Šepot z lesa

Šepot z lesa
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/542858/bmid_sepot-z-lesa.jpg 4 1084 1084

Před dvaceti lety v hlubokých lesích Orlických hor beze stopy zmizel jeho nejlepší kamarád. Teď se investigativní novinář Petr vrací do rodné vesnice, aby se vyrovnal s rozvodem a dal dohromady dům, který zdědil po matce. Z hlubin minulosti se vynořují nejen staří známí, ale i děsivé vzpomínky. Navíc zjistí, že kamarád nebyl ani zdaleka jediným, kdo se v okolí ztratil. Začne na vlastní pěst pátrat po tom, kdo - nebo co - za zmizeními stojí. A stopy, jež nachází, ho pomalu vedou do míst, jaká si nedokázal představit ani v nejhorších nočních můrách...... celý text

Roxxi
18.11.2022 5 z 5

Třikrát woow, zde mi chybi hvězdičky, dala bych jich klidne 10. Neskutecná slovní zásoba a slovní obraty jsou to nejmensi, cim lze knihu pochvalit. Za me kniha predcila jak Kinga tak i Darcy Coates...... u knih se muzeme mozna bat....ale zde jsem mela mnohdy husi kůzi, a to se u Darcy nikdy nestalo. Nenajdete zde zadne nestvury ani potoky krve, ducharina je tak jemna a nenapadna.....tak jak to asi dovedou jen dosud zivotem nezkazene deti.....ale presto i ta jemnost dospeleho cloveka vydesi....a nazene mu tu husinu. Paradni kousek a cestne misto v me knihovnicce.

Karoley
07.11.2022 5 z 5

Mezi stromy číhá zlo.
Tenhle les má prohnilé kořeny.

Před dvaceti lety v hlubokých lesích Orlických hor beze stopy zmizel jeho nejlepší kamarád. Po letech se Petr vrací do rodné vesnice, aby našel smíření. Z hlubin minulosti se vynořují nejen staří známí, ale i děsivé vzpomínky.
Nalákalo mě zjištění, že kniha potěší milovníky Kinga, Kariky a Tudor. Což jsem! Kačer, Pizizubka a Helena. Tajemství ukryté v lůnu Orlických hor, místní folklor, dětské stopy vedoucí k lesu.. Skvělý čtenářský zážitek! Doporučuji číst v noci.. v lese :))

kanitsuj
07.11.2022 4 z 5

Trochu zdlouhavý (téměř 500 stran!) mysteriózní thriller, který však rozhodně stojí za pozornost všech příznivců tohoto žánru. Autorka mne nadchla stylem psaní, její slovní zásoba je skutečně obrovská, je znát, že jde o novinářku. Líbilo se mi vykreslení atmosféry Orlických hor, k nimž mám velmi blízko, ale nemohu říci, že by mne pointa příběhu zcela zaujala. Na můj vkus už byla trochu přes čáru a postrádala ono "mezi nebem a zemí", čím mne poprvé zaujala Karikova Trhlina (ovšem nikoli jeho další knihy).

Rassmussen
07.11.2022 5 z 5

Atmosferický horor jak se patří, vůbec nic tomu nechybělo! Závěr neparně uspěchaný, ale ani to zážitku nějak nevadilo. Bylo to děsivé a nasáklé napětím. Karika se i s celou Trhlinou může odebrat do přepadliště dějin. (=

Mihal27
28.10.2022 5 z 5

Ja nemám slov...
Pecka. Tak toto som dlho nezažil aby som mal takéto pocity. Autorka ma veľmi milo prekvapila. V jednej kapitole sa usmievam na vtipnej hláške a druhej mi behá mráz po chrbte. Peter to mal veľmi tažké či už od niektorých dedinčanov alebo nadprirodzených síl. Ocitol sa chlapec v ťažkej situácií. Krásne autorka popisovala okolie a ľudske vzťahy. A Imbus tak ten bol neskutočný. Zbožnujem psíkov a hlavne v takýchto knihách.

