Šepot z lesa

Šepot z lesa
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/542858/bmid_sepot-z-lesa.jpg 4 1084 1084

Před dvaceti lety v hlubokých lesích Orlických hor beze stopy zmizel jeho nejlepší kamarád. Teď se investigativní novinář Petr vrací do rodné vesnice, aby se vyrovnal s rozvodem a dal dohromady dům, který zdědil po matce. Z hlubin minulosti se vynořují nejen staří známí, ale i děsivé vzpomínky. Navíc zjistí, že kamarád nebyl ani zdaleka jediným, kdo se v okolí ztratil. Začne na vlastní pěst pátrat po tom, kdo - nebo co - za zmizeními stojí. A stopy, jež nachází, ho pomalu vedou do míst, jaká si nedokázal představit ani v nejhorších nočních můrách...... celý text

Silwinka87
27.03.2023 5 z 5

Já teda musím dát plný počet hvězdiček. Bylo to naprosto skvělé. Příběh byl tajemný a pomalu se rozplétal. Celou dobu jsem byla napjatá a zvědavá. Sedl mi dokonce i styl autorčina psaní. Popravdě, nečekala jsem to..Ale musím DOPORUČIT všem milovníkům tajemných příběhů.

lukas1038
20.03.2023 4 z 5

Mně se kniha velmi líbila. Z Kariky si bere to nejlepší - reálie, mytologii, uvěřitelné postavy. Dialogy autorka píše takovým stylem, který jsem nikde jinde neviděl a musím uznat, že je mi velmi sympatický. Díky nim jsem si scény živě představoval. Oproti Karikovi nenechává svého hrdinu, aby několik stránek metafyzicky filozofoval a snažil se záhadu objasnit takřka kvantovou mechanikou (kterou Karikovým hrdinům prostě nevěřím, stále je to prostě zoufalec s vychozenou střední, ne teoretický fyzik).

Kniha byla ovšem poměrně dlouhá a některé pasáže mi přišly zbytečné. Nicméně zas tolik bych neubíral, protože takhle omáčka skvěle budovala atmosféru vesnického života. Možná by knize prospělo, kdyby autorka více tyto každodenní scény propojila s klíčovými momenty v příběhu. To ostatně zvládá bravurně Karika a čtenář se tak ocitne v napínavé situaci uprostřed scény, ve které by to nečekal. Druhá věc, která mne spíše iritovala (mírný SPOILER), bylo chování vyšetřovatelů. V této části bylo cítit, že by knize prospělo, aby si tyto pasáže přečetl někdo, kdo tuto práci reálně dělá. Chápu potřebu zaujatosti, ale jejich debilita byla vážně už moc. Poslední, co bych vytkl, bylo odhalení pachatele. Nevím, jak jiní čtenáři, ale já byl o něm prostou vylučovací metodou přesvědčen dobrou celou poslední čtvrtinu knihy a nespletl se.

Knihu ovšem rozhodně doporučuju a doufám, že autorka přijde s dalším kouskem.

pavlašt
18.03.2023 2 z 5

Za mne velké zklamání. Bylo to na mne neskutečně dlouhé a do čtení jsem se musela nutit. Jediné co rychle plynulo, byl konec. Pokud by takto byla napsaná celá kniha, určitě bych hodnotila lépe.

YellowQueen
16.03.2023 5 z 5

Tohle byla taková pecka. Četla jsem ji hodně dlouho, je poměrně delší, občas se člověk tolik nezačte a táhne se to, já ji navíc mohla číst jen za dne, protože jsem prostě posera, ale jinak je celý ten příběh tak skvěle napsaný, je napínavý, člověku se zatajuje dech, když rozklíčovává další a další záhady toho, co se vlastně děje, až mě hrozně mrzí, že už to skončilo. Vřele doporučuji všem milovníkům mysteriózních knih, filmů, všeho.

Kikty
14.03.2023 4 z 5

Souhlasím s některými komentáři tady. Některé pasáže zbytečně dlouhé a tam, kde by to bylo potřeba (konec), je autorka se vším strašně rychle hotová :) Škoda.
Nicméně to nic nemění na tom, že zbytek byl dobrý. Ať už jde o výběr prostředí, nápad s božstvem nebo miláčka Imbuse.

