Zara Zara komentáře u knih

Jan Masaryk – pravdivý příběh Jan Masaryk – pravdivý příběh Pavel Kosatík

Mám ráda pana Kosatíka, ale radši mám "Honzu" Masaryka.Je mi líto, že díky prvně jmenovanému mohla být tato vyjimečná osobnost kladně hodnocena pouze několik let, neboť komunisti ho nenáviděli a pan Kosatík ho (díky zřejmě erudovaným rešerším) sundal z piedestalu. Soudě podle komentářů se mu to zadařilo téměř u 100% čtenářstva. U mně ne. Nevěřím dobré třetině "informací" a Masaryk pro mě vždycky zůstane (i se všemi svými slabostmi) milovaným "Jendou".

28.03.2018 2 z 5

Ví o tobě Ví o tobě Sarah Pinborough

Tak nevím....čím více knih čtu, tím evidentnější pro mě začíná být rozdíl mezi písemnictvím maskulinním a feminním. Tento výtvor madam Pinboroughové toho budiž zářným příkladem: neskutečně ploché, nicneříkající, statické vyprávění, které děj ani postavy nikam neposouvá, končí v rádoby efektním (proto fantaskním) závěru. Za mě - plytké babské tlachání dosahující úrovně jednoročního absolventa "kursů pokročilého psaní ".

12.09.2017 odpad!

Střepy Střepy Michael Robotham

Česká vydání autorovy série s psychologem Josephem O´Loughlinem nedoprovází mediální rozruch, ani bezpočet recenzí slovutných kritiků, takže z logiky věci nejdou zrovna na dračku...škoda.
Při překotně rychlé četbě jsem se několikrát přistihla při myšlence připsat téměř pětisetstránkový exemplář na seznam nezbytně nutných věcí při případné evakuaci.

06.09.2017 5 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Nějak nechápu ten masový zájem a hrdé 88tiprocentní hodnocení této (podle mě) naivní knihy s prostoduchou zápletkou a poněkud neuměle vykreslenými postavičkami v čele s titulní hrdinkou.Na druhou stranu - pokud bych s námahou nepřelouskala, žila bych určitě dál s pocitem, že mi uniklo prubířské dílo východoevropského thrilleru.

27.08.2017 2 z 5

Kalypso Kalypso Ingar Johnsrud

Nevhodné pro čtenáře, kteří tento druh literatury berou jako odpočinkovou a lehce stravitelnou zastoupenou hlavním protagonistou coby osobou morální, přímočarou, bez bázně a hany etc. etc.
Všem ostatním se to nutně musí líbit.

26.08.2017 5 z 5

Laskonky Laskonky Barbara Nesvadbová

Upřímně řečeno nechápu autorčinu potřebu vydávat pravidelně knihy, jejichž obsah má tak zřetelně sestupnou úroveň.Aneb dávno ověřená pravda: většina žen mluví/píše, jen aby něco řekla/napsala....

06.08.2017 odpad!

Hana Hana Alena Mornštajnová

Ubírám jednu hvězdu z maximálního ohodnocení kvůli prvoplánově tragicky vyfabulovanému ději, který se mi jeví jako autorčin záměr zahrát na strunu cílové skupině čtenářstva (v tomto případě ženám středního a vyššího věku).Mornštajnová je dobrá vypravěčka, takže tuto podbízivou taktiku nemá zapotřebí.

09.06.2017 4 z 5

7 dní 7 dní Deon Meyer

Žádný div, že autorova série s Bennym Griesselem je trefou do vkusu tak širokého okruhu čtenářů....inteligentní zápletka, perfektně nadávkovaná parabola vyšetřování a hrdinova soukromého života,žádoucí poměr přímé řeči i epického děje.Důstojný souputník severské gardy!

07.05.2017 5 z 5

Smrt v rodině Smrt v rodině Karl Ove Knausgård

"Gigantický, kontroverzní a provokativní".....je mi líto, nic z udávaných atributů jsem v knize nenašla, a to jsem si zakázala svazek odložit a se skřípajícími zuby dočetla do konce. Lze snad obdivat jen to, kolik rozvitých vět a souvětí (rozuměj odstavců,kapitol,stran...) dokáže vyplodit autor,aby v konečném výsledku vyprávěl čtenáři o několika prožitých hodinách.
A to je zřejmě důvod, proč dílo nazvat "uměleckým", potažmo jej prohlásit za "literární událost století"...

25.01.2017 2 z 5

Její život v očích panenky Její život v očích panenky Ingrid Desjours

Mé oblíbené brněnské nakladatelství s touto knihou šláplo do obřího exkrementu.. Podle mě šrot na entou maskující svou nulovou literární hodnotu škraboškou nesmyslných a trapných vulgarit a zvrhlostí.

24.12.2016 odpad!

