Alethea_k Alethea_k komentáře u knih

Tenkrát o Vánocích Tenkrát o Vánocích * antologie

Tato sbírka mi přijde kvalitou ve výsledku nejvíce vyrovnaná a jako celek se mi líbí. Věřím, že si u většiny po pár dnech či týdnech nevzpomenu, o čem byly, ale svůj účel v danou chvíli splnily.

07.07.2022 5 z 5

Tesáky Tesáky Sarah Andersen

Je mi líto, že poslední dobou takto hodnotím hodně komiksů, ale prostě: neurazí, nenadchne.

Za pár minut prolistováno, chvilku nato jsem si na nic nedokázala vzpomenout. Doporučuji půjčit z knihovny.

19.09.2021 3 z 5

Ze života knihomolky Ze života knihomolky Debbie Tung (p)

Spousta věcí na mě sedí, ale oproti ostatním si nemyslím, že je to něco extra :) Neurazí, nenadchne...

13.06.2021 3 z 5

Před povodní Před povodní Anna Bolavá (p)

Poslouchala jsem audioverzi. Vyprávění bylo zajímavé, ponuré, hudba celému příběhu také dost napomáhala. Ke konci jsem se už ale nedokázala moc soustředit. Vnímala jsem pouze nárazově. Tuto autorku budu muset zkusit někdy znovu, ale v papírové podobě.

20.05.2021 3 z 5

Milostné dopisy slavných mužů 1 Milostné dopisy slavných mužů 1 kolektiv autorů

Za mě takové guilty pleasure pro milovníky seriálu, ale narovinu. Ta kniha je úplně zbytečná.

18.01.2021 2 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Thriller je návykový, nejde se u něho nudit a nutí číst dál. Na odpočinek super, ale samozřejmě, je to strašně nereálné, konec zdánlivě jak z pohádky (až na poslední kapitolu). Pokud u čtení trošku přemýšlíte, dokážete alespoň částečně odhadnout, co se stalo a jak to v poslední kapitole asi dopadlo.

09.12.2020 4 z 5

Čas čarodějnic Čas čarodějnic Deborah Harkness

Mám stejný názor jako ostatní. Zpočátku je obtížné přijmout autorčin styl psaní, do čtení jsem se trošku nutila, jelikož nemám ráda popisné pasáže. Ovšem od poloviny knihy je to dle mého jízda, ani ne tak po dějové stránce, jako spíš po té emoční. Nechápu, jak celá zápletka/příběh autorku napadly. První a druhý díl čtu již podruhé a snad se tentokrát také dozvím, jak to celé dopadne. Jsem ráda, že jsem se k sérii vrátila. Opravdu za to stojí, stejně jako seriál.

14.07.2020 5 z 5

Svět démonů Svět démonů Sally Green

Oproti prvnímu dílu je to slabota, ale dokázal mě odvést od současných problémů, takže katastrofa to taky není.
Štvaly mě de facto všechny postavy vyprávějící děj (kromě Tash). Připadá mi, jako kdyby autorka zapomněla na charaktery postav z prvního dílu a hodila tam za ně náhradníky. Milostné vztahy jsou jedno velké PROČ? Edyon a March mě místy nudili, místy byl příběh ok. Princezna byla na přes držku a Ambrose no comment. Mám dojem, že dokud se neobjeví na scéně princ Zayn, princezna je blbka bez mozku, ale před ním se chová i celkem racionálně a inteligentně. Příběh Tash byl jednoznačně nejzajímavější, bohužel také dostal nejméně prostoru.
Naštěstí se ale nedá říct, že by 2. díl byl čistě vycpávka. Celou dobu se tam něco dělo, bitva na konci byla samozřejmě nejlepší a nejzajímavější, postupné zjišťování informací o světě démonů se mi taky velmi líbilo.
Jsem zvědavá, jak autorka zvládne poslední díl. Jestli to podělá, bude to fakt škoda...

14.03.2020 3 z 5

Tma mezi hvězdami Tma mezi hvězdami Atticus (p)

Musím vyzdvihnout český překlad. Mnohdy dokázal primitivní větu proměnit v opravdovou poezii. Bohužel, ne vždy je to ale možné, v některých případech mi text nedával smysl, jelikož ani v aj není jednoznačný. Často se přirovnání opakovala. To co považujeme za super myšlenky v basic english, by rozhodně v čj neprošlo (nebýt překladu), protože si občas v rodném jazyce uvědomíme až "stupiditu". Oceňuji, že se kniha týká nejen lásky, ale i přirovnání k umění.

