necvičím tak pravidelně,jak bych měla (denně),ale i přesto tyto jogové cviky perfektně uvolní tělo.

15.08.2012 5 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

Pokud čtenář odhlédne od věcí, které nejsou moc pravděpodobné a nechá se unést čtivostí příběhu, tak jak to Lapena umí, nebude zklamán. Knihu doporučuji jako čtení na dovolenou, k vodě nebo naopak pro dlouhé zimní večery, kdy si člověk potřebuje odpočinout od starostí a trochu si vydechnout.
Za mě poctivé tři a půl hvězdy!

25.06.2024 3 z 5

Hodina děsu Hodina děsu Stephen King

Povídky jako žánr moc nemusím. Kingovy povídky nebyly špatné, ale jeho ostatní knihy, co jsem četla, se mi líbily víc. Za mě úplně nejlepší byla Úžina, kde jsem se stala součástí té zvláštní a soběstačné komunity lidí, úplně jsem cítila tu všeobjímající zimu a viděla na vlastní oči bílou tmu...

21.04.2024 3 z 5

Vánice Vánice Flint Maxwell

Knihu jsem přečetla skoro na jeden zátah, ale jen proto, že byla tenká a vlastně to byla taková dlouhá povídka. Mám ráda apokalyptickou literaturu a boj o přežití, ale tentokrát se to podle mě autorovi nepovedlo. Kniha byla opravdu moc jednoduchá a napsaná školským slohem. O hrdiny jsem se vůbec nebála a napětí a strach nefungovaly tak, jak by v hororu fungovat měly. Vlastně mě ani nezajímá, jak to dopadne. Další díly číst rozhodně nehodlám a hodnotím dvě a půl hvězdy.

16.02.2024 2 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Je to moje první "kunderovka" když nepočítám Kunderovo básnické dílo Monology, se kterým v pozdější době nechtěl být spojován. Monology miluji, tak proč nezkusit i nějaký Kunderův román, že??? No, zpočátku veliká rozpačitost s hodnocením, že Kundera není rozhodně můj šálek čaje. Pasáže o hudbě mě nebavily a připadala jsem si, že čtu nějakou diplomku, naopak popis Jízdy králů se mi líbil. Co se týče hlavních postav, tak byly veskrze nesympatické nebo alespoň autor se zaměřil na jejich špatné stránky. Žertů v knize bylo hned několik, nejen ten první a poslední, které převrátily Ludvíkovi život. Vypravěči se střídali, občas to vyžadovalo větší pozornost, aby čtenář věděl, kdo má právě slovo. Kniha pro mě získala spád až v okamžiku, kdy Ludvík začal realizovat svoji pomstu. Potom už jsem knihu přečetla téměř na jeden zátah - do první poloviny knihy jsem se vyloženě nutila. Líbil se mně popis poválečné doby, kterou jsem nezažila a jsem za to ráda. Za mě celkově 2,5 hvězdy a příště raději zůstanu u Kunderových básniček:-)

08.01.2024

Vězňova žena Vězňova žena Maggie Brookes

Trochu jiný příběh z války, než na které jsme zvyklí. O zajateckých táborech se toho nepíše tolik, jako o těch koncentračních. Takže nový pohled na válečné útrapy. Dějová romantická linka mě zaujala, občas jsem proklínala Izzinu počáteční lehkomyslnost, ale to už k mládí prostě patří. No a na závěr pro ty, kteří se smějí pravděpodobnosti přežití ženy v zajateckém táboře - život píše někdy příběhy, které jsou prostě neskutečně neuvěřitelné...

20.12.2023 4 z 5

Sladká pomsta Sladká pomsta Nora Roberts

Potřebovala jsem si trochu vyčistit hlavu a tato kniha k tomu byla úplně ideální. Od autorky myslím moje první kniha a musím říct, že jsem od ní dostala přesně to, co jsem čekala. Možná i trochu navíc. Nenáročné čtení ideální na dovolenou nebo pokud máte starosti, od kterých se potřebujete odpoutat. Líbil se mi exotický původ hlavní hrdinky, který hrál v knize klíčovou roli. A nebyla to zase úplná limonáda, ale dočkala jsem se i trochu akce. Za mě ano!

09.10.2023 4 z 5