woodward woodward komentáře u knih

800 míľ po Amazone 800 míľ po Amazone Jules Verne

Od prvního přečtení téhle knihy toužím splout Amazonku z Iquitosu až do Belému; uplynulo několik desetiletí a začínám se obávat, že už to asi nestihnu.

19.08.2015

Bůh ví Bůh ví Joseph Heller

U nás nemáme královny, kde myslíš, že jsi, v Anglii?

Je to úžasný čtení a docela určitě to není jenom o králi Davidovi a už vůbec nejde o nějaké "strefování se do Bible", jak jsem tu někde zahlíd. Je to prostě starej chlap na konci života, v podstatě nemohoucí, trávící dny na kanapi a přemílající v hlavě všechno, co život přinesl a odnesl - a taky to, proč s ním už Bůh nemluví. Typická Hellerovština. Pět hvězd.

15.08.2015 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Nejtemnější ze všech sedmi dílů, včetně posledních dvou. Ale kupodivu mě to příliš neodrazuje a čas od času se k němu vracím. A pochmurnost příběhu přece jen tu a tam prosvětlí jasnější záblesk. Pan Weasley a jeho experiment se "stehy" nebo čarohosteska v nemocnici u sv. Munga, parádní Brumbálovo číslo, když ve své pracovně Popletalovi vysvětlí, že nemá v úmyslu se nechat klidně odvést, zmizení po weaslyovsku, Dorothy Umbridgeová na ošetřovně rozrušená Ronovým napodobením zvuku kopyt atd. atd. Je to významná součást velkého příběhu a podle mého soudu jeden z nejlepších dílů.

15.08.2015 5 z 5

Odysseia Odysseia Homér

Při četbě Homéra si vždycky vzpomenu na první ročník gymnázia a pana profesora Říhu, který když zjistil, že spousta z nás - hlavně se to týkalo takových těch snaživých holčiček, co v životě neudělaly z vlastní iniciativy nic, do čeho je někdo nepostrčil - přečetla na základní škole sotva něco víc než povinnou četbu, prohlásil rezolutně: Takhle by to nešlo. Do vánoc přečtěte Ílias a Osysseiu, to je základ! A měl pravdu.

29.07.2015

Za sedmi divy světa Za sedmi divy světa Vojtech Zamarovský

"Za sedmi divy světa" jsem dostal asi ve třinácti letech, nejspíš k vánocům. Příběhy hledání a objevování, jakož i jména Carter, Champollion, Koldewey, Grotefend atd. ve mě probudila zájem o dějiny a ten už mě neopustil, přestože jsem se nestal archeologem, jak jsem tehdy, několik týdnů po přečtení této knihy, jednoznačně zamýšlel.

28.06.2015 5 z 5

Vídeňský kongres: Tanec nových časů Vídeňský kongres: Tanec nových časů Luboš Taraba

Strhující a velmi fundované vyprávění o tom, jak se vítězové nad Napoleonem sešli, aby položili základ nového mírového uspořádání Evropy... nebo by se taky dalo říct, že když hrdinové zavřeli draka do klece, porvali se o princeznu.
Je to příběh složitý. Na kongresu se shromáždil celý zástup potentátů. A zájmů, které zastupovali, bylo ještě víc. Autor pro nás celé to klubko jmen, postojů, strategií, návrhů - poctivě míněných i falešných - poctivě rozplétá. Vysvětluje, která kněžna či hraběnka se pelešila s kterým panovníkem či ministrem - a co z toho vyplývalo z hlediska toku utajovaných informací -, kdo komu co nabízel s vědomím, že jeho nabídka je nepřijatelná, ale může připravit půdu pro příznivé přijetí později předložených návrhů, nebo jak a proč vznikala a zanikala účelová spojenectví mezi delegacemi jednotlivých zemí. Zajímavý je instinktivně odmítavý postoj většiny západních mocností proti zamýšlené expanzi Ruska do Střední Evropy i to, že pruský král jako jediný ruské kroky v tomto směru (zejména snahu o ovládnutí celého Polska) za hrozbu zřejmě nepovažoval.
Celý příběh o dlouho bezvýsledném handrkování vrcholí samozřejmě Napoleonovým útěkem z Elby po němž si rozhádaní panovníci mezi přípravami na novou válku najdou čas na vcelku rychlé uzavření a podpis zamýšlených mírových dohod.

