adorjas adorjas komentáře u knih

Odkiaľ je život dokonalý Odkiaľ je život dokonalý Silvia Avallone

Ak by ste si mali toto leto zobrať nejakú knihu na dovolenku k moru, alebo hoci aj na dovolenku na hory či na chatu, alebo hoci aj na doma, tak toto je podľa mňa must-have knižka. Nie je to žiadna bezduchá a jednoduchá Třeštíková (áno, priznávam sa, že jej spisovateľské umenie oceňujem v mínusových bodoch), ale je to práve Avallone, ktorá má čo povedať všetkým svojím ženským čitateľkám. Taliansko, vzťahy, hádky, city, periférie, stredná vrstva, hodnota vzdelania, drogy, je tam proste všetko.

20.06.2021 4 z 5

Unorthodox: skandální odmítnutí mých chasidských kořenů Unorthodox: skandální odmítnutí mých chasidských kořenů Deborah Feldman

Oscilovala som klasicky medzi 3 a 4 * - nakoniec dávam pomyselných 3,5 *. Začnem pozitívami: exotický námet, ktorý ma vždy fascinoval. Hľadanie seba samého, téma, ktorú mám v knihách veľmi rada. Obmedzená rodina, ktorej sa hrdinka snaží vzoprieť. Avšak, kniha mala i negatíva a to hlavne ku koncu, keď z ničoho nič bez ďalších praktických vysvetlení sa Deborah podarilo uniknúť aj so synom. Prečo nenapísala, že ako. Či sa jej rodina vyhrážala. Ako to zobral jej manžel, keď mu zobrala jediného syna. Prečo nedoplnila viac tie praktické detaily? Prečo potom ten rýchly koniec? Videla som aj seriál, ktorý mi otázky takisto skôr nastolil, ako odpovedal a táto kniha spravila to isté- otázky vo mne zostali, žiaľ, bez odpovede. Chystám sa ešte na knihu Mazl Tov, tak uvidíme, aké to bude porovnať oba publikácie...

15.06.2021 3 z 5

Barbora, boch & katarzia Barbora, boch & katarzia Ivana Gibová

Také to slovenské, moderné, kde sa hraje s textom a jeho grafickým vizuálom. Je to jeden z poznávacích znakov Ivany Gibovej, ale niečo podobné som už videla pri knižke Hello, my name is Anča Pagáčová od Lucii Siposovej pred rokmi.
Akurát tu máme vykreslenú hlavnú postavu Barboru/Silviu s hraničnou poruchou osobnosti, ktorá v takých jemne vykreslených náznakoch hovorí aj o problémoch mladej generácie, ktorú čoraz viac a viac zužujú aj psychické problémy. K tomu niekedy až príliš svieži text v podobe nadávok a otvorených popisoch sexuálnych scén (čo mi osobne nevadilo, nejako mi to sedelo k textu celkovo).
Asi to nebude kniha pre každého a hlavne nie, pre "mierumilovných" čitateľov, ktorí si radšej čítajú viac oddychovú literatúru.

31.05.2021 3 z 5

Vyrástla som v gete Vyrástla som v gete Eliška Tanzer

Na Slovensku dlhodobo chýba tematika Rómov a iných súčasných bolestných tém, čo sa týka tých najnižších sociálnych vrstiev. A preto som rada za túto knihy. Síce sa musela preložiť z angličtiny, aby si ju Slováci mohli prečítať, ale autorka je pôvodom Slovenka. Ťažký príbeh, niekomu sa bude zdať priam neuveriteľný, mňa najviac šokovala kombinácia rodičov autorky- ona Rómka, on neonacista a napriek tomu spolu počali dieťa, pri ktorom spravili mnoho chýb a autorka si svoje rany z detstva a dospievania bude pravdepodobne lízať ešte veľmi dlho, ale napriek tomu, jeden aj druhý rodič občas mali tendencie jej pomôcť, aj keď sa to dalo ťažšie vysledovať. Som zvedavá, či táto prvá lastovička s touto tematikou, započne nejakú zmenu, alebo či sa autorka prejaví viac v nejakých aktivistických programoch. Držím jej ale rozhodne palce a knihu by si mal prečítať každý, kto si myslí, že na Slovensku už okrem žalostnej politiky a zlej ekológie nie je čo riešiť, pretože máme pred sebou dlhú cestu aj v oblasti sociálnych opatrení.

