Šepot z lesa

Šepot z lesa
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/542858/bmid_sepot-z-lesa.jpg 4 1084 1084

Před dvaceti lety v hlubokých lesích Orlických hor beze stopy zmizel jeho nejlepší kamarád. Teď se investigativní novinář Petr vrací do rodné vesnice, aby se vyrovnal s rozvodem a dal dohromady dům, který zdědil po matce. Z hlubin minulosti se vynořují nejen staří známí, ale i děsivé vzpomínky. Navíc zjistí, že kamarád nebyl ani zdaleka jediným, kdo se v okolí ztratil. Začne na vlastní pěst pátrat po tom, kdo - nebo co - za zmizeními stojí. A stopy, jež nachází, ho pomalu vedou do míst, jaká si nedokázal představit ani v nejhorších nočních můrách...... celý text

kristie
15.06.2023 4 z 5

Tohle je ono, můj šálek kávy, ale tentokrát v českém prostředí. Rampušák, slovanské božstvo, nadpřirozeno a život v horách v poměrně malém kolektivu obyvatel, kdy si vidí všichni do talíře... A k tomu mizející děti. Zhruba první dvě třetiny knihy jsem byla naprosto nadšená, ale pak mi přišlo, že kniha ztrácí dech a motáme se pořád na místě... Neuškodilo by knihu o něco zkrátit, pak by to bylo na plný počet hvězd. I přesto patří autorce obdiv, prvotina a ještě takto povedená, navíc zrovna horor není moc doménou českých spisovatelů a něco takového mi tu dlouho chybělo.

Mon.CouCou
14.06.2023 5 z 5

(SPOILER) Do hororového thrilleru jsem se chvíli přemlouvala, protože já když se bojím, tak se fakt bojím a odnese to hlavně můj chlap.
Chvíli jsem si zvykala na styl psaní, mraky závorek a hovorová čeština mi dala trošku zabrat. Novinář Petr po návratu do rodné vesnice oživuje staré rány a rozhodne se pátrat po stopách starého neštěstí. Přiznám se, že tato postava mi moc sympatická nebyla. Ale postupně rozkrývá další záhady a strach se mnou začal lomcovat. Často mě autorka zmátla a já tak neodhadla další vývoj děje.
Čtenáři mrazí už z toho, že se příběh odehrává tak blízko-v Orlických horách. A k tomu ztracené děti (věčně jsem se ujišťovala, jestli můj prcek je poblíž).
Takže jednoznačně palec nahoru za pocity z knihy.

Malá ochutnávka k nastavení husí kůže:

"Teď je tady, konečně dorazila, lepkavé dusno rozhání jako hozený granát. Otevřeným oknem duje do místnosti vichr, krajková záclona sebou hází a dává najevo, že se vzdává. Kačer mrkne na Pizizubku, kamarád pořád tvrdě spí, do jeho snů vrzající okenice nedolehla. Zableskne se, mohutně a nečekaně, v pokoji je najednou, na půl vteřinu, víc světla než ve dne, ostrého a studeného světla, jakého se bojí i stíny. Vzápětí se na krajinu rozeřve hrom, obrovské raněné zvíře, které si přišlo vybít bolest na menších tvorech.
Do Kačera se zakousne strach, hluboký a iracionální.
Copak to je? Vždyť je to jen bouřka. Jen zvuky a voda, to nic není, to už jsi kolikrát zažil.
Jenže dneska je to jiné..."

Dál musíte dočíst.

Monni
12.06.2023 3 z 5

Musím se přiznat, že jsem od knihy čekala podle hodnocení něco víc. Ze začátku mě to opravdu bavilo, ale s postupem času mi kniha přišla moc zdlouhavá. Na chvilku sem ji dokonce i odložila, protože mě to přestávalo bavit. Nakonec jsem se ke knize vrátila a dočetla ji. Myslím, že kdyby měla tako okolo 300 stran, tak by to bylo lepší. Bojovala jsem i s formátem knihy. Necelých 500 stran ve velkém formátu. Docela blbě se s ní manipulovalo, příště bych si asi vybrala raději e knihu.