16.01.2021 5 z 5

Bezejmenná rodina Bezejmenná rodina Jules Verne

Jediná verneovka, která u mě zcela propadla. Přečetl jsem ji před nějakými 55 lety a nikdy se k ní nevrátím. Jen z úcty k autorovi, na jehož románech jsem vyrůstal, dám tři hvězdy.

21.04.2020 3 z 5

Jen přes mou mrtvolu Jen přes mou mrtvolu Rex Stout

(SPOILER) Nero Wolf má dceru a Archie se s ní chce oženit. Vysvětluje šéfovi, že si uvědomuje, že po svatbě mu bude muset říkat "tatínku". Báječné povyražení!

08.04.2020 5 z 5

Kedrigern a hlas pro Princeznu Kedrigern a hlas pro Princeznu John Morressy

Tenhle Kedrigern jde občas člověku trochu na nervy. Nemám nic proti domáckému životu, ale vysedávat v chalupě uprostřed hor jak je rok dlouhej, to je vážně přehnaný. Naštěstí si pořídil tu princeznu a ta už se postará, aby neobrůstal mechem, jak už to ženské umějí.

06.04.2019 5 z 5

Andělé smrti Andělé smrti Michael Shaara

Dost dobře pojaté vyprávění o velevýznamné bitvě občanské války. Dobrá znalost faktů doplněná poučenými vhledy do úvah některých protagonistů - fakt zajímavé čtení, a velmi poučné, zvlášť pro čtenáře, který nevyrůstal v USA.

02.04.2019 5 z 5

Zlatý kompas Zlatý kompas Philip Pullman

Nechával jsem si tuhle trilogii pořád tak nějak "v záloze", protože jsem si nebyl jistej, jestli se mi to chce číst. Ale Jsem příjemně překvapen. Určitě to není jen vyprávění pro děti, má to styl i myšlenku - což nebývá samozřejmostí. Autorova invence, pokud jde o vymejšlení paralelních světů, rozličných národů a zemí je bohatá - ale zas ne nějak urvaná ze řetězu, postavy jsou "prokrvené" a příběh se odvíjí pěkně přímočaře bez zbytečných odboček a kudrdlinek - a když si občas člověk musí chvíli počkat, než pochopí, o co vlastně jde, nikdy to netrvá dlouho. Autorovy názory na boha a církev v mnoha ohledech nesdílím, ale za názory se hvězdičky nedávají, neb názory jsou od toho aby se různily. Takže za celou sérii Jeho temné esence dám pět hvězd.

11.08.2017 5 z 5

Život Benjamina Disraeliho Život Benjamina Disraeliho André Maurois

Jo, to byly časy, když politiku dělali lidi, o nichž stálo za to psát, a psali o nich lidi, který stálo za to číst...

30.06.2017

Modlitba za zatracence Modlitba za zatracence Peter Tremayne (p)

Čtu tuhle staroirskou detektivní ságu tak trochu napřeskáčku, začal jsem "spořádaně" prvním svazkem, kde jsem připojil komentář, ale dál už to beru, jak mi co zrovna přijde do ruky. Zatím jsem "zkonzumoval" jenom asi pět dílů a určitě nemám v úmyslu všechny komentovat. Nicméně v tuto chvíli bych rád poznamenal, že kromě potěšení z detektivek jako takových, z vysoké literární kvality a hlubokých autorových znalostí historie, mi tahle série přináší jedno zjištění: Všichni ti Germáni, co se Evropou rozlezli po pádu impéria, sice určitě v průběhu staletí posloužili mocenskému významu Evropy, ale jeden si nemůže nevšimnout, že by možná bylo lepší, kdyby ve středověku charakter celého kontinentu i křesťanství jako tmelícího prvku formovali raději Keltové.