30.05.2021 4 z 5

Väzenia, v ktorých sme sa rozhodli žiť Väzenia, v ktorých sme sa rozhodli žiť Doris Lessing

Opäť kniha, od ktorej som podľa prebalu, názvu a ženskej autorky, čakala niečo iného. Konkrétne som očakávala trošku feministicky ladené eseje- v zmysle asociácie väzenie=manželstvo. Tak, to som nedostala. Autorka skôr rozoberá sociálny/politologický aspekt občanov, ako brániť demokraciu a podobne.

28.04.2021 3 z 5

Ženy a moc: Manifest Ženy a moc: Manifest Mary Beard

Beard je odborníčka na antiku a pomocou nej manifestovala, akými spôsobmi sú ženy naďalej verejne umlčované. Kniha je kratučká, prelúskate za 1-2 hodinky a v podstate je text prenesením súboru jej prednášok. Na prečítanie OK, ale čakala som niečo iné.

28.04.2021 2 z 5

Eunuška Eunuška Germaine Greer

Myslím, že Matty podo mnou knihu krátko, ale výstižne vystihol- ženy sú eunuchovia, ktorým odstránili sexualitu. Prečítala som pre porovnanie knihu aj Friedanovej aj Beauvoirovej- a ak by som si zo všetkých 3 mala vybrať, tak možno ešte Greerová píše tak najzrozumiteľnejšie.

28.04.2021 3 z 5

Mámě - Jak mít šťastné miminko a nepicnout se z toho všeho Mámě - Jak mít šťastné miminko a nepicnout se z toho všeho Denisa Písaříková

Príjemná knižka, ktorá nehovorí o tom, čo nedokážete, ale práve o tom, že to dáte ľavou zadnou. Nie sú tam vyložene nejaké extrémne tipy, čo ako dávať jesť, koľko presne gramov, čo a ako s očkovaním a detskými chorobami, ale skôr je to taký booster na sebavedomie, že to fakt zvládnete!

16.03.2021 4 z 5

To pravé jídlo při těhotenské cukrovce, Účinná alternativa ke konvenčním výživovým doporučením To pravé jídlo při těhotenské cukrovce, Účinná alternativa ke konvenčním výživovým doporučením Lily Nichols

Nečakajte knihu receptov- táto útla knižka vám skôr porozpráva tú omáčku okolo toho. Prečo, dôvody, zásady zdravej stravy a podobne, ako približne počítať sacharidy, prečo je pohyb dôležitý (+ na konci zopár receptov).

28.02.2021 4 z 5

Zdravé těhotenství, přirozený porod Zdravé těhotenství, přirozený porod Ingeborg Stadelmann

Zatiaľ som v časti o tehotenstve- nečakajte tu konkrétne informácie a zdieľanie, čo sa deje biologicky v bruchu. Skôr je to popis o prežívaní matky v tehotenstve a je robená v dosť prírodnom duchu (čo najmenej chémie, krvných obrazov, ultrazvukov, čo najviac byliniek a homeopatík- a ja na toto nie som). O pôrode a šestonedelí sa dočítam možno v budúcnosti, a podľa toho možno ešte budem regulovať svoje výsledné hodnotenie.

25.01.2021 2 z 5

Ako zastaviť čas Ako zastaviť čas Matt Haig

Nesmrteľnosť a podobné tematiky sú takým vďačným námetom. Ale táto kniha vďačného čitateľa vo mne nevzbudila. Pre mňa bol hrdina večne sťažujúcim, ktorý svojou nemohúcnosťou nedokázal objaviť nejakú radosť aj v takomto spôsobe živote. A to, na základe akých argumentov sa pridal a zostával vo spolku Albatros, ma o jeho rozumových kvalitách nepresvedčilo. Priemer, zostala som nespokojná.

