666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Don Juan Don Juan František Gellner

Můj oblíbenec F.Gellner mě opět nezklamal. Epický příběh velkého milovníka a světoběžníka Dona Juana nás provádí celým životem hlavního hrdiny. Můžeme pozorovat, jak se z nerozvážného mladíka stává starý živořící muž, sledovat jeho putování a osobní vývoj. Řekla bych, že do určité míry je tato poema autobiografická - autor jejím prostřednictvím vyjadřuje svoje názory a životní postoje. Dává nám zakusit radostí i trpkostí lidského bytí.

14.12.2022 5 z 5

Snídaně šampiónů Snídaně šampiónů Kurt Vonnegut Jr.

Tak jsem si dala Snídani šampionů na vlnách Českého rozhlasu v podání Michala Bumbálka, který má přednes jako ušitý pro díla Kurta Vonneguta mladšího. Typický černý humor, sarkasmus, ironie a bizarnosti, které jsou pro autora tak typické, z příběhu opět tryskají na všechny strany. Pod rouškou žertovného nádechu však čtenář jako vždy silně vnímá autorovy ostré narážky na soudobou americkou společnost, její způsob života, politiku a jiné nešvary moderní doby, které tímto dílem nemilosrdně a zároveň láskyplně kritizuje.

25.11.2022 5 z 5

Jak jsem plul ke královně Severu Jak jsem plul ke královně Severu Kárlis Skalbe

Při čtení této knihy mi došlo, proč se mi tak strašně špatně četla jako malé holce. Jedná se sice o lotyšské pohádky, báje a mytologii, ale také o úseky z historie Lotyšska jako byla například násilná christianizace. Vyprávění je často dost toporně napsané - nebo možná mizerně přeložené. Některé příběhy mají hlubší poselství s filozofickým přesahem a myslím si, že je snad ani dítě nemůže pochopit. Jiná vyprávění zase oplývají přemírou krkolomných popisů a přirovnání psaných až přehnaně rozkvetlým jazykem a to mě chvílemi úplně tahalo za uši. Velkým plus jsou krásné ilustrace. Celkový dojem z knihy je trochu rozporuplný, ale rozhodně se přikláním k názoru, že to není čtení pro malé děti.

25.09.2022 4 z 5

Půlnoční stíny II Půlnoční stíny II Ivan Adamovič

Také druhý díl Půlnočních stínů mi udělal velkou radost. Je zde více kratších hororových a strašidelných povídek než v jedničce a každá má něco do sebe. Rozmanité zápletky, různá míra strachu a tajemna - to mám přesně ráda. Opět nechyběl závěrečný komiks, tentokrát k poctě E.A.Poea.

30.08.2022 5 z 5

Malé básně v próze Malé básně v próze Charles Baudelaire

Snivé, přemítavé, soucitné, někdy až filozofické poetické texty "oslavující" metropoli Paříž a její - pro většinu lidí - méně interesantní tvář chudoby, špíny, podsvětí, nevěstek a jiných vyvrženců, se kterými básník soucítí a svým způsobem je jedním z nich.

Epilog:

Se srdcem pokojným jsem stanul na Paříží,
na hoře, odkud lze se dívat na ten svět
špitálů, hampejzů, očistců, pekel, mříží,
kde všechna obludnost vždy vzkvétá jako květ.
Satane, patrone mé bídy neskonalé,
ty víš, že nešel jsem tam darmé žalmy pět.
Já jako chlípný bloud své milostnice zralé
však chtěl se opojit tou děvkou mocných vnad,
jejíž vděk pekelný mě rozněcuje stále.
Nechť ráno na lůžku z mlh mdlá dřímeš dosavad,
nechť večer vznešeně se zvedáš nad okolí
v svých rouškách zlacených, já mám tě stejně rád,
ty zrádná, hanebná, ty mrzká metropoli !
Hetéry, bandité, skýtáte rozkoše,
jež tupost prosťáčkům však chápat nedovolí.

03.08.2022 5 z 5

Zloděj duší Zloděj duší Christian Jacq

Další díl této spíše pohádkové série pro náctileté se vyvíjel podle očekávání. Žádná převratná překvapení se nekonají a příběh pomalu, ale jistě spěje k předvídatelnému závěru. V knize se neustále opakují zmínky o souvislostech a o tom, co se již odehrálo, až mi to přijde zbytečné. Stále mě tahají za uši určitá stále se opakující nevhodná slova, která se k této době vůbec nehodí jako např. kolega a komando.

