Šepot z lesa

Šepot z lesa
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/542858/bmid_sepot-z-lesa.jpg 4 1084 1084

Před dvaceti lety v hlubokých lesích Orlických hor beze stopy zmizel jeho nejlepší kamarád. Teď se investigativní novinář Petr vrací do rodné vesnice, aby se vyrovnal s rozvodem a dal dohromady dům, který zdědil po matce. Z hlubin minulosti se vynořují nejen staří známí, ale i děsivé vzpomínky. Navíc zjistí, že kamarád nebyl ani zdaleka jediným, kdo se v okolí ztratil. Začne na vlastní pěst pátrat po tom, kdo - nebo co - za zmizeními stojí. A stopy, jež nachází, ho pomalu vedou do míst, jaká si nedokázal představit ani v nejhorších nočních můrách...... celý text

Markushka
17.08.2023 5 z 5

A tak tahle kniha mě vážně chytla od začátku. Líbila se mi hlavní postava, prostředí, do kterého byl příběh usazen ,postupné objevování minulosti, tajemné tradice a rituály. Kniha postupně graduje a místy bylo opravdu těžké se od ní odtrhnout. Několikrát jsem se přistihla, jak se mi ježí chloupky na rukách. A to jsem tenhle zimní příběh četla v horkém létě :-)

Nika.
10.08.2023 3 z 5

Zpočátku vyzdvihnu klady knížky - bylo moc hezky vyvedeno prostředí, ve kterém se děj odehrával, dále jsem ocenila zmínku o mytologii... Velké plus je za "postavu" Imbuse - byl dokonalý :)).
Nicméně jsem měla od knížky větší očekávání... Poměrně mě zklamal konec, děj byl podle mě zbytečně zdlouhavý a rozhodně bych za sebe neřekla, že se kniha řadí k hororům.

sibumi
07.08.2023 4 z 5

Tenhle příběh mi sednul, líbilo se mi hlavně vykreslení venkovského prostředí, úplně na mě dýchla melancholie z vlastního dětství na vesnici. Jsem rád, že v našich českých vodách vzniká podobných knih stále více. Také se mi líbilo, že jsme byli ušetřeni explicitně popsaných vražd, z příběhu mluví spíše něco neuchopitelného, nadpřirozeného, co si zahrává s naší vlastní fantazií, to se autorce opravdu povedlo. Některé drobnosti mi přišly podobné s knihami, které jsem už četl (stejně jako autorka jsem fanoušek Kinga a dalších hororových autorů). Některé pasáže byly příliš zdlouhavé, naopak konec bych rozšířil, ten autorka zřejmě nechala na domyšlení čtenářem. Prohřešky odpuštěny, zavděčit se nedá všem, za mě čtivý příběh, bohatý jazyk, s bonusem několika zajímavostí o slovanské mytologii.

Ophelie
07.08.2023 4 z 5

Velmi povedené dílo! Ačkoli rozjezd je trochu pomalejší, cca od sté stránky nabírá děj grády a posledních cca sto stran je plných napětí, že se nedá přestat číst. Musím i vyzdvihnout bohatou slovní zásobu autorky a její krásnou práci s jazykem (čeština je prostě krásná). Při čtení mi několikrát běhal i mráz po zádech, strašidelné i tajemné to je vskutku, nechybí ani detektivní zápletka, dozvíme se i něco ze slovanské mytologie, ale úplně nejvíc jsem si zamilovala postavu psíka Imbuse (takového psího parťáka bych chtěla taky ;-)). Některé části děje byly poněkud zdlouhavé, proto o jednu hvězdičku méně, ale to nic neubírá na celkové čtivosti knihy. Doporučuji.

