Andynka Andynka komentáře u knih

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Takovou knihu jsem nikdy nečetla. Proto jsem z knihy tak nadšená.
Dokázala mě zaujmout od prvních stran a nepřestala mě bavit až do konce. I jsem se u knihy zasmála nahlas, což se mi taky moc často nestává.
Kniha pojednává o lidských úzkostech a i to mě bavilo. Myslím, že hodně z toho známe všichni.
Nejvíc se mi ale líbilo, jak byl celý ten příběh hezky propletený. A i když by se dalo říct, že už je to moc, tak prostě nebylo. Všechno do sebe v té knize hezky zapadá.
A nesmím zapomenout i na obálku, na které se nachází snad vše, co najdete i v příběhu. Velmi vydařená. :)

07.09.2020 4 z 5

Zmizení Sáry Lindertové Zmizení Sáry Lindertové Kateřina Šardická

Tahle kniha mě neskutečně bavila. Ač měla nepříjemnou hlavní postavu, tak nemám nic, co bych jí vytkla.
Nemohla jsem se dočkat, až se k příběhu vrátím. Nedalo se od knihy prostě ani odtrhnout.
Líbilo se mi , že kniha nebyla nějak moc přehnaná. Co se v knize stalo, tak to tak zůstalo... a to nebývá zvykem. Většinou má vše špatné, co se stane, svůj happyend, ale tady ne. A za to si mě autorka opravdu získala.
Při čtení mi běhal mráz po zádech, cítila jsem napětí a potřebovala jsem vědět, jak to dopadne.
Takže kniha se za mě opravdu povedla, vše co jsem od ní chtěla, jsem taky dostala.

03.09.2020 5 z 5

Psycho: Sanatorium Psycho: Sanatorium Chet Williamson

Kdyby takhle byly napsány i předchozí knihy, hned by se to četlo lépe.
Tenhle autor mi prostě sedl a uměl se s tím tématem lépe poprat.
Kniha mě docela i bavila. Opravdu to překvapilo i mě. :D
I když je to teda stále slabota, už to bylo lépe propracované. A docela i dobrý děj.
Příjemné zakončení celé protrpené série.

31.08.2020 3 z 5

Rytmus, já & Malychin Rytmus, já & Malychin Mariana Zapata

Wow, tak jsem konečně narazila zase na knihu , od které jsem se nedokázala odtrhnout.
Lehké, oddechové čtení, plné zábavných postav. A romantická linka, která mě prostě bavila.
Nejvíc mě překvapilo, jak lehce jsem si oblíbila všechny postavy v knize. A s jakou lehkostí je kniha napsaná.
Je to vážně čtivé, knihu jsem nemohla ani odložit, jak mě bavilo ji číst. A moc se mi líbil i ten humor.
Za mě naprostá spokojenost.

22.08.2020 5 z 5

Přátelé Přátelé Kelsey Miller

Právě jsem knihu dočetla a jako velký fanda jsem z ní nadšená. Ale když se na to podívám s odstupem, tak je to naprosto zbytečná kniha. Obzvlášť u nás v ČR, jelikož se přátelé po celou dobu srovnávají s jinými seriály, z nichž některé neznám. Tedy pro mě byla značná část o ničem.

Ale jako velký fanda přátel jsem se v této knize toho spoustu dozvěděla. I když jsem čekala více informací z osobních životů přátel, nebo nepodařených scén...či atmosféry z natáčení... nebyla jsem nakonec zklamaná. Dozvěděla jsem se o pár zajímavých detailech, díky kterým teď zas trochu jinak vnímám přátelé.
Do svého manžela to hustím kdykoli koukáme na přátele a já si zrovna vzpomenu...joooo o téhle scéně jsem četla, víš proč to je tak a tak ? :D
Takže si myslím, že velký fanda si z knihy rozhodně něco odnese. Normální člověk může ocenit , tak maximálně, že je to velmi čtivě napsané, ale jinak se shodneme, že je to kniha, která u nás nemusela vůbec vyjít. :)
Já tedy knihu hodnotím jako milovník přátel, na které jsem se nepřestala koukat ani po letech. A zaslouží si rozhodně 4*.

