Šepot z lesa

Šepot z lesa
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/542858/bmid_sepot-z-lesa.jpg 4 1084 1084

Před dvaceti lety v hlubokých lesích Orlických hor beze stopy zmizel jeho nejlepší kamarád. Teď se investigativní novinář Petr vrací do rodné vesnice, aby se vyrovnal s rozvodem a dal dohromady dům, který zdědil po matce. Z hlubin minulosti se vynořují nejen staří známí, ale i děsivé vzpomínky. Navíc zjistí, že kamarád nebyl ani zdaleka jediným, kdo se v okolí ztratil. Začne na vlastní pěst pátrat po tom, kdo - nebo co - za zmizeními stojí. A stopy, jež nachází, ho pomalu vedou do míst, jaká si nedokázal představit ani v nejhorších nočních můrách...... celý text

icewind
05.05.2023 4 z 5

Za mě spokojenost, přál jsem si tedy hodně vědět jak se děj odvíjel i po (na můj vkus) trochu razantně utnutém konci, ale možná o to větší důvod k přemýšlení než mít všechno dovysvětlené....horor asi ne nebo na mě ta psaná podoba hororů tak neúčinkuje, ale příběh mě docela pohltil a ani dost velkorysý počet stránek mi nějak nevadil. Líbil se mi i styl jakým autorka popisuje změny nálad v přírodě i duši postav, včetně asi oblíbených přívlastků, které se opakují přeci jen trochu častěji - křepce běhat apod. :)
Při čtení se mi vybavily i asociace na filmy k tématu různých rituálů a obřadů (Slunovrat, Rituál, Apostle....), navíc Orlické hory mám poměrně blízko a tak nějak blízké mi od začátku přišlo i rozpoložení hlavního hrdiny, zkrátka rozhodně jsem nesáhnul vedle a těším se s čím přijde autorka příště.

MartinProtschke
05.05.2023 4 z 5

(SPOILER) Knížka se mi moc líbila, styl je taková kombinace mých oblíbených autorů Kariky, Kinga a C.J.Tudor.
Trošku jsem 2x nachytal editora, když Míla Kochánek byl Kocmánek, což byla místní hospoda- U Kocmánků.
Hvězdičku ubírám za happyend, minimálně když už se autorka nebála obětovat Káju, tak bych toho Petra vyvaznout nenechal.
Největší sympaťák byl Imbus, připomínal mi Ocha z Temné věže.

Kačudovič
04.05.2023 4 z 5

(SPOILER) Pokud bych někdy napsal knihu s mysteriózní zápletkou, budu trvat na tom, že se na obálce nesmí objevit jméno Stephena Kinga. Člověk se potom prostě nevyhne tomu, aby porovnával. A to mi vůči začínající autorce nepřijde úplně fér :-)

Je vidět, že paní Surmanová má Kinga načteného. Proto rozumím tomu množství textu, pro někoho až zbytečného. Přikládám to snaze vytvořit takové to "podhoubí" příběhu, v úmyslu vyobrazit postavy v jejich běžném životě, aby k nim čtenář získal nějaký vztah. Pak už záleží jen na umu autora, pokud to dokáže predikovat tak, aby to čtenáře nenudilo. Stephen King je v tomto směru naprostá špička, "naše" autorka to podle mého názoru rovněž zvládla.

Co se líbilo: Nápad, jeho zpracování, atmosféra, lokace, autorčina slovní zásoba a sexuchtivá, zhrzená knihovnice:-)

Co se líbilo méně: Závěr ve smyslu diktafon/žvanící padouch, policejní vyšetřování a jeho postupy a na závěr jen taková nedůležitá drobnost - nevím, jak moc bylo možné se v roce 1938 volně pohybovat kolem pevností :-)

Jako celek ale knihu hodnotím pozitivně a pro čtenáře tohoto žánru ji mohu doporučit.

