Zemlja Online Zemlja komentáře u knih

Dáma s kaméliemi Dáma s kaméliemi Alexandre Dumas, ml.

Smutný příběh, krásně napsaný. Jak těžké bylo pro ženu zajistit si důstojný život.

13.09.2023 4 z 5

Ani nevím proč, ale prostě mě to nebavilo. Ničím nezaujalo. Nedočetla jsem.

09.09.2023 2 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Kdo by to nečetl? Nebo nepředčítal dětem? Mými favority jsou pro dospělé Tři sestry a prsten, velká švanda, a pro děti Vrabec hrdina. U toho se mi třese hlas dojetím.

06.09.2023

Pýthie Pýthie Margaret Atwood

Víc mě bavila část o dětství. Velmi trefné, výstižné a vtipné. Sebereflexe a sebeironie holky s nadváhou. Nevěřila jsem, co všechno se může odehrávat v hlavě někoho s mindrákem.

05.09.2023 3 z 5

Advent Advent Gunnar Gunnarsson

(SPOILER) Velebnost a nesmlouvavost zimní pustiny. V ní člověk doprovázený dvěma zvířaty, ke kterým se chová s úctou. Nasazuje v předvánočním čase život, aby dovedl domů zatoulané ovce. Jednoduchý silný příběh. Krásné vydání z r. 2017.

04.09.2023 5 z 5

První kniha vikinga Vika První kniha vikinga Vika Runer Jonsson

Švanda, chytrý bojácný kluk tahá z bryndy poněkud tupé siláky, včetně otce. Báječné obrázky s útržky textu. Milovala jsem oba díly, četla jsem je víckrát.

Jak na věc Jak na věc Nick Hornby

Takové lehčí, vtipné čtení. Snad o postupném dospívání floutka, který nechtěně nakoukl do života kluka žijícího jen s poněkud psychicky nestabilní matkou.

Anilin přízrak Anilin přízrak Michael Ondaatje

Trochu jsem se do čtení nutila. Reálie úplně cizí, pro mě neznámé, ale zajímavé. Na tuhle knihu jsem potřebovala být odpočatá.

Špalíček veršů a pohádek Špalíček veršů a pohádek František Hrubín

Mnohokrát čtená, milovaná knížka. Nemůže zestárnout, je dokonalá.

V zámku a v podzámčí V zámku a v podzámčí Božena Němcová

Tahle se naší paní Boženě Němcové povedla. Popsat tak výstižně různé poměry, sociální rozdíly, životní priority, vztah k dětem. Mistrovské.

Romance pro křídlovku Romance pro křídlovku František Hrubín

Povinná četba na gymplu. Krásná kniha s atmosférou, o mládí i stáří, o lásce různé, o probouzení sexuality, a určitě i o mnohém dalším. Záleží na čtenáři.

Solaris Solaris Stanisław Lem

Kdysi dávno jsem četla. Zaujatě. Dobré nápady. Bylo to smutné. Oba filmy docela povedené.

03.09.2023 4 z 5

Lady Hamiltonová Lady Hamiltonová Alexandre Dumas, st.

Kdysi mě to bavilo. Další náhled do historie díky ženské postavě, pro zábavu, nenáročné.

Pahorek Pahorek Ray Rigby

Drsný příběh, pro mě nepochopitelné zacházení s lidmi. Nevím, jestli ta brutalita byla osobní záležitost, nebo to tak v armádě či cizinecké legii, už nevím, bylo nastaveno. Hezký film.

Tichá hrůza Tichá hrůza Tomáš Korbař

Četla jsem i víckrát, hezký výběr hororových povídek.

Hospoda Jamajka Hospoda Jamajka Daphne du Maurier

Četla jsem před mnoha lety. Autorku mám moc ráda. Její příběhy jsou napínavé, obstojí i dnes.

Co život dal a vzal Co život dal a vzal Betty MacDonald

Tuhle knížku četly snad všechny ženy v mojí rodině a doporučovaly mi ji. Je vtipná. Taková opravdu ženská, asi. Úplně můj hrníček to není.

Čmelák Aninka Čmelák Aninka Ondřej Sekora

Krásné ilustrace, informace o životě čmeláků, bylo mi jich líto. Ondřej Sekora je nenahraditelný.

03.09.2023 4 z 5

Laskavé, vtipné příběhy, čtivé. Ideální k odpočinku a nasycení duše dobrem.

Polámal se mraveneček Polámal se mraveneček Josef Kožíšek

Tohle snad dodnes umějí zpaměti všichni z mojí generace. Pasáže často matky recitovaly dětem při nějakém zranění. To bych jako autor považovala za úspěch.