16.12.2020 3 z 5

Krásy světa Krásy světa Héctor Tizón

Taká tá poetická kniha so životnými múdrami, kde som si zazáložkovala niečo takmer na každej strane.

"Stejně jako při bolesti i potmě vypadáme všichni stejně."
"Najvěrnější nejsou ti, co zustávají, ale ti, co se vracejí."
"Možná se zamilováváme jen do představ, které si vytváříme o tom, koho chceme milovat."
"Nejhlubší propasti bývají mezi lidmi."
"Dokud pláčeme, neslouží nám oči k vidění."

25.11.2020 5 z 5

Viem len, že môj otec má veľké ruky Viem len, že môj otec má veľké ruky Francesco Micieli

Útla knižka o dvojitom emigrantstve, keď albánska menšina žije na juhu Talianska, ale kvôli zlým pracovným príležitostiam si hľadajú prácu vo Švajčiarsku. Kniha je rozdelená na 3 časti a je písaná z pohľadu malého dieťaťa, dospelej ženy (matky dieťaťa, ktorá spomína na svoje detstvo a mladosť) a muža (je to dieťa, ktoré medzitým vyrástlo a vracia sa späť domov).

Kniha sa čítala zložito, ja som ju mala v e-podobe, možno preto som sa strácala v odsekoch a odstavcoch.

Byť emigrantom je patriť nikam, nenájsť si svoje miesto na novom pôsobisku, ale na druhú stranu, dokázať tým doma, že si polepšili, aj keď šťastnejší nie sú.

19.11.2020 3 z 5

Druhé pohlavie 1 Druhé pohlavie 1 Simone de Beauvoir

Prvá časť bola hlavne sondou do biológie, psychológie a prierezom ženského údelu v rámci histórie. Čo sa týka psychológie a biológie, tak tú veľmi hodnotiť nebudem- kniha vyšla už príliš dávno a odvtedy boli poznatky buď prekonané, alebo sme zistili už iné fakty. Ale prierez históriou bol veľmi zaujímavý. Výhradu mám voči jej preskakovaniu miest a časov. Najprv hovorí o staroveku v Ázii, potom už Grécko a antika. Následne prejde ku Karolovi Veľkému, ale zvyšným častiam sveta sa už nevenuje. V rámci stredoveku veľmi Britániu nespomína, ale potom v rámci 19.storočia ju opäť začne spomínať. Tak tu mi chýbala organizovanosť, aby každá krajina mala svoju časť alebo keďže Beauvior je Francúzka, tak nech sa venuje len dejinám Francie. Prílíš sa upela na západné dejiny, ale chápem, písal sa rok 1949, keď diela vydala, tak to to v tých časoch chodilo...

01.11.2020 4 z 5

Ostrov Ostrov Sigríður Hagalín Björnsdóttir

Postapo romány sú mojou guilty pleasure, sú pre mňa ako hrnček výdatne naloeného Granka s mliekom, alebo krabicou zmrzliny, ktorú zjete na posedenie...
Kniha nebola zlá, námet skvelý- lokalita zvolená extrémne dobre, veď aj autorka je Islanďanka. Nevadilo mi preskakovanie deja a postáv. Faktografické údaje v podobe novinových útržkov skvelo podpísali atmosféru. Ale vadila mi neosobnosť v diele- veľa čitateľov síce apeluje, že kniha bola napísaná z dojmu postáv, ale pre mňa boli málo vykreslené city. Neviem, či je to severskou náturou, ale postavy boli chladné nielen, čo sa týka empatie, ale celkovo ani hnev či zlosť...
Fajn jednohubka na víkend, keď máte chuť na knihu, pri ktorej sa odreagujete.

01.11.2020 3 z 5

Neviditelná města Neviditelná města Italo Calvino

Ja tieto metaforicko-básnické knižky až tak nedávam. Verím, že "poetickejší" ľudia v tom nájdu poetickú krásu. Mňa to až tak neoslnilo.

