Zelený_Drak Zelený_Drak komentáře u knih

Zlopoustevník Šáchor Zlopoustevník Šáchor Petr K. Procházka

Druhým dílem jsem se prokousávala rok a 12 dní. Nebavilo mě to vůbec v žádné fázi. Je to dost přeplácané a autor příliš skáče mezi postavami. Za chvíli si z děje nebudu nic pamatovat. Navíc nesnáším, když se o matce od dětí mluví jako o dívce nebo děvčeti. To by bylo přípustné snad jen kdyby jí bylo pod 18. Jakuba zase v jednu chvíli sváděla jakási jeptiška, která s ním cosi zamýšlela, ale nepochopila jsem co. Čarodějové se oslizle motali kolem bludičky, zatímco na ně měly spadeno sudičky... Ani ti draci to tentokrát u mě nedokázali vytáhnout nahoru. Do třetího dílu se mi moc nechce.

24.06.2021 1 z 5

Temný gryf Temný gryf Katie J. Taylor

Předvídatelný příběh, kde místo draků jsou gryfové a ze všeho nejvíc jde o předsudky. Po překonání začátku, kde mě rozčilovalo, že mám před sebou knihu, kde evidentně dostanu hlavně spoustu šikanování hlavního hrdiny Arrena, mě čtení ale bavilo. Dobře napsáno i přeloženo a odsýpá to tak, že jsem se ani nestihla zamyslet nad tím, že se hrdina možná mohl vzchopit trochu dřív a nemusela bych o jeho utrpení číst tak dlouho. Doporučuji pro mladší (ale otrlé) nebo začínající čtenáře, kteří ještě mnoho podobných knih nečetli. Pro otrlé proto, že je tam docela dost popisů zabíjení a žraní lidí. A i když je příběh jedno velké klišé, měla jsem z něj dobrý celkový dojem.

12.06.2021 3 z 5

Nevědomé příčiny neplodnosti Nevědomé příčiny neplodnosti Joëlle Desjardins-Simon

Možné příčiny neplodnosti z pohledu psychoanylýzy. Přijde mi to skoro jako ezoterická kniha. Těžko se mi věří tomu, že lidé podstupují všechny peripetie s asistovanou reprodukcí a přitom ve skutečnosti nechtějí mít dítě. A že o tom ani nevědí. A že mluví o normálním dětství, aby z nich po x sezeních u psychoanalytika vylezlo, že mají jen jednoho rodiče a to je alkoholik, takže vůbec nemají představu, co by měli dělat, pokud by sami měli děti. A že vlastně... O čem tedy ti lidé celé dny přemýšlejí, když bez pomoci terapeuta na takové věci nepřijdou?

11.06.2021 3 z 5

Má rodina a jiná zemětřesení Má rodina a jiná zemětřesení Ivan Kraus

Asi nejzábavnější byla sbírka To na tobě doschne. Možná i proto, že je první. Postupně se mi povídky okoukaly. Znovu bych knihu už nečetla.

Číslo do nebe Číslo do nebe Ivan Kraus

Ve srovnání s To na tobě doschne mě tahle sbírka bavila méně. Znovu bych ji nečetla.

Prosím tě, neblázni! Prosím tě, neblázni! Ivan Kraus

Židovka z Toleda Židovka z Toleda Lion Feuchtwanger

Poslouchala jsem jako audioknihu. Výborné zpracování příběhu, postavy jsou živé, námět prolínání tří monoteistických náboženství stále aktuální. Ale podruhé bych to asi číst nepotřebovala. Možná i proto, že je to povedené a postavy jsou dost realistické na to, aby mě rozčilovaly.

09.05.2021 3 z 5

Šarmantní násilníci Šarmantní násilníci Pavel Beňo

Zajímavé příběhy a možná není od věci vědět, že problematice se u nás někdo věnuje, ale celkově mě kniha ničím neobohatila. Od knihy s podtitulem "antimobbingová příručka" jsem čekala víc než historii toho, kdo se kdy zabýval vztahy na pracovišti a definice, co už je mobbing a jaké typy problematických pracovních vztahů existují. Čekala jsem nějaké příklady lidí, kteří dosáhli nějaké změny aniž by se při tom zničili a jak to udělali. Ale přijde mi, že hlavní rada příručky je "Sledujte, co se vám děje. Pokud se vám opakovaně děje něco, co se vám nelíbí, tak to řešte.". Myslím, že kniha je zajímavá spíš pro lidi, kteří se tomu sami chtějí profesně věnovat.

