Vojslava Vojslava komentáře u knih

Starožitná smrt Starožitná smrt Stanislav Češka

Kam se může zvrhnout pátrání po osudech (ne)obyčejné starožitnosti... :-) Pobavilo mne, jako četba na cestu do práce víc než pohodové, nad některými pasážemi jsem jen tak zakroutila hlavou, nad některými dostala hlad, některé mne bavily. Autor prostě neuchvátí, ale neurazí. Asi zkusím - až budu potřebovat vypnout - něco dalšího.

09.02.2020 4 z 5

Síla povolání Síla povolání Jorge Mario Bergoglio

Ačkoliv je rozhovor cílen k zasvěcenému životu, je rozhodně užitečný i pro čtenáře, kteří tímto způsobem života nežijí. Teze, nad kterými se diskutuje, jsou totiž obecně platné; a navíc ještě čtivě podané. Rozhodně není ztráta času se tímto textem - třeba i pomaleji - probrat a promyslet ho!

09.02.2020 5 z 5

Chlapec ze sněhu Chlapec ze sněhu Chloe Mayer

Hodnotím výš než tři, jednalo se sice prvoplánově tak trochu o romantiku, ale Daniel byl podstatně zajímavější než všichni okolo. Deprivované dítě, které jeho fantazie dovede tam, kam si nepředstavoval... a kde hra, kterou vyjadřuje své nejvnitřnější potřeby, je zrádná jako málokde jinde. Nevím, co bylo autorčinou prvotní motivací, ale když jsem četla o Danielových návratech do lesa, byl to pro mne opravdový vrchol knihy.

06.02.2020 3 z 5

Firewall Firewall Henning Mankell

Moje první setkání s autorem; a nejspíš si přečtu i některé jeho další tituly. Detektivky s \"časovým omezením\" mají napětí samy o sobě a tady ho autor ještě vystupňoval, takže jsem se opravdu od knížky těžko odtrhávala. I hlavní hrdina byl fajn, žádný superman, ale ten, kdo jede na doraz i přes veškeré pochybnosti a únavu. A konec byl vlastně docela pozitivní, i když s mnoha otazníky...

02.02.2020 5 z 5

Dívčí orchestr Dívčí orchestr Fania Fénelon (p)

Knihu jsem kdysi četla už na střední škole; teď jsem se k ní vrátila díky tomu, že jsem zjistila, že vyšla v novém vydání. Do ruky jsem ale vzala to staré, které na mne tehdy tak zapůsobilo, a ani po několika desítkách let text nezafungoval jinak. Autorka popisuje velmi specifickou zkušenost s koncentračním táborem, o to víc sugestivní, oč intenzivnější emoce vládnou mikrosvětem orchestru. Smrt je přítomná latentně, málokdy přímo, a ani hudba není převážně nositelkou naděje. Psychologické charakteristiky, ač jsou velmi trefné, přesto nedovolují hodnocení motivací, zvláště u některých postav. Není divu, že hned na počátku knihy autorka sdílí svou zkušenost, že vlastně tábor nikdy neopustila. Kniha rozhodně není prvoplánová; a tak ji rozhodně mohu jen doporučit.

28.01.2020 5 z 5

Vyhořet může každý Vyhořet může každý Aleš Cibulka

Mé hodnocení jde dost přes tři hvězdy, ale na čtyři ne. Je pozitivní, jak se tři oslovení "hosté" sdílí o své zkušenosti, které jsou hodně podobné, ale přesto odlišné, takže je vidět, z jakých podmínek se můžete "odstřelit" do vyhoření. Závěrečná část je asi pro leckoho poučná, ale nicméně protože už jsem kvůli svým studiím leccos k tématu četla, oceňuji pouze stručné testy, které si asi většina čtenářů ráda udělá (a to je dobře!). A skutečný top bod knihy je informace, že nepostradatelných lidí jsou plné hřbitovy, což by si měl zapamatovat úplně každý. Prostě na první seznámení s problematikou výtečné, pro seznámené aspoň trochu zajímavé povídání.