26.07.2016 5 z 5

Rozhřešení vraždou Rozhřešení vraždou Peter Tremayne (p)

Vedle Ellis Peters a její série o bratru Cadfaelovi je Peter Tremayne dalším výrazně vyčnívajícím autorem žánru historické detektivky. Splňuje obě nejdůležitější kritéria - umí psát a díky odbornému vzdělání má důkladnou znalost doby i prostředí o kterém píše. Synod ve Whitby, kde sestra Fidelma a bratr Eadulf pátrají po pachateli tří vražd, byl významnou historickou událostí nejenom pro svoji dobu; podle některých historiků a teologů díky rozhodnutím přijatým ve Whitby roku 664 obě pojetí křesťanství - keltské i kontinentální - dodnes žijí vedle sebe v anglikánské církvi. Kromě odhalování záhad souvisejících s vraždami dokáže autor čtenáře dokonale zaujmout právě vyprávěním o tom, jak se utvářela podoba křesťanské víry na britských ostrovech v dobách, kdy Anglie ještě dávno nebyla Anglií a kontinent se dosud utápěl v chaosu po rozpadu Západořímské říše.

24.07.2016 5 z 5

Císařský oheň Císařský oheň Robert Lyndon

Druhý díl je stejně skvělý jako první. Nádherný dobrodružný příběh o velkém putování. A opět se ukazuje jak důležitá, zvlášť u historických románů, je autorova erudice, trpělivost a pečlivost v detailech. Kdoví, třeba se za pár let dočkáme i vyprávění o velké plavbě na západ.

16.07.2016 5 z 5

Sama čepel Sama čepel Joe Abercrombie

Autor rozhodně umí psát. Jenom jsem nepochopil, co ho vedlo k tomu, že se namáhal vytvořit svůj vlastní fantasy svět jen proto, aby ve třech dílech na cca půl druhém tisíci stránek čtenáři sdělil, že život je těžkej a nespravedlivej, hrdinové nejsou, dobří lidé taky ne, a veškerá politika je svinstvo. Pro člověka, který umí psát tak, jako Joe Abercrombie, je pro takové vyprávění v reálném světě materiálu víc než dost. Milovníci krváků si přijdou na své. Jinak je to ztráta času. Bohužel - tenhle autor má na víc.

26.04.2016 3 z 5

Od vědy k Bohu Od vědy k Bohu Peter Russell

Vše prostupující vědomí, Bůh ve všem, Bůh v nás; opravdu zajímavý pohled na vesmír a svět, ve kterém žijeme. Světlo jako fyzikální jev stojící mimo prostor a čas, světlo jako zdroj nebo nosič, a taky hlavní (jediná) charakteristika vědomí. Vědomí předmětem vědeckého zkoumání, které přivede vědu zpátky k Bohu. Musím říct, že mi pan Russel hodně zamotal hlavu a potrvá nějaký čas, než to všechno strávím, i když je to knížečka zvíci pouhých 108 stran.

25.02.2016 5 z 5

Posel z Liptákova Posel z Liptákova Zdeněk Svěrák

Piš, barde, střádej, a až budeš mít dvacet milionů, přijď, zúčtujem spolu!

Kde jsou ty časy, kdy se dělaly vtipy o chudých umělcích.

11.02.2016 5 z 5

Blaník Blaník Zdeněk Svěrák

"Vítové si mohou blahopřát..."

Všimli jste si, jak málo je dnes v této zemi Vítů?

03.02.2016 5 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Přečetl jsem celou sérii o Lincolnu Rhymeovi; jsou to celkem dobré detektivky, bohužel nepříliš kvalitně přeložené. Konstrukce některých motivů, skrývajících se za sériemi vyšetřovaných zločinů, jsou občas až překombinované, ale dá se to snést a "nastavovaná" několikastupňová rozuzlení jsou velmi atraktivní. "Zázemí" vyšetřovatelů v Lincolnově domě je dobře vymyšlené a vykreslené, stejně jako postavy "základní party" vyšetřovatelů. Za celou sérii dávám čtyři hvězdy.

03.01.2016 4 z 5