wooloong
03.05.2023 5 z 5

Moc pěkné čtení, které chytí a nepustí. Promyšlený příběh, dobře vykreslené reálné postavy (paní Urbánková, Míla, Helena a další a úplně boží Imbus), dialogy jako ze života, smysl pro humor, hororový příběh zasazený do poklidných českých hor, kde jsem strávila nejedny prázdniny, děsí o dost víc než vzdálenější Malá Fatra nebo Tribeč. Na rozdíl od Petra mi byla volačka dost jasná mimo jiné proto, že pohraničí dost znám a taky jsem nedávno četla Pole a palisáda. :o) Posledních 150 stránek jsem musela dočíst na jeden zátah, což se protáhlo do pozdních nočních hodin. Dost mě zklamal konec především tím, jak byl useknutý. Napětí stoupá, příběh vrcholí, a pak otočíte stránku, a na ní už jen dva poslední řádky příběhu. Chtělo by to dát čtenáři nějaký ten čas na vyklusání, třeba půl stránky epilogu. Na rozdíl od Ajli jsem objevila těch chyb mnohem víc, třeba vymítání fakt není od mýtit a v dětské hře hodiny odbíjejí, nikoli odbývají, a pak ještě několikrát záměna je-ě, ale to už se mi nechce hledat. Jinak na prvotinu velmi velmi dobré a doufám, že má pro nás autorka nějaký další majstrštyk, který mě donutí číst dlouho do noci a další den být nevyspalá, ale spokojená.

januska82
27.04.2023 4 z 5

Ku knihe som sa dostala vďaka čitateľskej výzve. Ale teda musím sa priznať... Za mňa dej knihy príliš zdĺhavý. Párkrát som mala nutkanie knihu odložiť a nedočítať. Ale nakoniec som sa prekonala, knihu prečítala. Ale až posledných cca 150 strán, podľa môjho názoru, malo ten správny šmrnc.

Terrez93
27.04.2023 4 z 5

Moje prvotina od autorky, ale určitě přečtu i její další knihy, velice mi sedl styl psaní a i když měla knížka okolo 500 stran, čtení rychle ubývalo. Děj měl spád, jen asi v půlce mě vůbec nebavilo zdlouhavé mytologické popisování, za to taky ubírám jednu hvězdičku.
Postavy byly celkem sympatické, pátrání společně s Petrem mě bavilo. Největší sympaťanda byla paní Urbánková, taková miloučká "babička".
A ještě bych uvítala kratší kapitoly a rozsáhlejší epilog, jak to všechno nakonec dopadlo, ten konec mě přišel hrozně rychle uzavřeny a nedořešený.

katerina3633
26.04.2023 4 z 5

Horory nečtu, ale toto není horor u kterého by se člověk klepal strachy a bál se otočit další stranu. Díky své délce má prostor pro prokreslení osob a popis života v podhůří. Poloviny knihy jsem otáčela stránky jak divá. Ke konci mi "strašidelné" pasáže již trošku splývaly, protože už jsem v celku čekala, co přijde a do některých částí, kde Petr navštěvoval různé další postavy jsem se už musela nutit. Ale celkově mně kniha bavila jsem ráda, že takovéto knihy píši i čeští autoři a autorky.

boeink
23.04.2023 5 z 5

S knihou jsem strávila celých jedenáct dní, ale bylo to skvělé čtení. Horory běžně nečtu ani se na ně nekoukám, na tuto prvotinu jsem však byla zvědavá a zvláštně jsem se těšila, že se budu bát. Nebála jsem se, přesto mě tajemná atmosféra natolik pohltila, že spaní jsem klidné neměla. Bavilo mě to, konec jsem úplně nedočkavě zhltala. Vytkla bych, že knize chybí epilog, nějaké ..o rok později by bylo fajn, ale jinak super.. Délka knihy mi nevadila, vesnická "omáčka" vyvažovala to napětí vycházející z řopíků. Oceňuju vypsaný barvitý styl autorky, její slovní obraty a živé dialogy jsou na jedničku. Navíc vytvořila sympatického hrdinu Petra se všemi jeho lidskými plusy a mínusy, navíc se skvělým psem a paní Urbánkovou. Já jsem spokojená.

Veveruška320
17.04.2023 4 z 5

Kniha se mi líbila,byla napínavá i čtivá,ale pro mě chvílema zdlouhavá.Byli pasáže,které jsem měla chuť vynechávat.Konec mě tedy překvapil...byl těžko uvěřitelný...Přesto jsem zvědavá na další knihu od autorky.

