adorjas adorjas komentáře u knih

Vědomí konce Vědomí konce Julian Barnes

Ukážka toho, aká je naša pamäť mizerná, a možno mizerná nie je, len si naše myslenie pomeníme natoľko, aby sme si nahovorili, že veci, ktoré sa stali, sa stali úplne inak.

Zaujímavá je postava Veronicy, síce je od začiatku nesympatická, ale ku koncu sa dozvedáme, prečo takou bola. Aj keď osobne neznášam ľudí, ktorí nepopíšu veci, čo sa dejú a hovoria v náznakoch ako ona.

P.s. Kniha je otvorená a je tam veľký priestor, aby si čitateľ vložil svoj názor, kto bol aký a prečo konal ako konal...

25.02.2019 4 z 5

Pyramida. Portrét opuštěné utopie Pyramida. Portrét opuštěné utopie Kjartan Fløgstad

Svalbard ma fascinuje už niekoľko rokov, geografická poloha, schopnosť ľudí prežiť tam. Sama poznám človeka, ktorý tam pobudol na vedeckom pobyte 6 mesiacov. A tak som od tejto knihy očakávala viac faktografických údajov, ako tí Rusi tam žili, aká bola hierarchia, popis zážitkov obyvateľov. Kjartan Fløgstad nám namiesto toho ponúkol akýsi miš-maš úvah a preplietaní chýbajúcej baníckej literatúry v Rusku...Proste antifaktografická úvaha prešpikovaná nórskou záchranou o dielo (v tomto prípade mesto), o ktoré nikto záujem nemá...

08.02.2019 2 z 5

Život podle Lucie Život podle Lucie Lucie van Koten

Lucia je vtipná mladá žena, o ktorej som si neviem prečo myslela, že je staršia vzhľadom na to, že jej blog som čítala ešte predtým ako bol známy a na základe jej príhod som si myslela, že toho zažila veľmi veľa, to znamená, že inak by to nestíhala, ak by nebola aj staršou. Ale opak je pravdou- po knihy si myslím, že sme s Luciou rovesníčky.

Čo o knihe- klasická fabulácia deja takýchto sebareflexívnych životopisov- veľmi vtipný začiatok, priam ideálne detstvo s jemne bláznivou rodinkou, potom veľká láska, pre istotu dve lásky, veľké emócie, rozchody, odchody/príchody až nalezenie svojho zenu natoľko, že teraz môže vydať knižku a rozdávať rady ako do života.

Presne tak to bolo aj s čítaním, kým ma začiatok bavil, tak po druhej polovici knihy som mala pocit tlačenia na pílu. A možno mi len nebolo sympatické konanie autorky... Kto vie. Kniha na oddych, na dovolenku.

24.01.2019 3 z 5

Lži na pohovce Lži na pohovce Irvin D. Yalom

Kniha ma hneď do druhej kapitoly vtiahla do seba a vypľula po pár dňoch. Síce je to román o psychoterapii a knihy od Yaloma vydáva Portál, ktorý u nás vydáva väčšinu psychologických kníh pre študentov tohto odboru, ale nemyslím si, že to bolo pre nich. Skôr je kniha pre takých tých laikov, ktorí sa o tento predmet vždy zaujímali a chceli by nejaký náhľad, ako niečo také vôbec prebieha. Inak, posledné roky vnímam negatívne poznámky na súčasnú psychoanalýzu, a ani kniha mi na to nezmenila pohľad.

20.01.2019 5 z 5

Můra noční, předvánoční Můra noční, předvánoční Tim Burton

Milá rozprávka s morálnym koncom- aj keď niekto koná v najlepších úmysloch, nemusí to vždy dobre vypáliť.

20.01.2019 4 z 5

Jídlo na prvním místě Jídlo na prvním místě Dallas Hartwig

Milujem, keď neškolení ľudia píšu knihy akože o biológií, a stravovaní a hormónoch, čo všetko s čím a ako súvisí. Samozrejme, bavili sa o tom s lekármi, a oni im potvrdili, že ich program je naozaj správny a nutrične aj hormonálne v poriadku. Je to každého vec, či sa do programu pustí alebo nie. Niekomu to pomôže, niekomu nie, niekto dokonca schudne a niekto si snáď vyrieši svoje zdravotné problémy. Ale mňa osobne kniha odradzovala- stačí jesť striedmo, nepchať si do gágora obrovské porcie, pohybovať sa a máte rovnakú situáciu!

