Vojslava Vojslava komentáře u knih

Nejlepší léta slečny Jean Brodieové Nejlepší léta slečny Jean Brodieové Muriel Spark

Čtyři hvězdičky jsou čtyři a půl... Čistě formálně je to brilantní vyprávění, navíc ve velmi kvalitním překladu. Když jsem spolu s hrdinkami vstoupila do jejich školy, nevím, jestli jsem byla víc na straně slečny Brodieové nebo jejích žaček. To hypertrofované sebevědomí (a to nejen pedagogické) s tak zvláštními účinky mne jako "kolegyni z oboru" naprosto fascinovalo... Ale kdybych měla "vylovit" jediné téma, které mne tu zaujalo, byl by to rozdíl v chápání loajality a věrnosti, a to nejen u slečny Brodieové a jejích "vyvolených"... Nicméně rozhodně doporučuji k přečtení a ráda bych viděla i film, jestli se k němu někde dostanu...

22.05.2019 4 z 5

Boudica 4 - Ve znamení hada Boudica 4 - Ve znamení hada Manda Scott

Příběh se přesunul do jasné linie - a není divu, koneckonců je to nejlépe doložená část příběhu, jak sama autorka přiznává. Ale dotáhla to přes potoky krve k očekávanému závěru a musím říci, že minimálně dvě události mne v těch krutostech potěšily. A celá série vlastně taky, rozhodně četby nelituju.

20.05.2019 4 z 5

Hodina po půlnoci Hodina po půlnoci Hana Marie Körnerová (p)

Fajn klasika od autorky, očekávala jsem příběh, který se požene od stránky ke stránce jako těch několik splašených spřežení, která jsem tu potkala :-), bez větších propracovaných charakteristik, zato s větší dávkou romantiky než obvykle. Všechno tu bylo, takže prima víkendová oddychová četba!

13.05.2019 3 z 5

Prodavači ostatků Prodavači ostatků Vlastimil Vondruška

Knížku už jsem kdysi četla, nicméně hodnocení bude až na druhé opakování... už tehdy jsem měla pocit, že autor by se měl oprostit od permanentních detektivek a napsat prostě jen příběh. A tady jsem byla uspokojena tehdy i teď. Vyprávění plyne a byť občas s některými tezemi hrdiny - autora nesouhlasí, je to příjemný zážitek. Možná si zopakuji časem i další díly.

10.05.2019 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

První, co mi na první stránkách zvonilo v uších, bylo "Orwell, Orwell, Orwell!" Nicméně stát na principu společenské vzájemné kontroly (s náboženstvím to ani z hlediska religionistiky nemá skoro nic společného) byl jiný a osobně vyprávěný příběh, o kterém až do konce prakticky čtenář netuší, že je předmětem fiktivního vědeckého výzkumu, je dosti působivý. Formy společenských zvyklostí a (zvláště pikantní!) upravené texty listů sv. Pavla byly už opravdu třešničky. Mrazivý příběh, lidský příběh, a možná... ani ne tak nereálný v jiných souřadnicích dnešní doby. Kdo ví, v jakých hlavách se nový Gileád rodí?

02.05.2019 5 z 5

Boudica 3 - Ve znamení psa Boudica 3 - Ve znamení psa Manda Scott

Další pokračování Boudičiných příběhů graduje a ocenila jsem, že jsem mohla nahlédnout více do role snů a praktik, které určovaly život kmenů na naprosto základní úrovni. Pak má i závěr knihy drtivou logiku a jsem ráda, že aspoň jedna linie knihy došla smírného závěru. Čtvrtý díl je připravený, ale i když všichni víme, jak to dopadne, těším se na něj.

28.04.2019 4 z 5

Panský dům a jeho dcery Panský dům a jeho dcery Anne Jacobs

Stále jednoduchý styl vyprávění, ale začaly se objevovat zajímavější motivy, a to nejen kvůli světové válce. Roli začínají hrát všechny tři mladé ženy, takže se vytrácí prvoplánovitost hlavní dvojice; můžeme očekávat, že třetí díl bude minimálně dobrá oddechová četba.

22.04.2019 4 z 5

Čím to je, že jste tak klidný? Čím to je, že jste tak klidný? Jan Mazanec

Život velmi prostý a zároveň velmi silný. Kdo z nás by to dneska dal? Možná ano, možná ne... Mons. Dvořáka jsem měla to potěšení osobně poznat a knížka řekla i to, nač bych se ho byla ráda zeptala.

15.04.2019 5 z 5

Dračí náhrdelník Dračí náhrdelník Vlastimil Vondruška

Spíše se kloním k hodnocením 3,5 - mám dojem, že už se autor trochu vypsal z nápadů a poslední díly jsou založeny na odlišném rozmístění pana Oldřicha, jeho rodiny a pomocníků a nějakém externím vyšetřovateli či skupině. Nicméně čtivý příběh to je, jen by to chtělo první část trochu popohnat a konec zabrzdit... a stejně si další část přečtu. :-)

13.04.2019 4 z 5

Pietas Austriaca Pietas Austriaca Anna Coreth

Inspirativní studie, která se rozhodně nevěnuje jen formám zbožnosti rakouských panovníků, ale i jejím kořenům a významu. Pro mne přínosné a doporučeníhodné.