20.08.2020 4 z 5

Klíč Klíč Mats Strandberg

Konečně jsem se pustila do závěrečného dílu, který byl fajn. Ale nechápu proč to muselo být tak brutálně dlouhé ? 800 stran bylo pro mě tedy opravdu hodně.... nebavilo mě číst o vztazích a podobně. Chtěla jsem se dozvědět, jak to bude se zkázou světa... a ne ty blbosti okolo.
Nakonec mě začali štvát i všechny hlavní postavy, kromě Minoo, to jsem si celkem oblíbila . :)
A když tedy opominu ty zbytečné detaily a odchylky od příběhu... bylo to velmi zajímavé zakončení, které mě vážně bavilo. Prolnutí světů a moci bylo zajímavé.
Velmi dobře se to pak četlo. A zajímalo mě, jak to dopadne.
Je to odpočinková série, u které nemusíte moc přemýšlet. :)

16.08.2020 3 z 5

Bouří prokletá Bouří prokletá Patricia Briggs

Bylo hrozně fajn se po dlouhé době vrátit k této sérii.
Bála jsem se, že už si úplně nevzpomenu o čem byla, ale nebylo tomu tak.
Děj mě vtáhnul již od začátku. A postupně se mi k tomu vybavovali i předešlé díly.
Je to pořád tak stejně dobré a akční. Skvěle napsané, že to dokážete přečíst hned.
Tuhle smečku si snad musí oblíbit každý.

05.08.2020 5 z 5

Supernova Supernova Marissa Meyer

Skvělé zakončení série.
Nebylo zde místo, kde bych se nudila. Stále se něco dělo. Bylo to napínavé, romantické i nějaký ten zvrat přišel.
Moc hezky a rychle se to četlo.
Už teď se těším až se ke knihám za pár let vrátím. Prozatím se s těžkým srdcem loučím se superhrdinama.

31.07.2020 5 z 5

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

Další super díl!
Plný napětí, kdy vás kniha celou dobu vede k určitému konci a stejnak se nakonec vše změní. Super... tyhle zvraty miluji. A vůbec nechápu, kde autor bere tolik inspirace. Protože každý díl je opravdu originální. A dokáže do příběhu dostat úplně vše, co já vyžaduji.
Co mi ale stále leze na nervy, je slovíčko anžto, které se začalo objevovat od minulého dílu. A to slovo tak moc nesedí do toho textu, že vás dokáže dokonale rozčílit... Zde ho bylo méně než v minulém déle, tak snad od dalšího ho překladatel úplně vynechá.

22.07.2020 4 z 5

Psycho III Psycho III Robert Bloch

Ani u třetího dílu se můj názor na tuhle sérii nezměnil. Myslím si, že jí někdo chtěl napsat jen pro to, aby mě u ní potrestal. :D
I když musím nechat, že každý díl je o chloupek lepší, ale vesměs je to pořád to samé.... jen se ten příběh opakuje v jiné době.... nevím, nerozumím.... nechápu, proč tahle série má vůbec pokračování.
Každopádně , když už jsem zmákla 3 díly ( jen kvůli té zvědavosti, co se může dít v dalších dílech ), tak už dočtu i Sanatorium.
Takže, až budete chtít někoho potrestat, tahle série je to pravé. :D

15.07.2020 2 z 5

Království popela Království popela Sarah J. Maas

To byla tedy bichlička. Naprosto nepraktická kniha v paperbacku, která má ještě ke všemu vystouplý nadpis, který jsem samozřejmě ihned poškrábala.
Škoda, u takhle tlustých knih, by se vyplatila lepší obálka.
Ale zase alespoň kniha nebyla až tak moc těžká.
Chválit knihu už nebudu, to jsem dělala v každém mém názoru na ní. Samozřejmě stojí za přečtení . :)
Jinak , jak mě série bavila ze začátku, protože tam bylo hodně akce , násilí, zvratů... Tak postupem mě tolik už nebavila. Více méně se vše opakovalo.
Žádné překvapení moc nepřišlo.... Zase nám zde někdo ubližuje královně ( i když to teda bylo docela drsné ). A hlavně, za co kniha ztrácí hvězdičku... je ta romantika. Ta mě tady teda vážně nebavila.... pořád to samé, každý si vyznával lásku.... všechny čekala stejná budoucnost. Prostě naprosto přeslazený happy end.
Nebo jsem možná už stará na tu knihu a nedokáži to docenit. :D

15.07.2020 4 z 5

Byl jsem Mengeleho asistentem Byl jsem Mengeleho asistentem Miklós Nyiszli

Rozhodně tuto knihu mohu doporučit všem, co se zajímají o tento druh literatury.
Ale já měla s knihou celkem problém. Nemohla jsem se vůbec začíst, čekala jsem, že se zde dozvím mnohem víc o pokusech, které prováděl Mengele.
Ale spíše zde zase nahlížíme na to, jak život v koncentračních táborech fungoval z pohledu doktora, který byl pod ochranou Mengeleho. Tedy se mu zde dostávalo pár privilegií.
I když to bylo velmi znepokojivé čtivo, nedostala jsem od něj to, co jsem očekávala.
Navíc byla kniha psaná, tak neosobně, bez citů... I když se tedy nemůžu snad ani divit. A sám autor i na konci knihy zmiňuje, že má vše otupělé a už ani nevnímá , co je dobré a co špatné.
Ale já to u knihy velmi postrádala.

