Šepot z lesa

Šepot z lesa
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/542858/bmid_sepot-z-lesa.jpg 4 1084 1084

Před dvaceti lety v hlubokých lesích Orlických hor beze stopy zmizel jeho nejlepší kamarád. Teď se investigativní novinář Petr vrací do rodné vesnice, aby se vyrovnal s rozvodem a dal dohromady dům, který zdědil po matce. Z hlubin minulosti se vynořují nejen staří známí, ale i děsivé vzpomínky. Navíc zjistí, že kamarád nebyl ani zdaleka jediným, kdo se v okolí ztratil. Začne na vlastní pěst pátrat po tom, kdo - nebo co - za zmizeními stojí. A stopy, jež nachází, ho pomalu vedou do míst, jaká si nedokázal představit ani v nejhorších nočních můrách...... celý text

aishimizu
25.12.2022 5 z 5

(SPOILER) Postupně se propracovávám k oblibě českých autorů a příběhů z českého prostředí. Kniha přirovnávaná k dílům Kariky mě přeci nemohla minout. Musím uznat, že jsem překvapená, kniha mě vtáhla a to především i díky bohatému jazyku.
Sympatická postava hlavního hrdiny odkrývá tajemství zmizelých dětí v Orlických horách. Propojení se slovanskou mytologií bylo milé zpestření již tak čtivého příběhu. Kritizovaný konec mě osobně naopak potěšil a zahřál u srdce.

Sysel
22.12.2022

Vůbec se mi to dobře nečetlo. Předlouhé věty, závorky v dialogu (odpoutávaly mi pozornost od samotného rozhovuru). Oceňuji, že se autorka pustila do hororové literatury, snad to příště dopadne lépe.

vadur.ka
22.12.2022 5 z 5

Z knihy jsem byla docela překvapená. Obecně moc českých autorů v knihovně nemám, ale u této knížky jsem spíš vsadila na recenze a vyplatilo se. Za mě jednička z hězdičkou.

Eistee
20.12.2022 4 z 5

Šepot z lesa v sobě snoubí originální námět, zajímavou regionální mytologii a hororové nadpřirozeno. Kateřina Surmanová má osobitý vypravěčský styl a dokáže snadno udržet čtenáře v napětí, ačkoliv některé pasáže působily zbytečně a jejich vystřižení by příběhu jen prospělo. Kniha má správnou mysteriózní atmosféru, dokonale vykreslený kolorit Orlických hor a zajímavé duo v podání sympatického Petra a jeho věrného chlupatého přítele. Kniha v jistých ohledech připomíná - psychologičtější a předvídatelnější - Tmu od Kariky či - akčnější a přímočařejší - Odbočku v lesích od Kateřiny Karolové. Třešničkou na dortu je úžasná obálka.
Jediné, co dost zamrzí, jsou přehlédnuté chyby a překlepy. Doporučuji k přečtení.

Verpax
16.12.2022 3 z 5

Ten konec to zkazil. Jinak to bylo hezké čtení.

Gabriela5685
11.12.2022 5 z 5

Výborné čtení, napínavý příběh, kniha mě doslova vtáhla......není nic, co bych mohla vytknout. Absolutní pecka.

ŠárkaStrnadová
06.12.2022 2 z 5

Posledních padesát stránek bylo skvělých, bohužel, četla jsem jako první Trhlinu od Kariky, zdálo se mi to tímto inspirované, neřkuli opsané...

gordon13
06.12.2022 4 z 5

Velmi zajímavý mystery příběh, psaný košatým, bohatým jazykem. Na mě možná až příliš. Asi radši preferuji přímočarejší styl. Absolutně mě uchvátil malý Imbus a moc se mi líbil konec, i když působil hodně usekle...

malina097
05.12.2022 2 z 5

Nevim nějak jsem se nemohla začist.Je mi to líto ,ale bohužel to asi nebyl můj šálek kávy.

Vesmich
03.12.2022 5 z 5

Tak to je teda pecka! Trefa do vlny příběhů, které se zabývají lokálními mysterii. Promyšlená, pohromadě držící, dostatečně tvrdá i měkká, realistická i snová, plno bububu i humoru v přesně vyváženém poměru. Od začátku do konce je to napínavé i zajímavé, těžko se od toho odchází dělat něco jiného, přitom je jasné, že si to budu pamatovat dlouho, že to není ten typ knihy, co vtáhne, pohltí a pak stejně rychle odejde, jak přišel. Velmi rozmanitá a košatá slovní zásoba. V poslední čtvrtině jsem úporně doufala, že ten konec nepodělá, že ho napíše tak, aby to nezničilo celou knihu. A napsala! Mohla ho napsat i jinak a pořád by to knihu nezničilo. Zkrátka a dobře, je to vánoční četba!