Za mna super kniha. Vrelo odporúčam.

ArwenAragorn
28.10.2022 4 z 5

80%
Na všechno kolem padla hustá tma, tak hustá, jako kdyby někdo vypnul vypínač přímo v jeho hlavě. V posledním záblesku před zhasnutím postřehl, že se z ústí jeskyně něco vyřítilo ven. Rozeřval se tak, až se mu páraly plíce.
____________________________________________________________________________________________________________
Je pravda, že knížka má trošinku z Kinga a trošinku z Kariky. Ale autorka sama má fantazie dostatek, k tomu obrovskou slovní zásobu, kterou dokonale využívá a tak vznikl vydařený thriller. Velice čtivý, větší počet stránek mně nevadil, i když někdy tam byla nudnější místa, ke konci hodně napínavý a za závěr jsem moc vděčná. Já sama jsem se nebála, ale na některých místech jsem se necítila moc příjemně.
Doporučuji a jsem moc ráda, že jsem konečně narazila na český horor s nádechem mytologie, který mi fakt sedl.

MARTh
28.10.2022 5 z 5

Za mě rozhodně vynikající počtení, které jednoznačně doporučuju.....knihu jsem přečetl během dvou a půl dne (pravda, měl jsem teď volnější období, tak to šlo samo), přičemž celý příběh Petra (a jeho věrného společníka, psíka Imbuse - mimochodem za mě výborný nápad udělat z Imbuse součást Petrova pátrání), lidí kolem něj a prostředí, ve kterém se vše odehrává, se mě pěkně zaryl pod kůži...pořád se mi vybavují střípky (spíše střepy) a útržky (spíše kusance) z toho, co jsem před pár hodinami a dny hltal očima. Moc se mi líbí styl psaní paní Surmanové, propracovanost příběhu, stejně jako její popis prostředí, míst, osob a proběhlých událostí - a to nejen těch tajemných, děsivějších, ale i těch příjemných (viz popis prostého pohodového posezení v hospodě nebo u paní Urbánkové, u Květy...) . Nemůžu říct, že bych při čtení zažíval úplný strach, ale bylo to takové to příjemné mrazení spojené s pocitem tajemna, mystiky a děsivého neznáma s očekáváním, co dalšího bude autorkou naservírováno. Zaujaly mne taktéž krátké návraty do minulosti hlavního hrdiny, které rozhodně nepůsobily rušivě, byly odděleny od ostatního (současného) děje, a pro komplexnost a pochopení příběhu byly velmi důležité. Jak bylo zmíněno některými z předchozích recenzentů, autorka opravdu velmi umně a přesvědčivě pracuje s češtinou a ačkoli třeba popisuje událost bezvýznamnou (někdy jen zdánlivě bezvýznamnou), stejně to ve mě jako čtenáři často zanechává hluboký dojem. Za zápor rozhodně nepovažuji ani postupný vývoj příběhu (kdy se vše tak nějak líně vleče, aby to na posledních pár desítkách stránek nabralo drtivý finiš), ani délku knihy, neboť žádnou část popisu nepovažuji za zbytečnou, vše do příběhu tak nějak patřilo a pasovalo jako pověstný "zadek" na hrnec :-) Moc se těším na další autorčin počin

