WEIL WEIL komentáře u částí děl

☰ menu

Neznámé město

Úvod povídky je vyznáním autora, co se mu líbí na psaní. tedy, že v něm realizuje svůj vnitřní život a pociťuje často dobrý pocit, že on je hlavně jeho psaní.

Následně celou povídku profiluje po svém Gauguina.

Na závěr úvaha o životě lidí, kteří si žijí po svém a jsou důslední, takže v jejich tvorbě jsou různé nezvyklé skoky do kvality či infantility.

Na závěr píše...Často cítívám, že se má duše zachvívá. Ten záchvěv přichází znenadání - v živém rozhovoru, v nočním zadumání nebo v tichém jitru nad ospalým přístavem. A tehdy se bojím osudu těchto lidí.

Domnívám se, že tenhle strach je člověku vlastní, aspoň v jistém období jeho života, tedy strach, aby si tvořící člověk udržel jistou celistvost, nezešílel, jak se to dělo u umělců, kteří žili na hraně, což byl i Paul Gauguin.

05.02.2012 4 z 5


Santurinské víno

V povídce je řada vět, které mi připadají moudré.

Třeba:
...Berte život zvesela! a rozdávejte ho ještě veseleji. Vrhejte se do krásných zážitků a pochybných příhod jako do studené vody....

04.02.2012 4 z 5


Filuta

Parádní návod, jak s partou kamarádů prožít hezký čas.

30.01.2012 4 z 5


Oskarova smrt

Autor píše, že každá doba potřebuje své romantiky, a to se mi líbí.
A aby romantik vznikl, tak potřebuje taky lidi, co ho k ní podnítí.

30.01.2012 4 z 5


O tvorbě

Čisté, pro mě přesvědčivé a příjemné vypravování o tom, proč někdo píše.

...Bylo takové ticho, jako by celé město spalo. Usedl jsem ke stolu a napsal několik řádek. Ani jsem kloudně nevěděl, o čem budu psát. O všem. O tomto podzimu, o tom, že krev ztěžka kolotá v srdci a že mokrý písek v zahradě voní zimou...

23.01.2012 4 z 5


Starý Oskar

Libě mi zní jak je to napsáno. S jakou chutí a gustem autor měkce vypravuje.

23.01.2012 4 z 5


Je 7.00 - pro dnešek nejvyšší čas zabít svého prvního policajta

Pěkný název, pěkná výzva jak neproflákat ráno.

22.01.2012


Shakespeare & spol.

Pěkný vypravování o tom, jak měl E.H. chuť číst, neměl peníze, přesto narazí na hodnou knihovnici a odnáší si domů literární skvosty.

15.01.2012 4 z 5


Une génération perdue

Pěkné dovědět se od autorů, které někdo popisuje, o tom co si myslí o jiných autorech, co už své napsali.

15.01.2012 4 z 5


Slečna Steinová udílí pokyny

Místy psaní velmi hutné a myšlenkově bohaté, jaké by si měl přečíst asi každý, kdo rád píše, občas ale dost popisné, takže mě to nutí jít vždy až k těm pro mě nejzajímavějším myšlenkám.

14.01.2012 4 z 5


Ústav pro odškolování hudebníků

Když jsem dospíval, tak hudba měla podle mě na obyvatelstvo mnohem větší vliv, než má dneska.
V každé vesnici se pořádali hudební zábavy, jezdili noční vlaky, takže se takový fanoušek hudebních zábav klidně přesouval z vesničky do vesničky, městečka do vesničky a pod. Měl mapku kdy kdo hraje v pátek a kde a sobotu, a neděli obvykle prospal.

Bylo dost takových, co se celý týden ladili na víkend, a klidně měli celý víkend - ZÁBAVU. V neděli přes den a noc odpočívali, a v pondělí už zase do školy či do práce, neb každý musel někam patřit, každý musel mít razítko v občanském průkazu, že je někde zaměstnán, nezaměstnanost neexistovala, kdo nepracoval šel za mříže.

A poznal jsem nejednoho člověka, co dostal klepeta za to, že nepracoval.
Jak asi na to tihle "zaklepetovaní" dneska vzpomínají?

Inu jiný režim, jiné zákony, jiné problémy.

14.01.2012 3 z 5


Jak se stanu kritikem pop music

Vtipně napsané, dneska spíše zachycení doby, která už je pryč, ale je zde dost lidí, co ji zažilo a pokud se trochu zajímali o hudbu, tak si pamatují či někde načetli či vyslechli, jak to tehdy (60 - 80. léta 20. století) v ČSSR chodilo, a hudební kritik byl často pobočníkem lidí, kteří určovali kdo kazí hudební vkus publika a kdo mu naopak prospívá.

14.01.2012 3 z 5


Autor o sobě

Čingiz Ajtmatov zde odkrývá svoji životní filozofii, literární formu, ke které se dopracoval a kořeny sebe samého i skrz své předky a prostředí v kterém vyrůstal a formovalo jej.

10.01.2012 5 z 5


Bílá loď

Představy, aspoň v hrubých rysech si dítě vytváří, poznáváním se mu mění, konkretizují, a získává na zkušenostech, které ovlivňují jeho chování.
A o tomhle tématu je i tato novela či delší povídka.

10.01.2012 4 z 5


Sbohem, trpký živote / Zbohom, Guľsary

Ozvuk dramatických událostí, do kterých je i hlavní postava zasazená, tedy konec 19. a začátek 20. století s bojem o lepší život, ale rovněž s nejistotou, zda je to možné. Ale podobně jako ostatní tak i on věří v činy, ne v úvahy.

10.01.2012 3 z 5


Hra

Jsou pro mě hříčky přírody, ti lidé, co nic nehrají ani jako děti, ani jako dospělí. Hra jim nic neříká, to mě fascinuje.

07.01.2012 4 z 5


Billie Holidayová

Tak v mládí mít nějakou výraznou autoritu, která člověku přináší přes své dílo zážitky a to tak silné, že zájem o tu osobu roste a roste, tak já to taky zažil a jsem za to moc rád, jinak bych bez takového člověka a jeho vlivu na mé prožitky, tak byl hodně ochuzený.

07.01.2012 3 z 5


Aljoša Hrnec / Aľoša Hrnček / Gríša

Pěkná charakteristika Gríšy, hlavní postavy této povídky, jeho návycích a přilnutí ke křesťanství, jeho bohabojnost, strach z posledního soudu, zda v něm obstojí, nic jiného neřešil.

06.01.2012 4 z 5


V pracovně a v salóně

Domácí učitel si na chlapce zvykl, a má už i nějaké roky, a nerad by přišel o své sociální zázemí, takže se otec Nikoleňky Irtěňjeva (L.N.Tolstoje) rozhodne změnit svůj názor.
Mistrně popsány situace a psychika všech protagonistů v těchto scénách.

06.01.2012 4 z 5


Jaký vlastně byl můj otec?

Jistá charakteristika otce L.N.T., poměrně stručná sdělení, bez nějakých odboček a pikantností.

05.01.2012 3 z 5