AlbionFoxyFox AlbionFoxyFox komentáře u knih

Milá č. 18 Milá č. 18 Leon Uris

Bylo to pro mě velmi náročné čtení, byť jsem o popisovaných událostech měla povědomí. Knih na podobné téma mohu přečíst ročně desítky a stejně si stále dost dobře nedovedu představit, jak se toto všechno mohlo dít. Obdobná díla by měla být povinnou četbou i v rámci základního vzdělání.

03.10.2021 5 z 5

Československý rok 1938 Československý rok 1938 Robert Kvaček

Velmi podrobně popsáno pozadí tragického roku 1938, perfektní pro získání širších souvislostí.

29.09.2021 5 z 5

Noční návštěva Noční návštěva Carol Goodman

Velmi čtivý příběh s mírnou duchařinou, prostřední část byla velmi napínavá, pak na mě trochu překombinovaná.

19.09.2021 3 z 5

Takový prima věk Takový prima věk Kiley Reid

Kniha se mi velmi dobře četla, byla nenáročná, ale vlastně pořádně nevím, co z ní mě zaujalo nebo nad čím bych přemýšlela. V rámci čtenářského klubu přečteno, odloženo a myslím, že si za měsíc nevzpomenu :)

17.09.2021 3 z 5

Český stát v době jagellonské Český stát v době jagellonské Petr Čornej

Poměrně obtížné a nepřehledné čtení, moc mi to složité poměry té doby neosvětlilo :(

12.09.2021 3 z 5

Buchenwaldské bestie : Karl a Ilse Kochovi a lampy se stínítkem z lidské kůže Buchenwaldské bestie : Karl a Ilse Kochovi a lampy se stínítkem z lidské kůže Flint Whitlock

Čtivě napsáno, líbilo se mi, jak bylo dění dáváno do širších souvislostí, fotografická příloha je skvělá. Trošku mi vadilo neustálé omývání některých informací.

09.09.2021 4 z 5

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

Bavila mě zápletka a prostředí, ve kterém se děj odehrával. Konec byl napínavý. Jediné, co mi vadilo, bylo velké množství severských jmen, ve kterém jsem se ztrácela.

02.09.2021 5 z 5

Dějiny Ruska Dějiny Ruska Kateřina Hloušková

V tomto rozsahu velmi čtivě a přístupně podáno, čtenář si vytvoří základní povědomí o událostech a může se jim dále hlouběji věnovat v budoucnu. Velmi mi také vyhovovalo pojetí kapitol a tematických okruhů.

29.08.2021 5 z 5

Příběhy ze staré židovské Prahy Příběhy ze staré židovské Prahy Magdalena Wagnerová

Tohle byla tak příjemná kniha... Tajemné příběhy v kombinaci s fotografiemi vytvářely skvělou atmosféru a čtenář si i zopakuje nebo se dozví základní informace k židovské menšině v Praze.

28.08.2021 5 z 5

Trumpetista v Osvětimi – Vzpomínky Lexe van Werena Trumpetista v Osvětimi – Vzpomínky Lexe van Werena Dick Walda

Kratší kniha, ale o to víc je naplněná informacemi, které jsou podávány nesmírně lidsky a poutavě. Opět jsem se něco málo nového dozvěděla a opět jsem měla možnost nahlédnout do dalšího lidského osudu z celé té mozaiky nespravedlivých osudů. Rozhodně stojí za přečtení, mezi knihami k problematice šoa patří k těm lepším a přístupnějším.

25.08.2021 5 z 5

Údolí Údolí Bernard Minier

Naprostá většina knihy skvělá - drsný případ, výborné pozadí, nesmírně sympatický hrdina. Byť byla kniha objemná, četla se sama. Trošku, ale ne tolik, abych dala jen 4 hvězdy, mi jednak vadily některé obraty v překladu (to není tedy chyba autora) a jednak až moc rychlý a takový hollywoodský konec.