29.10.2020 2 z 5

Jak být ženou Jak být ženou Caitlin Moran

NEbolo to zlé! Konečne nejaká súčasná feministka (aj keď aj ona má 45+), ktorá sa nebojí otvoriť pusu a byť aj trošku viac prostoreká a taká trošku vulgárna (minimálne, čo sa slovníka týka). Morranová knihu napísala v rámci kapitol ako malý memoár- dozvedáme sa o jej puberte a ako sa v nej zmierovala s typicky ženskými záležistosťami ako je rast pŕs, menštruácia, ochlpenie a podobne. Medzi svoje jednotlivé životné epizódky vkladá svoje feministické myšlienky ohľadom nosenia burok, sexizmov, o rozhodnutí mať deti alebo ísť na potrat. Ale zároveň uznáva, že feminizmus nie je jednoliata masa, a koľko ľudí, toľko názorov a pohľadov a podľa nej je toto fajn, aby to zostalo takéto rôznorodé.

29.10.2020 3 z 5

Mrtvý v bunkru Mrtvý v bunkru Martin Pollack

Od Pollacka som čítala už Amerického cisára a mala som voči jeho štýlu výhrady. Pri tejto knihe to bolo podobne, hlavne zo začiatku- obrovské množstvo mien, v ktorých som sa strácala a životných príbehov a mieste, v ktorých som sa strácala rovnako. Až ku koncu som začínala vidieť prepojenia, aj keď množstvo mien mi naďalej nič nehovorilo.

Autora obdivujem, že sa takto zhostil tejto úlohy a že sa rozhodol o tom napísať, a ísť s tým na verejnosť. Nemohlo to byť ľahké, aj keď v čase, keď knihu vydával už väčšina postáv nežila. Napriek tomu obdiv aj za neho, pretože rodinná minulosť je občas príliš desivá, aby sa to prepieralo verejne.

Kniha zaujímavá, nakoniec som rada, že som ju dočítala, napriek počiatočnej autorovej roztrieštenosti. Určite si u mňa touto knihu reputáciu napravil. Zaujímavá, podnetná reportáž, aby sme porozmýšľali aj nad našou rodinnou minulosťou...

21.10.2020 4 z 5

Obrys Obrys Rachel Cusk

Kniha ma bavila rozhovormi a konverzáciami, kde rôzne grécka postavičky hovoria s anglickou autorkou o ich názoroch na lásku, hlavne teda manželstva. Asi by ma kniha nebavila v mladšom veku, ale 30+ je taký fajn vek na rekapituláciu citov a zhodnotenie vzťahov. Autorka dosť výrazne používa aj názorové útvary ako na istú tému nahliada ona.
Napríklad pár citátov:
"Ani raz sa za mnou neobzrel, pretože ľudia si iných všímajú najmenej, keď im predvádzajú svoju moc."

"Zaujímaví ľudia sú ako ostrovy, hovoril: Nenarazíme na nich na ulici či na večierku, musíme vedieť, kde sú, a dohodnúť si stretnutie."

21.09.2020 4 z 5

Na shledanou v Paříži - 25 rozhovorů (nejen) o francouzské literatuře Na shledanou v Paříži - 25 rozhovorů (nejen) o francouzské literatuře Irena Jirků

Škoda, že kniha nemala väčšie promo- jedná sa súbor rozhovorov s francúzskymi autormi (a autorov, píšucich po francúzsky z Maroka, Tuniska), ktoré sa vydávali v časopise. Rozhovory sú krátke, určite by som do knižného výberu zaradila dlhšie, ale vzhľadom na to, že za každým rozhovorom bola aj krátka ukážka vybraného diela autora, tak sa tá metráž strán celkom rozrástla. Kniha ma bavila, bolo fajn si prečítať o francúzskej literatúre a aj keď som si myslela, že francúzsku literatúru nečítam, tak som prišla na to, že zhruba od necelej polovice autorov som aj niečo čítala. Takže, nie som taký antitalent na francúzskych spisovateľov.
A ešte veľké plus, že tam nebol ani jeden rozhovor s Houllebecqom a dokonca jeho velikánstvo nespomínal ani jeden z autorov ;)

19.09.2020 4 z 5