AlbionFoxyFox AlbionFoxyFox komentáře u knih

A stromy ve Vídeňském lese stále stojí A stromy ve Vídeňském lese stále stojí Elisabeth Åsbrink

Zpočátku mi dělalo problém zvyknout si na styl psaní, ale postupně se začal rozvíjet neskutečně silný příběh, který obsahoval pro mě spoustu zajímavých informací a opět úplně jiný úhel pohledu na druhou světovou válku a otázky šoa. Jen náhodou jsem předtím četla Deník Ruth Maier a životopis Nicolase Wintona, což se mi zvláštním způsobem krásně prolnulo a doplnilo. Určitě stojí za přečtení.

23.06.2021 5 z 5

Mrtvé vzpomínky Mrtvé vzpomínky Angela Marsons

Byť mi trošku vadí čím dál častější omývání dětství Kim, neskutečně jsem si užila zajímavý, propletený případ, úsměvné scény a dialogy a svižné tempo knihy. Díky krátkým kapitolám nelze dát z ruky :)

19.06.2021 5 z 5

Vyhlazovací tábor v Bełżci Vyhlazovací tábor v Bełżci Robert Kuwałek

Velmi podrobně napsaná publikace, která nabízí rozsáhlé množství informací k tomuto méně známému vyhlazovacímu táboru. Byť se jednalo o odborný text, byl psán velmi přístupně a srozumitelně, je výborným zdrojem informací. Myslím, že k této problematice nelze mít nikdy přečteno dost.

14.06.2021 5 z 5

Není-li to nemožné: Životní příběh sira Nicholase Wintona Není-li to nemožné: Životní příběh sira Nicholase Wintona Barbara Winton

Nesmírně lidsky napsaná kniha, byť je samotným Kindertransportům věnováno minimum obsahu, celkově zajímavý život sira Wintona to bohatě vynahradil. Stojí za přečtení a inspiraci.

12.06.2021 5 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

Tím, že se osudy postav proplétaly, mě velmi zajímalo, jak kniha dopadne, četla se sama, byť bych ocenila více napětí. Konec byl překvapivý, ale svým způsobem mě zklamal, doufala jsem, že to dopadne jinak.

05.06.2021 4 z 5

Čtvrteční klub amatérských detektivů Čtvrteční klub amatérských detektivů Richard Osman

Pohodová oddechová kniha se zajímavým a překvapivým koncem. Oceňuji vtipné komentáře a celkový nadhled, který asi do daného prostředí patřil.

01.06.2021 4 z 5

Sabotér z Osvětimi Sabotér z Osvětimi Colin Rushton

Získané informace mě nesmírně obohatily, opět jsem získala vhled z jiného úhlu a jsem ráda, že jsem si knihu pořídila. Asi bych ji nedoporučila jako prvotinu k problematice holocaustu a koncentračních táborů, ale jako doplnění méně známých faktů.

27.05.2021 5 z 5

Husitská revoluce: Stručná historie Husitská revoluce: Stručná historie Petr Čornej

Skvěle pojatá publikace, která, jak slibuje název, je skutečným stručným přehledem událostí daného období. Mně výborně posloužila jako most po přečtení Jana Žižky k přípravě na kolos Husité a jsem si jistá, že knihu ocení spektrum čtenářů počínaje žáky základní školy, odbornou veřejností konče. Autorův skvělý čtivý styl psaní byl jen třešničkou na dortu.

24.05.2021 5 z 5

Inkoust Inkoust Alison Belsham

Vyhovovaly mi krátké kapitoly popisující události a zážitky z pohledu jednotlivých postav, kniha se díky tomu četla sama, trošku mi v tomto díle nevyhovoval Francis a jeho chování a Marni, která spíš byla v pozadí. Navíc mi v některých dialozích vadilo, že se jednou větou postava vždy nechala ukecat. Např. Lékařka rezolutně odmítá rozhovor policie s pacientem, stačí říct, že honí vraha a hned v následující větě obrátí. Protože se tato situace opakovala několikrát, už mi to přišlo úsměvné. Zároveň nevím proč, to je spíš o překladu, ale moc mi nesedělo, když Francisovi celý jeho tým tykal, bylo to takové zvláštní číst "Šéfe, nemáš pravdu.", ale to je jen můj osobní pocit a detail.