26.01.2020 3 z 5

Jméno Boží je Milosrdenství Jméno Boží je Milosrdenství Jorge Mario Bergoglio

A u této knížky budu striktně oddělovat obsah a formu: obsah by si zasloužil téměř pět (i když spoustu myšlenek jsem samozřejmě četla v jiných kontextech, dílech a rozhovorech, které s papežem vedli i další autoři) - srozumitelné a jasné přiblížení problematiky se spoustou přiléhavých a velmi osobních příkladů.
Ale forma za čistou nulu! Nebudu tady opakovat všechno, co už našli kolegové přede mnou, jen bych ještě přidala, že by bylo záhodno, pod jakými tituly vycházejí knihy v češtině (několikrát zmíněné Každému po denáru vyšlo s titulem Dělníci na vinici) a nerozlišováním vtělení a převtělování si redaktor nechtě zadělal na slušnou herezi. :-) Zkrátka snaha nakladatelství vydělat rychle na titulu zničila knihu s celkem slušným potenciálem.

24.01.2020 3 z 5

Pes Jejího Veličenstva a jeho mise Pes Jejího Veličenstva a jeho mise David Michie

How lovely, chtělo by se říci. Původně jsem si myslela, že to bude jen takové roztomilé povídání o psech a královské rodině, ale nakonec musím říci, že několik vtipně podaných hlubokých myšlenek je dost slušnou přidanou hodnotou - úplně vidím, jak si v nich Nelson rozumí dokonce i s některými konkrétními světci. :-) A protože jsem víc kočkomil než psomil, zkusím třeba i Dalajlámovu kočku...

23.01.2020 4 z 5

Císařská vyhlídka Císařská vyhlídka Hana Marie Körnerová (p)

Na ukončovací díl se na můj vkus autorka snažila příliš rychle dovést všechny osudy do finále - některé závěry nebyly dle mého vkusu, ten romantický závěr! - ale logika v celé lince byla a dobře se celý cyklus četl. Jako série na zimní období ke svíčce nebo na letní na pláž výtečná!

20.01.2020 4 z 5

Hořká smrt Hořká smrt Stanislav Češka

K hodnocení bych potřebovala ještě půl hvězdičky navíc, málokdy se mi stává, že bych se u této řady českých detektivek tak dobře bavila. Žádná moře krve, příběh sice nesložitý, ale dobře gradovaný, s téměř pohádkově pozitivním koncem. :-) Jen ta redakce kdyby byla pečlivější! Ale možná, že od autora zkusím i něco dalšího.

18.01.2020 4 z 5

Svatý Augustin – Promluvy o modlitbě Páně Svatý Augustin – Promluvy o modlitbě Páně Aurelius Augustinus

Jak jinak než za pět hvězd díky skvělému překladu a fundované studii! Zajímavé bylo sledovat, jaké akcenty se nacházejí v které promluvě; a díky tomu, že jich bylo několik, jsem si několik štěpných myšlenek i osvojila. Další velmi povedený díl edice!

17.01.2020 5 z 5

Nepokojný plamen Nepokojný plamen Louis de Wohl

V rámci velmi "augustinovského" týdne jsem sáhla už po dlouho připraveném beletrizovaném životopise mého oblíbeného světce. Je pravda, že spousta informací pochází z pozdějších legend, ale právě v beletrii to můžeme prominout, protože výsledkem bylo velmi příjemné počtení. Snad jen ta poslední retrospektivní kapitola vyzněla stylem trochu kostrbatě, ale celkový dojem téměř na maximální počet bodů.

