Alethea_k Alethea_k komentáře u knih

V šedých tónech (grafický román) V šedých tónech (grafický román) Andrew Donkin

Grafický román, který jsem vzala do ruky několik let po přečtení knihy. Díky němu jsem si toto úžasné dílo připomněla. Doporučuji si prvně přečíst originální román a potom prolistovat tohle. Kdybych viděla jen grafický román, asi to ve mně tolik nezanechá. Rutu Sepetys zbožňuji a toto prolistování mne snad donutí přečíst si něco dalšího.
K samotnému grafickému románu... Byly zde ukázány všechny zásadní momenty knihy, grafická stránka je opravdu mistrovské dílo. Nelituji ani vteřiny, kdy jsem měla román v ruce.

14.10.2023 5 z 5

Těla Těla Klára Vlasáková

U Těl jsem hodně dlouho váhala, zda dát 3 nebo 4*. Ideálně něco mezi. Kniha rychle ubíhala, myšlenky jsou to důležité, ale u všeho autorka pouze klouže po povrchu. Něco načne a pořádně nedokončí. A to je škoda. Klidně bych si od ní přečetla nějaký "cyklus", kde by jednotlivá témata byla podrobně rozpracována.
Vztah mezi matkou a dcerou byl velmi uvěřitelný, chápala jsem zdánlivě chování obou. Pokud se v rodině nekomunikuje, stává se ledacos.
Někdy se pustím do Prasklin, přestože mě trošku děsí to nízké hodnocení.

29.09.2023 4 z 5

Stačí mávnout křídly Stačí mávnout křídly Sára Topinková

Ne vždy jsem s tím, jak hlavní hrdinka reagovala, souhlasila, nicméně to je dáno především tím, že mi už není tolik let jako jí. V daném věku si nedovedu představit, že bych si prošla vším na vlastní kůži.
Příběh je ale působivý. Odehrává se na místech, která důvěrně znám, pocity byly krásně vykresleny. Myslím, že knihu by měl zkusit každý - takové věci se nedělají. Bohužel, často lidé nepřemýšlí nad následky...
Autorka je neskutečně talentovaná, zamilovala jsem si její styl psaní díky sbírce povídek (vydané taktéž v YA čtu).
Těším se na volné pokračování, určitě do něj jdu!

29.09.2023 5 z 5

Vděk Vděk Delphine de Vigan

Silné téma, které nenechá jen tak někoho chladným. Vyprávění o stáří a zapomínání slov mě přimělo přemýšlet. Myslím si, že knihu by si měl přečíst úplně každý. Delphine de Vigan mi dokazuje, že současná francouzská literatura je pro mne jednou z nejkvalitnějších. Věřím, že se k příběhu Mišky jednou vrátím. Kniha je dojemná, ve své podstatě i zábavná - aniž by se kdo vysmíval stáří a nemohoucnosti. DOPORUČUJI!

04.07.2023 5 z 5

Eugen Oněgin Eugen Oněgin Alexandr Sergejevič Puškin

Nejspíš zde půjdu proti proudu. Ve škole nám bylo o Puškinovi básněno, samozřejmě rozebírán i Evžen Oněgin. Mně se ale v dosti případech kniha nelíbila. Respektive - byly pasáže, které se mi líbily velmi a ty jsem hltala, ale ty velice rychle skončily....
Nelíbilo se mi, že se tam ve spoustě pasáží nic neděje. Byla jsem z toho celého rozpačitá. Vnímám hodnotu díla z hlediska literárního vývoje a vědy, ale čtenářsky je to za mě přeceňované dílo.

03.07.2023 3 z 5

Kvílení Kvílení Allen Ginsberg

Jednou za čas ráda sáhnu po beatnicích. Kdo zná dějiny Ruska a významné osobnosti i literární díla, přijde si tu na své a pochopí narážky v textu. Ze začátku jsem byla nadšená, ale texty se musí dávkovat. Jinak je hodně rychle patrné, že Ginsberg píše stále o tom samém, v překladu (předpokládám, že i v originále) se vlastně v textech opakují stále stejná slova s drobnými obměnami.
Kdo chce zkusit, rozhodně doporučuju :-)

01.07.2023 4 z 5

Dějiny Ruska Dějiny Ruska Kateřina Hloušková

Z hlediska informací výborná kniha. Čtení ale samo o sobě poutavé moc nebylo. Cením si přehledů vzadu.

28.06.2023 4 z 5

Odpočítávač Odpočítávač Amy Suiter Clarke

Jak již bylo zmíněno v předešlých komentářích, trošku mě mrzí, že jsem neposlouchala audio. Víc by to odsýpalo a myslím si, že by mě příběh mnohem víc pohltil. Odpočítávače jsem odhadla v okamžiku, kdy se poprvé v knize objevil jako reálná postava, minulost Elle jsem si taktéž potvrdila. Jediné, co člověk sám nevymyslí, je důvod, proč to Odpočítávač dělal a jeho minulost. Tu nám dobře autorka dávkuje. Sice jsem na to přišla, ale i tak se mi to jako celek líbilo a snad mě to vytáhlo že čtecí krize. Konec mi přišel velmi urychlený, klidně se mohly některé pasáže do dvou třetin knihy proškrtat, a naopak konec rozvést.

