WEIL WEIL komentáře u knih

Protest Protest Václav Havel

V této divadelní hře Václav Havel protestuje proti tomu co se mu nelíbí, ale nenavrhuje nápravu.

12.09.2011 1 z 5

Spisy 1: Básně / Antikódy Spisy 1: Básně / Antikódy Václav Havel

Václav Havel, na jaký žánr v literatuře šáhl, tak ho nepusitl, dokud do něho něčím pěkným nepřispěl.

Pižďuchové Pižďuchové Václav Havel

Kdo je to Pižďuch?
Pohádkový hrdina, jediný, kterého vymyslel a napsal Václav Havel.

12.09.2011

Largo desolato / Pokušení / Asanace Largo desolato / Pokušení / Asanace Václav Havel

Hodnodím pouze Asanaci.

12.09.2011 2 z 5

Dálkový výslech Dálkový výslech Václav Havel

Václav Havel a hovory s ním v posledním desetiletí socialismu za společného státu Čechů a Slováků.

Na Slovensku moc populární nikdy nebyl, takže v roce 1994 byl v Bratislavě bombardován vajíčky, prý za to, že tam udělal z běžných lidí hodně nezaměstatných a to poté, co zrušil velkým gestem řadu Zbrojovek.

Prosím stručně Prosím stručně Václav Havel

Václav Havel bilancuje.
Dělá to často a rád.

Občan Vaněk Občan Vaněk Václav Havel

Hlavní divadelní hry Václava Havla, které jsou pro něho nejvýstižnější.

Audience Audience Václav Havel

Hra zjevně čerpá ze zážitků, které Havel zažil v pivovaře, kde konečně musel i pracovat, neb jinak by šel za mříže pro příživnictví, což už je dneska neznámý pojem, ale za socialismu musel každý pracovat, mít špempl v občance. To se Havlovi nelíbilo, a tak si našel nějakou práci, která by mu vyhovovala. A pivovar, tam se mu líbilo, tiše tam popíjel, nepatřil mezi ty, co by chlastali naplno a veřejně.

Cirkus Havel Cirkus Havel Václav Havel

Cirkus Havel je dosti výstižný název.
Akorát, že to trochu znevažuje umělce u cirkusu, ty, kteří odvádějí hodně tvrdou práci.

12.09.2011

Václav Havel - Portrét kreslený zvenčí Václav Havel - Portrét kreslený zvenčí Oleksij Zaryckyj

Pohledy na Václava Havla jsou věelijaké.
Jistí je, že by asi nechtěl být hodnocený za to, na co kladl důraz v době socialismu, za to co řekl ve svých dlouhých hovorech z Lán, kdy se ocitl úplně mimo realitu a za to, že psal v době, kdy mu to něco vynášelo, a pak už se mu nechtělo.

Pražský sborník historický XIII. Pražský sborník historický XIII. Karel Sklenář

Jedná se o knihu, která se zabývá počátky různých oborů, které jsou dneska už neodmyslitelnou součástí větších měst všude na světě.

Neználkovy příhody Neználkovy příhody Nikolaj Nikolajevič Nosov

Neználek, to je velice dobrý nápad, protože z ono neznáme se lépe jde pomalu k slovu poználek...

Vítězný houpací kůň Vítězný houpací kůň David Herbert Lawrence

Bez peněz se žít nedá, ale na druhou stranu zadarmo jsou v životě ty nejlepší věci - dobrý povídání, dobrý vztah, dobrá láska, dobrý sport, dobrý zážitky atd. A vše podružné si člověk může pak už ukrást či vydělat, jen to poctivě je slovo dosti falešné, takže se dobře do něj trefuje a dobře se demýtizuje.

Apokalypsa Apokalypsa David Herbert Lawrence

Jistěže si autor všiml falešné křesťanské morálky, kterou třeba v Anglii dobře reprezentuje anglikánská církev, kterou založil jejich panovník, aby se hodila pro jeho životní styl... Nakonec církev je cesta a že je jich víc, tak cest je víc, a každý si může vybrat zda si přeje věřit organizovaně či osobně, osobní cestou. nedá se proto říct, že by Lawrence touhle knihou šel proti materialismu a intelektualismu, ale spíše jde proti blbosti co se vydává za moudrost.

Synové a milenci Synové a milenci David Herbert Lawrence

Kde autor žil, tak si moc slávy neužil. Vážili si ho jinde, ne doma. A to proto, že tam kde žil, tak se lidem líbila maximálně červená knihovna, většina z nich nevěděla co to beletrie je. On si na to asi zvykl, protože čím více zlosti vyvolal, tím přesněji zapisoval řadu lidských charakterů, a právě tenhle rozsáhlý autobiografický román je důkazem, že v každé době žije hodně blců, jen ti blci neví, že jsou blbci. Díky tomu jsou i nadále blbci a jiné hlavní potřeby než kolektivně blbnout, nemají.

11.09.2011 4 z 5

Povídejme si, děti Povídejme si, děti Josef Čapek

Bez povídání si nemají děti slovní zásobu a neumí vytvářet věty...To se týká ale člověka v každém věku, ale u dětí je větší naděje, že se to ještě dobře naučí.

11.09.2011

O pejskovi a kočičce: Jak psali psaní (adaptace) O pejskovi a kočičce: Jak psali psaní (adaptace) Eduard Hofman

Animace je to prostá, ale velmi signifikantní. Pohádky milé, a díky E. Hofmanovi vznikly i hezké krátké pohádky, které čte K. Hoger.

Dá se řít, že každý příběh o Kočičce a Pejskovi je pro maléděti ukázakou jak se co dělá. Zde jak psát psaní.

Korespondence II Korespondence II Karel Čapek

Druhá kniha dopisů K. Čapka. Díky nim má veřejnost k dispozici prakticky celou rozsáhlou korespondenci od K. Čapka.

Korespondence I Korespondence I Karel Čapek

Jaké psal K.Čapek dopisy? Komu je blízký, ten se s nimi seznámí. Osobně mě od jisté doby ihned zajímalo, kdo jaké psal dopisy, takže jsem neopomenul ani K. Čapka.

11.09.2011 3 z 5

Kniha apokryfů / Život a dílo skladatele Foltýna Kniha apokryfů / Život a dílo skladatele Foltýna Karel Čapek

Poslední kniha, tedy spíše knížečka, nedokončená od K. Čapka - Život a dílo skladatele Foltýna. Těžko říct, proč právě jí věnoval tolik času...

11.09.2011 4 z 5