666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Pomiluj smrt Pomiluj smrt Veronika Fiedlerová

(SPOILER) Moje oblíbená edice Zrnka temnoty opět nezklamala. Již od prvních řádků se mi morbidně tajemný příběh skvěle četl. Pestrý děj ve dvou časových rovinách do sebe výborně zapadá a člověk se při čtení rozhodně nenudí. Autorka dokáže neustále udržet čtenářovu pozornost a silné napětí. Líbí se mi kombinace thrilleru, hororu a lehké erotiky. Samotné vzrušující dějství je povedeně zkombinováno s vnitřním monologem a úvahami hlavní hrdinky Luisy, která se postupně ztrácí sama sobě a přetváří se v docela jinou bytost, kterou je nelehké mít pod kontrolou.

24.07.2023 5 z 5

Hladový lán Hladový lán Andrew Michael Hurley

(SPOILER) Vcelku zajímavý literární počin, který bych asi úplně nenazývala gotickým hororem. Nicméně se tajemným příběhem nese pochmurná a zvláštně podivná atmosféra, která sem tam to mrazení do zátylku přinese. Scénář je podobný jako u mnoha strašidelných knih - stěhování z města na vesnici, kde nastanou podivné až hrozivé okolnosti, které vyústí v tragický konec malého synka. Později vychází najevo pradávné souvislosti vztahující se k prastaré místní pověsti, k místu dění a událostem, které se zde kdysi odehrály. Abych pravdu řekla, něco mi v tom rozlousknutí trochu chybělo, aby do sebe vše zapadlo a minulost lépe vysvětlila, podstatu toho, co se stalo.

18.07.2023 4 z 5

Šibeniční písně Šibeniční písně Christian Morgenstern

Není divu, že hravost a nápaditost veršů zakladatele německé nonsensové poezie oslovila také známé české kapely jako např. The Plastic People of the Universe, Stromboli a Visací zámek. Morgensternova lyrika byla ve své době ojedinělá a uznání se jí dostalo až dlouho po jeho smrti. Dnešní čtenář má pro jeho tvorbu větší pochopení a je schopen si jeho básně i prózu náležitě vychutnat a užít.

Jak si šibeniční dítě zapamatuje jména měsíců

Sněden
Tys dopad!
Blázinec

19.06.2023 4 z 5

Z mých pamětí Z mých pamětí Jan Jeník z Bratřic

Ráda jsem vyslechla na českém rozhlasu tuto zajímavou biografii a později i "reportáž" ze života Jana Jeníka z Bratřic, který velice vtipně a barvitě popisuje svá studia, svůj život důstojníka a události v nespočetných bitvách proti různým nepřátelům, ale také např. boj s byrokracií, která vždy vesele bujela a to též v popisované době 18. a 19. století. Zajímavé je, že tyto paměti rytíř Jan Jeník z Bratřic začal velice pečlivě a podrobně sepisovat až na sklonku svého života ve věku 87 let !!! Text je napsán krásnou květnatou staročeštinou a to je nádherná, libozvučná hudba pro mé uši.

10.05.2023 4 z 5

Taková malá lahůdka, která nezapře svého kuchaře. Vtipná kniha, neříkala bych poezie, ale černo humorných básniček o různých podivných bytostech, které zrodila temná fantazie mistra Tima Burtona. Autor, jak je vidno, není pouze vynikající režisér, ale také solidní "poeta" a kreslíř podivuhodných stvoření, jejichž existence, zrození i smrt jsou velmi bizarní a smutně absurdní.

02.02.2023 5 z 5

Jan Amos Jan Amos Aleš Mrázek

Výborně zpracovaný životopis učitele národů J.A Komenského by mohl být klidně učební pomůckou pro děti na základní škole, protože v takovémto podání, tj. přesně podle výukové metody "škola hrou", kterou se již za svého života snažil tento velikán světového formátu úspěšně praktikovat, by je určitě mohl více zaujmout. Autor zdařile vystihl trudný život, obrovské pracovní nasazení a neoblomnou víru Jana Ámose v destruktivním kolotoči událostí 17.století.