14.03.2022 3 z 5

Bratři Karamazovi Bratři Karamazovi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Toto psychologicko-filozofické dílo neodmyslitelně a právem náleží mezi zásadní klasická literární díla. Dostojevský opět dokazuje, jak důkladný badatel a velký znalec lidské duše je - tady hlavně té ruské. Autor se v románu zamýšlí nad lidskou existencí, vírou v boha, otázkou viny, trestu, odpovědnosti, což bravurně zobrazuje v jednotlivých postavách příběhu. Tentokrát jsem poslouchala jako výbornou dramatizaci na radiu VLTAVA - doporučuji.

30.11.2021 5 z 5

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Komentář k této skvostné klasice z pera znalce lidských duší F.M.Dostojevského jsem vložila o kousek níže. Nyní jsem poslouchala jako zajímavě nastudovanou dramatizaci v rámci měsíce s Dostojevským na radiu VLTAVA, jenž vysílá několik jeho děl, ať už jako četbu nebo drama, k 200. výročí narození tohoto literárního mistra psychologických románů a novel.

08.11.2021

Vraždy v ulici Morgue a jiné povídky Vraždy v ulici Morgue a jiné povídky Edgar Allan Poe

August Dupin, stejně jako jeho kolegové Sherlock Holmes a Hercule Poirot, je sympatický detektiv, kterého charakterizuje logické myšlení a smysl pro dedukci. E.A.Poe dokazuje, že je mimo jiné výtečný spisovatel také detektivního žánru. Tentokrát jsem poslouchala jako povedenou dramatizaci na radiu VLTAVA.

22.09.2021 5 z 5

Robinsonka Robinsonka Marie Majerová

Příběh dospívající dívky, která přišla o maminku a zůstává s otcem a malým bratrem, mi byl jako malé holce velmi blízký, protože jsem se v některých ohledech ocitla ve stejné situaci. Autorka jemným humorem popisuje pocity, nálady, reakce a konání mladé pubescentky, která se musí stejně jako Robinson vypořádat s různými nepoznanými problémy a situacemi, pocitem opuštěnosti a navrch ještě s dospíváním samotným.

25.06.2021 3 z 5

Drákula Drákula Roy Thomas

Úžasný komiks Drákula, o kterém by se dalo říct, že je takovým velmi povedeným průvodcem k světově známému filmu F.F.Coppoly, který natočil podle románu Brama Stokera. Grafické zpracování komiksu mě potěšilo, kresba otce komiksového HellBoye Mika Mignoly se mi líbí, k tématu skvěle sedí, atmosféra je hezky ponurá. Další pěkný přírůstek do mé upírské sbírky mi udělal radost.

24.05.2021 5 z 5

Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda Robert Louis Stevenson

Knihu jsem četla několikrát a považuji jí za literární klasiku fantastiky. Nejenom příběh sám o sobě, ale také autorův detailní rozbor obou osobností příběhu, je fascinující. Tentokrát jsem sáhla po audioknize v hlavní roli s Iljou Rackem, což byla vskutku poslechová lahůdka ochucená skvělými výkony všech účinkujících.

28.04.2021

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Kniha Bábovky nepatří ke knihám, které běžně čtu - dostala jsem jí jako dárek, ale musím říci, že mě velice překvapila. Autorka ve zdánlivě nesouvisejících příbězích líčí životy 12-ti žen, jejich protějšků a rodin, které se, jak čtenář brzy zjistí, vzájemně velmi úzce prolínají - ach, jak je ten svět malý. Moc se mi líbilo, jak skvěle autorka jednotlivé dámy rozebere, včetně jejich mysli, tužeb a reality v jaké žijí. Několikrát mě u knihy nepříjemně zamrazilo, protože mi místy připadalo, že je to chvílemi snad o mně ...

23.02.2021 5 z 5

Druhý život Marýny G. Druhý život Marýny G. Vladimíra Klimecká

Román o osudech čtyř generací beskydských žen zaznamenává období od roku 1890 až 2010, což je pro tuto knihu stěžejní, neboť právě díky tomuto časovému rozpětí můžeme sledovat, jak to Marýna, která prožila dvě války, měla v životě nesrovnatelně těžší, než další postupně nastupující generace, které v souvislosti s dobou a "pokrokem" řeší úplně jiné problémy a mají zcela jiné starosti. Zajímavý poslech jsem si dopřála díky Můj rozhlas Dvojka.