Anette99
31.07.2023 5 z 5

Naprosto parádní knížka, což jsem popravdě úplně nečekala. Skvělý mix hororu, slovanské mytologie a detektivní zápletky vytvořil spolu s krásným prostředím Orlických hor a sympatickým hlavním hrdinou velmi čtivou záležitost. Co se týče toho tajemna a strachu, to převládalo hlavně v první polovině knihy, jsem se občas i docela bála. Poté se kniha stočí spíše k té detektivní lince, která celému příběhu přidává na věrohodnosti. Také je zde skvěle popsaný život na vesnici, fungování její místní komunity a tak dále. Konec byl možná trochu useknutý a otevřený, ale to je jen drobný detail, který nemůže ovlivnit moje nadšení z tohoto díla, a proto dávám jasných pět hvězd.

ivanaci
31.07.2023 3 z 5

Zvláštní, zvláštní, zvláštní. Myslím, že zbytečně dlouhé a konec useknutý. Místy jsem se dost nudila a nutila se číst.

knihomolkaMist
23.07.2023 5 z 5

Tohle bylo naprosto skvělý! U knihy jsem se trochu bála délky, ale kdybych měla čas, přečetla bych ji na jedno posezení. Detektivní linka byla super a ta slovanská mytologie? Že bych si o ní přecejen přečetla něco víc? Ani chvilku jsem se nenudila a doslova se musela od čtení odtrhávat :D Doufám, že autorka napíše ještě velkou spoustu knih a já si je budu moct všechny přečíst! :D

HockeyGirl
23.07.2023 3 z 5

Knížku jsem dostala o sestry. Dle popisu se měla přibližovat ke Karikovi, kterého čtu a je jeden z mých oblíbených. Kariku to trochu připomínalo, ale s mnohem detailnějším popisem děje a dlouhými kapitolami. Jelikož to byl dárek, knížku jsem předtím nějak nesledovala a koupě mne nenapadla. Přesto jsem se začetla, i když byly některé pasáže "na hlavu" a konec v nedohlednu, byla jsem zvědavá na závěr a na toho, kdo za tím stál. Zamilovala jsem si jednu postavu - psíka Imbuse.

TeriLoch
18.07.2023 4 z 5

Skvělý příběh! Styl psaní a vyprávění mi vyhovoval, bylo to takové přirozené a člověk celý příběh viděl jako film ve své hlavě! Často jsem se i zasmála :). Hlavní postava, i většina vedlejších, byla sympatická (hlavně Imbus) :). Onoho záporáka jsem odhalila dříve než hl. postava, a to se mi moc často nestává :D

Někdy pro mě ovšem trochu zdlouhavé a říkala jsem si, co se tam teda sakra děje :D A konec bych klidně ještě prodloužila !

Kdyby kniha byla kvalitně zfilmovaná, mohl by to být super film! Těším se na další příběh autorky a tuhle knihu doporučuji!

Termaap
17.07.2023 4 z 5

Já a horory; během čtení (většinou večer či ještě hůře v noci) si nadávám, do čeho jsem se to zase pustila a mám strach dojít si i na toaletu přes chodbu. U Šepotu z lesa jsem se ale k mému překvapení nebála tolik, kolik jsem zprvu očekávala. Za což jsem ráda:).

Prvně musím říct, že mi velmi sedl autorčin humor a celkově se mi všemi těmi slovními obraty nějak trefovala do noty. Stylem psaní mi teda sedla výborně a i přes velké množství stran se mi kniha četla hladce a plynule.

Trochu jsem se bála, že se příběh bude ubírat cestou neuvěřitelné, nesmyslné mysteriózní patlanice, ale vůbec! Drtivá většina mi přišla NEpřitažená za uši, jednání postav realistické, rozuzlení a vyvrcholení mě vlastně až potěšilo svou uvěřitelností a nekomplikovaností. Závěr byl pro mě šokující, neodhadla jsem onoho zloducha, přiznávám, ale co přiznám je, že se mi po odhalení udělala samým překvapením husí kůže.

Hodnotím jako opravdu velice zdařilé dílko, ani bych nevěřila, že je autorčinou prvotinou. Čímž se opět dostávám k přesvědčení, že tu máme velmi talentované spisovatele a spisovatelky a já jsem na ně jako Češka hrdá:).