17.01.2019 1 z 5

Nerieš to Nerieš to Edward St. Aubyn

Prvý šok- kniha má ledva pár stránok- čítala som ju v elektronickej podobe a tam mala 127 strán- to snáď ani nie je kniha, ale len novela, čudovala som sa. Prečo nemohli všetkých 5 častí vydať v jednej obsiahlej? V konečnom dôsledku som ľutovaľa vyhodené peniaze, pretože kniha mi nedala nič, možno tak pseudobláboly rozmaznanej smotánky....

07.01.2019 1 z 5

Večery v Umbrii Večery v Umbrii Marlena de Blasi

Také to pohodové čítanie na kľudný večer, keď jedinou starosťou je,či prídu hostia na večeru alebo nie. Doporučujem každému, kto má rád dobré jedlo, taliansky temperament a pokojné čítanie bez vrážd :)

13.12.2018 4 z 5

Copywriting Copywriting Anna Sálová

Super kniha pre začiatočníkov v danom oboru, 200 stránkové vydanie sa stíha prečítať za krátky čas, mne kniha nakoniec pomohla pri oprave nejakých textov, ale prosím, nemyslite si, že po prečítaní je z vás copywriter ;)

25.10.2018 3 z 5

Kdyby tak na mě někdo někde čekal Kdyby tak na mě někdo někde čekal Anna Gavalda

Na prvú poviedku som vyslovene čumela, čo to má byť za čudný frnaúzsky "indivindi" štýl ?! Druhá poviedka ma už vtiahla, a kniha bola prečítaná za pár hodín. Bavila, inšpirovala, nútila k zamysleniu, aj keď zápletky a vyvrcholenia boli očakávané, ale autorka dobre pracovala s gradáciou deja. Najslabšie hodnotím poslednú poviedku s názvom Epilóg.

15.10.2018 4 z 5

Zloději knih Zloději knih Anders Rydell

Nečakala som, že táto kniha ma tak zaujme a budem ju čítať naozaj hĺtavo. Skvelé spracovanie, súvislosti, vysvetlenia aj širšieho merítka, aby sme sa v poslednej kapitole dostali k téme tejto knihy a to navráteniu ukradnutých kníh. Doporučujem každému knihomoľovi a milovníkovi dejepisu...

18.09.2018 5 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Posledné mesiace som čítala veľa literatúry faktu a mala som chuť na nejaký ľahší žáner. Tak som siahla po severske krimi literatúre a znovu sa mi potvrdil fakt, prečo nečítam tento typ literatúry- predvídateľný dej!

*BIG SPOILER ALERT* Dookola a stokrát to isté- najprv policajti prešľapujú na mieste, potom príde pár indícií, medzitým majú policajti ťažkú súkormný život, ale ten nadovšetko obetujú kvôli práci, potom sa všetko šialene zamotá, neviete kto z koho, začínate podozrievať kadekoho. Policajti niečo tušia, chcú predbehnúť vraha, posledných 100 strán, vrah predbehne ich, prichádza finálna chvíľka napätia a BUM, policajti ta zase a raz dali. Takmer síce vybuchli/umreli/otrávili/zastrelili/uniesli/preľstili ku koncu, ale nakoniec to vždy dopadne. Hrozne nudné!

10.09.2018 2 z 5

Bohyně malých vítězství Bohyně malých vítězství Yannick Grannec

Túto knihu som mala v merítku dlho-predlho. Nakoniec hodnotím priemerne, pretože tie dialógy boli úplne nereálne, bola to poučka, ktorá nás mala zoznámiť s myšlienkami tohto logika. Dej takisto prezieravý, nič moc teda.

