Zemlja Zemlja komentáře u knih

Kryštofe, neblbni a slez dolů! Kryštofe, neblbni a slez dolů! Iva Procházková

Moc hezká knížka. O kamarádství a že se o něj musí pečovat. O klukovi, který trpí po odchodu otce. Může to pomoct dětem ve stejné situaci. Při scénce, jak uzdravoval psa v troubě, se vždycky směju.

04.10.2023 5 z 5

Přišla z moře Přišla z moře Miloš Urban

Nějak mi nesedla. První kniha od autora, kterou jsem četla. Začátek slibný a pak to nějak řídlo a stávalo se nezajímavým. Jako režisérsky nezvládnutý film. Nebo prostě nechápu autorův záměr, o co šlo. Jako v Sedmikostelí.

01.10.2023 2 z 5

Myška a pohádková polívka Myška a pohádková polívka Arnold Lobel

Malá krásná knížka, trochu Šahrazád. Vtipná.

Babička drsňačka Babička drsňačka David Walliams

Dostala jsem se k ní prostřednictvím žákovského referátu, děti zaujal a chtěly ji přečíst. Je trochu ode zdi ke zdi - křupani a hrubost, a pak soucit a vřelost. Autor píše vtipně, děj má spád. Nevím, jestli je úplně v normě žertovat o loupeži v knize pro děti.

Soumrak bohů Soumrak bohů Helena Kadečková

Krásné vydání. Ke čtení mě popostrčily filmy o Thorovi a spol., chtěla jsem si rozšířit obzory.

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Povinná četba. Něco čte člověk kvůli ději, který ho přenese někam nebo k něčemu, k čemu by se sám nedostal. Něco kvůli zajímavým myšlenkám, které by se v jeho hlavě nehonily. Něco kvůli jazyku, který "chutná". Tohle je kniha pro to, abychom nezapomněli.

Francouzova milenka Francouzova milenka John Fowles

Autorovy knihy mám ráda. Rozmanité náměty, vše skvělé. Tohle je pro mě kniha o manipulaci, i když možná nevědomé. Existují takové typy žen, jako že jim celý svět ubližuje, chovají se jako oběti. Čestný muž nemůže nepomoct. A už nikdy se úplně neodpoutá.

30.09.2023

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Děsí mě vězení a různé ústavy, kde se zamyká. Jak málo stačí, abyste se dostali někam, kde vás oberou o rozhodování o sobě samém a o důstojnost. Skvěle se pak čte o tom, že se najdou hrdinové, kteří se vzepřou. Uvěřitelné postavy. Důležitý příběh!

Ako žiť a nezblázniť sa Ako žiť a nezblázniť sa Lidmila Pekařová

Nezbytné čtení pro každého.

30.09.2023 5 z 5

Tři mušketýři Tři mušketýři Alexandre Dumas, st.

Košatý příběh, opulentní. Je v něm smysl pro čest, službu, přátelství. Hlavní postavy jsou svou růzností přitažlivé. Reálie doby barvitě popsané. Čtenář si může užívat.

Jak jsem potkal ryby Jak jsem potkal ryby Ota Pavel

Je v tom láska, poetika. Pokud jste rybář, je to přidaná hodnota. Autor vládne jazykem.

Nový špalíček českých pohádek Nový špalíček českých pohádek Otakar Chaloupka

Knížka hezky vypadá. Ale nevím, jestli je pro děti. Jsou to pohádky, ale moderní, proboha! Jako dítě jsem ji nenáviděla. Myslí dospělí, kteří to píší, na to, co děti tak do 10 let poberou?

30.09.2023 2 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Trochu jsem se bála, že to nedopadne dobře. Zpočátku je podivnost a odlišnost jakoby zábavná, novinka. Ale postupně začíná děsit, když si uvědomíte, že je to napořád a nebude to jiné. Peklo pro rodiče. Musejí být silní.

29.09.2023 4 z 5

Uzel pohádek Uzel pohádek * antologie

Takový nesourodý výběr, pro mě. Moderní pohádka je myslím dost problematický žánr. Už ten termín je divnej. Poslední je bajka od Wericha, bezvadná. Atmosféru a napětí má příběh o bratrech, kteří si dělili nevěstu. Ostatní jsou pro mě podivné, nestravitelné.

27.09.2023 3 z 5

3x Phil Marlowe 3x Phil Marlowe Raymond Chandler

Výborný hlavní hrdina, suché hlášky, napínavé vyšetřování. Perfektní.

27.09.2023 5 z 5

Žena v bílém Žena v bílém Wilkie Collins

Slušné. Na to jak je to staré. Autor byl přítelem Ch. Dickense. Četla jsem zaujatě, bylo to tajuplné, napínavé.

27.09.2023 4 z 5

Doktor od jezera hrochů Doktor od jezera hrochů Miloslav Švandrlík

Kdysi dávno. Snad na základce. Půjčila mi ji nadšeně kamarádka, od jejíhož vkusu jsem se, jak jsem postupně zjišťovala, dost odchylovala. Vlastně mě na té knize nejvíc zaujala ta mamba, to pro mě byla zoologická novinka, její nebezpečnost.

27.09.2023 2 z 5

Past na korunu Past na korunu Daniela Krolupperová

Velmi hezký příběh zasazený do prvních let republiky, točí se kolem měnové reformy, zajímavý nápad. Díky hlavním hrdinům se dovíte, jak lidé žili, jak čekali, jestli se jim muži a chlapci vrátí z války. Kniha navíc popisuje část Prahy, ilustrace pomáhají, jsou v ní i skutečné postavy, podobně jako v Zločinu na Starém... Propracovaná, poctivá knížka.

26.09.2023 4 z 5

Mladý muž & bílá velryba Mladý muž & bílá velryba Vladimír Páral

Velmi oblíbená. Zase Ústí. Kontrastní postavy. Vyhořelost a zápal. Využívání a oddanost. Krásná.

25.09.2023 4 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Dobrý nápad. Holka, hurá. Takže to budou holky číst. Nešikovné popisy situací. Na tom by se Sarurnin s dědečkem vyřádili, až by zkoušeli, jestli to tak mohlo být.

25.09.2023 3 z 5