Alma-Nacida Alma-Nacida komentáře u knih

Jarmarečník Jarmarečník Vlastimil Vondruška

Když se smíříte s tím, že jde o rodinnou ságu mnohem víc než o sklářství a že se děj odehrává sice v historických reáliích, ale užitých spíš jako kulisy, tak je to fajn kniha. Někde uprostřed jsem měla čtenářskou krizi, protože milostné eskapády Pavlínky mě moc nebavily. Poslední čtvrtina mě zase "chytla" a přesně jako v každé dobře sérii byl konec v napínavém místě. ;)

20.10.2020 3 z 5

Třináctý příběh Třináctý příběh Diane Setterfield

Audiokniha, která mi krátila karanténu. :) Snad i díky tomu, že jsem čekala prostě trochu romantickou oddechovku, trochu duchařinu, se mi dostalo obojího a ještě navíc sem tam pobavení. ;) Jako na závěr, kdy se autorka ušklíbá sama sobě:
"Co byste chtěli ještě vědět? Kdo se postaral o kocoura?".
No fakt, to jsem opravdu chtěla vědět. :-) A dozvěděla jsem se to. Líbilo se mi, jak Dagmar Novotná četla. Občas má na konci slov taková ta slyšitelně měkká "I", a to mi připadá mile staromódní, ke knize se to hodilo.
Když se budou dloužit večery, bude pršet nebo sněžit, usaďte se s touhle knihou do pohodlného křesla pod deku, po ruce čaj, moc nehloubejte a užijte si atmosféru.

16.10.2020 4 z 5

Vídeňský sen Vídeňský sen Vlastimil Vondruška

Druhý díl je trochu roztříštěnější než první, takže jsem četla pomaleji a ne tak nedočkavě. Zase mě to bavilo, kniha je čtivá, jen některé postavy se přerodily až neuvěřitelně, např. Pavlínka. Než se pustím do Jarmarečníka, tak si od té doby temna na chvíli odpočinu. ;)

12.10.2020 3 z 5

Falknovská huť Falknovská huť Vlastimil Vondruška

Tradičně čtivá kniha, jako snad všechny od Vondrušky. Čekala jsem možná víc detailů o sklářství, těch tam mnoho není, ale jinak je do děje vpleteno mnoho zajímavých informací a historických souvislostí.
Některé postavy jsem si hned oblíbila, ale jiné jsou tak na okraji děje, že při zmínce o nich musím pátrat v paměti, kdo že to krucinál je.
Další díl mám taky, takže rovnou budu pokračovat ve čtení. :)

26.09.2020 4 z 5

Les mytág Les mytág Robert Holdstock

Možná za to částečně může mě velké očekávání, ale jsem docela zklamaná. Zahlcená velkým počtem mýtů, více jmény pro jednu postavu, a hlavně po celkem pomalém tempu plném popisu, na které jsem si zvykla, najednou v závěru na doslova několika stranách se vyjeví, že je asi všechno jinak, ale (po)citově se mě to už vůbec nedotklo. Celkově vnímám lítost nad prošvihnutým skvělým nápadem. Mám ještě druhý díl, zato ale moc nemám chuť se do něj teď pustit.

16.09.2020 3 z 5

Popel a prach Popel a prach Jarosław Grzędowicz

Užila jsem si příběh, spád, napětí i bojové scény a taky hlášky, celkově to bylo moc fajn.
Tak se nebudu o kladech knihy dlouze rozepisovat a přidám ukázku:
"Nejen že nejsem rodinný typ, ještě ke všemu mě nezajímají záležitosti ostatních lidí. Je trochu složité to vysvětlit, ale nejsem úplný psychopat."

05.09.2020 5 z 5

Praha osudová Praha osudová Philip Kerr

Docela bych toho Heidricha s chutí odkráglovala taky. Tentokrát to bylo drsné, mělo to spád a taky oceňuji pražské a vůbec protektorátní reálie. Jen tak úplně nevím, jestli byla Arianne fakt ... Nenapíšu co, nechci spoilovat. ;)

04.09.2020 4 z 5

Německé rekviem Německé rekviem Philip Kerr

Možná je to tím, že mě špionážní témata moc neberou, ale tenhle díl mi připadal přehnaný. Každý byl aspoň dvojitý agent, úvodní zápas s Rusem ve vlaku mi přišel jak z béčkového akčňáku, a k tomu ten překlad byl děsně nedotažený. Uf, co s tím? Komančové jsou zlí, Amíci jsou zlí, náckové jsou tuze zlí a kapku úchylní a Bernie v tom litá. Kromě pár přes hubu utrpí rozličné zlomeniny, ztrátu potencionální přítelkyně fakt nechutným způsobem a kapavku jako bonus.
Asi jako on trpím po tomto díle, deziluzí.