Megynka
16.07.2023 3 z 5

Velice zajímavý a řekla bych i originální příběh z prostředí Orlických hor, kde číhá zlo a většina lidí stále ještě věří v pohanské rituály ...
Přemýšlela jsem, jaké hodnocení knize dát a nakonec dávám pěkný střed. Zajímavé stránky byly prokládány těmi nezajímavými, ale příběh mě mile překvapil. Možná, kdyby byla kniha kratší, bez všech těch popisů věcí, které vás vlastně nezajímají, bylo by i hodnocení vyšší. Protože příběh je opravdu skvělý.
Až do otevření knihy jsem vůbec netušila, že je od české autorky. Trochu jsem se toho bála, ale musím přiznat, že to napsala velice dobře. Z popisu hor a jejich okolí na mě čišila atmosféra opravdu až do morku kostí. Všechny pověry a rituály mám navíc neskutečně ráda a velice mě to zajímá, takže kniha udržela mou pozornost. Jen škoda těch hluchých míst...

MartiH19
16.07.2023 3 z 5

Bála jsem se, že mi tento žánr nebude sedět a měla jsem bohužel pravdu. Na mě až moc občas zdlouhavé, vysvětlování pohanské mytologie mě moc k jejímu pochopení nepomohlo, ale oceňuji styl psaní, přirovnání a popis strašidelných pasáží, při kterých jsem měla hodně stísněný pocit. Nebýt Imbuse a Heleny, kteří pro mě udělali příběh čtivější, bych knihu asi ani nedočetla, což se mi nestává.

Belanna
10.07.2023 4 z 5

Knížku jsem si vybrala do letošní ČV. Byla pro mě překvapením.
Zajímavý příběh zasazený do prostředí Orlických hor, takřka přesný popis života na vesnici s jejich zvyky. Charaktery postav propracované a navíc hodně různorodé, také krajina a prostředí vyobrazena jak kdyby jste tam přímo stáli. Oceňuji smysl pro detail a navození atmosféry. Líbila se mi některá originální přirovnání.
Jen konec mi připadal nedotažený, trochu to působilo jako vrátka pro případné pokračování, ale i přesto se budu těšit na autorčinu další knížku.

evickakyticka
08.07.2023 3 z 5

Tuto knihu jsem si vybrala, protože jsem měla chuť číst něco od nás. Líbilo se mi spojení přírody a tajemna, život na vesnici a vztahy mezi jejími obyvateli. Občas se mi zdály popisy až moc zdlouhavé.

pinkstrom
06.07.2023 5 z 5

Skvělá kombinace nadpřirozena, hororu, mytologie a tak trochu detektivky v krásném prostředí českých Orlických hor. Autorka opravdu hezky a květnatě píše. Ani bych nevěřila, že se tu někomu podaří taková Kingovina! :) Na prvotinu a obecně české poměry úžasný. Mohlo by to být zfilmovaný. Občas mi to přišlo zdlouhavý, jindy uspěchaný, někdy mi lezly postavy na nervy a jindy jsem se musela víc soustředit, dohromady si to ale sedlo jak prdel na hrnec. Nespisovná řeč a nadávky mi nevadily, naopak, dodalo to na autentičnosti. Nejlepší byl ale na celé knize beztak Imbus :)

Petra00
03.07.2023 3 z 5

Super námět a prostředí, ale nenaplnilo to asi úplně má očekávání. Knížka byla podle mého názoru zbytečně moc dlouhá a chybělo mi napětí. Respektive když už bylo, autorka ho nedokázala udržet, a vystřídala ho moc rychle různými popisy. Momentů, kdy bych se bála, bylo velmi málo. Co ale bylo fajn, byly mezilidské vztahy. I přesto mi ale jednotlivé postavy úplně nepřirostly k srdci. Vyzdvihnout musím posledních 100 stránek, které měly opravdu spád a konečně jsem měla potřebu číst dál a dál. Takže mám trochu smíšené pocity. Určitě to bylo fajn, jsem ráda za přečtení, ale čekala jsem více. I podle recenzí.