Lu_Si
01.12.2022 3 z 5

Tak moc dlouhé, že z počátečních 100 % jsem se s hodnocením přesunula tak na 40 %. Spousta monologů a mini epizod, které příběh nikam neposouvajá a naopak useknutý konec. Dle všeho kniha cílovku má, ale mě celkově zklamala. Přitom prostředí vykresleno věrohodně, hlavní hrdinové sympatičtí, téma folklóru zajímavé a nám blízké. Taková škoda potenciálu :(

cornetka
01.12.2022 4 z 5

Nebylo to špatné, ale nejsem správná cílová skupina.

Rubyn
30.11.2022 5 z 5

Chrochtal jsem si, spokojenost. Napínavá ,čtivá knížka.

Katania
29.11.2022 5 z 5

Vynikající! Já jsem nadšená. Jedna z nejlepších knih tohoto roku.

zuzana2599
28.11.2022 5 z 5

I já bydlím blízko lesa a když se tam občas procházím slyším jeho šepot. Krásně šeptá.
Debut Kateřiny Surmanové je velmi působivý. Šepot z lesa není vůbec snadné číst, je objemný počtem stran, ale i text je zároveň dost hutný, místy vyžaduje více pozornosti.
Na tento thriller s mysteriózními prvky jsem byla hodně zvědavá. A nelituji přečtení. Nebála jsem se, jen občas mi naskočila husí kůže. Jsem ráda, že jsem spolu s Petrem zavítala do Orlických hor, kde Petr hledal svého dávno ztraceného kamaráda Vojtu a i další děti. To tajemné mystérium jsem dokonale cítila. Skvělé !
Ocenila jsem i prvky ze slovanské mytologie a hlavně tajemno, které krásně prostupovalo celým příběhem - vynikající debut !

katka.oo
25.11.2022 3 z 5

Kniha je dobrá, na autorčinu prvotinu velmi dobrá, i přes celkem dost stran čtivá a napínavá, ale moc mi nesedla, zjišťuju, že na tento žánr asi moc nejsem, prostředí Orlických hor pěkné, to se mi líbilo, u některých pasáží ne že bych se bála, ale moc dobře jsem se necítila. Nicméně i tak jsem zvědavá na další autorčinu knihu a určitě se po ní potom poohlídnu.

Owain
24.11.2022 5 z 5

Orlické hory mám moc ráda, tak jsem si ji nemohla nechat ujít a dobře jsem udělala. Nevadil mi pomalý děj ani prvky mytologie, naopak. Určitě se k ní zase jednou vrátím.

Astonius
22.11.2022 2 z 5

(SPOILER) Mám ráda dlouhé knihy...., ale jen v případě, kdy mi to něco dává - bohatý děj, detaily, stupňující napětí. To nebyl případ této knihy. Přišlo mi, že autorka se vydala na začátku z toho nejlepšího a pak už šla kvalita dolů - kolem strany 350 jsem po asi 3 týdnech čtení pocítila, že pokud to nedojedu zrychleně, asi to odložím. To mluví o tom, jak moc jsem byla napjatá, jak to asi dopadne.... Přitom zpočátku jsem byla opravdu nadšená - zajímavě rozehraný příběh, sympatický hlavní hrdina, normální postavy a prostředí blízko místu, kde žiju, neokoukaný námět. Navíc sloh, který přinášel krásné postřehy a nevšední přirovnání. Jenže si to tohle kouzlo prostě neudrželo. Pro mne se to ztratilo v mase balastu a jalových vyplní, které sloužily jen k oddálení tušeného vyústění celého příběhu. Škoda, seškrtat by to chtělo. Ale to je jen můj názor. A ještě jedna věc - úplně mě vytáčela ta milostná naháněcí linka ze strany Hanky... :-)

eftcha
21.11.2022 5 z 5

Thrillery s folklorní tematikou mě hodně baví a tenhle nebyl výjimkou.

Co mě ale nebavilo, bylo velké množství podivných gramatických konstrukcí, možná šlo o jakési pokusy o inovativní jazyk, ale znělo to spíš jako chyby (např. "začal stoupat svah") a jedna vyložená hrubka opakující se na několika místech v knize, takže nejde o přehlédnutí, ale o systematickou chybu, kterou by měl redaktor vychytat - "sepjetí".

Ďobi-1968
20.11.2022 5 z 5

Stručně : Dobré čtení ,hawg.