21.08.2020 3 z 5

Bledý vrah Bledý vrah Philip Kerr

O chlup větší spád než v Diamantech, taky o něco víc nechutností, které páchá nejen sériový vrah. Bernie zase přijde na to, kdo za vším stojí, vyjasní se i otázky z prvního dílu a někdo je i po zásluze odprásknut. Ale neodvratitelné důsledky zase způsobí frustraci nejen Berniemu, ale i čtenářům. Aspoň mě určitě. Kladně hodnotím vhled do historických okolností, hlavně pokud jde o pozadí ponuře proslulé propagandy. Takže se pustím i do dalšího dílu, třebaže asi nebudu "chladná jako losos že Severního moře". :)

18.08.2020 4 z 5

Krvavé diamanty Krvavé diamanty Philip Kerr

Detektivka více než trochu "noir", detektiv Bernie sice srší sarkastickými fórky, ale v závěru si na vlastní kůži vyzkouší koncentrák a celkově moc nemá, za co by se mohl poplácal po rameni: sice odhalí co, kdo i proč, ale je mu to prd platné. Na konci může být rád, že vyvázl životem.
To je samozřejmě velké lákadlo k tomu přečíst si, jak to bylo dál. I když nemyslím, že by další díly byl míň temné, jdu do toho.

16.08.2020 4 z 5

Maigretův revolver a stará dáma Maigretův revolver a stará dáma Georges Simenon

Úlovek z knihobudky. Povídka Stará dáma se mi hodně líbila, zato Revolver mi připadal podivný a neuvěřitelný, tak hodnotím celek jako průměr a zase knížku pošlu dál.

13.08.2020 3 z 5

Odměna z pekla Odměna z pekla Joe R. Lansdale

Neuvěřitelné nudná věc a ani vypadlé oči, sežrané hlavy a plejáda dalších nechutností to nijak nezmění. To je tak, když si někdo plete horor s odporností. Játra na stropě nejsou ani tak děsivá, jako spíš jen hnusná.

12.08.2020 odpad!

Deník japonské manželky Deník japonské manželky Veronika Ageiwa

Celkem svižná jednohubka, pár opravdu neobyčejných zkušeností, např. formulář omluvy za chybu šéfovi, porodnice, školka à la absurdistán a na druhou stranu celkem dlouhá mezera ze života rodiny ve Francii, kde se mimochodem narodí druhé dítě. Četlo se to dobře, místy je to i vtipné, ale celkově působí knížka trochu neohlazeně, jako by ještě potřebovala nějaké úpravy.

09.08.2020 3 z 5

V zajetí zimy V zajetí zimy Naomi Novik

Propracovaný příběh, který se během děje dál rozvíjí a mění, uvěřitelné postavy, které čelí velkým výzvám, a ve všech obstojí. Už to by stačilo, ale je toho ještě víc: autorka kombinuje slovanské mýty a pohádky, starozákonní příběhy a svou vlastní linii příběhu tří statečných žen, a výsledek je skvost.
S radostí dávám po dlouhé době zase pět čistokrevných hvězd. Četbu jsem si moc užila, překlad byl krásný - v celé knize jsem narazila na jedinou gramatickou chybku v zapeklitých přivlastňovacích zájmenech - zkrátka tentokrát mám pro knihu jen samou chválu. :)

08.08.2020 5 z 5

Ve stínu Hvozdu Ve stínu Hvozdu Naomi Novik

Začnu výtkou, a tou je zařazení knihy jako četby pro mládež. Šmarjá, proč? Je tam násilí i sex, akorát se tam nemluví sprostě, ale jinak to fakt nechápu...
Zápletka není složitá ani příliš nová, trochu nezapadající dívka se stane čarodějovou učedníci a brzy i čarodějkou. Je to čtivé, napínavé, kouzly se to jen hemží a fakt mě to bavilo. Drak teda není můj tip, ale co už. Bylo to svižné oddechové čtení, přesně jak jsem doufala, že bude.
Jsou to teda trochu jiné čtyři hvězdy než u nějaké té "velké" literatury, ale hodnotím čtivost, odpich, napínavost. ;)