85098211
13.03.2023 4 z 5

Tato kniha mne zaujala okamžitě poté, co byla vydaná. Navíc se odehrává v místech, která se nacházejí nedaleko mého rodiště. A Rampušáka znám hodně dobře také ;-). Ale to už tak trochu předbíhám...
Autorka mne docela příjemně překvapila, protože napsala opravdu výbornou knihu, v níž se snoubí tajemno a nadpřirozeno s policejním pátráním po zmizelých dětech. Novinář Petr, který se vrací do svého rodného kraje, je fakt sympaťák na první dobrou, navíc má skvělého psa ;-), a oběti, ke kterým - jak se ukáže později - (nejen) v posledních letech došlo, mu nejsou ani zdaleka lhostejné. Navíc k nim poměrně dávno patřil i jeho kamarád z dětství Vojta, řečený Pizizubka. Spolu s Petrem, neboli Kačerem, a Helenou tvořili nerozlučnou partu a nedali bez sebe ani ránu. Až do té doby, než Vojta beze stopy zmizel. Petr brzy zjistí, že k záhadným zmizením malých dětí docházelo již v minulosti a dochází k nim dokonce i v současné době. No a samozřejmě mu to nedá a pokusí se najít mezi nimi nějakou souvislost. A protože má silné podezření, že je v ohrožení i malá Kája, dcerka jeho kamarádky, tak se pochopitelně vynasnaží ji ochránit...
Zda se mu to podaří a jak se celý příběh bude vyvíjet dál, už prozrazovat nebudu. Na mne kniha působila částečně až beznadějně (ale naštěstí jen opravdu místy) a kromě toho předpokládám, že autorka nemá děti. Jinak by asi jen těžko mohla napsat něco takového... Její kniha je ale zároveň čtivá, i když podle mého názoru obsahuje také zbytečně zdlouhavé pasáže. Ve finále ji ovšem hodnotím dost pozitivně a dávám jí poctivé čtyři hvězdičky. A pokud autorka napíše něco dalšího, já u toho rozhodně chybět nebudu ;-).

Booka
04.03.2023 odpad!

To není o lese. Spoustu zbytečné omáčky. Nedokazála dobře vystihnout a popsat atmosféru místa. Slabý, nedočteno.

Karoui
02.03.2023 3 z 5

Knihu jsem četla docela dlouho. Na můj vkus byla delší než bylo potřeba. V některých pasážích mě tolik nebavila, což je jeden z důvodů, proč mi trvalo ji dlouho přelouskat. Nicméně konec byl napínavý a ten jsem si užila, ale jak už zde bylo zmíněno, mohl být lépe rozepsaný nebo mohl být přidán epilog. I přesto všechno knihu doporučuji, neboť autorka má skvělou slovní zásobu a skoro jsem měla pocit, že Orlické hory znám, i když jsem tam nikdy nebyla :)
Doporučuji fanouškům tajemna, nadpřirozena s troškou hororového napětí.

AmyLee992
02.03.2023 5 z 5

Wow, tak tohle byl horor jak vyšitý! Moc se mi líbí, že je od české autorky, je to tak nějak člověku bližší :)
Napětí, mezilidské vztahy jako na houpačce, snaha zapadnout a v neposlední řadě pradávná legenda dosahující až do dneška ... rozhodně doporučuji!

Ivaiva
25.02.2023 4 z 5

Knížka je podle mě vynikající debut a autorku se určitě vyplatí sledovat. Výborná slovní zásoba a neokoukané slovní obraty dělají knihu zajímavou i přesto, že je na některých místech trochu zdlouhavá.
Stejně jako hodnotící přede mnou bych snesla nějaký epilog.

marekB78
24.02.2023 4 z 5

Není to špatná kniha,ale mohla mít o několik desítek stránek míň v prostředku a víc se rozepsat na konci. Ten mi totiž přišel takový "useknutý". Posledních 150 stránek jsem byl v napětí, kdo za tím stojí... I tak děkuji za zajímavé čtení :)

Vivienca
24.02.2023 5 z 5

Číst Šepot z lesa bylo jako lovit v přeplněném omáčníku šťavnaté kousky libového masa... :-) Přiznám se, že jsem přeskakovala pasáže, kde autorka popisuje všednodenní život hlavního hrdiny či dobových reálií atd. Prokousat se jimi bylo nad mé síly a asi bych knížku i odložila. Nedivím se autorce, že se o hlavním hrdinovi Petrovi tak rozepisovala - i mě byl velmi sympatický! Ale té omáčky bylo přece jen "cu fíl". Autorka vládne slovu, má vybroušený styl psaní, její postavy jsou tak uvěřitelné, že určitě nějakého Mílu, Hanku, Petra...možná dokonce i Květu alias Lilianu ze svého okolí znáte. Konec příběhu - samotný závěr knihy na mě působil, že jej autorka neměla čas dopsat. Jakoby jí někdo "vytrhl list z pod ruky", protože knížka už musí jít do tisku... Useknutý závěr "však on už si to každý domyslí" velmi kontrastuje s rozvleklým příběhem. Přitom jistě by bylo zajímavé se dozvědět, jak se dovršení události odrazilo na životech našich hrdinů - dokázal Petr zůstat ve vsi, splnila Hanka své hrozby, jakým způsobem se proměnil kraj a chování místních po takové události? Téma ztracených dětí je velice silné a těžké a vždy velmi proměňuje společnost a její vztahy. Bylo by proto zajímavé dopřát příběhu nějaký epilog. Zároveň (a to je spíše můj osobní zájem, který knížce nijak nepřidá ani neubere) zajímalo by mě, zda má autorka děti... Já bych řekla, že ne... :-)

Zbyso11
24.02.2023 5 z 5

Vynikající!!! Knihu jsem si užil. Opravdu Karika v sukních - myšleno jako poklona...
Je to přesně ten typ knihy,která ve vás po přečtení ještě doznívá. Nebyla pro mě tak syrová,jak by se mohlo zdát. Poslední odstavec jsem četl dvakrát a po chvíli ještě jednou. Protože vysvitlo slunce a naděje se mi rozlila po celém těle. Fakt moc dobré čtení. Určitě doporučuji.