09.07.2020 3 z 5

Děti, které přežily Mengeleho Děti, které přežily Mengeleho Eva Mozes Kor

Dobře napsaný příběh z pohledu malé holky, která skončila se svým dvojčetem v Osvětimi.
Nezdá se mi, že by zde bylo něco přehnané.
Jsou to vzpomínky, které jsem musela číst v kuse a nemohla odložit.
I když se zde úplně nedozvíte vše , co Mengele prováděl na dětech, tak i tak je to dost hrozné. Můj mozek místy ani nechce uvěřit, že tohle se vážně dělo. Že existovali opravdu tak zlé lidi.... a prováděli takové hrůznosti na dalších lidech.

Moc se mi v knize líbili i poznámky k textu, které vám vše dovysvětlili.
Nechybí zde ani mapa, která vám vypomáhá se správně pohybovat při přesunu v příběhu.
Hezky zpracovaná kniha a paní Eva má mé velké sympatie za to, jaká to byla silná osoba !

27.06.2020 5 z 5

Divomor: Síly, jež v sobě objevila Morrigan Crowová Divomor: Síly, jež v sobě objevila Morrigan Crowová Jessica Townsend

To bylo tak krásné!
První díl jsem četla už poměrně dávno a tak jsem se bála, jestli se dokážu do příběhu zase lehce dostat.
A zvládla jsem to. Díky skvělé spisovatelce ( u nás i díky překladateli) , který to se slovy umí.
Kniha mě chytla od prvních stránek a nedokázala jsem se od ní odtrhnout.
Další dobrodružství Morrigan mě moc bavilo!
Nejvíc mě tady asi baví, že hlavní hrdinka není násilím statečná a nejlepší. Ale je to prostě dítě, které se snaží ovládnout svoji vlastnost a naučit se žít v novém světě. Je to velká sympaťanda.
A ten svět.... zase ho poznáme o trochu víc a stále mě moc baví!
No... co vám budu povídat, už potřebuji další díl ať se mohu zase vrátit do toho skvělého světa!!!

26.06.2020 5 z 5

Zaslíbená Zaslíbená Kiera Cass

Nemohu se rozhodnout jestli dat knize dve, nebo tri hvezdicky... Tak to berte jako 2,5*.
Protože tahle kniha byla zklamáním ... po Selekci jsem čekala další krásný příběh, který mě bude nutit číst dál a dál. Vim, že to autorka umí.... Tak co bylo tohle? Nuda!!!!
Kniha je tak hrozně jednoduchá, že vás ani nebaví ji číst. Ničím nepřekvapí, ničím neohromí, ničím nezaujme.
Takže dvě hvězdičky dávám čistě za obálku a snahu. A tu půl hvězdičku dávám s nadějí, že další díl už bude skvělý... a tohle mělo být pouze uvedení do příběhu.

22.06.2020 3 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Tak to byla zase jízda. Trošku hůř jsem se do příběhu dostávala, ale nakonec to bylo zase skvělé a originální.
Knihy mě moc baví po té psychologické stránce. Jsou velmi dobře propracované, překvapivě. Nikdy zde není nijak opomenutá postava.
Co jsem ale nepochopila, bylo používání slova anžto... to mi naprosto drasalo nervy... bylo zde tak násilně vložené.... Opravdu nechápu proč.
Malé plus má kniha za zmínku o S. Kingovi. ????
Ani třetí kniha z téhle série nezklamala. A to se tedy cení.