Dela111
24.10.2022 3 z 5

Šepot z lesa obsahuje mysteriózní příběh, jehož zápletka se dotýká staroslovanské mytologie. Kniha má vynikající námět, dobře je vykresleno venkovské prostředí a zachycena stísněná atmosféra. Hlavní hrdina je sympaťák každým coulem a se svým novým psím kamarádem je to dvojka, kterou je lehké si oblíbit.
Zpočátku jsem četla s nadšením, ale už v polovině to bylo naopak. Bohužel ten příběh se neskutečně táhne, toto není dějově tak bohaté, aby kniha mohla mít téměř 500 stran, vlastně je tam minimum důležitých událostí nebo zvratů. Zato je tam spousta zbytečných popisů každodenních činností hlavního hrdiny a vůbec všeho možného.
V závěru je tempo knihy naopak příliš rychlé. Děj nabere vysoké obrátky, což se mi chvíli i líbilo, ale vzápětí přijde konec. Přestože je rozuzlení jasné, konec je hodně rychlý a působí jako useknutý.
Přečtení nelituji, námět je zajímavý a prostředí lesů a hor mám ráda, ale znovu bych to nečetla, já se místy i nudila. Scény, které by měly být hororové, se mě nijak nedotkly.
Hodnocení je někde mezi 3 a 4*, ale tady musím zaokrouhlit dolů.

BratrO
23.10.2022 3 z 5

Nemůžu říct že bych byl úplně nadšenej, ale jako podzimní počtení dobrý. Vadila mi ta všudypřítomná omáčka, hromada vět a slov které jsou asi důkazem bohaté slovní zásoby autorky, ale ve mě navozovaly nutkání k přeskočení celých pasáží. Neudělal jsem to, ale …. docela mi to zkazilo celkový dojem.
Atmosféra na 5 hvězdiček, když se teda „něco“ dělo, ale jak se píše jinde, konec hodně uspěchaný.
V příští knize míň kudrlinek a nebude to působit jak série od Netflixu ;)

monushka
23.10.2022 4 z 5

Tato kniha rozhodně není špatná, ale vzhledem k tomu, že je autorčino dílo přirovnáváno k dílům pana Kariky, čekala jsem mnohem více. Navíc jsem jí četla skoro měsíc, protože jsem stejně jako @luckomar odbíhala myšlenkami jinam a čekala, kdy přijde něco strašidelného. Plus ale musím dát krásné a rozmanité slovní zásobě, kterou autorka použila. Plus také za využití motivu lidového folkloru.

luckomar
22.10.2022 1 z 5

Nic jsem nečetla tak dlouho. Vždy jsem začala a za chvíli jsem byla myšlenkami jinde. Posledních X stran jsem četla už jen přímou řeč a to nejpodstatnější, abych se dozvěděla, o co jde. Opravdu zbytečně obsáhlé.

niki-chan
20.10.2022 3 z 5

Líbila se mi podstata příběhu a jeho umístění do Orlických hor. Zajímavé bylo také rozřešení a strašidelné etapy byly také super. O něco méně se mi líbil místy špatně uchopený jazyk a kapitoly s policií. Konec byl honem honem a takový neuzavřený. Ale jako celek lze opravdu doporučit, dobrá strašidelná četba z českých luhů a hájů.