Rade
10.06.2023 4 z 5

Neznámé nové jméno české autorky, nic moc jsem nečekala, a ejhle, ono je to docela příjemné překvapení.
Ano, inspirace Kingem, což autorka v textu odkazem na Kingovu knihu přiznává, dost podobné i třeba Karikovu Strachu, inspirace je asi i v použití příběhů, které začínají v dávné dětské partě, s těmi se také v poslední době roztrhl pytel.
Ale vlastně nic z toho nevadilo, autorce se podařilo vytvořit velmi zajímavý, mysteriózní a celkem ucelený originální příběh, který měl hlavu a patu, logiku, pochmurnou mrazivou atmosféru a taky sympatickou návaznost na české prostředí - Orlické hory a místní mytologii, dost mě uchvátilo použití řopíků.
Pár věcí mi vadilo, nebo se zdálo nadbytečné či nelogické, neprozrazuji, protože by to byly už částečné spoilery nebo kousky z příběhu, a tuhle knihu je třeba číst, jako obdobné knihy v žánru, bez větších informací, o co jde. Pak už to není ono.
Ale celkový dojem je jednoznačně pozitivní, bavil mě i jazyk, ano občas trochu květnatý, ale rozhodně osobitý. A závorky, které někoho rušily, stejně tak kurziva, mně nesmírně vyhovovaly, ano, Kingova škola, ale proč ne, když to tak dobře funguje... A některé okamžiky byly opravdu chlupovstávací, pro mě třeba rádiové vysílání.
Konec výborný, trochu jsem z něj měla strach, aby nebyl plný klišé, ale pro mě se autorce opravdu povedl. Jakékoliv dovyprávění všech neukončených dějů a vztahů by podle mě skvělý závěr rozmělnilo, co jsme se měli dozvědět, jsme se dozvěděli, nedůležité si každý může domyslet podle své nátury.
Měla jsem možnost číst bez větších prodlev, což asi taky přispělo k dobrému pocitu ze čtení. Jedna z mála výhod nevítané virózy...
"Les se zkazil."

alnahu
09.06.2023 3 z 5

U této knihy jsem bojovala s pomalým rozjezdem-nakonec jsem knihu dočetla.I když mě tato mladá autorka svojí prvotinou velice překvapila.

karaliene
01.06.2023 5 z 5

Miluju knihy, které nad rámec skvělého příběhu a dokonalého podání ještě nenásilně poučí. Tahle je jedna z nich.

Pepina19
01.06.2023 5 z 5

První půlka knihy byla svižná a napínavá, druhá půlka letěla a normálně jsem se bála. A ano trochu mi to připomnělo pana Kinga a pana Kariku, ale o to lépe, tohle byl fičák paní Surmanová, ještě teď mám v hlavě Kačera, Pizizubku a Karolínku. Jsem nadšená.

Allla9
30.05.2023 5 z 5

Napínavé a skvěle napsané. Objevila jsem autorku, která dokáže zaujmout hned na první stránce a na poslední stránce litujete, že je již konec.

C.Skilark
25.05.2023 5 z 5

Slováci mají Kariku a i my máme konečně svého českého Stephena Kinga. Jsem nadšená a těším se na další knihy autorky.

m2056
25.05.2023 4 z 5

Nečekal jsem že to bude tak dobré byl to zážitek jak příběh šel do finále.

Luciiis
18.05.2023 5 z 5

Na horory moc nejsem, protože strach:))
Ale náhodou jsem narazila na tuto audioknihu a byla to čirá čtenářská radost!
Nemám absolutně žádnou výtku.
Skvělý příběh, neustálé napětí, obdivuhodná práce s českým jazykem, naprosto uvěřitelné postavy, tak akorát duchařiny a zajímavých informací z mytologie, a navíc konec podle mých představ.

Teším se na další skvost z autorčina pera.

Linda007
14.05.2023 4 z 5

Nevěřím tomu, že by to Pizizubka kačerovi neřekl :) .