08.12.2022 5 z 5

Opatova protivenství Opatova protivenství Pavel Hrdlička

Velice ráda jsem si přečetla příběh o založení Milevského kláštera, nejstaršího kláštera v Jižních Čechách, o zakladateli panu Jiřím a opatu Jarlochovi - věru, nebyly to vůbec lehké začátky a obdivuji nadšení, nasazení a v neposlední řadě víru, které nakonec vedly tyto muže s jejich pomocníky ke zdárnému konci. Oceňuji přiblížení práce na stavbě a řemesel v tehdejších dobách - to je pro mě vždy interesantní téma. Zajímavá byla také linka českých, evropských i světových dějin - čtenář se lépe orientuje v čase. Celkově se mi kniha četla docela dobře, akorát těch jmen mimo hlavní proud příběhu na mě bylo moc.

05.12.2022 4 z 5

Bizarropolis Bizarropolis * antologie

Tak toto byl velice slušný povídkový výcuc z kategorie bizarre. Uvolněte se a ponořte se do nespoutané fantazie autorů, kteří se nebojí vytřískat z krajin podivna ty nejkurióznější nápady a neotřelé fikce, které Vám zanechají v hlavě nebezpečně naklíčená semínka, kdo ví čeho.

04.11.2022 5 z 5

Kolem Jakuba Kolem Jakuba Michal Vrba

(SPOILER) K přečtení tohoto zajímavého povídkového propletence jsem se inspirovala u mé oblíbené čtenářky Chytuš, za což bych jí tímto chtěla poděkovat, protože se mi kniha moc líbila. Bavilo mě jak, jsou jednotlivé příběhy, někdy více jindy okrajově, propletené. U prvních dvou povídek mi doslova napětím běhal mráz po zádech. Třetí příběh skončil jinak než bych očekávala, ale právě i to dělá povídku zajímavou. Čtvrté vyprávění ve mě vyvolalo vztek na lidi, kteří jsou schopni pro svůj vlastní prospěch s klidným svědomím obětovat druhé. Pátá povídka byla zajímavou sondou do života a rozdílných pohledů na život sousedů v jedné řadovce. Kniha ve mě vyvolala spoustu pocitů jako např. strach, bezmoc, beznaděj, vztek - jenom jednou jsem si skutečně oddychla, kdy to bylo, zcela určitě přečtením knihy zjistíte sami.

18.08.2022 5 z 5

Prokletý hrob Prokletý hrob Christian Jacq

Po této knize jsem sáhla, protože jsem měla chuť na příběh ze starého Egypta. Domnívala jsem se, že série složená ze 4 knih, budou 4 různé příběhy, které pojí pouze hlavní postava , ale zjistila jsem opak, což mi vzhledem k tomu, že se knihy dobře a rychle čtou, nevadí. Děj je vcelku napínavý, nechybí intriky, magie a závan dávných dob. Co bych knize vytkla, jsou některá volená slova, která vzhledem k tomu, v jaké době se příběh odehrává, doslova tahají za uši, protože opravdu silně pochybuji, že v té době existoval klarinet, funkce ředitel katastrálního úřadu, teroristi apod. Může to však být pouze poněkud volným překladem.

12.03.2022 3 z 5

Děsivé historky 2 Děsivé historky 2 Michael Dahl

Chtěla jsem si přečíst alespoň jeden díl ze série, kterou jsem zakoupila svému malému synovci, aby se mohl tak trochu zdravě bát. Myslím, že kniha obsahuje nápadité děsivé povídky s přiměřenou dávkou strašidelnosti pro děti. Ráda jsem si jí přečetla a doufám, že se bude našemu Nikolovi líbit :-)

25.02.2022 4 z 5

Na dně v Paříži a Londýně Na dně v Paříži a Londýně George Orwell (p)

Poslouchala jsem jako audioknihu v podání Michala Bumbálka, jehož přednes mým uším libozvučí. Orwellovy vzpomínky na léta, kdy se dostal až na samotné dno a zůstal bez domova, bez prostředků, hladový v rozdrbaných hadrech na ulici mezi žebráky a tuláky. Autor sděluje své zážitky velmi poutavě a nenásilně vás vtáhne do děje vyprávění o svém živoření, příležitostné práci, o lidech, se kterými se setkal a o situacích, ve kterých se ocitl, tak, že má člověk po chvíli pocit, jako by u toho sám byl.

03.02.2022 5 z 5

Lékařem proti své vůli Lékařem proti své vůli Molière (p)

Další ztřeštěná divadelní hra pro Molièra a dobu v níž žil typická. Námětem tato fraška připomíná hned několik známých pohádek. Tentokrát jsou terčem kritiky různí mastičkáři a šarlatáni, ale také lidská hloupost obecně. K 400. výročí narození autora si hodlám přečíst i další jeho potrhlé divadelní kousky.

