zuzana2599 zuzana2599 komentáře u knih

Poslední Mona Lisa Poslední Mona Lisa Jonathan Santlofer

Poslední Mona Lisa je historicko-dobrodružný příběh s prvky napětí i romantiky. Knížka se bude líbit jak milovníkům výtvarného umění, tak milovníkům záhad. Dověděla jsem se při čtení pár nových věcí o slavných obrazech, líbila se mi část odehrávající se ve Florencii, bavilo mě číst část o slavné krádeži Mony Lisy z roku 1911, kterou ukradl pracovník Louvru Vincenzo Peruggia. Při čtení jsem si vícekrát vzpomněla na kdysi populárního autora Dana Browna, styl této knihy mi ho hodně připomínal.
Mně tento román až tak neoslovil, cítím mírné zklamání, hodnotím tedy průměrně.

14.05.2022 3 z 5

Příběh slunečnice Příběh slunečnice Miriam Blahová

Příběh slunečnice to je nenáročný, ale moc hezky napsaný román s kouskem historie. Románový debut mladé české autorky. Je to příběh o postupné proměně mladé dívky Natálie, která sdílí v nemocnici pokoj s babičkou Hedvikou, a ta jí vypráví příběh z doby protektorátu, který prožila její sestra Eva. V knížce se střídají dvě časové roviny vyprávění a ke konci se může čtenář těšit i na malé překvapení.
Slunečnice mám moc ráda, ale nejenom proto si ráda přečtu i další autorčinu knihu !

12.05.2022 4 z 5

Dcery jezera Dcery jezera Wendy Webb

Dcery jezera je čtivý román s troškou romantiky, napětí i nadpřirozena. Děj příběhu je zasazen do atraktivního prostředí u jezera, a to se mi moc líbilo. Když vody jezera vyplaví mrtvolu mladé ženy s novorozencem, začíná pátrání nejenom po její totožnosti, ale i po vrahovi. Kate už tu ženu viděla ve svých snech... Přečtení určitě nelituji, mám ráda příběhy o dávných rodinných tajemstvích, bylo to moc příjemné i záhadné počteníčko !

08.05.2022 4 z 5

Za pět let Za pět let Rebecca Serle

Za pět let je knížka s překrásnou obálkou. Nalákala i mého syna a já ji dostala jako dárek. Za pět let...co může být za pět ? Co se může stát ? Jak se náš život může za pět let změnit ?
Nenáročný příběh newyorské právničky Daniely a její kamarádky Belly se lehce a dobře četl, a vlastně jsem ani nečekala, že bude až tak dojemný i smutný. Je to příběh, který mě přivedl k zamyšlení nad životem, osudem a připomenul mi, že je třeba vážit si každého prožitého dne. Za pět let totiž může být všechno jinak. Za pět let...

06.05.2022 4 z 5

Berlínske hviezdy Berlínske hviezdy Michaela Ella Hajduková

Berlínske hviezdy, to je můj vánoční dárek, který jsem si moc přála. Michaela Ella Hajduková je mladá a hodně talentovaná slovenská autorka, četla jsem spoustu recenzí na její romány a toužila si od ní knížku přečíst. A musím napsat, že se mé očekávání zcela naplnilo. Berlínske hviezdy je již pátý autorčin válečný román a já jen lituji, že pro české čtenářky zatím není přeložen do češtiny. Taková krása to byla !!!
Lina a Reinhard. Lina je mladá žurnalistka v předválečném Berlíně. K moci se dostává postupně Hitler a i Lina je jeho obdivovatelkou, i když brzy začíná pochybovat... V redakci novin si najde svoji lásku Bruna a schyluje se ke svatbě. Lině se nelíbí kam směřuje Německo, píše pamflety, ale chodí na večírky mezi německou smetánku, kde poznává aristokrata a člena SS Reinarda. Může z nenávisti vykvitnout láska ?
Ta kniha je úchvatná. Již dlouho jsem podobnou nečetla. Autorku si přidávám mezi oblíbené a chci si přečíst její další romány. Píše fantasticky !