09.05.2021 2 z 5

Muzeum zkamenělin Muzeum zkamenělin Margaret Atwood

Příběh a postavy mě téměř nezaujaly. Vykreslení postav a celkové zpracování je skvělé, ale v tomto případě pro mě nedokázalo vyrovnat téma, které bych u jiného autora asi ani nezkusila. Slepý vrah mě bavil o dost víc a chystám se ještě minimálně na Alias Grace. Kdybych měla někomu doporučit něco od autorky, doporučím mu, ať hlavně nečte tohle jako první. Líbí se mi ale, jak Atwood umí psát "divné" ženy jako je Lesja nebo ve Slepém vrahovi Laura.

04.05.2021 3 z 5

Žij a buď Drood Žij a buď Drood Simon R. Green

Pro mě to zatím byl jeden z nejslabších dílů série. Bavila mě akorát záležitost s inteligentní zbrojí a dějově asi poslední čtvrtina knihy. Velká odhalení tohoto dílu nejsou zas až tak velkolepá. Série je v polovině a než to tedy s Eddiem "nějak dopadne", čeká ho ještě jednou tolik zachraňování světa a rodiny. Jsem teď zvědavá na pravdu o Molly, která je určitě nařadě, ale po tomto se do pokračování nijak zvlášť nehrnu. Mezi Greenovými knihami to chce občas pauzu, aby plnily svou funkci a nezačaly čtenáře nudit.

19.04.2021 1 z 5

Příchod noci Příchod noci Paul S. Kemp

První díl mě ještě jakž takž bavil, ale druhý vzdávám po 8 kapitolách (něco kolem 100 stran). Ničím mě to nezaujalo. Ono se tam ani nic nestalo. V první třetině knihy se všehovšudy nic nestalo a klaďáci a záporáci jsou od sebe bezpečně oddělení, takže asi bude ještě chvíli trvat, než se něco začne dít. Přečetla jsem si anglické komentáře a zjistila jsem, jaký mám očekávat závěr (knihy i série) a pro jistotu i poslední kapitolu třetího dílu. Nemám pocit, že bych potřebovala věnovat čas dalším 400 stranám, abych mohla na konci vyhodnotit, že to bylo mírně podprůměrné generické fantasy, jakých je všude plno. Tohle má akorát přestřelené hodnocení, protože je to Forgotten Realms. Zkusím ještě pár knih o Drizztovi, než na Forgotten Realms definitivně zanevřu, ale můj oblíbený svět to asi nikdy nebude. Kdyby mi bylo 10 let, asi by mi to přišlo dobré, ale takhle mám na seznamu řadu knih, které mě zajímají víc.

01.04.2021 1 z 5

Jen pro nebeské oči Jen pro nebeské oči Simon R. Green

Před tímto dílem jsem si dala od Tajných dějin pauzu a zase mě to bavilo. Je to opravdu všechno na jedno brdo, takže i když člověk chce číst dál, je lepší si sérii proložit něčím dalším. Droodové opět zachraňují svět, tentokrát před starými dobrými satanisty. Na scéně se objevuje další z legendárních sester Metcalfových. Moje oblíbené postavy ale jsou zbrojmistr a knihovník. Mám ráda ten laciný humor s papučemi na zlaté zbroji a podobně. A konečně víme, co žije ve staré knihovně.

28.03.2021 2 z 5

Zima elfů II Zima elfů II Bernhard Hennen

Čtyři a půl roku po Elfech jsem se k sérii vrátila a přečetla další příběh - Zima elfů. Pamatuji si, že první příběh se mi líbil a celkově mě nadchnul, i když se kniha občas vlekla. Do druhého dílu jsem se tedy pouštěla s očekáváním, že to bude dobré, ale určitě horší než si vybavuju. Nebylo. Naopak, vytratily se některé neduhy prvního dílu. Práce s postavami je lepší. Není těžké rozumět Alfadasovi, Asle, Silwyně, Ollowainovi... dokonce i záporáci trolové jsou vcelku propracovaní a čtenář pravidelně nahlíží na válku i z jejich strany. Těžko se lze ubránit sympatiím k Orgrimovi, který je na trola až moc mazaný a nechybí mu ani čest válečníka. Styl je trochu popisnější, ale nemusela jsem se knihou prokousávat. Co se samotného příběhu týče, nečekala jsem, že mě nějaká válka elfů (a jejich spojenců) s troly příliš zaujme, protože takových už jsem četla mnoho. Tento je ovšem dobře napsané. Na to, že jde vlastně o generickou fantasy, jsem s elfy pořád velmi spokojená.