veronika4001
19.10.2022 5 z 5

Když jsem si knihu, jako fanynka hororu, vybírala, netušila jsem, s čím se setkám. A je to dobře, že anotace knihy je obecnější. Autorka používá mnoho přirovnání, které nesou jemné rysy přirovnávaného významu. Styl vyjadřování je vykreslený, nutno si přiznat, že čeština je krásná a originální na rozdíl od překladů z cizích jazyků. Tady je to zvláštně jemný vycizelovaný jazyk, kterým je zachyceno prostředí a popisována atmosféra venkova. Nejprve mi skupinka těch tří (Petr, Vojta, Helena) vzdáleně připomínala Temné léto od Dana Simmonse. Nad tím jsem ale začala postupně kroutit hlavou, že tak to není, že je to tady jiné a bude to jiné. Jsem zvyklá na zahraniční autory, proto obraz českého folklóru, kterého je tato kniha plná, mě absolutně dostává. Člověk zde začíná chápat význam maškar, že to není jen o načervenění tváří a o převlecích. Proč vznikly, proč a co oslavují, a že důvodem mohly být přírodní úkazy. Z příběhu vyvěrá, že tradice měly ve 40. a 50. letech jinou úroveň a hlubší význam a veselí kolem nich nebylo. Všichni obyvatelé v příběhu byli bodří, přátelští, ale některým jsem nevěřila, zvláště těm, kteří byli až moc příchylní k Petrovi. Nevěřila jsem ani oživenému kultu, ani podsvětí, ani duchům. V návalu myšlenek jsem si říkala, že je to humorná past, kterou místní obyvatelé na Petra nachystali. Možná to bylo ode všeho trochu. I když jsem si začala střípky poznatků skládat dohromady, nechtěla jsem o mytologii nic slyšet a naopak jsem přikládala důležitost tvrzení o sektě, v níž je alespoň jedním členem někdo z Petrova okolí. Za kultem jsem viděla reálné lidi. Za maškarami opět vystupovali reální lidé. A že bylo čeho se bát! Vesnické maškary jsou zde zaobalené v jemném nádechu hororu, thrilleru, mírněji detektivky. Kniha se vnořuje do vztahů mezi lidmi. Z tohoto beletristického pojednání je krásně vidět, jak jsou neudržitelné a proměnlivé jakoby přátelské vztahy. Jak tvrdá slupka to je. Malichernost, povrchnost a zároveň neústupnost. A jak skálopevné(?) slovo je důvěra. Popis a povídání převyšuje akci, ale kniha se mi líbila. Doporučuji.

Mngwa
16.10.2022 4 z 5

Dost dobře zpracovaná "kingovka" s nádechem slovanské mytologie. Četlo se to skvěle, nemohla jsem se odtrhnout od začátku až do konce i přesto, že nejde o téma, které by mi bylo blízké. Každopádně budu netrpělivě očekávat další knihu!

Aya81
14.10.2022 5 z 5

Jako... jupííí! Konečně zase český autor v tomto typu žánru. A dobrý autor! Teda autorka :) Konečně se setkáváme s tajemnem v českých luzích a hájích. A není to jen nějaká slátanina nadupaná vybafujícími přízraky a honičkami po lesích.. Je to kniha, která má obsáhlý děj, příběh, vykreslené charaktery hlavních postav, autorka neopomíjí používat krásný český jazyk, metafory, dlouhé popisy. To, co (soudě podle některých recenzí) jiným kazí dojem z četby, v tom já se rochním. Mám ráda dějové odbočky, popisy, nevadí mi líčení všedních dějů, to všechno dodává příběhu reálnost. Mystično je také uvěřitelné (dá-li se to o mystičnu vůbec říct), slovanské pohanské božstvo, tradice, rituály, vždyť to je naše historie, to je s naším krajem spjato a zapomenuto. Opravdu mne kniha (samozřejmě v rámci žánru, nesrovnávám s literární klasikou) nadchla. Nebála jsem se, ale očekávání ledového strachu je spíš dáno anotací, která zas až tak duchu knihy neodpovídá. Jediné, co mi chybělo, byl nějaký dovětek na závěr. Mystická část příběhu se vlastně uzavřela, ale když už kniha věnovala tolik prostoru i vztahům ve vesnici a pátrání policie, ještě by si vše zasloužilo rozuzlení ne pouze ve světě nadpřirozena, ale i ve světě lidí. Moc by mne zajímalo, jak se s předloženým vysvětlením popasovali vyšetřovatelé (obávám se, že by Petr ještě zažil krušné chvíle a systém by prostě nedokázal zaplnit díry příběhu bez jeho spoluúčasti) a jak by se vše promítlo do vztahů ve vesnici, co si budeme povídat, lidé jsou ... jen lidé.
Každopádně po Kateřině Šardické další nadějná česká autorka, tohle pro mne ještě o pár levelů výše kvůli jazykové zdatnosti a hlubšímu doprovodnému příběhu. Těším se na další tvorbu!