23.05.2021 4 z 5

Osvětimský proces Osvětimský proces Annette Hess

Nápad na pojetí byl asi výborný, avšak povrchní líčení postav a jednotlivých událostí zhoršovalo celkový dojem. Jednotliví aktéři příběhu vystupovali téměř samostatně, hlavně příběh starší sestry byl pro mě vyloženě navíc, o jejich osudech jsou informace velmi kusé, nedotažené. Co mě bavilo, byly okamžiky procesu a osobní život Evy, ale rovněž i zde bych ocenila detailnější propracování, ne pouze v náznacích a krátkých epizodách. Dějově průměrná ovšem čtivá kniha.

19.05.2021 3 z 5

Dějiny Taiwanu Dějiny Taiwanu Zdenka Heřmanová

Velmi příjemně a přístupně psaná kniha, ze které získá čtenář základní povědomí o dějinách této země.

17.05.2021 5 z 5

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

Začátek byl skvělý, pak jsem se do čtení musela nutit :(

15.05.2021 3 z 5

Ústav Ústav Stephen King

Mistrovi se zde skvěle podařilo vykreslit stísněnou atmosféru ústavu, vytvořit velmi sympatické hlavní hrdiny a stupňovat napětí. Úvod, o kterém jsem zpočátku přemýšlela, proč v knize je, pak skvěle zacvakl a byla to jízda :)

08.05.2021 5 z 5

Dovolená s moderním fotrem Dovolená s moderním fotrem Dominik Landsman

Jednohubka na deštivé majové odpoledne. Začátek byl chvílemi až nudný, skutečně nahlas jsem se zasmála až ke konci. Za všech knih moderního fotra mě asi bavila nejméně.

02.05.2021 3 z 5

Tanec skalpelů Tanec skalpelů Jenny Milewski

Pro mě to byla jedna z průměrných knih, hůře napsaná verze Kingovy Temné půle, nějak jsem se celou dobu nemohla začíst tak, abych napjatě obracela stránky, byť kniha nebyla úplně špatná. Rozuzlení a závěr jsem bohužel čekala, jen epilog překvapil.

24.04.2021 3 z 5

Válka před válkou – Krvavý podzim 1938 v Čechách a na Moravě Válka před válkou – Krvavý podzim 1938 v Čechách a na Moravě Stanislav Motl

Skvěle propojená fakta s vyprávěním, "velké" světové dějiny s dějinami "malých" lidí. Velmi se mi líbila fotografická příloha, zajímavé informace mi opět pomohly prohloubit znalost dějin této doby, u níž budu mít asi vždy pocit, že nevím dost a musím se dál vzdělávat. Výborná kniha.

19.04.2021 5 z 5

Temný vzorec Temný vzorec Andrew Mayne

Opět můj oblíbený Theo, opět svérázný humor a rostoucí napětí s každou další kapitolou. Jednu hvězdu ubírám kvůli zvláštnímu začátku, kdy jsem moc nevěděla, co od případu čekat a vše se rozjíždělo pomaleji a poté za konec, který mě hlavně co do vztahu s Jillian zklamal. Prostřední část neměla chybu a i díky ní jsem knihu za den a půl doslova zhltla :)

19.04.2021 4 z 5

Stroje jako já Stroje jako já Ian McEwan

Kniha pro mě nepatřila do skupiny knih, u kterých se musím nutit, abych číst přestala, ale bohužel patřila mezi ty, ke kterým jsem se musela nutit. Postrádala jsem nějakou výraznější zápletku, zajímavé byly však jen zmínky o politickém dění, hlavní postavy byly nudné a byť se v příběhu objevovaly zajímavé náznaky konfliktů (zamilovaný robot, znásilnění, otázka adopce), vše bylo velmi plytké, okamžitě to vyšumělo :(

17.04.2021 2 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Kdyby byla kniha o 200 stran kratší, dám hvězd 5. Opět jsem si totiž vychutnala zajímavý případ v kombinaci se sympatickými postavami, napětí v kombinaci s humorem. Avšak motivy se neustále opakovaly, když Marco potřetí uniká, už to člověka prostě nudí. Nevím, jak se to vyvíjí v dalších dílech, ale postupně mi vadí, že Carl de facto ke všemu přichází jako slepý k houslím a skutečnou kriminální práci odvádí jiní.

14.04.2021 3 z 5

Deník ze dna Deník ze dna Tomáš Řepka

Kniha, jejíž autor bohužel víc knih napsal, než přečetl, je z ní patrný duch paní Blažků s Ortenem v kapse. Když zde člověk četl rozporuplné názory, zajímalo mě, ke které straně se přikloním, číst každý druhý odstavec však bohatě stačilo. Děkuji, nikdy více :)

13.04.2021 odpad!