V tomto díle bych také vyzdvihla erotické scény, které mi nepřišly samoúčelné, dokreslovaly život hrdinů a zároveň byly zpracovány tak, že mi nepřišly mládeži nepřístupné. To spíš krutost trolů, mučení a zabíjení by byly důvodem, proč bych knihu nedoporučila mladším čtenářům.

Před dalším dílem si určitě zase dám pauzu, tentokrát ale snad ne tak dlouhou.

22.03.2021 3 z 5

Zima elfů I Zima elfů I Bernhard Hennen

Čtyři a půl roku po Elfech jsem se k sérii vrátila a přečetla další příběh - Zima elfů. Pamatuji si, že první příběh se mi líbil a celkově mě nadchnul, i když se kniha občas vlekla. Do druhého dílu jsem se tedy pouštěla s očekáváním, že to bude dobré, ale určitě horší než si vybavuju. Nebylo. Naopak, vytratily se některé neduhy prvního dílu. Práce s postavami je lepší. Není těžké rozumět Alfadasovi, Asle, Silwyně, Ollowainovi... dokonce i záporáci trolové jsou vcelku propracovaní a čtenář pravidelně nahlíží na válku i z jejich strany. Těžko se lze ubránit sympatiím k Orgrimovi, který je na trola až moc mazaný a nechybí mu ani čest válečníka. Styl je trochu popisnější, ale nemusela jsem se knihou prokousávat. Co se samotného příběhu týče, nečekala jsem, že mě nějaká válka elfů (a jejich spojenců) s troly příliš zaujme, protože takových už jsem četla mnoho. Tento je ovšem dobře napsaný. Na to, že jde vlastně o generickou fantasy, jsem s elfy pořád velmi spokojená.

Před dalším dílem si určitě zase dám pauzu, tentokrát ale snad ne tak dlouhou.

22.03.2021 3 z 5

Válečníci bouře Válečníci bouře Stan Nicholls

Celá "trilogie" je jeden román rozdělený do tří svazků, který není tak rozsáhlý, abych mu věnovala tři samostatné komentáře. Okomentuji Orky dohromady jako jeden celek.

Celou dobu jsem váhala mezi 2 a 3 hvězdičkami a přikláněla jsem se spíš ke třem, ale závěr mě dost zklamal. Úplný konec příběhu je zbytečně uspěchaný a přišel mi i neuspokojivě otevřený. Nedozvíme se, co se s kým vlastně nakonec stalo. Uvítala bych aspoň krátké a klidně i patetické vylíčení "šťastného konce". Dala jsem tedy jen 2 hvězdy.

Příběh jako takový pěkně odsýpá. Je to obstojně napsaná generická fantasy, která mírně paroduje generickou fantasy, ale tak převelice nenápadně, že by ani nebylo lehké to přehlédnout a myslet si, že to autor všechno bral smrtelně vážně.

Postavy jsou vcelku černobílé, od začátku je jasné, že Rosomáci jsou oddíl kladných orků bez bázně a hany. Zlé královny jsou zlá a zlejší, hodná královna je dívka v nesnázích. Artefakty jsou nejmagičtější, záporáci nejodpornější, fanatici nejfanatičtější...

Prostě to nemá úplně čím překvapit, ale stejně čtete dál, protože je to celkem zábava a chcete vědět, k čemu to tedy všechno bude. Kdybych knihu mohla považovat za dětskou, tak bych jí ty 3 hvězdičky dala. Jenže vzhledem k sexuálním excesům zlé královny, jde spíš o knihu pro dospělého čtenáře. Kdyby se vyškrtly, doporučila bych Orky dětem mezi 10 a 15 lety, ale takto se pro děti vůbec nehodí a pro dospělé je příběh příliš přímočarý. Tak nevím, na jakou skupinu čtenářů autor vlastně cílil.

