zuzana2599 zuzana2599 komentáře u knih

Jiné životy Jiné životy Sofia Lundberg

Jestli je možné určit vhodnost výběru knížky z hlediska času, pak je tato knížka od švédské autorky tím pravým čtením na čas dušičkový ! Prostě jsem se trefila a čtení mi sedlo.
Hned od prvních stránek příběhu na mě dýchla nostalgie. A i přes tu dávku sentimentu, tíživé mysli či beznaděje jsem se nakonec pročetla ke spokojenému a hezkému závěru. Bylo to jakoby se nebe plné mraků postupně projasňovalo a vysvitlo slunce !
Jiné životy je dojemný a jemný příběh dvou žen, které osud svede náhodou dohromady. A příběh také o tom, že někdy pomoc přijde zcela nečekaně a život nabere nový směr...

28.10.2022 5 z 5

Krev andělů Krev andělů Jaroslava Černá

Krev andělů je další skvělá historická detektivka od Jaroslavy Černé.
Píše se rok 1646 a v Praze řádí vrah, který zabíjí ženy před porodem. Tyto děsivé vraždy opět vyšetřuje mladý soudní vyšetřovatel Borek, který má milou Aničku se kterou se chystá k oltáři. Kdo je šíleným vrahem, který věří legendě, že krev nenarozených dětí může způsobit zázrak ?
Čtení mě moc bavilo a kdybych nemusela jít spát, přečetla bych krimi i na jeden zátah. Nekomplikované, ale přesto velmi čtivé a zajímavé. Super !

28.10.2022 5 z 5

Vražda na hřišti Vražda na hřišti Catherine Shepherd

Tato série detektivek se mi moc líbí. Možná jsem objevila kouzlo v jejich jednoduchosti, přímočarosti a nenáročnosti. Oceňuji i každou obálku z této série, jsou dokonalé.
I já budu dnes v hodnocení stručná a jen dodám, že další část série nevynechám !!!

25.10.2022 5 z 5

Toskánská hraběnka Toskánská hraběnka Dinah Jefferies

Hraběnka Sophie di Corsi a mladá Američanka italského původu Maxine, to jsou dvě hlavní hrdinky tohoto úchvatného příběhu lásky i přátelství uprostřed nelítostné války.
Děj románu se odehrává v překrásném prostředí Toskánska, mezi olivovými háji a cypřiši. Sophie i Maxine se ve snaze ochránit svou rodinu a přátele zapletou s nacisty a já napětím na konci příběhu ani nedýchala ! Styl Dinah Jefferies mi už dávněji připomíná romány mé oblíbené Lucindy Riley, jejich knihy jsou překrásné.
Ano, Toskánská hraběnka byl jedinečný čtenářský zážitek !!!

25.10.2022 5 z 5

Češtinářky Češtinářky Veronika Valíková

Moc povedená je obálka knížky, taková prosluněná, snová a pozitivní.
Příběh samotný až tak nenaplnil mé očekávání. Četl se moc dobře, za dva večery byla knížka přečtená, ale pro mě byla v příběhu až moc popisována byrokracie ze strany ředitele gymnázia apod. a málo se rozvíjel příběh češtinářky Terezy či samotných studentů. Pořád jsem při čtení cítila, že autorkou je češtinářka, paní učitelka, která nás podrobně seznamuje s problémy v práci. Na druhou stranu se mi moc líbilo, že mě paní autorka provedla mými oblíbenými příběhy... Svět podle Garpa, Rok vdovou, Hotel New Hampshire atd... I tak jsem opět ráda zavítala do školy, ten můj školní čas je už dávno pryč...!

20.10.2022 3 z 5

Ples u vévodkyně Ples u vévodkyně Martina Monošová

Ples u vévodkyně je první díl historické pentalogie od slovenské autorky Martiny Monošové. Jsem moc, moc spokojena, krásné čtení, které mi připomnělo časy, kdy jsem v mládí hltala Angeliku a podobné příběhy.
Vydejte se i vy na francouzský zámek Anet, sídlo proslulé Diany de Poitiers, vévodkyně de Brézé, kde se rozehrává nádherný rytířský příběh. Píše se rok 1531, když služka objeví mladou dívku ležící ve stáji, která nemluví... Ano, je to Sophie, naše hlavní hrdinka. Škoda jen, že musím čekat na další část, z takového příběhu se nechce odejít !!!