05.08.2020 4 z 5

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

Než jsem začala číst, zdálo se mi, že kniha odehrávající se v hotelu bude při tolika stranách nudná. To jsem se teda příjemně spletla. ;)
Začátek, který čtenáře provede Rostovovou denní rutinou, plyne vtipně, ale zvolna, a jak jsem tak čekala, co se z toho vyklube, zjistila jsem najednou, že mě to úplně vtáhlo. To mám u knih moc ráda a i zde jsem si to užila. Některé věty mě dostaly, bylo jich víc, ale za všechny aspoň něco:
"A přesto i ticho může být názorem. Ticho může být výrazem výrazem protestu. Může být způsobem přežití, ale i školou poezie - s vlastním metrem, tropem a pravidly."
Miška je má oblíbená postava. :) Mám jen pocit, že tam bylo až moc dobrých, ochotných, přátelských a vůbec milých lidí. Protože totalita probouzí v lidech nejen sounáležitost a vstřícnost, že... Bohužel. Taky ten závěr, nebo spíš ta část závěru, která je o Rostovovi, je trochu víc happy end, než se mi zdá možné. Žít bez dokladů by nešlo v socialismu ani u nás, byť ve venkovském zapadákově.
Ale jinak je to krásná kniha, ráda bych dala čtyři a půl hvězdy, ale nakonec si i těch pět zaslouží.

03.08.2020 5 z 5

Střepy času Střepy času Lynn Flewelling

Zase musím říct, že příběhům svědčí, když Alek a Seregil vyjedou za dobrodružstvím někam kousek za humna. Poslední díl mě bavil víc než Schránka asi i díky novému prostředí. A teď nějaká ta ALE:
Já jsem asi trochu ujetá a mám radši temnější příběhy, kde občas některá postava, byť i jedna z hlavních, zemře. ;) Tím, že tady jsem tušila, že nejspíš nic takového nehrozí, jsem se o hlavní postavy vůbec nebála, a to mi přijde škoda. Pár věcí mě štvalo - v minulém díle strašně dlouho nebyl nový známý v podezření, tady zas podezření vůči doktorce Kordiře vyšumí do ztracena (a mimochodem, radši bych ji říkala lékařka, ten doktorský titul zní tak moderně jako třeba to obvyklé AHOJ, kterým všichni zdraví dětí v celé sérii). Pak mi pořád vrtalo hlavou, kde se v Plenimaru, kde údajně sedí ženy doma a samy nejdou ani nakoupit, vzala emancipovaná žena cestovatelka a kde získala ty lékařské dovednosti. Čekala jsem, že tam bude nějaké velké odhalení, a ono lautr nic.
Celkově to nebylo špatný čtení, ale zas nějaká bomba taky ne. Taková prázdninová relaxace. Tomuhle dílu bych dala tři a půl hvězdy, ale celá série je tak sotva na ty tři.

31.07.2020 3 z 5

Schránka duší Schránka duší Lynn Flewelling

Tohle bylo v podstatě krimi s trochou čarování, a já moc krimi nemám ráda, radši luštím záhadu spolu s pátračem.
Jak už pár lidí přede mnou zmínilo, i mně přijde, že chudák Micum je na vedlejší koleji a přispívá spíš do řad potencionálních obětí členy své rodiny, ale autorka zjevně nemá odvahu jeho postavu definitivně vyřadit z boje, neřkuli zabít.
Taky Seregil s Alekem byli "šťastnou náhodou" mimo nebezpečí potupné spavé smrti a ani jinak jsem se o jejich osud netřásla, takže to byla trochu nuda.

30.07.2020 3 z 5

Bílá cesta Bílá cesta Lynn Flewelling

V průběhu čtení mi vytanula na mysli série detektivek, kterou jsem kdysi dávno četla, a jejíž názvy vždycky začínaly slovem "jak". Třeba Jak nevyloupit banku apod.
Tenhle díl by se klidně mohl jmenovat "Jak se zbavit rhekara".
Nemůžu si pomoct, ale minule to bylo nějak lepší. Tady je nejzajímavější postava Reisera, který není až tak drsný, jak se tváří. Co mě štvalo jsou skurpule, které mají všichni se zabitím "elfů". Že by v boji všichni brali v úvahu, jak špatně se dlouhověcí množí? ;) Mě by ti náfukové a druhisti provokovali ke zcela opačnému stanovisku. :)

28.07.2020 3 z 5

Návrat stínu Návrat stínu Lynn Flewelling

Tohle byl zatím nejčtivější díl, nechyběla akce a tajemné rhekaro je asi nejpřekvapivější postava celé série vůbec. Pravdou je, že je to trochu dvousečná zbraň a jsem zvědavá, jak se s tím autorka popasuje dál. Záporáci jsou v tomhle dílu opravdu tuze, tuze zlí. Vzhledem k tomu je s nimi skoncováno raz dva, ale přeci jen je ten závěr mi přišel trochu rychlý - nejdřív se vypisuje krok za krokem a pak prásk, bum, kouzlo, konec. ;)

27.07.2020 4 z 5