Nuttelka
13.05.2023 4 z 5

(Audiokniha)
Vasil Fridrich je skvělý interpret a dokáže připoutat ke knize a nepustit.
Nejvíc mi naháněla hrůzu hudba, která je k této knize skvělým doplněním a dodá tu správnou atmosféru. Námět knihy je velmi poutavý, jelikož koukáme s manželem "Po stopách duchů", nemůžu říct, že bych se u určitých scén bála, ale husí kůži jsem měla, to zase jo :-) Jen teda ten konec, nějak nevím, jak ho zpracovat.. Možná je to tím, že takové to "mystično" mi nepasuje do ČR. Ale je to samozřejmě věc názoru a na českou autorku je kniha velmi povedená. Petra jsem si moc oblíbila, o to víc mě mrzelo, jak se k němu po tom všem všichni postavili :-( Chybí mi tu epilog.. nebo nějaké pokračování??

sidonka
12.05.2023 4 z 5

Zajímavý, čtivý a napínavý příběh, jen ten konec mi přišel takový otevřený, že by dvířka k dalšímu pokračování

Arwen777
11.05.2023 4 z 5

Na prvotinu se mi to zdá velmi dobré, i když srovnání s Kingem nebo Karikou je značně nadnesené. Příběh se mi hodně líbil, skvělý nápad, začlenění slovanské mytologie, zvyků, vztahy na vesnici a vztahy mezi lidmi obecně. Krásný byl vhled do světa dětského kamarádství a moc roztomilý byl Imbus.
První půlka knihy se ale opravdu táhla, zato druhá - to byla jízda. Myslím, že by příběhu pomohlo zkrácení, aby děj rychleji dostal spád. Konec je na druhou stranu až moc rychlý a tak trochu useknutý. Ale to mi tolik nevadilo.
Mám ale jiné výtky. Za prvé mě opravdu iritovala všechna nesprávná oslovení a občas i nadmíra nespisovných výrazů. Za druhé - uznávám, že má autorka bohatou slovní zásobu, ale některé příměry mně připadaly šroubované a přehnané, navíc jich v knize byla přehršel. Přirovnání jako " ... uondané svaly se mu snažily stočit do klubíčka jako pes, co hledá nejpříhodnější polohu." nebo "Zíral na strop, kde se míhali zřídkaví světelní duchové , jak poslední motoristé spěchali domů..." nebo ".. a rozhlížel se po louce u chalupy, sem tam rovnou čáru ojíněných stvolů rozčísla shrbená záda třešní a kaštanů.." nebo "... zatímco čekal, až čtvrtý z panadolů uspí zubatou lasičku, co mu hryzala za čelem." Mám ráda bohatost češtiny, ale tohle vyprávění mělo až moc kudrlinek a ozdůbek.
Celkově ale knihu hodnotím jako podařenou, líbila se mi atmosféra, nápad a vykreslení postav. Klidně se ponořte do tajemných lesů Orlických hor, pokud se nebojíte...

Christie2020
09.05.2023 4 z 5

Kniha byla hodně zajímavá. Úplně jsem se u ní nebála, ale napínavá mi přišla. Občas byla i nečekaná.
Jednu * dolů za počet stran. Kdyby byla o něco kratší, tak by jí to prospělo.

Marekh
08.05.2023 4 z 5

Tato kniha mě hodně lákala, a tak jsem se rozhodl, že se do knihy začtu. Jedná se o autorčinu prvotinu. Kniha je velmi rozsáhlá. Knihu jsem četl poměrně dlouho a také s několikadenním odstupem. Myslím si, že by knize prospělo proškrtání některých částí, aby tento mysteriózní thriller byl více dynamičtější a čtivější. V knize se nachází retrospektivní části.

Hlavní postavou je novinář PETR, který se vrací do rodné vesnice, aby se vyrovnal s rozvodem a dal dohromady dům, který zdědil po mamce. Před 20 lety se ztratil jeho nejlepší kamarád. Postupně zjišťuje, že v lesích Orlických hor se ztratilo mnohem více dětí. Petr začne postupně pátrat na vlastní pěst a jeho cílem je zjistit, co se ve skutečnosti stalo.

Petr se setkává s řadou obyvatel vesnice. Oblíbil jsem si např. paní Urbánkovou, která se k Petrovi chovala jako vlastní babička. Některá postava mě absolutně zklamala. Líbilo se mi, že se Petr ujal psa, kterého pojmenoval IMBUS.