02.05.2022 5 z 5

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M. W. Craven

Ano, ano, je tady zase jednou nová série, které neodolám. Váhala jsem dosti dlouho, obálka pro mě není vůbec lákavá, ale hodnocení zde už mluví úplně jinak. Moc se mi tento thriller líbil, možná byl trošku více drsnější, ale nebylo to nic, co bych nesnesla... Poe a Tilly, skvělá dvojka, sympaťáci a super hrdinové. Ten závěr knihy jsem si hodně užívala, napětí šlo krájet a dokonce jsem pocítila sympatie a lítost i se záporným hrdinou. Přemýšlím, zda to byla spravedlnost nebo pomsta... ? Jaký je v tom vlastně rozdíl ?
No, další díl série jsem si zarezervovala v naší knihovně. Těším se !

27.04.2022 5 z 5

Když krev promluví Když krev promluví Dana Stabenow

I já jsem si zamilovala Kate, její psí Obludu, atraktivní Aljašku s její divokou a nespoutanou přírodou. Již samotný název tohoto šestého dílu Když krev promluví napovídá jeho obsah. I když nerada, vyhoví Kate své babičce a zúčastní se sjezdu Aljašské federace domorodých kmenů. Tady se musím přiznat, že i mě trošku nudilo politikaření, ale příběh měl tak hezké a mimořádné chvíle, které celkový dojem spravily. Hned na začátku Kate střílí na losa - to je nezapomenutelné a pak na konci - dojemné a silné rozloučení s babičkou.
Je v každém kameni a stromě tady v rezervaci. Je ve vodě, kterou pijeme. Je ve vzduchu, který dýcháme. Bude v zimě v každé vločce sněhu, která se snese z oblohy. Připluje na jaře řekou s prvním lososem.... Moc, moc krásné ! Pokračování si přečtěte sami !

23.04.2022 4 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Domek v Irsku je svěží, oddechové čtení, provoněné irským venkovem a nasáté vůní moře. Docela jsem si oblíbila tyto cestovatelské příběhy a nemůžu jim odolat. Právnička Hannah se rozhodne učit v Irsku kulinářskému umění, které vůbec neovládá a najde na zeleném ostrově nejenom lásku, ale i nový domov. Je to moc pěkné, relaxační čtení !
Nyní jsem hrozně zvědavá. Kam budeme cestovat příště, paní Julie ?

22.04.2022 4 z 5

Nečekané přiznání Nečekané přiznání Lisa Regan

I čtvrté pokračování detektivní série od Lisy Reganové je stejně kvalitní a vynikající čtení jako díly předchozí. Opět dominuje vysoká čtivost, zvyšující se napětí, rychlý spád a děj a v tomto díle mě překvapil i dojemný závěr. Josie pátrá v životě své kolegyně Gretchen, jejíž život je obestřen spoustou záhad a tajemství. Gretchen nejprve zmizí a následně je obviněna z vraždy. Josie neztrácí víru a naději a znovu riskuje i svůj život, aby vypátrala brutálního vraha. Co myslíte, podaří se Josie zachránit svou kolegyni ?

19.04.2022 5 z 5

Knihkupectví na Riverside Drive Knihkupectví na Riverside Drive Frida Skybäck

Příběhů odehrávajících se v knižním prostředí se poslední dobou objevuje docela dost. I tento odpočinkový román švédské autorky má neopakovatelnou atmosféru starého knihkupectví blízko břehu Temže. Nechybí ani sympatičtí hrdinové, kocouří miláček Tennyson a dvě dějové linky příběhu. Charlotte přijíždí ze Švédska do Londýna, aby převzala krachující knihkupectví po své tetě Saře. Tetu neznala a vůbec netuší proč se teta Sara s její mámou Kristinou přestaly stýkat. Charlotte najde nejenom novou lásku ke knížkám, nové přátele, zamiluje se, ale nakonec nalezne i část své rodiny a odhalí tajemství své tety a mámy Kristiny.
Je to skvělý román a na chystané pokračování se již nyní těším !