10.09.2018 2 z 5

Kde tedy všichni jsou? Kde tedy všichni jsou? Stephen Webb

Tak toto bola astronomická jazda! Kniha je logicky rozdelená na 3 časti, podľa kritérií a v každej z nich nájdete niekoľko riešení paradoxov. Kým mi prvé časti dali zabrať, tak najviac som sa stotožňovala s 3.časťou, kde autor zabŕdol aj k infomráciám o Zemi, ktoré pochopíte aj v rámci vašich bežných znalostí. Bola to poučná kniha a niečo nové som sa naučila. Doporučujem, kto si rád číta o fyzike a scifi :)

30.08.2018 5 z 5

Nájdem si ťa Nájdem si ťa Joanna Connors

Drsná jazda Clevelendom roku 1984! Myslíte, že sa znásilnenie týka iba hlúpych opitých adolescentov? Tak, vás Joanna z omylu vyvedie veľmi rýchlo. Tomuto sa hovorí reportáž ako má byť a čo je najstrašidelnejšie- takéto príbehy sa nemusia vymýšľať, píše ich sám život, a môžu sa stať každému z nás. Násilie plodí ďalšie násilie.

09.08.2018 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Nebolo to zlé, ale ani úplne dobré- vzhľadom na to, že všetci z tej knihy boli na vetvy. Čo tomu chýbalo? Asi nejaká väčšia hĺbka postáv, niečo, čo by preniklo až ku mne. Knihu som dočítala pred pár dňami (konkrétne 4), a keď si mám vybaviť dej, tak začínam mať problém.
Ale čo hodnotím geniálne, sú 2 kapitoly s názvom Čriepky času, kde autorka tok času vyjadrila krátkymi epizódami zo života rôznych ľudí z rôznych krajín. Bolo to skvelé!

09.08.2018 3 z 5

Náhle, sami Náhle, sami Isabelle Autissier

Proste ma bavia knihy o stroskotancoch, alebo stratených ľudí niekde v lese, ktorí musia prežiť. A toto mi táto útla kniha (prečítaná za pár hodín) dala. Priamej reči tu veľa nenájdete, skôr autorka celý čas popisuje ich pocity a jednotlivé popisy toho, čo sa okolo postáv deje. Trošku mi nesedela druhá časť knihy, ktorá znelo hrozne umelo- nechápem počínanie, prečo sa vôbec postava nechala vtiahnuť do sveta reklamy a médií a dokonca chcela si o sebe nechať napísať knihu. A potom hlavne, opäť nebol dostatočne vysvetlený útek...Ale i tak, som si knihu čítala jedným dychom, ale myslím, že je to skôr žánrom, ako kvalitami knihy.

02.08.2018 4 z 5

Ako klameme ostatných aj sami seba, keď sa pokúšame schudnúť, nosíme značkové výrobky alebo platíme dane Ako klameme ostatných aj sami seba, keď sa pokúšame schudnúť, nosíme značkové výrobky alebo platíme dane Dan Ariely

Psychologická kniha pre masy ľudí, aj pre laikov, aj pre tých, ktorým odborný psychológia veľmi nevonia. A inak sa mi potvrdilo to, čo som si myslela o ľuďoch, respektíve aspoň tak klamem samu seba ;)

31.07.2018 4 z 5

Psychologická kniha napísaná pre masy ľudí, laikov a aj pre tých, čo sú v psychológii menej zdatní. Aj keď to niekedy bolo už priam nudné čítanie vzhľadom na opakujúci sa experiment len s jemne zmenenými podmienkami...Ale inak, sa mi potvrdilo, čo som si myslela o ľuďoch, aspoň teda tak klamem samu seba ;)

31.07.2018 4 z 5

Muži mi to vysvetlia Muži mi to vysvetlia Rebecca Solnit

Moja prvá vyslovene feministická literatúra, a pýtam sa, čo to bolo? Prvá esej výslovne pobavila, zvyšok esejí prechádzal obviňovaním z každého zločinu mužov, aby sa tam potom objavila vsuvka o Virginii Woolfovej, ktorej metaforu som nepochopila a zvyšok som už dočítala, lebo to bolo krátke. Čakala som niečo kvalitnejšie.

22.07.2018 1 z 5