19.10.2022 5 z 5

Jeho poslední slova Jeho poslední slova Laura Dave

Jeho poslední slova je thriller, na který jsem byla hodně zvědavá. Má takovou hezkou, nevšední obálku a i samotný příběh je moderní, současný, prošpikovaný moderními technologiemi ve firmě, kde Owen pracoval. Téma příběhu je naopak velmi jednoduché a přímočaré - Hannah a její vyvdaná dcera Bailey společně pátrají po pravdě o svém manželi a otci. Skládají střípky z minulosti, které změní jejich životy...
Knížka se dobře četla, ale je to příběh, který zřejmě brzy zapomenu. Nejvíce se mi líbila poslední třetina knihy a závěr, který mě uspokojil.

15.10.2022 4 z 5

Kód růže Kód růže Kate Quinn

DOKONALÝ HISTORICKÝ ROMÁN !
Občas se stává, že v té spoustě knižních novinek i již vydaných titulů, čtenáři unikne knižní skvost či mimořádný autor. I já mám ve své domácí knihovně autorčinu Alicinu síť ještě nepřečtenou. Také proto bylo toto moje setkání s Kate Quinn premiérové.
Ano je jisté, že Osla, Mab a Beth jsou nezapomenutelné hrdinky. Jejich vnitřní síla, odhodlání i odvaha jsou inspirující. Velmi pěkné i překvapivé bylo pak pro mě románové setkání s princem Philipem, jehož dívkou byla Osla, a to nejenom v románu, ale i ve skutečném životě. Autorčina poznámka závěrem je zajímavá i obohacující.
Kód růže je skvěle propracovaný příběh s mnoha událostmi, které se opravdu staly. Je to příběh o přátelství v době války, o záhadné šifře a o tajemství, které je životu nebezpečné. Příběh, který bere dech !!!

13.10.2022 5 z 5

Za italským snem Za italským snem Jo Thomas

Tato nenáročná oddechovka mi přinesla nejenom milou vzpomínku na léto, ale i moc pěkný a milý příběh právničky Lucie, která přijíždí z Walesu do jižní Itálie na dovolenou ke svému dědovi a babičce. Lucie se snaží zachránit rodinnou pizzerii a splnit si tak sen, jen netuší, že zde potká svého italského manžela... Po sedmi letech odcizení se může stát cokoli... Mně se prostě knížky Jo Thomas moc líbí. Už Vůně španělských třešní mi moc sedla a i tento příběh byl bezva. Nechyběla špetka humoru, vůně léta a čerstvé pizzy, holčičí i kočičí kamarádky, touha a láska... Hezké!

08.10.2022 5 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Shari Lapena je určitě nejenom pro mě sázka na jistotu. Kdo je v této bohaté rodině Mertonových vrahem vlastních rodičů ? Je touha po majetku až tak silná, že je někdo schopný tak brutálních vražd ? Nepříliš šťastná rodina je skvělé čtení s rychlým spádem, které lze jen stěží odložit. Dokonalá zápletka a vraha lze pouze uhádnout, do konce nikdo neví, kdo vraždil. Epilog závěrem byl pomyslnou třešničkou na dortu.
Ještě pár dnů mi příběh v mysli zůstane a budu přemýšlet nad neskutečnou krutostí, zlobou a zlem, kterého je člověk schopen. Kam až může zajít lidská záštˇa nenávist ?

