Vojslava Vojslava komentáře u knih

Krev na svatební kytici Krev na svatební kytici Hana Doubková

Krátké povídky, které nijak zvlášť nezaujaly - některé sice měly dobrý nápad, ale na formátu to nevyniklo. Některé se snažily o moment překvapení, ale při počtu postav se většinou výsledek nedostavil. Nicméně na cestování po městě dobrá četba.

28.09.2019 3 z 5

Práce jako duchovní úkol Práce jako duchovní úkol Anselm Grün

Praktický souhrn postřehů k současnému charakteru pracovního procesu (a to bylo hodně užitečné) a s ním souvisejících psychologických postřehů a cvičení. Není to úplně světoborné, ale nepraktické vůbec ne - a má smysl postavit vedle sebe témata, která běžně nepropojujeme. Za mne ano, stojí za to přečíst.

26.09.2019 4 z 5

Dívky beze jména Dívky beze jména Martha Hall Kelly

Konečně se mi dostala kniha do ruky a absolutně nejsem zklamaná! Autorka se netajila pramenným studiem, a přitom jsou všechny postavy, od hlavních tří po ty nejokrajovější, životné, až to občas mrazí a občas trhá srdce. O pokusech na vězních jsem samozřejmě četla a v Osvětimi nám ukázali blok, ale tenhle příběh tak známý není a míra syrovosti dosahuje skoro věcně ukázané reality. Prostě klobouk dolů a kniha je horkým kandidátem na usazení v mé knihovně.

25.09.2019 5 z 5

I darebák má duši I darebák má duši Marie-Angel Carré

V principu jednoduchý příběh, který v sobě disponuje tolika zázraky, že může připadat čtenáři až nevěrohodný. Ovšem Boží zásahy, ty mohou být ještě intenzivnější... :-) A v druhé linii doporučená četba pro doprovázející, nejen kmotry...

20.09.2019 5 z 5

Čtyři dny života Čtyři dny života Hana Doubková

Spíš tři a půl, detektivní povídky to moc nejsou, spíš takové psycho-povídky s kriminálními motivy (občas se malinko obtížně hledal pachatel). Ale na večerní čtení pro toho, kdo netrpí barvitými sny, příjemná knížka.

17.09.2019 3 z 5

Mary Wakefieldová Mary Wakefieldová Mazo de la Roche

Tak tohle byla červená knihovna non plus ultra s jasným závěrem kolem strany patnáct. :-) Přečíst se to dalo, nicméně se mi první díly líbily tak nějak víc, zakládání rodu s více postavami bylo zajímavější než cukrování jedné dvojice. Uvidíme dál...

15.09.2019 3 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Ať je autorka, kdo je, psát prostě umí. Román o vyvažování, provázanosti, fikci prolínající do reálného života, přátelství a rivalitě, a k tomu realita neapolských chudých čtvrtí se soupeření komunistů a místních mafií, mlčení o dobách nedávných, na které by spousta obyvatel radši zapomněla... Syrový jazyk, výborný překlad a na závěr jen moje zvědavost na již připravený druhý díl...

13.09.2019 5 z 5

Vůně ďábla Vůně ďábla Mons Kallentoft

Malin pije první ligu a vzhledem k důvodu jsem se jí ani nedivila... Bangkok je pro ni odlišná zkušenost a ani tam nedokáže paličatě nevyřešit zločin, který se více než jindy dotýká i jí. I když jsem měla pocit, že tu jde víc o její démony než o příběh, který ji jen žene až na hranu existence, a tyhle stavy jsou lépe popsané než zločiny samotné. Dočkáme se další detektivky na téma "smysly", když už jsou uzavřené "roční doby" a "živly"?

08.09.2019 4 z 5

Potíže v ráji Potíže v ráji Stanislava Chmelanová

Příjemná nenáročná četba; příběhy hrdinek všech tří povídek se spíše blížily jednodušší psychologické novele než detektivce, ale rozhodně byly zajímavé a motivace uvěřitelné. Klidně bych si s nimi šla dát kafe. :-)

05.09.2019 3 z 5

Premonstrátská spiritualita XII. a XIII. století Premonstrátská spiritualita XII. a XIII. století François Petit

Výborné souhrnné dílo, za kterým je vidět velké množství autorovy vědecké práce. Výsledek je přitom čtivý a velmi podnětný - jak pro seznámení s počátky premonstrátského řádu, tak při charakteristice a analýze stěžejních děl i při kompilaci zásad řádové spirituality v závěru. Pro zájemce o dějiny křesťanské spirituality této doby velmi zajímavé dílo!

04.09.2019 5 z 5

Prokletí černého dvora Prokletí černého dvora Jennifer Larcombe Rees

Jednoduchý křesťanský příběh pro mladší školní děti, ke kterému jsem se dostala díky zpracování táborové hry. Někoho může prvoplánovitostí odradit, ale pro takovýhle účel jako dělaná a vlastně se mi svým způsobem líbila.

04.09.2019 4 z 5

Vraždy s monogramem Vraždy s monogramem Sophie Hannah

Být věrným napodobitelem Agáty Christie je NEUVĚŘITELNĚ obtížný úkol, ale můj dojem z knihy je v zásadě pozitivní. Příběh byl zapleten skoro až moc, nechyběly ale některé tradiční stylistické prostředky, a i když Catchpoole není Hastings, sekundoval celkem zdatně. Jen mi trochu vadila až trochu přestylizovanost překladu Poirotovy mluvy a jeho jistá škodolibost v utajování faktů, což ho odlišuje od originálního Poirota. Odhad pachatele mi šel spíš intuitivně než logicky, protože prostě některé věci při stupni utajování vydedukovat nešly. Nicméně na čtení příjemná záležitost.