12.01.2020 5 z 5

Příběh ztracené holčičky Příběh ztracené holčičky Elena Ferrante

Nejlepší charakteristikou posledního dílu je pro mne "kniha ztrát bez nálezů". Postavy jedna po druhé, většinou neslavně, mizí ze scény, všechno směruje k jasnému konci a ani příchody nových postav, které by měly nést budoucnost, ji nevyřeší. Úzkost a dokazování vlastní ceny jsou stálými průvodci a hledání pevného bodu ústředním tématem. Nejvíce mne trochu ale děsilo, kolik z každé hrdinky mám pod kůží, jednou víc jako jedna, někdy druhá... Každopádně je celá tetralogie aspirantem na místo v mé knihovně a na návrat k četbě.

12.01.2020 5 z 5

Alias Grace Alias Grace Margaret Atwood

Propracovaná četba, kde jsem postupně mohla odkrývat motivy nejen psychologické, ale i literární a grafické. Ačkoliv příběh má jasné ukončení, je otevřený takovým způsobem, jak jsem už dlouho nečetla - ale na položené otázky nikdo odpověď nedá. Je možné jenom zaujmout postoj a přiřadit se k těm, kdo se s příběhem setkali. Kdo hledá jednoduchou a lineární historii, nebude příliš spokojen, ale hloubavému čtenáři rozhodně bude vyhovovat.

05.01.2020 5 z 5

Rabínův kocour 2. - Malka, král lvů Rabínův kocour 2. - Malka, král lvů Joann Sfar

Kniha se mi dostala do ruky nějakou dobu po prvním dílu a prakticky shodou okolností, ale potěšilo mne, že je stejně pěkná jako předchozí díl - a vykoukla na mne myšlenka, že věci nejsou takové, jaké se zdají na první pohled, a je potřeba dobře se dívat a neposuzovat. Skoro bych koketovala s myšlenkou mrknout se na další díly v originále, abych nebyla tak zvědavá...

03.01.2020 5 z 5

Papež František a jeho jezuitské kořeny Papež František a jeho jezuitské kořeny Stefan Kiechle

Knížka byla příjemným doplněním knih o ignaciánské spiritualitě, které už mám za sebou - konkrétní aplikace v životě člověka vždycky ilustrují principy nejlépe. Vhled do papežova světa, osobních dějin a myšlení byl bonusem, který také stál za to. Prostě výtečný vstup do nového čtenářského roku!

03.01.2020 5 z 5

Dívka v zrcadle Dívka v zrcadle Eva Kačírková

Kniha si sotva na tři sáhla - jednak příběh sám byl poněkud samoúčelný a nezajímavý, s násilným zapojováním jednotlivých postav, které jako by autorka tahala z rukávu, aby jí posloužili k posunutí děje. Sem tam dokonce i některé v průběhu změnily jméno. :-) Škoda, autorka napsala i zajímavější knihy.

31.12.2019 3 z 5

Dlouhá cesta Dlouhá cesta Hana Marie Körnerová (p)

Díl mi silně připomínal některé romány A. Dumase z období Francouzské revoluce, nicméně Hermínu bych v průběhu četby občas ráda něčím přetáhla, případně k tomu povzbudila ostatní. :-) Uznávám ovšem, že tady se nejspíš realita historie a dějová linka dost přiblížily. Tak tedy vzhůru do závěru...

29.12.2019 4 z 5

Druhý břeh Druhý břeh Hana Marie Körnerová (p)

Na vánoční prázdniny ideální pohodový příběh, kde se postupně objevují i chybějící motivy obvyklých romantických knih. Rovnou se pouštím do dalšího dílu, ať neztratím nit...

27.12.2019 4 z 5

Červená pečeť Červená pečeť Karel Josef Beneš

Kvůli čtenářské výzvě jsem sáhla po milované knížce svého mládí, kde nerozlučným druhem a symbolem hlavní hrdinky jsou překrásné housle Amati... Ale i tak jsem si připomněla s radostí pasáže, které mne fascinovaly už ve čtrnácti a které nesou poselství i po mnoha letech. Je to zkrátka jedna z mých srdcovek!

23.12.2019 5 z 5