Legie hromu Legie hromu Stan Nicholls

Celou dobu jsem váhala mezi 2 a 3 ˙hvězdičkami a přikláněla jsem se spíš ke třem, ale závěr mě dost zklamal. Úplný konec příběhu je zbytečně uspěchaný a přišel mi i neuspokojivě otevřený. Nedozvíme se, co se s kým vlastně nakonec stalo. Uvítala bych aspoň krátké a klidně i patetické vylíčení "šťastného konce". Dala jsem tedy jen 2 hvězdy.

Příběh jako takový pěkně odsýpá. Je to taková obstojně napsaná generická fantasy, která mírně paroduje generickou fantasy, ale tak převelice nenápadně, že by ani nebylo lehké to přehlédnout a myslet si, že to autor všechno bral smrtelně vážně.

Strážci blesku Strážci blesku Stan Nicholls

Kapesní bestiář Kapesní bestiář Jiří Žáček

Žáčkovy básničky pro děti se mi líbí mnohem víc než jeho poezie pro dospělé. Jak píše Blue, některým básním chybí pointa (a dalo by se snad i říct, že jsou docela o ničem). Vybírám jako ukázku to, co mě naopak zaujalo nejvíce.

Mlsná kráva
-----------------
Vlezla kráva do spíže,
teď je v stavu beztíže.
ZDRAVÍ, SÍLU NAJDEŠ V SÝRU --
ale kráva nezná míru.
A teď škytá, škyt a škyt,
bledne, modrá, není fit.

Přežrala se, potvora --
zavolejte doktora!
Ať jí řekne: Milá krávo,
přejídat se není zdrávo.
Ten, kdo žere takhle moc,
zakládá si na nemoc!

Zlá kobyla
--------------
Když jsem byl maličký pacholíček,
šlápl mi koníček na malíček.

Nebyl jsem maličký, byl jsem už pacholek,
zkažený rodiči, ze škol i od holek.

Nebyl to koníček, byla to kobyla,
potvora splašená takhle mě dobila.

Nebyl to malíček, šlápla mi na hlavu,
teď ji mám šišatou, sešitou v ústavu.

Když jsem se o holi dobelhal k maštali,
bestie kobylí se ještě řehtaly!

Koho ruší bzukot muší
---------------------------------
bere mouchy jako trest --
tlak mu stoupá, srdce buší,
nervy drnčí na protest.

plácačkou se ohání.
Bzikají nám kolem uší,
mají hrozné chování!

rozmlátí si celý byt.
Mnohem líp jsou na tom hluší --
nedají se vyrušit!

15.03.2021 3 z 5

Pan Amanuensis na venku aneb putování za novelou Pan Amanuensis na venku aneb putování za novelou František Jaromír Rubeš

Odsýpá to, ale je vidět, že edice Světová četba z počátku trochu tápala. Toto je 10. svazek a na humoresce "Pan Amanuensis na venku aneb putování za novelou" není světového vůbec nic. Pěkně to odsýpá a člověk se i pousměje, ale nemám potřebu knihu velebit jen proto, že je stará a ve své době "prospěla věci" (tedy národnímu obrození). Kdyby se celé dílo Rubešovo nebylo dochovalo, nepřišli bychom o mnoho. Důležitější je, že existovalo ve své době. Jako nahlédnutí do tehdejší doby nebo alespoň do autorova vnímání vlastní doby je to určitě zajímavý střípek pro ty, kteří se více zajímají o 19. století u nás. Po této stránce je fajn, že nám nezůstala jen Němcová a Mácha. Na druhou stranu ale Rubeš není žádný Balzac nebo Dickens.

Pozn. na okraj: Původně jsem knihu chtěla zařadit do výzvy 2021 pod téma "Kniha, jejíž děj se odehrává na vesnici", přijde mi ale, že ho nesplňuje (část je v Praze a část na venkově, ale ne přímo na vesnici... najdu určitě něco, co se k zadání bude hodit lépe). Zařadila jsem ji tedy pod téma "Kniha vydaná před sto a více lety".

15.02.2021 2 z 5

Srdečné pozdravy z pekla Srdečné pozdravy z pekla Simon R. Green

Zatím nejslabší díl. Zase jedna apokalypsa za námi, ale nějak nemám pocit, že to celkový příběh obohatilo. Sice už víme, jak to bylo s těmi zrádci a tak, takže záhada vyřešena, ale stejně to na mě pořád působilo jako vata. Přišlo mi to celé moc jednoduché. Od nepřítele jsem čekala víc.

02.02.2021 1 z 5