18.01.2022 4 z 5

Cesty rytířů Cesty rytířů František Niedl

Závěrečný díl série "Rytíři z Vřesova" jsem opět zhltla jako krvavou malinu. Opět nechybí akce a napětí, příběh nám opět přiblíží historická fakta a nelehký život na začátku 14.století v Čechách, kdy člověk nikdy nevěděl, jestli ten dnešní den není také jeho poslední. Příběhy hlavních hrdinů jsou opět úzce propojené a vykrystalizovaly v oddanost, spolehlivost, čestnost a nezlomné přátelství, což se nedá říci o většině dalších postav. Celou dobu jsem se strašně bála, aby někdo neublížil mému největšímu oblíbenci série Fratellovi :-) Už se těším na další navazující ságu Františka Niedla Ondřej z Rohatce.

24.11.2021 5 z 5

Sny v čarodějnickém domě Sny v čarodějnickém domě Howard Phillips Lovecraft

Vynikající, mrazení v zádech vyvolávající atmosféra příběhů H.P.L. tajemných pradávných světů a skrytého prastarého zla. Detailně propracované povídky postupně gradují a poodhalují nepoznané světy plné pro člověka nevýslovné hrůzy. Dimenze, jenž jsou prolnuté i s tou naší, a díky časoprostoru a jiným rozměrům mohou být vzájemně propojeny a za určitých předpokladů se mezi nimi dá i cestovat - to jsou jenom některé z myšlenek mistra H.P.L., které umí tak dokonale rozvést a čtenáře jimi doslova polapit do svých bizarních tenat.

24.11.2021 5 z 5

Krokodil Krokodil Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Tato satirická novela mě opravdu velmi pobavila. Absurdní situace, která nastane, je velice vtipně napsaná a přitom je opět kritikou, tentokráte mezilidských vtahů a prázdného tlachání vydávaného za filozofické myšlenky. Jsem ráda, že tento mini výtisk z roku 1928 je součástí mé knihovny.

11.11.2021 5 z 5

Smrt Smrt Woody Allen (p)

Absurdní divadelní hra Woodyho Allena je pro jeho tvorbu typická. Jeho osobitý styl buď člověku sedí a stává se jeho fanouškem, anebo ho vůbec nezkousne. Tuto hru jsem poslouchala v audio verzi v hlavní roli s Josefem Kemrem a moc jsem si tento propletenec absurdit a nedorozumění užila.

04.11.2021 4 z 5

Duchové rodiny Folcroftů Duchové rodiny Folcroftů Darcy Coates

Další díl ze série o strašidelných domech se mi líbil o něco více než předchozí "pohádkový" díl. Nápad nebyl špatný a byl vcelku dobře zpracovaný, nicméně se nejedná o žádný beletristický trhák. Je to taková odpočinková, místy napínavá kniha, která pro mě byla dobrou volbou ke čtení v této pro mě hektické době.

14.06.2021 4 z 5

Očkování - hrozba nebo záchrana? Očkování - hrozba nebo záchrana? Tomáš Kašpar

Velice zajímavá kniha plná překvapujících a místy až šokujících informací. Tuto knížku by si měl opravdu přečíst každý právě v této podivné době, ať už je pro očkování nebo proti němu. Ocitáme se v době, kdy je společnost rozdělena na dva tábory a musím říci, že začínám mít pocit, že Ti kteří nesdílí nadšení z očkování a odmítají ho, začínají být šikanováni a omezováni, přitom by tak závažná věc, měla být svobodným rozhodnutím každého člověka. Těm, kdo očkovaní jsou a v očkování věří, by přeci nemělo vadit, že jsou jedinci, kteří toto odmítají, protože je má přeci vakcína ochránit, tzn. nejsou jim neočkovaní žádnou hrozbou. Nemohu se zbavit pocitu, že je za tím vším celou dobu něco víc a v první řadě určitě byznys. A jak už kdysi napsal Ray Bradbury "... donutí nás pro naše dobro" :-((

04.06.2021 5 z 5

Romeo a Julie : Tragedie v 24 scénách Romeo a Julie : Tragedie v 24 scénách William Shakespeare

Nesmrtelné dílo mistra dramat W.S., které zná snad úplně každý. Tragický příběh mladých milenců, kteří doplatí na nenávist, která panuje mezi jejich rodinami. Při návštěvě Verony nikdy nezapomenu zajít k domu Julie a vždy si jí představuji, jak stojí na svém balkoně a rozmlouvá s Romeem.

27.05.2021 5 z 5