Snoopi diskuze u autorů
Na týrání v dětství se nevymlouvá. Alibi nehledá. Chirurg a lékař bez hranic Tomáš Šebek ve své nové knize Objektivní nález otevřeně přiznává svá opakovaná selhání - jen tím, že člověk ukáže nejdříve na sebe, může na sob ě začít pracovat a najít cestu k lepšímu životu. "Všechno počká, jenom děti ne," říká v rozhovoru pro časopis Moje psychologie (11/24).
Třicet let, třicet hitů. Tak se jmenují nadcházející oslavy jedné z nejpopulárnějších českých kapel. S frontmanem Chinaski Michalem Malátným (54) si redaktorka časopisu Marianne Eliška Vrbová povídala nejen o chystaných koncertech, ale také o jeho dcerách, duševním zdraví i o tom, jak těžké pro něj bylo vyměnit dlouholeté členy kapely za nové. (Marianne, 12/24, "Už jsem zase šťastný")
Není v této zemi nejspíš člověka, který by neznal klidný, melodický hlas Saskie Burešové (78). Moderátorka a někdejší televizní hlasatelka je ale známá nejen pro svůj kultivovaný projev, ale také je už pro několik generací žen ikonou, pokud jde o módu a styl. Jak nejraději slaví Vánoce, co oceňuje u mladých lidí a jaký je její recept na to, aby byl vztah i po více než padesáti letech stále živý? "Jsem vánoční typ", říká v rozhovoru pro časopis Marianne (12/24).
Sloužil u Izraelských obranných sil (IDF) a v Izraeli i několik let žil. O praktickém životě v této zemi toho ví nejspíš víc než řada odborníků. David Shorf byl také novinářem, marketérem, nedávno se vydal na dráhu spisovatele, vztahového kouče a je spoluautorem podcastu Med a peří. "Izraelská armáda nemůže jen tak někoho zabít," říká v rozhovoru pro časopis Květy (46/24),
Je nejúspěšnější český šachista a šachový velmistr. "Hru králů" se naučil sám v šesti letech podle knížky. Působí velmi skromně a jeho největší obavou při jeho rozhovoru pro časopis Květy (46/24) bylo, jestli jsou jeho odpovědi srozumitelné, že je může přeformulovat. To nebylo nutné - David Navara (39) není žádný "šílený génius", ale člověk s pokorou, noblesou a chováním na úrovni. "Znám silné šachisty, kteří z matematiky propadali," říká v uvedeném rozhovoru.
Japonská vláda se rozhodla udělit předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Daně Drábové Řád vycházejícího slunce, zlatá a stříbrná hvězda za přispění k posílení vzájemných vztahů v jaderné energetice.
Za téměř čtyři desítky případů sexuálního vydírání a znásilnění poslal Obvodní soud pro Prahu 8 tohoto známého pražského psychiatra na pět let do vězení. Cimický, který na vyhlášení rozsudku nepřišel, od počátku jakoukoli vinu odmítal. Verdikt není pravomocný, lze se proti němu odvolat.
Bývá označována jako první dáma českého jazzu, což nekvituje úplně s povděkem. "Nemám ráda škatulkování. Občas to nebyl jazz ani rock ani jazz rock. Byla to prostě krásná hudba," ohlíží se Jana Koubková (80) za svou bohatou kariérou, která stále trvá. V Blues (ne)ohrožené seniorky, jedné z posledních písní, jež natočila, zpívá: "Já se ještě jako stará vůbec necejtím." Obklopena o generace mladšími hudebníky vymýšlí stále nové projekty. S jiskrou v oku, někdy také se smutkem v hlase, se rozpovídala v rozhovoru pro časopis Téma (46/24, "Silnou vůli máme v rodině").
Nemá rád kompromisy a slovo "vegetit". Vždycky se prý snažil žít složitě a odvážně. "Když nic neriskujete, pak se ani nic pořádného nemůže stát," říká Michal Horáček (72), novinář, spisovatel, textař, prostě mistr slova. A taky trojnásobný otec, někdejší kandidát na prezidenta a zavilý student. Na prahu šedesátky vystudoval antropologii a po sedmdesátce dokončil dějiny umění. Za totality ho vyhodili ze žurnalistiky, a dva měsíce dokonce strávil ve vazební věznici. Živil se jako plavčík, umývač černého nádobí, skladník. Současně se věnoval hazardním hrám a sázkám na dostizích. Díky této zkušenosti po revoluci spoluzaložil sázkovou kancelář Fortuna, kterou v roce 2004 prodal. Jaké jsou jeho životní výhry a prohry? O tom všem vypráví v rozhovoru pro časopis Téma (44/24, "Celý život pasu po slovech").
Jakou medicínu by měla užívat česká ekonomika, aby se ji podařilo pořádně nastartovat? Proč Evropa ve světovém ekonomickém soupeření stále znatelněji zaostává za Spojenými státy a Čínou? A podaří se nakonec někomu zkrotit evropské přemrštěné ceny energií, které z kontinentu vyhánějí úspěšné firmy jinam? Hlavní ekonom české pobočky poradenské firmy Deloitte a ekonomický poradce prezidenta republiky Mgr. David Marek (48), Ph.D., poukazuje na to, že si EU dává opakovaně nerealistické cíle a jejich neplněním pak podrývá důvěru lidé v samotný projekt evropské integrace. To vše v rozhovoru pro časopis Téma (44/24, "Česko i Evropa na rozcestí").