Michaellla
12.10.2022 5 z 5

Skvělá kniha. Krásně se četla, naprosto uvěřitelné postavy s racionálním chováním. Autorka má neuvěřitelnou slovní zásobu. To fakt obdivuji. Miluju hory a lesy, jsou tak mystické. Takže děj zasazen opravdu trefně. Tuto knihu bych nazvala "podzimní lahůdka". :)) Doporučuji!

evineckY
11.10.2022 5 z 5

Bombastická !!!
Obdivuji, když si spisovatel dá tolik práce s knihou. Pro někoho je děj rozvláčněný, ale já miluji popisné knihy, kde se jako čtenář dovídám více z okolí, ve kterém děj zasazen. Vždyť od toho kniha je, abychom se něco dověděli. Tady jsou staré lidové zvyky, folklor, mystično. I když mi místy hodně lepilo, četlo se to skvěle.
Vřele doporučuji, zvlášť, že je kniha od české autorky a věřte, že se může porovnávat s hodně známými cizími spisovateli.

Gauri
10.10.2022 3 z 5

Bylo to fajn, užila jsem si to. Moc se mi v příběhu líbil psík, krásně dokreslil Petrovu osobnost a jeho přítomnost jsem si jako pejskařka moc užívala. :) Teď mi bude chybět... Jazyk, kterým autorka píše, je strhující a zároveň bohatý. Moc se mi líbilo i prostředí hor, chalupa a obyvatelé vesnice.
Co mě trochu štvalo, byl poněkud zdlouhavý rozjezd. Petrovo pátrání v kronikách a rozhovory mě občas vyloženě nudily.
Zklamaná jsem i ze závěru. Zaprvé byl trochu předvídatelný (co asi bude muset hlavní postava udělat?) a zadruhé byl za mě zbytečně uspěchaný. Čekala bych větší drama po tom všem...
Také mě lehce rozčiluje otevřený konec. Myslím, že krátká kapitolka, která by to celé uzravřela, by se určitě neztratila.
Autorce dám ale určitě šanci i s další knížkou. Podle mě má obrovský potenciál a já jsem zvědavá, s čím ještě přijde. :))

Blasth
07.10.2022 5 z 5

No tak tuto knihu jsem si hodně užil a je mi líto, že už skončila. Četl jsem ji schválně atmosféricky... Po večerech jen s lampou... A někdy jsem měl co dělat, abych večer došel do postele bez rozsvícení světla. Pro milovníky Kinga a Kariky to je lahůdka.

Kniha se skvěle čte, příběh odsýpá, postavy jsou živé, budete je někdy milovat a někdy nenávidět. Psa jsem přímo zbožňoval. Celkově nápad je zajímavý, originální. Nemám vůbec pocit (jako u Tudor, kdy Kříďák mi v některých pasážích připadal jako s výrazným opisováním To... a Jáma od Tudor jako Řbitov zvířátek), že by autorka recyklovala Kinga. Naopak je to svěží! Slovanská mytologie je příjemné občerstvení jaké jsem zažil třeba u Medvěda a Slavíka.

Moc díky autorce za tuto knihu a těším se na další!!!

Roubas
06.10.2022 5 z 5

Vynikající debut. Stísněná atmosféra Orlických hor, námět z temné slovanské mytologie, uvěřitelné postavy a skvostný jazyk (naposledy jsem si takhle užíval obratnost u Jess Kidd). Autorka navíc umně brnká na to dětské v nás, na doby, kdy stín v pokoji byl jednoznačně duch a ne špatně pověšený oděv. Tuhle sentimentalitu ohledně doby, kdy všechno vonělo dobrodružství do temného příběhu zakomponovala výborně. Jediný vážnější problém mám v tomhle případě s rozsahem, kdy těch pocitů a popisů každodenních úkonů Petra bylo moc. Byť v některých momentech (strach, napětí, emoční vypětí) tyhle popisy jen prohlubují autenticitu situace.
Sečteno a podtrženo se nemůžu dočkat dalšího příběhu.

P.S.: Dneska už se v trestněprávní praxi detektor lži takřka nepoužívá.