02.09.2019 4 z 5

Jitro na Jalně Jitro na Jalně Mazo de la Roche

Zábavné a lehké čtení, zejména v pasážích o dětech. Příběh se rozvíjí pomaličku, ale zdá se, že na četbu před spaním se budou hodit i další díly... :-)

27.08.2019 4 z 5

Věk nevinnosti Věk nevinnosti Edith Wharton

Nevím, jestli knihu považovat víc za román společenský nebo milostný... Je to obojí zároveň a obě tyto roviny nemohou fungovat jedna bez druhé. Tato nenaplněná láska by nemohla být prožita bez konvencí newyorské smetánky, a právě tyto konvence podmiňují romanci. Volně se rozvíjející příběh s přesvědčivou psychologií postav, kdy jsem musela některé dialogy číst několikrát, než jsem si dostatečně vychutnala všechny náznaky, které slova skrývala, byl pěkným čtením a Pullitzerovu cenu si kniha odnesla zcela zaslouženě!

23.08.2019 5 z 5

Přervaný život - Deníky z let 1941–1943 Přervaný život - Deníky z let 1941–1943 Etty Hillesum

Knihu už jsem kdysi četla, ale bylo velmi zajímavé se k ní asi po deseti letech vrátit. Poctivá osobní sebereflexe mi i na druhé čtení brala dech, zvláště když jsem paralelně četla autorčiny dopisy, v nichž popisovala realitu velmi syrovou, v níž si ovšem právě díky svému rozvoji v posledních dvou letech dokázala zachovat hluboké a rozvinuté lidství. Kniha, ke které se dá vracet opakovaně.

18.08.2019 5 z 5

Falknovská huť Falknovská huť Vlastimil Vondruška

Stylově typický Vondruška svých ne-detektivních románů. Čtivé, rychlé, postavy nepříliš psychologicky propracované, ale to bych od autora v tomto typu knihy ani neočekávala. Měla jsem dojem, že toto historické období není zrovna autorův šálek kávy, ale nicméně si další pokračování rozhodně přečtu, už jen ze zvědavosti na další osudy postav, některých zvláště.

18.08.2019 4 z 5

Myslící srdce Myslící srdce Etty Hillesum

Sbírku dopisů jsem četla tak trochu paralelně s Ettinými deníky a myslím, že není lepší způsob, jak Etty poznat - každá z knih reflektuje časově jinou součást jejího života a dohromady se tak skládá dost plastický obrázek. Nečetla jsem snad působivější svědectví z koncentračního tábora a skoro filmové popisy mne neuvěřitelně braly za srdce - zejména list s reflexí tábora, popis odjezdu transportu do Polska s přímými reakcemi účastníků a závěrečný list Ettina přítele o jejím vlastním odjezdu. Tohle bude kniha, do které se asi často budu namátkově dívat... když se z ní dají vytěžit drahokamy citátů "...když se navzdory všemu postaráme, aby byl Bůh u nás v dobrých rukou..." "Můj Bože, všechno je to tady jen tekutý písek kromě tebe..."

17.08.2019 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Vyloženě do oblak jsem z tohoto titulu nevyletěla (ale možná je to dané tím, že paralelně čtu jiné knihy s touto tématikou), ale nicméně čtení, od kterého se těžko odtrhává, to je. Překvapivé finále, dost linií k budoucímu zamyšlení, některým liniím by slušely i samostatné novely, i když chápu, že právě postupné vyprávění je principem, který žene všechny linky dopředu. Nicméně je fakt, že jsem o tématu viny v holocaustu četla i intenzivnější knihy, navíc vždycky mi dojmy z četby přebijí dojmy z návštěvy v Osvětimi. Ale autorka pochvalu zaslouží!

09.08.2019 4 z 5

Stavba Jalny Stavba Jalny Mazo de la Roche

Hodnocení se pohybuje mírně nad třemi hvězdami - jasný úvod do rodinné ságy, spousta jmen a vztahů (bez toho se to prostě nastartovat nedá), postavy, jejichž role v příběhu se dá zatím odhadnout, téměř absence popisů a charakteristik. Lehké letní čtení, ale jako výplň na cesty dobré! Přečtu si i další pokračování.

05.08.2019 3 z 5

Nedělní šachy s Tisem Nedělní šachy s Tisem Silvester Lavrík

Těžko hodnotit příběh, kde nevhlédnu do míry fikce, ale byl velmi věrohodný! Do čtení jsem se pouštěla tak nějak s vizuální představou Obchodu na korze, ale Anička - učebnicové rysy Aspergerova syndromu - právě díky tomu odkrývá prázdnotu hesel, dvojakost smýšlení, slova bez smyslu. Některé scény jsou skrytě velmi mrazivé - například když pan lékárník předčítá na nedělní schůzce Mit brennenden Sorge. A výrok, že je snadné spolčovat se, když někdo ukáže na nepřítele, začíná být v některých kontextech nepříjemně aktuální. Je snadné - pokračuji v citátu - být proti něčemu, ale postavit se za něco... a v tom možná pro sebe vidím memento této knihy.

04.08.2019 5 z 5