10.04.2019 5 z 5

Žila jsem příliš krátce Žila jsem příliš krátce Monika Czernin

Hodnocení se více blíží pěti hvězdám a určitě je tento životopis čtivější než předchozí autorčino dílo - zřejmě už proto, že je na něm takříkajíc rodinně zainteresovaná. Ale dětství a mládí bylo vylíčeno velmi barvitě, přičemž už zde byla zřejmá některá témata, s nimiž se čtenář dál setká, a od odjezdu do Ruska už se nedalo od knihy odtrhnout. Ta drobná ztráta kytičky by se nejspíš dala přičíst nevalné redakční práci, jinak by kniha mohla být docela hezký klenot.

08.04.2019 4 z 5

Prvouka vnitřní modlitby Prvouka vnitřní modlitby Pavel Vojtěch Kohut

Praktická příručka, zajímavá jak pro letmé přečtení, tak i pro hlubší zamyšlení - a najde si v ní své jak začátečník, tak i zkušenější "modlitebník". Každopádně jsem ráda, že ji mám v knihovně a můžu se k ní časem vrátit.

03.04.2019 4 z 5

Boudica 2 - Ve znamení býka Boudica 2 - Ve znamení býka Manda Scott

Zajímavé pokračování prvního dílu, kdy se takříkajíc míč dostává k soupeři a líčení velmi nenásilně pokračuje z druhé strany. Některé pasáže byly takové, že by si čtenář mohl i kousat nehty (a to i v těch, které nebyly akční), některé děj tak trochu zamlžovaly, ale budiž. Hrdinům vale nedám, třetí díl už čeká.

02.04.2019 4 z 5

Další z příběhů o knihách a lidech, který mne moc potěšil! Nejen tím, jak je zpracován (román v dopisech není tak běžný a vypovídá někdy víc než obyčejné vyprávění), ale i skvělými postřehy a pěkně vykreslenými postavami. Jak by bylo možné si je nezamilovat? A osobním ziskem je roztomilý postřeh, že knihy si intuitivně hledají své čtenáře - a na tom něco je... :-)

28.03.2019 5 z 5

Kočičí host Kočičí host Takaši Hiraide

Milé krátké čtení. Neřekla bych, jak příběh nezávislé kočky, manželského páru a jednoho starého domu může vzbudit spoustu otázek k plynutí času a smyslu vztahů lidí, zvířat, míst a věcí. Přitom oceňuju vytříbený styl, který se skoro podobá japonským miniaturám (a taky obálku, která ladí s obsahem naprosto dokonale). Ráda jsem se seznámila s neznámým spisovatelem mého oblíbeného Japonska...

24.03.2019 5 z 5

Boudica 1 – Ve znamení orla Boudica 1 – Ve znamení orla Manda Scott

Čtivý příběh, který s větší dávkou fikce zpracovává historické téma, kterým prošlo už velké množství spisovatelů. Utváření děje je sice pořád stejné - velká bojová scéna, z níž vyplynou nějaké důsledky, a lásku a vášeň kromě té bojové aby čtenář taky pohledal, ale výsledek je přesvědčivý. Jen mne neobyčejně štval překladatel s termíny "věštec" a "vědma" - když už na přebalu ti druidové jsou... :-) Ale rozhodně se pustím i do dalšího dílu.

22.03.2019 4 z 5

Baronka Blixenová Baronka Blixenová Dominique De Saint Pern

Kupodivu se mi kniha ani s filmem Vzpomínky na Afriku nespojovala, Afrika byla pouze jedním jevištěm, které hrdinku formovalo. Příběh Velké Vypravěčky, který jsem sledovala dost fascinována a maličko zhnusena, má ale sílu, která na prvních stránkách není až tak zřejmá. Dočetla jsem velmi rychle a za pozitivní považuju zjištění, kdo je autorem předlohy k mému oblíbenému snímku Babettina večeře!

16.03.2019 4 z 5

Četba mi dlouho netrvala, protože už jsem tuto novelu jednou v ruce měla; nicméně čím jsem starší, tím je text silnější, do jisté míry by se dalo říci, že je to umělecká esence Souostroví Gulag. Kniha nejen k reflektování zločinů v pracovních lágrech, ale i pro vlastní úvahy k tomu, jaká je cena lidské důstojnosti.

11.03.2019 5 z 5

Záhada obří číše Záhada obří číše Hana Prošková

Další série "starších" detektivek, která stojí za přečtení... Dostatečné množství psychologických motivů, proplétání dvou přístupů k vyšetřování a nakonec řešení, které zpravidla něčím překvapí... Některé autorčiny prózy jsou natočené - ráda bych takhle viděla Zelenou nálepku...

10.03.2019 4 z 5

Jablko Jablko Michel Faber

Návazná knížka na oblíbený Kvítek se nedala přečíst pomalu a prakticky ani nemohla zklamat. Užila jsem si aluze a odkazy na výchozí dílo, spoustu věcí připomněla a aspoň trošičku mi knížka odpověděla na otázku "A jak to bylo dál?" Ostatní už musí dotvořit fantazie, ale díky autorovi aspoň za toto!

07.03.2019 5 z 5