24.08.2021 5 z 5

Zlomení andělé Zlomení andělé Gemma Liviero

Krásný, byť fiktivní příběh, doufala jsem, že dopadne jinak, ale to nic neubírá na kvalitě. Jen osobně nedoporučuji číst během těhotenství, jak jsem to udělala já, dost jsem si místy pobrečela :)

15.08.2021 5 z 5

Jarní oběť Jarní oběť Anders de la Motte

Nádherně postupně konstruovaný děj, velmi sympatická hlavní postava, zajímavé propojení minulosti s přítomností, které mě osobně vždy baví. Závěr byl velmi překvapivý a dával smysl a celkově ponuré prostředí a okolí zámku vytvářelo velmi příjemný čtenářský zážitek.

11.08.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Knihu jsem přečetla za den, konec se slzami v očích. Byť mi byly tematicky bližší předchozí knihy autorky, díky skvělému stylu a silnému příběhu mě kniha vtáhla od prvních stránek a nedala se odložit. Děkuji!

08.08.2021 5 z 5

Útěk z koncentračního tábora Natzweiler Útěk z koncentračního tábora Natzweiler Josef Mautner-Brixi

Pro mě osobně další přečtená kniha na toto téma a opět jiný styl, jiný pohled, jiné informace. V úvodu čtenář získá jak představu o autorovi, tak o táboře jako takovém, což potom vlastní zpráva perfektně doplní. Text se může jevit neosobní, vesměs ryze faktický, ale to je pochopitelné vzhledem k účelu, jaký plnil. Pro mě to byl skvělý zdroj nových informací o poměrně neznámém táboře a zároveň jsem v něm objevila odkazy na další oblasti, ke kterým si chci něco přečíst.

07.08.2021 5 z 5

Má ji rád, nemá ji rád Má ji rád, nemá ji rád Sharon J. Bolton

Užila jsem si poutavou zápletku a napětí od první do poslední stránky. Poslední třetina však byla na můj vkus až moc překombinovaná. Každopádně děj měl spád a krátké kapitoly nutí knihu neodkládat :)

05.08.2021 4 z 5

Štvanice Štvanice Lucy Foley

Hodně mě bavila forma vyprávění - různé úhly pohledu postav, protínání současnosti s minulostí, napětí v tom, že naprostou většinu knihy čtenář neví, kdo vlastně byl zavražděn, byť se to dalo odhadnout. Závěr byl rychlejší, ale nebylo to na škodu. Osobně mi jen vadilo že vedlejší postavy se postupně úplně vytratí a jsou zbytečné, tím pádem chybí nějaké větší napětí v tom, kdo mohl být vrahem. Ale celkově povedené, čtivé :)

01.08.2021 4 z 5

Sejdeme se na piazzetě Sejdeme se na piazzetě Frances Mayes

Kdybych si knihu nekoupila, asi ji po prvních 80 stranách odložím :( Tak trochu jsem to tušila už při anotaci, jednak mi nesedí středomořské země, jednak jsem se trochu obávala, co mohu očekávat od cestopisu postarší autorky, která asi cestuje a tráví čas trochu jiným způsobem než já. Avšak se snažím rozšiřovat si obzory a knihu jsem neodmítla předem, byla knihou měsíce v čtenářském klubu, a bohužel se moje obavy naplnily a čtení pro mě bylo možná ještě horší, než jsem čekala. Především mi jednotlivé kapitoly úplně splývaly - ubytování v hotelu, obhlídka města, která byla pokaždé velmi podobná, a poté nekonečné popisy jednotlivých jídel, z nichž jen minimum pro mě znělo lákavě, jelikož se mi maso hnusí (což je samozřejmě můj problém, ne problém autorky). Kdybych přeskakovala stránky, asi si ničeho nevšimnu. Na druhou stranu špatná zkušenost je také zkušenost a věřím, že pro lidi jiného ražení bude kniha příjemná, proto dávám zlaté střední hodnocení :)

28.07.2021 3 z 5

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

Mrazivá kniha, která se dá přečíst za jedno odpoledne, ale pocity z ní budou ve mně rezonovat ještě hodně dlouho.

01.07.2021 5 z 5

Růženky Růženky Stephen King

Děj se mi hrozně táhl, postav bylo příliš moc, na závěr vlastně člověk moc nezjistil, o čem to vlastně všechno bylo. Kdyby kniha byla 3x kratší, asi by byla mnohem lepší, ale tady mě King podruhé v životě zklamal (poprvé byli Tommyknockeři).

01.07.2021 3 z 5