09.03.2020 4 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Nejsem tu jediná, kdo tvrdí, že to bylo doslova utrpení. Dopisy pořád na jedno brdo. Chápu, že se trápil, ovšem přirovnání se neustále opakovala (podobala) a text prakticky celou dobu nikam nesměřoval. Druhý díl byl rozhodně lepší než první. Kdybych věděla, že se prakticky nic v knize neděje a pocity se opakují, přečetla bych si jen posledních 40 stran, kdy se začalo něco dít, ke konci se dopisy střídají s vyprávěním, co se dělo všem včetně Werthera a kniha nabírá spád. (Za to ta 2. hvězdička)
Bohužel to Goethe za mě úplně zabil těmi texty, které měly symbolizovat Lottino a Wertherovo utrpení během čtení. - To bylo opravdu utrpení (ale moje).
Moc jsme si s panem Goethem nesedli. Na to, jak byl text krátký, jsem ho četla příšerně dlouho. Už nikdy se ke knize nevrátím.
Líbilo se mi, že stylem psaní mi připomíná trošku Kafku (místa a postavy nemají celý název, pouze počáteční písmeno).

21.02.2020 2 z 5

Srdcerváči. Kniha 1 Srdcerváči. Kniha 1 Alice Oseman

Pohlazení po duši. Původně jsem se nechtěla do komiksu pouštět, ale najednou se ocitnete na konci, ani nevíte jak. Nutně potřebuju další díl :) Roztomilost na jeden večer.

11.01.2020 5 z 5

Maminka Maminka Jaroslav Seifert

Sbírka mi přijde slabší než sbírka Větvička jívy. Verše jsou ovšem citlivé, pokud pomineme Kytici od Erbena, považuji Seiferta jako nejlepšího autora píšícího poezii. K maturitě opět doporučuji, texty jednoduché na pochopení, zároveň nejsou hloupé.

27.10.2019 4 z 5

Kniha se odehrává ve stejném duchu jako ta předchozí. U audioknihy spatřuji největší pozitiva v tom, že si Zibura texty sám namlouvá. Je to tedy ryze autentické. Na druhou stranu musíme pak oželet krásné zpracování od dvojice Tomski Polanski. Ke konci mě vyprávění už nudilo, chtěla jsem to mít hlavně za sebou. Situace se poměrně opakují. Jednou za čas ale proč ne. Před spaním si pustit jednu dvě kapitolky je ideálka.

16.09.2019 3 z 5

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

Nedočetla jsem, po sci-fi Spící obři jsem čekala něco úžasného, jelikož se série srovnávají a toto všem připadá lepší. Děj o 2 (stále ještě?) dětech (chováním určitě) má být lepší než kniha o sofistikovaných a racionálně smýšlejících lidech?
Chápu, že všechny zaujala grafická podoba a formát, ale mě to paradoxně ani nedonutilo dočíst knihu. Škoda, doufala jsem, že budu nadšená...

11.09.2019 2 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Lakomec je jedna z lepších komedií klasiky, ale za mě je nepřekonatelný Sluha dvou pánů. Pokud vás čeká maturita a snažíte se přečíst ty nejkratší věci, obětujte se a přečtěte si o 30 stran delší hru Sluha dvou pánů. Lakomec není tak vtipný, promyšlený, ani vypointovaný.
Není to špatné, ale znovu bych si ho už nepřečetla.

18.08.2019 3 z 5

Warcross Warcross Marie Lu

O tom, jak funguje Warcross a celkově tento svět se nejspíš nesmí úplně přemýšlet. Ale i tak se mi to líbilo. Zera jsem bohužel odhadla, ale to, jak se chovaly hlavní postavy mi nevadilo. Líbilo se mi, že hl. hrdinka nedělá všechno 100% sama, není to ta nejlepší holka pod sluncem. Jsem vážně zvědavá, jak bude děj pokračovat a na druhý díl se chystám co nejdřív. :)
Za mě top strop oddechovka.

17.08.2019 5 z 5

Oba na konci zemřou Oba na konci zemřou Adam Silvera

Všichni knihu vychvalovali a já čekala nevím co. Každopádně nic...
Nedokázala jsem se do těch dvou "chudáků" ani vcítit, poté, co jsem přečetla 1/3 knihy, stále nevím, jak to vlastně v knize se smrtí je, jak to "funguje". Končím a nedočítám, nestojí mi to za to. Jeden kluk mi přišel až moc správnej, takže jsem ho automaticky moc nemusela a ten druhej byl zase drsoň za každou cenu. Chápu záměr a proč takové rozdíly mezi postavami, ale tohle zkrátka ne.