"Každé soustředění na spaní, případně nespaní a jeho důsledky zvyšují bdělost a brání spánku," vysvětluje prof. MUDr. Karel Šonka (67), DrSc., proč je lepší se snažit na usínání nemyslet a vypnout hlavu. Šéf pražského Centra pro poruchy spánku a bdění Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN ví, jak spánek zlepšit. Je normální, že se během noci probouzíme? Proč roste počet lidí se spánkovými poruchami? Které nás trápí nejvíc? A jak se jim bránit? O tom všem se rozpovídal v rozhovoru pro časopis Téma (44/24, "Desatero pro zdravý spánek").
Legenda českého porodnictví a gynekologie prof. MUDr. Antonín Doležal (98), DrSc., se společně s dalšími kolegy rozhodl odkrýt širší veřejnosti mimořádné a neobvyklé úkazy v různých lékařských oborech, zejména v anatomii. Napsali proto knihu Kuriozity v medicíně. A jak pan profesor sám říká: "Lékařské příběhy si není potřeba vymýšlet. Od Hippokratovy smrti už uběhlo téměř 2 400 let a za tu dobu se ledacos přihodilo." Proč některé mrtvola na pitevně sedí? Co všechno jsou schopni spolykat vězni, aby se dostali pryč z vězení? Nejen o tom všem vypráví ve svém rozhovoru pro časopis Téma (47/24, "Kuriozity v medicíně").
Mladí muž už netouží po skutečném sexu, ale vystačí si i v tomto ohledu sami. Podobné je to i u dívek. Mnoho z nich tvrdí, že netouží zakládat rodinu a mít děti. někteří mladí prý proto, že trpí klimatickým žalem, další se raději oddávají virtuálnímu světu sociálních sítí nebo videohrám. Jsou vůbec dnešní muži moderním ženám ještě k něčemu dobří? A co stojí za změnami jejich sociálních rolí? Psycholog PhDr. Mgr. Jeroným Klimeš (57), Ph.D., situaci připisuje celkovému bohatství a blahobytu společnosti, které zásadně mění základní návyky a chování. Máme šanci se z tohoto začarovaného kruhu vymotat? O tom všem se rozpovídal v rozhovoru pro časopis Téma (47/24, "Soumrak mužů").
Mléčné bary, ruské vejce, Vitacit, kubánské pomeranče a UHO neboli univerzální hnědá omáčka, kterou servírovali nejen ve školních jídelnách, ale i v restauracích... To jsou některé pojmy, jež si vybavíme při vzpomínání na stolování za socialismu. Při vyslovení některého se ošijeme, jiný nám zase vykouzlí úsměv na tváři. Proč milujeme retro a idealizujeme si staré časy, byť se tehdy pořád na něco stály fronty anebo to nebylo vůbec k dostání? "Hlavně chutě nás dokážou velmi rychle vrátit do dětství," vysvětluje docent Martin Franc (51). Jaké zvyky a jídla z té doby přetrvaly? A co nového se zrodilo nebo jsme to přejali? To vše rozebírá v rozhovoru pro časopis Téma (47/24, "Za socialismu byly známosti víc než peníze".)
M. Atwoodová se letos, konkrétně 18. listopadu 2024, dožívá krásných 85 let. Svou cestu k českému čtenáři si určitě již našla - a nezbývá než pogratulovat a popřát mnoho dalších úspěchů :-)
Rakovinotvorné buňky umění napadnout i nejvzácnější tekutinu našeho těla, krev. Akutní leukemie, tedy zhoubné onemocnění kostní dřeně, se bohužel objevuje u stále většího počtu lidí. Ředitel Ústavu hematologie a krevní transfúze v Praze prof. MUDr. Petr Cetkovský (65), Ph.D., MBA, specialista na akutní leukemii a transplantaci krvetvorných buněk, ale zdůrazňuje, že díky lepší lékařské péči dnes více pacientů přežívá. Jak může při léčbě leukemie pomoci tzv. imunoterapie? Je důvod obávat se dárcovství kostní dřeně? Může se nám během života změnit krevní skupina? A existuje již umělá krev? Všem těmto tématům se věnuje v rozhovoru pro časopis Téma (46/24): "O krvi nemocné, pupečníkové a i darované".
Nejen o světě Kamaly Harris, o rozdílu mezi správňáky a padouchy a o roli absurdního klauna vypovídal T. Morton v rozhovoru pro časopis Respekt (44/24): "Polévka vržená na van Goghův obraz byla první punková ekologická akce".
Už má na trhu dva úspěšné romány a právě pokřtila třetí knížku - Drobničky, malé povídky pro velké holky. Hlavně o psaní, vymýšlení názvů a inspiraci vypráví v rozhovoru, který poskytla časopisu Vlasta (46/24: "Na drbech s Blankou".
V lednu 2015 se Chanel Miller bavila na párty Stanfordovy univerzity v Kalifornii. Během večera byla sexuálně napadena. Pachatel, úspěšný student, byl sice zadržen a souzen, ale soudce vyřkl směšný trest. Roztrpčení a psychické následky sdílela Chanel anonymně na sociálních sítích. Později se rozhodla z anonymity vystoupit a napsala o svém traumatu knihu Mám jméno.
"Dříve jsem měla za to, že trauma je projevem nějaké mé vady charakterového selhání. Teď jsem hrdá na to, že jsem to prostě přežila," říká v rozhovoru pro časopis Vlasta, 46/24.
Překladatelka z angličtiny a spisovatelka, která miluje syrový humor, kávu a dobré víno. Knížky jsou její koníček i posedlost. Píše knihy pro děti - a detektivky pro dospělé nejen píše, ale i ráda čte. Kde hledá náměty, jaké jsou její psací rituály a proč svou oceňovanou knihu nejdřív nechtěla vydat? To vše a ještě víc prozrazuje v rozhovoru, který poskytla časopisu Vlasta 46/24.