Playground Playground Lars Kepler

Tento sehraný tandem nemůže napsat špatnou knihu...

29.11.2016 5 z 5

Horečka Horečka Karel Pecka

Jak jinak než pěti hvězdami ocenit knihu člověka, který "nikdy nenapsal nic, co nechtěl, co si nemyslel, za co by se museli on a česká literatura stydět".

01.10.2016

Noc nad Reykjavíkem Noc nad Reykjavíkem Arnaldur Indriðason

Indridasonův styl mi maximálně vyhovuje. Ve vláčně plynulém ději se ani netopíme v potocích krve, ani neztrácíme v lavinách připitomělého textu. Kdo si nepotřebuje při četbě rozrušením okusovat nehty,dopluje po třech stovkách stran do poklidného přístavu sotva předvídatelného rozuzlení.

11.09.2016 4 z 5

Provazochodkyně Provazochodkyně Simon Mawer

Simon Mawer nebyl nikdy žádný Shakespeare, ale v předchozích dílech alespoň dodržoval pravidla románové konspirace,které tato kniha zhusta postrádá. Nevěrohodně vykreslené postavy + naivně konstruovaná dějinná linie (hlavní hrdinka na jedné straně líčená jako z líhně rodiny Bondovy - na druhé straně jen tak mimochodem vycintá u večeře sovětskému agentovi detailní podrobnosti vodíkové bomby,kterou - se stejným sociálně-politickým cítěním - pomáhá sestrojit její homosexuální bratr.....) jsou toho patrným dokladem. Buďto autor záměrně mystifikuje období studené války, anebo celá léta tráví na prosluněném anglickém venkově stranou od reality světových dějin...

26.07.2016 2 z 5

Hybatelé Hybatelé David Mitchell

Jeden z hodnotících se "v knize málem utopil". Vedlo se mi stejně, takže jsem v tomhle hybridním moři doplavala pouze do Mongolska.Odpad!

26.07.2016 odpad!

Poslední poutník Poslední poutník Gard Sveen

Při čtení téhle lahůdky mnou lomcovalo dilema: mám do sebe úžasně stylizovaný neotřepanými zápletkami propletený děj nasoukat co nejdřív (rozuměj: číst při téměř jakékoliv činnosti - vaření a konzumaci jídel včetně - odpusť,má kmenová knihovno!) nebo si jej odměřeně dávkovat a četbu pojmout jako odměnu?
Praktikovala jsem obojí a výsledkem je nejen maximální hodnocení na těchto stránkách, ale také částečná odpověď na otázku "Proč právě severskou literaturu tak miluji?"
Aneb - řečeno slovy klasika : "Lidé, čtěte!!!"

09.07.2016 5 z 5

Myslete na děti! Myslete na děti! Ian McEwan

Po přečtení knihy jsem poslechla doporučení jednoho ze zdejších komentátorů a přečetla si na stránkách kukatko.cz zdrcující kritiku recenzentky,která román zavrhuje a autorovu tvorbu označuje za kvalitativně sestupnou....dovolím si (viděno pohledem člověka nepříliš obeznámeného se současnou anglosaskou tvorbou) oponovat: z velmi úzce vymezeného prostoru dvousetstránkové novely jsem jako čtenář vytěžila kvantum informací včetně emotivních zážitků (umocněných pro mě - NEPŘEDVÍDATELNOU dějovou linií).Děj (označený recenzentkou za "chudý") je -viděno mou optikou- srovnatelný s většinou několikasetstránkových blábolů,kde zpoza každé litery jukají neodmyslitelné priority úspěšného románu (tj. krev, sex, násilí a pochopitelně náležitě drsné dialogy).
Knížce vyčleňuji čestné místo v mé knihovničce a těším se na další autorův počin..

22.03.2016 5 z 5

Duel Duel Arnaldur Indriðason

Autor opět brilantně propojil všechny tři časové veličiny, takže příběhem se táhne nit komisařovy minulosti a končí příslibem budoucích příběhů sympaťáka Erlendura.No a my, kterým leitmotiv má co říct (utkání Spasskij-Fischer),musíme být nutně nadšeni věrohodnou evokací časů studené války.

03.02.2016 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Dojemný koktejl z esencí " nadaný sirotek + slepá dívka + pátrání po pohádkovém klenotu " v kontextu světové války - výsledek podle mě neodpovídá deseti letům autorova snažení a Pulitzerově ceně už vůbec ne.

12.01.2016 2 z 5

Ostrov Lhářů Ostrov Lhářů E. Lockhart (p)

Děj románové novely graduje v již avizovaném hrůzném ( destruktivním) rozuzlení ,které však očividně nedosahuje tak vysokého stupně hrůznosti (destrukce), aby všechny zbývající aktéry příběhu přiměl PRACOVAT...

15.08.2015 2 z 5