07.10.2022 5 z 5

Osiřelé sestry Osiřelé sestry Shirley Dickson

"Občas tě nemám rád. Ale Etty... nikdy jsem tě nepřestal milovat ."
Kdybych si udělala pomyslný řebříček těch nejkrásnějších přečtených knih za rok 2022, pak by Sestry ze sirotčince získaly velmi vysoké umístění. Jak již přede mnou napsala o knížce má jedna z nemilejších spolučtenářek Šánka, na tento příběh jen tak nezapomenu.
Je nádherný, pro mne byla tato knížka překvapením a stala se srdcovkou ! Příběh dvou sester, Etty a Dorothy jsem četla opravdu jedním dechem a budu ho doporučovat všem !!

02.10.2022 5 z 5

Vraždy s cejchem Vraždy s cejchem Elina Backman

První detektivka od nové finské autorky Eliny Backmanové byla super ! Čtení tohoto spletitého a velmi napínavého příběhu mě bavilo a jako třešnička na dortu zde působila i linka romantická. Dokonalé propojení, opravdu skvělé čtení !!
Novinářka Saana tráví léto v městečku Hartola u své tety. Zaujme ji třicet let starý případ neobjasněné smrti dívky Heleny a začne pátrat... V té době je v Helsinkách nalezeno tělo mrtvého muže a komisař Jan Heino začne pátrat po vrahovi. Vražd přibývá... Případ z minulosti a současné vraždy se ke konci protnou a stejně tak se propojí i dva lidské osudy. Vynikající debut ! Očekávám další autorčinu knihu !!

30.09.2022 5 z 5

Sestry z vinice Sestry z vinice JoAnn Ross

Sestry z vinice je hezký a čtivý příběh o třech sestrách, které nalézají teprve po smrti otce jedna druhou, ale také své dědictví - vinici i novou rodinu. Jedná se o nenáročné, odpočinkové čtení, líbilo se mi, i když u této knížky jsem čekala i trošičku víc. Možná to ani není vinou knížky, ale byla místa, kde jsem se začínala nudit, a to se mi často nestává...
Ale nechci být kritická, knížka se čtenářům líbí a má také krásnou obálku. Jsem jen možná přesycená podobných příběhů, takže nyní měním žánr... !

26.09.2022 4 z 5

Velké sny Velké sny Sarah Lark (p)

Tak trochu jsem tušila, že mě román od Sarah Larkové nemůže zklamat. A opravdu, Zvěrolékařka byla skvělým čtením. Hodnotný čtenářský zážitek. Román potěší nejenom milovníky zvířat, ale i historie, dobrodružství a troška romantiky také nechybí...
Nellie miluje zvířata, ale veterinu jako žena své doby studovat nemůže. Její přítel od dětských let Philipp, nadaný na hudbu, na přání otce studuje na veterináře. Nellie, i když bez diplomu, vystuduje spolu s Philipem a poté spolu uzavřou manželství. Bez lásky, jen proto, aby Nellie mohla spolu s manželem vykonávat praxi. Pak začne válka a situace se začne komplikovat...
Krásná knížka s bohatým dějem a množstvím postav obohatila mé podzimní večery. Zahřála mne na duši a moc potěšila ! Ráda doporučím !!

22.09.2022 5 z 5

Prokletí hrobky Prokletí hrobky Gill Paul

Stejně jako lady Evelyn Herbertová, dcera lorda Carnarvona, i já se kdysi v mládí toužila stát archeoložkou. To přání se nevyplnilo ani jedné z nás, i když lady Evelyn k tomu měla velmi blízko. V roce 1922 vstoupila jako jedna z prvních do objevené hrobky Tutanchamona. Není proto divu, že jsem tento skutečný příběh četla jedním dechem !
Životní příběh lady Evelyn je výborně zpracovaný. Píše se rok 1972 a zestárlá Eve, jejíž zdraví je podlomeno více mrtvicemi, se snaží rozpomenout na události z mládí. Podnět ke vzpomínkám způsobí návštěva egyptské archeoložky, ale její otázky nejsou tak nevinné. Manžel se snaží Eve chránit, ale bude mít dost sil ?
Příběh o kletbě staré tisíce let, o síle a kráse manželské lásky, nezapomenutelný příběh o nevšední ženě ! Vřele doporučím a ráda sáhnu i po další knížce paní autorky.