23.07.2019 2 z 5

Zmizení Sáry Lindertové Zmizení Sáry Lindertové Kateřina Šardická

Po přečtení se metra vážně nebojím, ALE! Tento literární debut je velmi vyzrálý a vzhledem k tomu, jakým směrem se rozhodla autorka záhadu vést, si myslím, že z toho dostala všechno, co se dalo, možná i víc. Má velmi dobrou fantazii, v české YA fantasy vskutku rarita... Vysvětlení záhady má opřené o pomyslná fakta, kterým samozřejmě žádná knižní postava s racionální myslí neuvěří. Napětí se přiměřeně stupňuje, v knize nejsou hluchá místa. Postava Klaudie se mi moc líbila, líbil se mi její vývoj, postupné odkrývání jejího života a tajemství, zjišťování, že na jednu stranu Sára také bezchybná nebyla apod.
Jednu * strhávám za konec. Události po nejzásadnější věci v metru mi přišly odbyté, urychlené a zkrátka nesouhlasím s tím, jak to dopadlo. Kdo četl, tak ví --- týká se to mužské postavy, která vyjde nakonec z metra. (Samo o sobě není spoiler, nebojte :))
Doufala jsem zkrátka trošku v happy end a ono to zůstalo na "temnější" vlně.
Na druhou stranu se mi líbilo, že policie není všemocná a z hlavního vyšetřovatele se nestane naprostý superhrdina jako třeba Joona Lina od dvojice Lars Kepler nebo Harry Hole od Nesba. Za to velké plus. :)

20.07.2019 4 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Tak pane jo... Toto doporučuji úplně všem! Zpočátku jsem si říkala, že je hlavní hrdinka trošku kráva a dost mě štve, ale... Všechno začalo do sebe zapadat, postavy se dokázaly potýkat s následky, prošly jakýmsi mravním přerodem. Nemusel jim někdo složitě pomáhat jako třeba v YA fantasy, kde jsou postavy tak hloupé, že si samy bez cizí pomoci ani nenamažou rohlík. Jsem opravdu šťastná, že jsem si mohla tuto knihu přečíst, jelikož se takový přehršel emocí nikde jen tak nevidí. Věřila jsem postavám všechno, do posledního detailu. Upřímně mě ale mrzí, že tento příběh bude tvořen více díly. Myslím si, že jakákoliv další kniha s těmito hrdiny už bude pouze doplněk "na sílu". Za mě kompletní příběh v této podobě.
Velmi mile mě překvapila vyzrálost mužských charakterů. Charaktery měly hlavu a patu, vyvíjely se postupně, poměrně reálně, okamžitě jsem se do všech zamilovala. Je to poměrně paradox, jelikož v YA jsou většinou bezchybně vystavěny právě ženské postavy. Za mě klenot YA contemporary.! Kdo váháte, okamžitě přečíst!
Další plus... Postavy jsou sarkastický!!!

18.07.2019 5 z 5

Trny v čase Trny v čase Jan Tomeš

Kdyby všichni autoři literatury pro mladistvé psali takové knihy, pevně věřím, že by naše generace pobrala poznatků (nenásilnou formou) velkou spoustu. Dozvěděla jsem se mnoho nových informací, příběh byl velmi jednoduchý (zápletka až primitivní), ale vzhledem k filosofii, esoterice a náboženství by se nic jiného nehodilo. Jsem přesvědčena, že knihu si ještě někdy přečtu, budu teď vyhledávat informace, možná si dodatečně vypíšu základní poznatky. VÍCE TAKOVÝCH KNIH, PROSÍM. Důkaz, že sedět ve škole 9h denně je ve výsledku k ničemu, jelikož člověk může nových vědomostí nabýt velice příjemnou cestou.
Postavy se mi opravdu líbily. Charaktery byly uvěřitelné, Tomáš s Karolínou se skvěle doplňovali. Bavily mne narážky na současnost, narážky na literaturu, kterou autor sám studoval, na sport, současné autory literatury a dalších oborů, propojení minulosti, současnosti i přítomnosti. Za mě tam bylo úplně všechno.

08.07.2019 5 z 5