18.06.2020 4 z 5

Pamatuj na smrt Pamatuj na smrt Aleš Novotný

Právě jsem knihu dočetla a tak nějak se nedokážu rozhodnout, jak knihu hodnotit.
Rozhodně stojí za přečtení, je dobře psaná. I když je chvilkami zdlouhavá a trochu mě lákalo přeskakovat řádky...
Je to originální příběh, který mě bavil číst. Měla jsem ten pocit, že musím číst dál, jak mě to někdy chytlo.
Ale, co mě hrozně vadilo a za co jsem šla i hodnocením dolů jsou ty přeslazené rodinné výjevy... Zvlášť, když jde o muže. Myslím, že by stačila třeba jedna věta a né to tak podrobně rozebírat. Zvlášť po tom drsném začátku chlapců, který vlastně k životu nikoho nepotřebují.
A nejhorší byl asi ten zdlouhavý konec. Posledních deset stránek by se dalo napsat stručně jednou větou. Takhle jsem to musela prožívat s hrdinou a už to bylo o ničem. Jen spousta srdceryvných přiznání, které si jako čtenáři umíme sami domyslet ...
Když to tedy shrnu... v knize mi chyběl prostor pro fantazii ... vše zde bylo vysvětleno ( vzpomínky - to jsem taky lehce trpěla ) , řečeno... asi aby jste si to nevysvětlovali jinak, ale to by snad ani nešlo. Je to velká škoda.
Na konec, ať nepíšu jen negativní věci.
Moc se mi líbilo, že je v knize zmíněno pár známých autorů.
Líbil se mi ten lehoučkej vulgarismus hlavní postavy. Řekla bych, že to autor podchytil velmi dobře.
A největší sympatie má rozhodně tatínek, ten je správný.

14.06.2020 3 z 5

Ostré předměty Ostré předměty Gillian Flynn

Jako první jsem viděla seriál, který se opravdu povedl.
Když jsem si tedy na základě seriálu pořídila tuto knihu, už jsem ani nečekala, že mě nějak dostane. Ale zajímalo mě, co navíc se zde mohu dozvědět.
A řeknu vám, že nic nového jsem se nedozvěděla.
Seriál je totiž úplně dokonale, přesně natočen podle knihy. Takže jsem si celý ten příběh prožila po roce znova a vůbec mi to nevadilo.
Ta temná stránka postav je zde velmi dobře vykreslená a je zde i spousta místa pro fantazii.
Chvilku mi trvalo než jsem se začetla, ale pak to byla prostě jízda, která mě bavila.
A nedokážu pochopit, jak dokázali v seriálu, tak dokonale podchytit emoce a povahu postav z knihy. Smekám a rozhodně doporučuji si knihu i seriál. :)

09.06.2020 4 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Ty bláho... to byla jízda.
Všechny pocity se ve mě bouří.
I když je to úplně jiný žánr od Colleen, tak je to stejnak viditelně její dílo.
Zase to napsala tak neskutečně čtivě, že jsme knihu hltala už od prvních stránek a prostě ji nemohla odložit.
Její knihy se mě prostě dotknout.... osloví mě, vtáhnou do příběhu a už nepustí.
Příběh o známé autorce, která mela dokonalou rodinu, ale postupně přišla i své dcery a nakonec měla sama vážnou autonehodu. Zůstala tedy téměř nehybna a nevnímala realitu. Tedy bylo na jejím manželovi, aby to vše nějak ustal a staral se o ní a jediné dítě.
Aby se ale i nadále dopsali autorciny knihy. Osloví jinou autorku, která k nim přijede nastudovat materiál ke knihám. Jak moc de dokáže původní autorce dostat do hlavy. A vcítit se v ní?
Prostě wow... ta psychologie tady... ty pocity, co budete prožívat u čtení... To je prostě něco nezapomenutelného.
Na knížky od Colleen se prostě nikdy nezapomíná!

05.06.2020 5 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Je to za mě odpočinkový thriller, u kterého nemusíte moc přemýšlet, protože vás autorka sama krásně provede celým dějem.
Je zde hodně postav, který jsou vzájemně propleteni . A to se mi moc líbí. Takový začarovaný kruh, kdy každý zná každého. A oceňuji, že všem postávám dala dostatek prostoru, aby jste si i vy o nich mohli utvořit názor.
Autorka se vám snaží těmi zamotanými vztahy v ulici pomotat hlavu, ale u mě se to moc nepovedlo.
Příběh je totiž tak jednoduše napsaný, že jsem se nechala unášet dějem a ani jsem u knihy moc nepřemýšlela.
Každopádně je kniha díky své jednoduchosti velmi čtivá a chcete znát konec.
Konec tedy zůstal lehce otevřený, ale zase alespoň zde jste mohli konečně zapojit svoji fantazii.
Takže za mě určitě doporučuji přečíst, pokud si u knihy chcete odpočinout a zároveň si knihu užít ! Doporučuji knihu na nějaké deštivé odpoledne. Myslím, že ji slupnete na jeden zátah.
Je sice většího formátu, ale je to jen tím, že je hrozně roztahaný text. Ale alespoň se to o to jednodušeji čte. :)

04.06.2020 4 z 5