17.09.2022 5 z 5

Zimní slib Zimní slib Rosie Goodwin

Och, taková krásná, jemná romantika ! Ale nenechte se zmást, příběh čtyř sirotků odehrávající se v Anglii na konci 19. století byl místy i drsný, smutný a napínavý.
Rosie Goodwin je pro mě zcela nová autorka a není divu, že v britských knihovnách patří mezi nejpůčovanější autory. Píše moc pěkně, její nekomplikovaný, ale milý a laskavý styl se mi moc zalíbil. I já se přidávám k názoru, že konec knížky je trošku uspěchaný, ale celkový dojem je i tak na jedničku. Jak paní autorka píše na konci knihy, Zimní slib je první část nové série, takže se zase máme na co těšit !

15.09.2022 5 z 5

Bouřlivá doba Bouřlivá doba Michaela Grünig

DOKONALÉ ! Za mě lepší než první díl, moc se mi knížka líbila a čtení jsem si užila.
I v druhém díle této rozsáhlé ságy jsem zavítala do německých lázní Heiligendamm a setkala se tam se starými známými - Elizabeth, její dcerkou Julinkou, jejím bratrem Paulem, sestrou Johannou a Luisou..., ale i s dalšími hrdiny, skvělou kuchařkou Minnou apod. Děj se odehrává ve dvacátých letech minulého století, kdy se pomalu začíná dostávat k moci Hitler a židovské obyvatelstvo je čím dál víc pronásledováno. Děj románu je vskutku bohatý, osudy všech postav jsou bohatě propracovány. Snad nejvíce se mi líbil osud Paula, který skrývá svou pravou orientaci a i přesto, že je ženatý a má tři děti, znovu se fatálně zamiluje... Ano, do muže, který je nadšený člen strany NSDAP.
Tentokrát se hodně těším na závěrečný díl, nyní nadšena dílem druhým !!

12.09.2022 5 z 5

Dny probuzení Dny probuzení Paula Stern (p)

Na tuto ságu jsem měla dlouho chuť, stejně tak jako na dobrou kávu. Jen musím s politováním napsat, že pro mě byla ta vytoužená káva slabá. Knížka se skutečně velmi rychle čte, je nenáročná, příběh má dvě časové linky, i přesto mě ale příběh nezasáhl, emoce se neprobudily, jen jsem si hezky početla.
Corinne miluje od malička kávu, její otec vlastní firmu Ahrensberg Kaffee a ona sama touží po své pražírně... Její dědeček Eberhard podporoval její vášeň pro kávu a jeho příběh poznává čtenář v lince z historie.
Příběh s vůní kávy hodonotím 3,5* a jeho další pokračování ještě zvážím.

09.09.2022 4 z 5

Ani slovo Ani slovo Patricia Gibney

Jsem velmi spokojena, i pátý případ s inspektorkou Lottie Parkerovou neměl chybu. Jedná se o perfektní čtení, které se jen stěží odkládá. O napětí není nouze a já si vždy užívám i ty střípky z osobního života Lottie, který taky není bez problémů a naše hrdinka to má prostě těžké... Tento pátý díl byl o to smutnější, že smrt dostihla i mladé chlapce a sama Lottie má stejně starého syna Seana. A musí tedy hledat vraha, ale zároveň se bát i o svého syna... Šesté pokračování si rozhodně ujít nenechám. Vynikající série !!!

05.09.2022 5 z 5

Navždy spolu Navždy spolu Elizabeth Haran

Australská autorka Elizabeth Haran je má oblíbená spisovatelka. Její romány mě nikdy nezklamou, zavedou mě do nevšedního a atraktivního prostředí, přinesou trošku romantiky a lásky, navodí pocit odpočinku a pohody a krásně se čtou.
I tento hezký rodinný příběh z farmy v Sunnyvaleu se mi moc líbil. Nechyběla láska, přátelství, rodinná pospolitost, žárlivost, mateřská touha a láska a uspokojivý konec.
Moc jsem si ty chvíle při čtení s hlavními hrdiny užila a vychutnala. Paráda !

03.09.2022 5 z 5