Zemlja Zemlja komentáře u knih

Přistupovala jsem k ní opatrně. Dostala jsem ji. Obvykle dárci vědí ode mě, co bych chtěla. U téhle knihy to tak nebylo. Proto ta opatrnost. Nakonec jsem byla překvapená, lehce dojatá, napnutá - vyjde mu to? Cesta ale byla důležitější než cíl.

Adamův deník Adamův deník Knut Faldbakken

Tak tohle bylo žrádlo! Nápad, velmi přitažlivé a zajímavé.

Srdce tak bílé Srdce tak bílé Javier Marías

U téhle knížky si pamatuju, že jsem ji četla v zimě na chatě v Krkonoších v roce tsunami v Thajsku. Do čtení jsem se trochu nutila, protože kniha je zvlástně pomalá, reálné události ji tehdy poněkud válcovaly. Přemýšlela jsem stále, jestli je knížka tak slabá, nebo silná. Vytrvala jsem. Je silná, myslím. Jen chce čas a vhodné rozpoložení ke čtení.

Kronika ohlášené smrti Kronika ohlášené smrti Gabriel García Márquez

Zvláštní příběh, jakoby horký a pomalý. Děsivé je očekávání. Doufala jsem, že se stane "něco", a nestane se to ohlášené.

Nejsmutnější příběh Nejsmutnější příběh Ford Madox Ford

Moc se mi líbila. Postavy, vztahy, prožívání. Chtěla bych i jeho Konec přehlídky, ale asi u nás vůbec nevyšla.

Planeta opic Planeta opic Pierre Boulle

Skvělý příběh. Napadalo mě, a dodnes mě napadá při každé návštěvě ZOO, jak hrozné je, když se to otočí a lidoopi strčí člověka do klece jako zvíře. No a my to stále děláme.

Nepřátelé: Příběh lásky Nepřátelé: Příběh lásky Isaac Bashevis Singer

Těžký příběh o vážných věcech. Divíte se těm vztahům, ale vlastně nemůžete soudit, protože ti lidé přežili peklo. Možná prostě neměli na víc sílu.

25.09.2023 4 z 5

Running Man Running Man Richard Bachman (p)

Takové lehčí čtení. Napínavé. Domnělý outsider přečůrá týpky, kteří si myslí, že mají navrch. Fandíte jako diví.

Uťatá hlava Uťatá hlava Iris Murdoch

Bavila mě. Vtipná, humorná. Četla jsem poté, co jsem viděla životopisný film o autorce. Zajímalo mě, co napsala.

Paní Dallowayová Paní Dallowayová Virginia Woolf

Začala jsem ji číst po knize Hodiny, která zmiňuje autorku i knihu. No, nutila jsem se do toho. Je to pomalé, nedějové. Prostě se v tom topíte. Moc jsem to/postavu, nechápala.

Židovka z Toleda Židovka z Toleda Lion Feuchtwanger

Bavilo mě to hodně. Politika, skrývání víry, moc peněz. Poměry v tehdejším Španělsku, informace o panovnickém páru.

Markéta Lazarová Markéta Lazarová Vladislav Vančura

Krásný, syrový příběh. Křehká nezkušená dívka a další mladí lidé v drsné době, která lásce moc nepřála.

25.09.2023 5 z 5

Z oříšku královny Mab Z oříšku královny Mab Eva Vrchlická (p)

Ano, pomáhá s obsahy Shakespearových dramat. Proč ne? Čtete to jako pohádkovou knížku.

Život v pravdě aneb Lhaní z lásky Život v pravdě aneb Lhaní z lásky Jiří Gruša

Moc z ní ve mně nezůstalo. Nepamatuju si, o čem byla.

Když v ráji pršelo Když v ráji pršelo Jan Otčenášek

Kdysi jsem si myslela, že budu žít někde daleko od lidí jen se svým milým. Časem mě to naštěstí opouštělo. Není nad výdobytky civilizace. Knížka mě bavila. Sem tam trochu sexuální scénka...

Babička Babička Božena Němcová

Taky mám vydání s krásnými Kašparovými ilustracemi, ale to moc nepomáhá. Pro mne tahle kniha, oproti jiným autorčiným počinům, kouzlo nemá.

Povídky malostranské Povídky malostranské Jan Neruda

Příběhy s atmosférou, různé postavy a charaktery. Propracované.

Taras Bulba Taras Bulba Nikolaj Vasiljevič Gogol

Povinná četba v ruštině. Ale bavilo mě to! Zajímavý život kozáků/ Kozáků? Nevím vlastně. Nesmlouvavá spravedlnost hlavního hrdiny i vůči vlastnímu synovi.

Syn lovce medvědů Syn lovce medvědů Karel May

Tyhle dobrodružné knihy považuju za lepší čtení než je Vinnetou s nudnými pasážemi popisujícími přestřelky. Jsou napínavější, pro mě uvěřitelnější.

Čísla života Čísla života Dan Millman

Mám ráda čísla, matematiku i numerologii. Tahle kniha je obdivuhodně propracovaná. Čtu opakovaně.