24.04.2023 4 z 5

Lady Macbeth mcenského újezdu Lady Macbeth mcenského újezdu Nikolaj Semjonovič Leskov

Leskov je pro mě velmi příjemným překvapením. Nečekala jsem nic převratného, knihu jsem si vybrala ze seznamu povinné četby. A zázrak! Bylo to skvělé. Krátké, odsýpalo to, příběh byl vtipný, poutavý, náhle ho vystřídal až hororový okamžik a znenadání se text změnil v myšlenkově závažný. Hrdinku bych přirovnala k takové vylepšené české Maryše. Za mě super.

07.03.2023 5 z 5

Chudí lidé Chudí lidé Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Uf... Toto dílo je složité jakkoliv hodnotit. Je poznat, že se jedná o prvotinu.
Dostojevskij skvěle vykresluje psychologii postav, jedná se o lidi z masa a kostí, žádný romantický hrdina. Zhruba polovina knihy mě velmi bavila, přišlo mi to zajímavé. Bohužel, fráze v textech se neustále opakují, postavy často pro svůj osud nic neudělají, je únavné to číst stále dokola bez jakéhokoliv výsledku. Konec knihy byl opět zajímavý - především ale díky osudům vedlejších postav.
Kdyby byl text kratší, hodnotila bych lépe. Myšlenky skvělé, provedení trošku pokulhávalo...

06.11.2022 3 z 5

Ženitba Ženitba Nikolaj Vasiljevič Gogol

Revizor je rozhodně lepší, ale vzhledem k délce textu nelze od Ženitby nic dalšího vyžadovat. Stále se něco děje, text rozhodně není nudný, Ilja Kočkarev je vtipný a obětavý kamarád, Podkolatov jako posera, který vlastně neví, co chce, ale pořád není s ničím spokojený...
Jo, fungovalo to, přečtení nelituji a doufám, že někdy uvidím toto dílo v divadelní podobě.

10.10.2022 4 z 5

Hlasy Hlasy Ursula Poznanski

Sice jsem přečetla knihu za asi 2 večery, nicméně něco mi zde oproti předchozím dílům nesedělo. Prostředí psychiatrické léčebny bylo vykresleno velmi uvěřitelně, atmosféra tíživá.
Nicméně člověka, kvůli kterému se Beatrice na konci ocitla v nesnázích, jsem uhodla hned na začátku, dokonce i prostředí...
Rozhodně jsem ale neuhodla na první dobrou vraha nebo rozuzlení. Autorka dokázala jeho pohnutky dostatečně vysvětlit, i když mi to nepřišlo příliš uvěřitelné. Ale proč ne.
Soukromý život Beatrice se očekávaně posunul, bylo na čase. Navzdory tomu mi erotická scéna v knize příliš nesedla. Bylo to zničehonic, v rámci popisů uspěchané, ale stát se to v dané chvíli určitě mohlo.
Další díl si určitě přečtu a doufám, že se mi bude líbit jako předchozí dva.

07.09.2022 4 z 5

Letos v zimě Letos v zimě Alice Oseman

Novela byla fajn, ale komiksy mají prostě svoje kouzlo. Kdyby text rozpracovala autorka víc, nezlobila bych se

30.08.2022 4 z 5

Nick a Charlie Nick a Charlie Alice Oseman

Sama o sobě kniha o ničem a škoda papíru, jako letní odpočinkovka ale super. Prolomila jsem díky ní čtecí krizi.

30.08.2022 4 z 5

Upřímně nechápu tak nízké hodnocení na DK. Poslouchala jsem jako audioknihu při hraní her, smála jsem se nahlas a bylo to osvěžující. Nic nepřikrášluje, neukazuje se jako otec hero a dokáže si ze svých rodičovských "neúspěchů" udělat legraci.

14.07.2022 4 z 5

Tři sestry Tři sestry Anton Pavlovič Čechov

Asi chápu myšlenku, ale i přesto... Višňový sad mě zklamal, toto taky. Lepší ztvárnění je nejspíš to divadelní a nemá smysl se trápit čtením.

07.07.2022 3 z 5

Naprostá šílenost Naprostá šílenost Tomáš Kopecký

Opět něco, co mě okamžitě pohltilo, zajímalo mě, co se s Annou stane, jak to celé dopadne. Vůbec mi nevadilo, že se jedná o komiks, spíš naopak. Díky tomuto provedení může myšlenka a téma zapůsobit na čtenáře.

22.05.2022 5 z 5

Zamilujte se do angličtiny Zamilujte se do angličtiny Bronislav Sobotka

Díky knížce jsem dostala okamžitě chuť studovat (nejen) angličtinu. Autor přichází se skvělými tipy jak na to a jeho osobní příběh mi dodává naději, že když budu chtít, dokážu se naučit (téměř) cokoliv.

28.01.2022 5 z 5

Divná planeta Divná planeta Nathan W. Pyle

Na mě asi až moc divné. Chápu, proč se to ostatním líbí, ale se mnou se to bohužel nesetkalo.

14.12.2021 1 z 5

Studie jedu Studie jedu Maria V. Snyder

Přečetla jsem na jeden zátah a četla jsem do brzkých ranních hodin. Příběh mě zaujal od první věty, potřebovala jsem vědět, jak to vlastně skončí. Po dočtení posledního dílu Času čarodějnic mi přišlo vhod, že je zde vše popsáno podrobně, úplně, spousta věcí se vyřešila, vše do sebe zapadá a dává to kupodivu i smysl. Velice se mi líbila romantická linka, která není nijak násilná. Valek je dokonalá postava, hl. hrdinka mě nevytáčela na rozdíl od hrdinek v jiných YA knihách. Těším se na pokračování.

28.02.2021 5 z 5