Zemlja Zemlja komentáře u knih

Markéta Lazarová Markéta Lazarová Vladislav Vančura

Krásný, syrový příběh. Křehká nezkušená dívka a další mladí lidé v drsné době, která lásce moc nepřála.

25.09.2023 5 z 5

Z oříšku královny Mab Z oříšku královny Mab Eva Vrchlická (p)

Ano, pomáhá s obsahy Shakespearových dramat. Proč ne? Čtete to jako pohádkovou knížku.

Život v pravdě aneb Lhaní z lásky Život v pravdě aneb Lhaní z lásky Jiří Gruša

Moc z ní ve mně nezůstalo. Nepamatuju si, o čem byla.

Když v ráji pršelo Když v ráji pršelo Jan Otčenášek

Kdysi jsem si myslela, že budu žít někde daleko od lidí jen se svým milým. Časem mě to naštěstí opouštělo. Není nad výdobytky civilizace. Knížka mě bavila. Sem tam trochu sexuální scénka...

Babička Babička Božena Němcová

Taky mám vydání s krásnými Kašparovými ilustracemi, ale to moc nepomáhá. Pro mne tahle kniha, oproti jiným autorčiným počinům, kouzlo nemá.

Povídky malostranské Povídky malostranské Jan Neruda

Příběhy s atmosférou, různé postavy a charaktery. Propracované.

Taras Bulba Taras Bulba Nikolaj Vasiljevič Gogol

Povinná četba v ruštině. Ale bavilo mě to! Zajímavý život kozáků/ Kozáků? Nevím vlastně. Nesmlouvavá spravedlnost hlavního hrdiny i vůči vlastnímu synovi.

Syn lovce medvědů Syn lovce medvědů Karl May

Tyhle dobrodružné knihy považuju za lepší čtení než je Vinnetou s nudnými pasážemi popisujícími přestřelky. Jsou napínavější, pro mě uvěřitelnější.

Čísla života Čísla života Dan Millman

Mám ráda čísla, matematiku i numerologii. Tahle kniha je obdivuhodně propracovaná. Čtu opakovaně.

Pekař Jan Marhoul Pekař Jan Marhoul Vladislav Vančura

Povinná četba na gymplu. V tomhle věku snad ani čtenář nemůže v díle odhalit vše - formu, jazyk, styl doby. Vnímala jsem jen děj. Asi bych to měla přečíst ještě jednou.

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Celou trilogii obdivuju. Promyšlený příběh o boji proti zlu, o obětování vlastního pohodlí i života. Ušlechtilí hrdinové, mocní nepřátelé. Svět plný zajímavých míst a bytostí.

Není římského lidu Není římského lidu Jarmila Loukotková

Velmi mě bavila. Sympatický hrdina, chytrý. Kličkování na hraně, všemocný tyran. Krásný historický román.

Čachtická paní Čachtická paní Jožo Nižnánsky

Napínavý, drsný příběh. Poutavé čtení, zajímavé líčení událostí, šťavnaté a uvěřitelné postavy.

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Pamatuju si nejvíc éter a popisy děložních čípků... V příběhu je toho mnohem víc. Třeba ochota pomáhat dětem a ženám, milé.

Birdy Birdy William Wharton

Smutný příběh, hlavní postavy mi bylo hrozně líto. Skončil v kleci.

Tanec trosečníků Tanec trosečníků Iva Procházková

Bavila mě. Jako by spisovatelka trefně předpověděla to, co nás čekalo s covidem.

24.09.2023 4 z 5

Josef Balsamo I-II Josef Balsamo I-II Alexandre Dumas, st.

Mám ráda příběhy, ve kterých hrdina žije věčně, nebo déle než je obvyklé, a díky tomu jaksi ví, umí víc, má zkušenosti. Vytváří to příjemné napětí.

24.09.2023 3 z 5

Divá Bára Divá Bára Božena Němcová

Ženská hrdinka, která předběhla dobu. Přála jsem jí toho šviháckého myslivce.

Mikeš Mikeš Josef Lada

Dětství. Předčítání ve škole i samostatné čtení. Krásné retro. Zvířecí morální vzor.

Filosofská historie Filosofská historie Alois Jirásek

Tenhle " Jirásek" tolik neunavuje zdlouhavými líčeními. Dá se vcelku se zájmem číst.

24.09.2023 3 z 5