03.11.2023 4 z 5

Nelituji: Život Edith Piaf Nelituji: Život Edith Piaf Carolyn Burke

(SPOILER) Velmi poutavě napsaný životopis fenomenální francouzské šansoniérky Edith Piaf jsem měla tu čest poslouchat na českém rozhlasu ve výborném podání Petry Špalkové. Životní příběh děvčátka, které v doprovodu svého otce začalo zpívat nejnuznějším lidem ulice a postupně se stávalo vyhledávanou zpěvačkou, jejíž kariéra dosáhla přímo nebeských výšin uměleckého světa, mě zasáhl do srdce. Tato žena plná neskutečné vůle, odhodlání, umanutosti, dobroty a sebestřednosti zároveň získala už dávno mou pozornost a nyní také oprávněný obdiv. Nikdy nepodléhala konvencím, vždy zůstávala sama sebou a to i přes chatrné zdraví, které jí dovedlo k závislosti na opiátech. K jejímu obrovskému pracovnímu nasazení neodmyslitelně patřilo také neúměrné požívání alkoholu, nezřízená promiskuita a hora přátel, kteří ji často finančně zneužívali - na druhou stranu museli všichni její blízcí skákat tak, jak ona pískala. Velmi na mě zapůsobilo, jak byla Edith Piaf statečná za druhé světové války a kolika lidem - hlavně Židům, pomohla, aniž by přemýšlela nad tím, do jak nebezpečného podniku se pouští. Čest její památce !

18.07.2023 5 z 5

Bafni na něj! Bafni na něj! Honza Vojtíšek

Úžasný nápad udělat "hororovou" knížku ve formě leporela pro ty nejmenší !!! Roztomilé, lehce tajemné a hlavně hravé zpracování, které si malé děti s určitou dávkou napětí zcela jistě užijí. Už se nemohu dočkat, jak na knížku zareaguje moje malá neteř Anička :-) Toto strašidelné dílko se opravdu povedlo.

19.06.2023 5 z 5

Král ve žlutém Král ve žlutém Robert W. Chambers

Jsem moc ráda, že se mi konečně podařilo knihu sehnat za normální a ne nekřesťanské peníze. Hned jsem se na ní s chutí vrhla, hlavně proto, že autor byl do určité míry vzorem mého oblíbence H.P.Lovecrafta. Také mě zaujala poznámka o tom, že kniha byla předlohou pro seriál Temný případ. Osobně se mi líbila více první polovina knihy, druhá mě místy nudila, přišla mi zdlouhavá a na můj vkus moc "růžová", zkrátka zaujaly mě spíše povídky, kde najdeme aspoň zmínku o Králi ve žlutém a těch, které jsou strašidelné nebo alespoň tajemné.

01.06.2023 4 z 5

Umrliny Umrliny Gordon Schizo

Nevšední kniha kratších povídek, které vždy souvisejí se smrtí a nebo umíráním. Každý příběh je z jiného těsta, a jak už tak bývá, některé kousky mi chutnaly více a jiné méně. Autor nás postaví do různých situací a představí nám rozličné aktéry svých umrlinových historek. Nejvíce mě zaujala poslední povídka, která je také nejdelší. Myslím, že kniha si rozhodně zaslouží pozornost.

12.01.2023 4 z 5

Šumavský Děs: Paměti okultní Šumavský Děs: Paměti okultní Václav Votruba

Šest více či méně strašidelných příběhů zpříjemnilo svou pochmurností a tajemností minulé sychravé dny. Další jednohubka od vydavatelství Golden Dog mě velice potěšila a zahrála mi na tu správnou notu. Sem tam trochu nejasností, ale to se dá zkousnout. Nejvíc se mi líbila asi poslední povídka - místy dost nechutná :-)

14.12.2022 4 z 5

Andykódy Andykódy Andy Bureš

Po nějaké době jsem si Andykódy zase pročetla a konstatuji, že neztratily nic ze svého satirického kouzla a stejně tak i dnes si člověk při jejich čtení uvědomuje drsnou realitu, která okolo nás pomalu a nepříjemně houstne. Možná budou brzy následovat další ...kódy, akorát s jiným jménem v čele.

21.10.2022 5 z 5