Kenan
16.04.2023 4 z 5

(SPOILER) Petr se vrací do svého rodiště v Orlických horách. Znovu se setkává se svou kamarádkou z dětství, snaží se zapadnout mezi lidi ve vesnici, které stále říká svůj domov. Chybí tady, ale jeho nejlepší kamarád Vojta, který zmizel, když byly ještě děti a dodneška neví, co se s ním stalo. Stále se s jeho zmizením nesmířil, proto se dává do pátrání, při kterém ze starých kronik zjišťuje, že Vojta není jediné dítě, které se pohřešuje. Při čtení jsem se sice nebála, ale bylo to napínavé a ráda jsem trávila čas mezi obyvateli vesničky. Navíc, pokud se v knize objeví slovanská mytologie, má u mně téměř vyhráno. Jedinou výtku, kterou mám je, že kniha mohla být opravdu kratší. Zbytečně se v ní některé věci opakovaly, něco by se dalo vypustit. Určitě by to ještě víc zvýšilo její čtivost. Jinak mohu určitě doporučit.

sladkovka
13.04.2023 4 z 5

Téma o ztracených dětech moc nevyhledávám, ale tady jsem ráda, že jsem po knize šáhla.
Protahování děje mi vůbec nevadilo, naopak u mě fungovalo tak, že jsem byla napnutá jako struna a nechtělo se mi knihu odložit jak jsem chtěla vědět co bude dál. Autorka dokázala dobře popsat situaci a přitom si hrát se slovy. Na autorky prvotinu se mi kniha líbila a ráda si přečtu další.

Ajli
10.04.2023 4 z 5

(SPOILER) První polovina knihy byla úplně bezvadná. Narozdíl od ostatních komentujících mi ,,omáčka" okolo vůbec nevadila. Časem se ale začalo všechno moc opakovat a konec mě neskutečně zklamal.
Čekala jsem jakýkoliv konec, ale takový jaký nakonec byl se mi opravdu nelíbil. Taky jsem čekala, že Petr Káju zachrání.
Plno věcí mi přišlo málo uvěřitelných, i to že s Petrem byl každý ochotný mluvit a v některých věcech měl až moc velkou kliku. :D Vyhledala jsem si díky knize spoustu nových slov, které jsem neznala a pořídila si gagát. :D
Také mě velmi překvapilo, že na to kolik má kniha stran, jsem objevila tuším pouze jednu chybu, což je u dnešních knih už téměř zázrak. To opravdu moc chválím.
V zásadě to byla velmi dobře napsaná kniha, líbily se mi i dialogy. Jsem zvědavá na další autorčinu knihu. :)

EnykyBenyky
06.04.2023 3 z 5

Docela zdařilá prvotina a pocta Orlickým horám, i když tu máme pár ale. Kolem vlastního příběhu plave moc zbytečné omáčky. Oproti tomu mohla autorka více rozvinout závěr. Sice se mi na konci dostalo vysvětlení, ale bylo to tak vlažně podané a pak následoval už jen rychlý pád, šlus, amen, hotovo, poslední stránka, že jsem si konec vlastně ani nestihla užít! Nicméně jako celek mě to bavilo.

Jinak žánrová nálepka mysteriózní thiller zde dobře pasuje na rozdíl od hororu. Na horor je tahle kniha málo strašidelná.

Nightstalker
03.04.2023 2 z 5

Dvě hvězdy za snahu, ale to je maximum. Námět nebyl špatný, ale ta rozvláčnost. Strašné. Být to povídka, novela tak o.k. Ale 500 stran bylo na tohle vážně moc. To si může dovolit King apod. Vydržel jsem 200 stran a když byl hlavní hrdina uź asi po desáté na obědě, či večeři u babky sousedky, čemuž byl vždy věnován značný prostor, nevydržel jsem a knihu vymazal.

mynonka
02.04.2023 3 z 5

(SPOILER) Není úplně jednoduché se knihou prokousat, pravděpodobně bych ji trochu prošrtala. Závěr mi přišel useknutý, ale čistý happy end by byl asi nereálný. Vadilo mi opakování jména Jana u postav a trochu mě mrzelo, že vztah s Květou se neprohloubil (byť byla starší). Ale musím pochválit originalitu příběhu, budování vztahů mezi postavami a hlavně reálnost mužské hlavní postavy z pera ženy (to se jen tak někomu nepovede).

Moudd
01.04.2023

Autorka dokáže popsat pocity a myšlenky postav dokonale. Stejně tak i prostředí, odehrávalo se mi to vše přímo před očima. Velmi přesvědčivé. Doufám, že brzy napíše další knihu!

lištička123
30.03.2023 5 z 5

Skvělé, nemohla jsem se odtrnout od čtení.

Grohlinka
30.03.2023 4 z 5

,,Když stojí nad propastí a shlíží do ní, odpovídá mu temnota. Když ale dosáhne dna a vzhlédne, odpoví mu světlo.