Dáma s hrnstjm
28.06.2023 5 z 5

Moc pěkné čtení! Kniha je napsaná krásným jazykem, se zajímavými slovními obraty a přirovnáními. Svěží, barvité, "s kudrlinkami." Trochu se mi nepozdávalo, že autorka-žena si vytvořila mužskou hlavní postavu (sršící ostrovtipem), ale celkem důstojně to ustála. Asi do třetiny knihy jsem měla z knihy opravdu mysteriózní dojem, který mi narušovalo "jen" české prostředí - snadno si představím nějaké temné lesní zlo někde za polárním kruhem nebo na jiném kontinentu... ale v českém smíšeném (kůrovcovém) lesíku? Ač to v Orlických horách neznám, ta zeměpisná blízkost mi ubírala na zážitku, bylo složitější přistoupit na tu hru, ale to je jen můj osobní problém. Od té doby, co v příběhu padlo jméno hlavního zloducha, se už hodně a často vysvětlovalo, padal jeden fakt za druhým, bylo toho příliš... tak moc, že nezbylo moc prostoru pro fantazii. Asi by mi bylo sympatičtější, kdyby toho autorka nechala víc naznačeno než vyřčeno. Kdyby toho ta Květa prostě nenapovídala tolik! Přitom všecko o pohanské mytologii bylo moc zajímavé a ráda jsem se to dozvěděla (když už to tam bylo). V rámci své profesní deformace jsem si ale nejvíc užila pasáže z historických kronik a deníků. Souhlasím s komentáři, že kniha je místy zbytečně zdlouhavá, motivy se opakují příliš často a zvětšený formát tlustší knihy je opravdu horší na manipulaci. Ale i přes moje nevýznamné výtky je to skvělý příběh, čtivý, napínavý, má spád, postavy jsou snesitelné a i pejskaři si přijdou na své :-) A ještě konec - konec byl fajn, nepřekombinovaný, jednoduchý, efektní.

Iki1
24.06.2023 4 z 5

Autorce se zdařilo napsat hodně uvěřitelný příběh. Přispělo k tomu umístění děje do Orlických hor, vykreslení známého prostředí. K tomu výborná charakteristika postav a vystižení jejich postupného vývoje. Hororové prvky jsou do příběhu zasazeny decentně, nijak nevyčnívají. Kniha je tak velmi čtivá, děj se posunuje vcelku očekávaným směrem, povětšinou bez zádrhelů a odboček. K četbě jsem si pouštěl staré dobré Stromboli. Hlavní postavu nakonec autorka využila jako protiklad nekoncepční práce policie a do příslušných mezí odeslala i ono profláklé Pomáhat a chránit. Ovšem co nějaký epilog? Trochu zklamán jsem zůstal u ustřihlého konce.

Ctenar1202
21.06.2023 5 z 5

Před autorkou smekám! Tohle byl dokonalý mysteriózní thriller, jaký jsem četla. Napětí od začátku až do konce. A opravdu cítíte mrazení v zádech, protože celá atmosféra odehrávající se v knize je skvěle vylíčená. Rozhodně si ke čtení nepouštějte duchařskou hudbu, protože pak se budete v noci bát usnout. Ta knížka, respektive příběh v ní, neměl jediné hluché místo. Navíc jsem se dozvěděla i nové informace o folklorních zvyklostech v dané oblasti.

sassenkka
16.06.2023 5 z 5

Budu opakovat to, co zaznělo v předchozích recenzích, ale musím. Velmi, velmi příjemné překvapení! Není to žánr, který bych běžně vyhledávala, ale chtěla jsem dát změnu a vyplatilo se. Navíc nová česká autorka, která za mne vypadá dost nadějně.
Příběh byl super zajímavý, menší množství postav příjemné, atmosféra nadpřirozena prostupovala příběhem decentně, ale byla tam. Jediná moje výtka, příběh byl možná zbytečně dlouhý. Pár kapitol, kde jsme se jen motali v kruhu a opakovalo se již řečené, bych klidně vynechala.
Ale i tak, dávám plný počet hvězd. A těším se na další dílo.