Námět knihy je zajímavý, místy mě mrazilo. Líbily se mi také části z vyšetřování. Závěr knihy mohl být více propracovanější.

Kniha má pěkný přebal.

LilyGorch
08.05.2023 4 z 5

Mysteriózní thriller z pera české autorky Kateřiny Surmanové vypráví o investigativním novináři Petrovi, který se po rozvodu vrací do rodné vesnice v Orlických horách. Zdědil zde po matce chalupu a jako bonus se mu přilepí na paty opuštěný toulavý psík. Ten se každého jen bojí, ale Petrem jediným se nechá okamžitě adoptovat, čímž se z nich stává nerozlučná dvojka. Během pobytu v rodné vesnici se Petr setkává se svými starými známými a vybavují se mu vzpomínky na dětství. Jednou z nich je také vzpomínka na nejlepšího kamaráda Pizizubku, který se ale přibližně před dvaceti lety za dosud nevyjasněných okolností ztratil v hlubokých lesích a od té doby jej už nikdo neviděl. Petr proto začne pátrat po příčině jeho zmizení. Postupně přichází na to, že Pizizubka nebyl jediný, kdo se v místních lesích takto záhadně ztratil. Petr se současně snaží zapadnout mezi usedlíky a drží s nimi jejich tradice a zvyky. Některé však lehce zavání znaky kultu. A co teprve když Petra potkají nepříjemné zážitky, z nichž má pocit, jako by se jej pokusil kontaktovat někdo z druhé strany.. Jak to všechno souvisí se zmizením Pizizubky? Opravdu mezi stromy číhá zlo?

Ze začátku jsem měla trochu problém se začíst, cca první polovina plyne pomaleji, obsahuje totiž více popisných pasáží, přičemž některé se s různými obměnami opakují. Jen co se ale tajemné napětí proplíží do druhé části, děj nabere větší spád a nakonec dospěje do smysluplného konce. Líbila se mi myšlenka toho, že lidé nakazili les svým zlem (nechci uvádět přesně, o co jde, abych moc nespoilerovala 0:) ). Postavy se autorce povedlo vykreslit dosti uvěřitelně. Stejně jako jsem nesnášela jednu z ženských postav, tak jsem si naopak oblíbila například starou paní Urbánkovou - Petrovu dobráckou tetu, apod. Šepot z lesa určitě doporučuji. Na naše české autory často zapomínáme a přitom nám uniká tolik fajn knih! ;o)

4/5 *

jefff
06.05.2023 5 z 5

Pořád nemůžu uvěřit, že tohle je debut české spisovatelky. Skvěle napsané, výborná gradace příběhu, mysteriózno, zápletka, paleta postav, vedení hlavního hrdiny. Všechno na jedničku s hvězdičkou. Závěr byl za mě malinko zklamání, ale to je jedna malá kaňka v jinak perfektním hororovém románu, který mě nadchl, jako málokterý jiný. Těším se na její další dílo.

Arkagas
06.05.2023 4 z 5

Jsem hodně skeptická ke knihám, kde někdo zmiňuje Kariku a Kinga v jedné větě - proboha proč?! Jednoho miluju, druhý mi nesmí už do baráku po osobní debatě na jedné FB stránce. Šepot z lesa je kniha, na kterou jsem měla spadeno od jejího vydání a vyplatilo se počkat. Musím uznat, že na stylu psaní Katky je rozhodne cítit vliv toho, že Kinga čte - pomalé popisy, které budují atmosféru má skvělé. Tahle kniha není ani hororem, ani thrillerem ve svém slova smyslu, je to spíš těžký, plíživý román, který poukazuje na to, že zlo se nemusí vždy nutně odehrávat explicitně jen někde venku, ale jeho velká část řádí mezi lidmi, kamarády a přáteli. Tahle kniha je mixem mystična, detektivky, kriticko-společenského románu a přesto má v sobě momenty, ze kterých nemá člověk dobrý pocit a příjemně ho mrazí v zádech. Spoiler: Hanku bych za její chování nakopala do pr...Celkově je to ale jedna z mála českých knih v tomto žánru, ze které jsem v poslední době nadšená a která se vážně povedla.
Moje hodnocení: 9/10