17.04.2022 5 z 5

Už žádné předstírání Už žádné předstírání Vi Keeland

"Už žádné předstírání, Molly a Declane, užívejte si svou lásku na plný pecky !" Je to asi potřetí, co jsem sáhla po tomto osvědčeném spisovatelském duu a nelituji. Je to opět skvělá zábavná oddechovka. Nenáročné čtení, které pobaví a místy i dojme, čte se lehce a není nutno žádné velké soustředění. Při čtení jsem dostala chuť na Declanovo houbové rizoto, cupcaky s bílou polevou, nebo na Mollyiny barevné lentilky. Láska totiž prochází žaludkem a Declan je vynikající kuchař !

13.04.2022 4 z 5

Kniha ztracených jmen Kniha ztracených jmen Kristin Harmel

Když se v tomto týdnu narodil můj vnouček Dominik, hodně jsem přemýšlela o jeho jméně, o původu jména, významu. A zrovna v právě rozečtené Knize ztracených jmen je moudře řečeno, že jsme v životě souzeni podle toho, čím jsme v srdci a podle toho, pro jakou cestu na tomto světě se rozhodneme. Tak to se mi opravdu moc líbí a věřím, že na jméně opravdu nezáleží, ale záleží na cestě, kterou si zvolí...Snad si i můj vnuk zvolí správně. Román od Kristin Harmel se mi líbil moc. Je perfektní. Příběh milovnice knížek, židovky Evy, která padělatelstvím pomáhá uprchnout z Francie do Švýcarska mnoha židovským dětem mě chytil za srdce. Konec příběhu mě dojal k slzám.

10.04.2022 5 z 5

Zdislava z Lemberka: Vnesla světlo do nejtemnějších míst Zdislava z Lemberka: Vnesla světlo do nejtemnějších míst Hana Parkánová-Whitton

I když je životní příběh Zdislavy z Lemberka ztracený v dávných časech a jeho rekonstrukce je částečně fiktivní, bylo mi ctí číst tento úžasný příběh Zdislavin. Její život trval pouhých 32 let a tolik se zapsala do lidských srdcí svým dobrem a léčitelstvím, že se mnoho století po své smrti stala svatou. Zdislava byla dcerou Přibyslava z Křižanova, věrného přívržence krále Přemysla Otakara I., a poté Václava I. Provdala se za Havla z Lemberka a měla asi čtyři děti. Založila s Havlem klášter v Dubu a v Jablonném v Podještědí. Zdislava zemřela v roce 1252. Tolik z historie. Mám tyto skutečné příběhy z české minulosti moc ráda a tento o svaté Zdislavě se mi zvlášt líbil. Četla jsem s velkou chutí !

06.04.2022 5 z 5

Dokonalé děti Dokonalé děti Sophie Hannah

Nelíbí se vám Dokonalé děti od Sophie Hannah ? Trošku mě zaskočilo nízké hodnocení tohoto thrilleru a tak jsem začala číst s určitou ostražitostí a nedůvěrou. A ejhle, knížka se mi zalíbila hned od prvních stránek a přečetla jsem ji za dva večery. Možná je ten příběh méně uvěřitelný, divný, ale i tak se mohl stát. Knížky fantazii meze nekladou. Když Beth potká po dvanácti letech svoji kamarádku Floru, její dvě malé děti, uvědomí si, že je něco moc špatně... Její děti jsou již přece v pubertě a nemohou být pořád malé... Autorka v tomto příběhu tak probudila moji zvědavost, že jsem četla s chutí a zájmem. Klidně knížku doporučím, je to chytrý thriller pro zvídavé ženy !

04.04.2022 4 z 5

Frida Kahlo a barvy života Frida Kahlo a barvy života Caroline Bernard

Jsem moc spokojená s výběrem tohoto románu o životě mexické malířky Fridy Kahlo. Nejprve mě přilákala ke čtení úchvatná obálka, ale i to, co se skrývalo pod obálkou se mi líbilo a bavilo mě. Poutavě i čtivě, barvitě i s citem, líčí autorka životní pouť Fridy, její lásku k Diegovi, její vášeň, odvahu, bolest i sílu. Na biografických románech mám ráda ten přesah, kdy se čtenář dozví hodně zajímavého i neznámého a může se i poučit.
Ještě mám chuť si vyhledat nějaký Fridin obraz a jen tak se dívat a snít. Udělám to hned !