Já jsem spokojena, zdaleka jsem nečekala tolik. Jako velké plus hodnotím lokalitu, kde se příběh odehrává, přeci jen to mám za humny a na řopíky se musím jet podívat.

Petr mi byl sympatický, jen mě zaujalo, jak často se jeho svět točí okolo poprsí žen, zajímalo by mě, jestli je to fakt běžné, ale knihu psala žena, tak možná ňadrům přikládá příliš velký význam, a taky různým stavům varlat.

Mystický příběh, okořeněný slovanskou mytologií se mi líbil. Trošku ke konci mi přišlo, že zbytečně chvátá vzhledem k tempu celé knihy. Jednání lidí ve vesnici, tak zvaných přátel bylo nechutné a neomluvitelné, bojím se, ze by takhle mohlo vše probíhat i ve skutečnosti, bohužel. Kriminalisté, tady jsem trošku skřípala zuby, předpojatí a nekompetentní zabedněnci. Uvítala bych epilog.

Autorka a korektor by se rozhodně měli naučit, jak správně oslovujeme. Hodně mi to vadilo a vytrhávalo z rozhovorů.

Kniha ze mě nějaké emoce vykřesala, na konci jsem se fakt bála o Imbuse. Díky němu a Orlickým horám hodnotím o hvězdu výš, než bych jinak hodnotila.

Kytiii
28.03.2023 5 z 5

(SPOILER) Šepot z lesa mě navnadil už při nákupu, opravdu hodně se mi líbila obálka. Dle anotace jsem se stejně těšila i na děj. Ale jak moc mě kniha chytne, jsem netušila. Celý příběh se lineárně zdvihá napětí, jak postupně Petr odhaluje temnější a záhadnější reálie a fakta. Postavě Petra (i sousedky paní Urbánkové) nelze nefandit. Jedinou výtku bych měla k části, (pozor Spoiler) kdy se mu nepodaří zachránit Káju... ta část mě hodně sebrala, ale nakonec to bylo asi i pro autorku dost silné kafe, takže ji tak trochu "odflákla"... jakoby ji to samotnou bolelo...
Dlouho jsem nečetla český horor a thriller, který by se mi tak líbil.

alef
28.03.2023 3 z 5

V lese ticho, jaké umí vykouzlit jen zimní krajina,
pocit úzkosti se omotává kolem krku,
staré rádio zlověstně šumí,
jinak se neozývá nic.

Krajina Orlických hor (za mě jednoznačné + za výběr lokality) sázka na krajinu, která má svůj génius loci, nejen kvůli řopíkům skrytým v lesích, je založený spíš na sepětí lidí s krajinou a horami, a taky s tradicemi a legendami, které ovšem nemusí mít vždy zrovna přívětivou tvář!

Počáteční nadšení mě tak poslalo na cestu ...
... kroky křupou na zmrzlém sněhu a začínají zrychlovat - ZASTAV TO! - poskládej ten příběh!

Něco totiž něco chce!
Něco, co má původ pořádně hluboko - času je málo, jen do masopustu,
a obranné valy se rychle bortí!

Dobře promyšlené schéma - má ovšem své trhliny - velkoryse pojatý příběh (skoro na 500 stranách) se rozjíždí dost pomalu, spíš jen tak poklusává, zahřívá se, a tak jste v očekávání děsivých mystérií tak trochu netrpěliví, zvědavosti se ale stále daří udržet zájem, i napětí se nakonec přeci jen začíná stupňovat, hluboko z lesů začínají vylézat očekávaná tajemná mystéria, a tak je docela škoda, že se příběhu nedaří udržet drive, ten vlastně dost kolísá, skoro jako radiový signál, který zlověstně šumí v éteru, ve chvílích, kdy napětí jiskří, a chvílemi přímo srší, jenže, je to spíš jak ohňostroj záblesk, moment překvapení, a pak tma, kdy čekáte na další překvapivou salvu ...

... v tom jiskřícím éteru se mi nakonec podařilo zachytit skoro 4 z 5*, ta poslední zmizela někde hluboko v tmách, ve chvíli, kdy jsem očekávala další ránu (a trochu se nudila synchronizace mírně pokulhávala), než přišel další výtrysk hvězd na zimní obloze ...

... nakonec jsem si ale odnesla skvělý zážitek, protože v závěru si samozřejmě pamatujete hlavně ty zářící (i když pořádně zlověstně) hvězdy na obloze, zvlášť, když finále je (i když to samozřejmě u thrilleru čekáte) strhující a řádně šokující ...