JIVaJaH
21.02.2023 5 z 5

Určitě do poloviny knihy je takové rozvláčné rekognoskování terénu....pak se to tedy rozjíždí.Kniha velmi poutavá, nápad výborný, lokalita milovníka ČR potěší.

jiri77
21.02.2023 4 z 5

Kniha která se mi na jednu stranu hodně líbila a na druhou stranu mě i nudila zbytečně rozvláčným dějem. Hlavně ty ''obrazy'' mě moc nebavilo číst. Možná ,nějaké ty škrty ,by knize prospěly. Jinak román s dobrou atmosférou, hlavně ke konci jsem příběh přímo zhltal. Hodnotil bych ji mezi 3 a 4 *, když přivřu oko ,dám teda ty čtyři, jinak naprostý souhlas s uživatelkou Dela111.

slamenka
21.02.2023 5 z 5

Tohle byla jízda!! Horory, mytologie a mysteriozní, to já můžu :-) A navíc to nebylo tak děsivé, jak to píše třeba Karika, což ted bylo pro mě k plusu. Jak se tu v komentářích píše, že měla některé pasáže zkrátit. Hmm možná jsme nemuseli péct štrúdl s paní Urbankovou nebo s Mílou ochutnávat bramboráky, ale mě to tam vůbec nevadilo. Naopak si myslím, že tohle skvěle dokreslovalo tu vesnickou mentalitu. Jediné mínus, co tady nacházím je to, že to prostě chtělo ještě jednu kapitolu :-D Já potřebuju ještě jednu kapitolu na konci :-D

Boboking
20.02.2023 4 z 5

Mysteriózní, až hororová kniha s velmi dobrým příběhem, který v sobě skloubil Trhlinu a Les mytág se slovanskou mytologií. Stále mne to táhlo dopředu, chtěl jsem vědět, jak to skončí, co je to zlo v lesích... Škoda jen, že autorka, coby nadšená čtenářka S. Kinga, se nedržela více jeho rady z knihy O psaní, tedy škrtat a škrtat. Celé pasáže i mnohé postavy totiž jen zbytečně odvádějí pozornost od děje, se kterým v konečném vyznění nemají nic společného.

L.Helena
19.02.2023 4 z 5

(SPOILER) Výborné, čtivé, celou dobu jsem to viděla na jasných pět hvězdiček, přestože mnohé pasáže byly zbytečně zdlouhavé a napětí i atmosféra tajemna díky tomu byly značně kolísavé. Ale ten konec!
SPOILER:
Strašně překotný konec, na to, kolik toho během celého vyprávění bylo rozehráno, tak konec byl úplně useknutý. Chyběl mi tam třeba epilog "rok poté", kde by bylo alespoň zhruba nastíněno, jak se se situací vyrovnávají jednotlivé osoby, vesnice, policie... Vždyť za rok zase měla nastat ta samá situace. Co se tedy dělo dál? Jistě, byl by to pro autorku oříšek, protože by musela nějak logicky vykreslit ten rozkol mezi mystikou a realitou, ale celá kniha je tak postavená, takže by se s tím měla umět popasovat. Takto mi to připadá, že právě z toho důvodu, že si s tím nevěděla rady, raději to usekla a čtenáři, vypořádej se s tím, jak chceš. Proto hvězdička dolů.

Kaja1
18.02.2023 5 z 5

Jestli chcete trochu napětí a bát se, co přinese další stránka, je to kniha právě pro vás. Bylo to střetnutí tajemna se skutečným světem. Já bych v takovém domě a takové vesnici nezůstala ani minutu.

annettka1098
17.02.2023 5 z 5

Kniha má delší kapitoly, takže mi chvíli trvalo, než jsem se začetla. Nicméně asi po 30-40 stranách jsem přišla na chuť nejen Petrovi, ale celé vesnici i příběhu. Všechny postavy v knize mi byly svým způsobem sympatické, působily velmi lidsky a uvěřitelně. Jakmile se Petr začal zajímat o minulost a o to, co se tenkrát Vojtovi stalo, vnímala jsem z textu napětí, Petrovu frustraci i odhodlání a potřebu zjistit, co se stalo.

Autorce se navíc bravurně dařilo několikrát ve mě vyvolat pocit intenzivního napětí a já velmi smekám, protože rozhodně není jednoduché předat čtenáři veškeré zajímavé informace a zároveň ho několikrát vrátit na ten pomyslný vrchol.

Ke knize mám jednu jedinou drobnou výtku, a to je její délka. Klidně bych k určitým věcem snesla méně detailů. Je to ale jen drobnost, protože více budete obdivovat, co vše autorka k tématu zjistila. Čtení jsem si díky opakujícímu napětí vážně užila až do poslední strany.

Rozhodně tuto knihu doporučuji všem, kteří mají rádi detektivky, skrytá tajemství a jsou otevřeni možné existenci paranormálních jevů.