01.04.2022 5 z 5

Bylo bláhové snít. Snění patří do knih. Tyto dvě krátké věty ze závěru románu jsem si vypůjčila na úvod mého hodnocení. Co napsat, když mám pocit, že slova nestačí... ?
Knihovnice z Troubesome Creeku je neskutečně emotivní, silný, srdceryvný příběh, který čerpá ze skutečných reálií. Knihovnice Cussy Mary se mi zapsala do srdce, tu nelze nemilovat, její sílu, odvahu, pokoru, víru a lásku bez hranic. Modřenka ! Nádherné jméno. Tento román není pouze svědkem bídy, chudoby, utrpení, ale je i o síle ducha, naděje, víry a lásky. Knížka na mě hodně zapůsobila !

29.03.2022 5 z 5

Slídil Slídil Tana French

Slídil je kvalitní detektivní román s podmanivou a místy tíživou atmosférou, s dokonale propracovanou charakteristikou jednotlivých postav. Je to moje první kniha od Tany Frenchové. Román má pomalé, klidné tempo vyprávění, děj nikam nespěchá. Moc se mi líbily dialogy mezi Calem a jeho sousedem Martem, líbil se mi rozvíjející se vztah Cala a Trey. Dokonce jsem při čtení dostala chuť na Martovy sušenky :-) Slídil je určitě dobré čtení, jen se mi zdálo místy až velmi pomalé.

27.03.2022 4 z 5

Pletichy ve Versailles Pletichy ve Versailles Sally Christie

Vynikající historická série ! Skvělý závěrečný díl Pletichy ve Versailles ! Třetí díl série je věnován osudu poslední milenky krále Ludvíka XV., andělsky krásné Jeanne, madame du Barry. Kdo byla a čím stárnoucího krále okouzlila tato dcerka prodavačky kuřat ? Ocenila jsem kvalitní zpracování příběhu, způsob vyprávění, kdy se střídají v kapitolách vypravěčky. Jednou je to madame du Barry, pak dcera krále, stará panna, princezna Adelaida. Obě tyto ženy usilují o přízeň i srdce Ludvíka XV. Příběh mě úplně vtáhl do děje a já jsem se ocitla ve Versailles, pletichařila s mocnými, obdivovala nádherné róby, účesy, šperky a přivedla jsem své hrdiny až ke gilotině. Bohužel.
Čtení to bylo fascinující ! Lahůdka pro milovníky dob minulých !!

24.03.2022 5 z 5

Tajemství sídla Bellefontaine - nový začátek s vůní levandule a špetkou prokletí Tajemství sídla Bellefontaine - nový začátek s vůní levandule a špetkou prokletí Marie Laval

Pěkná a očím lahodící levandulová obálka nabízí svým čtenářům odpočinkový příběh se špetkou romantiky a napětí. Amy si na francouzském venkově koupí staré sídlo Bellefontaine, které je opředeno tajemstvím i prokletím... Příběh se mi dobře četl a já si musím přiznat, že jsem měla trošku větší očekávání, ale i tak jsem spokojená. Hezké čtení !

20.03.2022 4 z 5

Pocit hanby Pocit hanby Linda Castillo

Na úvod jedno amišské přísloví: Nejlépe uniknete zlu, když následujete dobro !!
Již pojedenácté skvělá detektivka s Kate Burkholderovou, tentokrát je krutě zavražděna babička a její sedmiletá vnučka unesena ! To je tedy případ ! Více mrtvých, staré tajemství, příběh je vrušující od začátku do samotného konce. A je to taková honička s časem, že se nic nedovíme o soukromém životě Kate, o jejím vztahu k Tomasettimu. Tak zase příště !!

18.03.2022 5 z 5